در حال بارگذاری ...

سندروم

نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/14
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 230

سندروم

 

اختلال در کروموزوم‌هاي معمولي‌ و غير جنسي،‌ معلوليت‌ها و عقب ماندگي‌هاي ذهني‌ عميق‌تري به همراه دارند.

در صورتي‌ که اختلال در کروموزوم‌هاي جنسي‌، موجب معلوليت‌هاي خفيف‌تري نسبت به کروموزوم‌هاي غير جنسي‌ مي‌گردند.

دلايل بروز بعضي از اين اختلالات کم و بيش روشن شده است که به طور مثال مي‌‌توان به بالا بودن سن مادر به هنگام باروري و تأثير اشعه ايکس بر روي سلول تخمدان و نطفه در اولين ماه‌هاي بارداري اشاره نمود.

منشأ بسياري از معلوليت‌ها ناشي‌ از اختلال، جابجايي‌ و کم يا زياد شدن يکي‌ از 23 جفت کروموزوم موجود در نطفه است. اين گونه اختلالات به دو دسته عمده تقسيم شده اند:

 

  • دسته اول : اختلال در يک جفت کروموزوم جنسي‌

 

  • دسته دوم: اختلال در 22 جفت کروموزوم غير جنسي‌

 

شايع‌ترين اختلال در کروموزوم‌هاي جنسي‌

 

الف) سندرم ترنر Turner’s Syndrome : اين عارضه فقط مخصوص زنان است.

 

ب) سندرم کلاين فلتر Klinefelter’s syndrome : اين عارضه منحصر به آقايان است.

 

شايع‌ ترين اختلال در کروموزوم‌هاي غير جنسي‌

 

الف) منگوليسم (Mongolism)

 

ب) سندرم صداي گربه  (Cat Cry Syndrome)

 

ج) هولوپروزانسفالي  (Holoprosencephaly)

 

تقريباً تمام کودکان مبتلا به سندرم داون (95 درصد آنها) در بيست و يکمين جفت کروموزوم‌هاي خود يک کروموزوم اضافي دارند، يعني‌ 3 کروموزوم. پژوهشگران اين خطاي کروموزومي را تريزومي (Trisomy) مي‌‌نامند که منظور وجود 3 کروموزوم در 21جفت کروموزوم هاست.

 

دو نوع خطاي کروموزومي ديگر عبارتند از:

 

  • جابجايي‌: در اين نوع، کودک 46 کروموزوم دارد، اما يک جفت آن شکسته شده است و روي کروموزوم ديگر قرار گرفته است.
  • موزائيکي شدن در جابجايي‌: در نوع موزائيکي، بعضي‌ از ياخته‌ها 46 کروموزوم و بعضي‌ ديگر 47 کروموزوم دارند.

 

سندروم

 

علت ايجاد سندرم داون چيست؟

 

با وجود نظريه‌هاي متفاوت مورد بحث، در واقع علت ايجاد سندرم داون به طور قطع مشخص نشده است؛ از علل احتمالي که موجب تقسيم نامناسب سلول و منجر به سندرم داون مي‌گردد، مي‌توان به عوامل زير اشاره نمود: اختلالات هورموني، اشعهx، عفونت‌هاي ويروسي، مشکلات و نقايص ايمني.

امروزه مشخص شده است که کروموزوم اضافه مي‌تواند، هم منشأ پدري و هم منشأ مادري داشته باشد؛ اگر چه اغلب منشأ مادري دارد.

 

 

 

علايم شايع:

 

  1. تونوس عضلانی خفیف
  2. چشم‌های اریب یا چین‌های پوستی در گوشه‌های داخلی
  3. افزایش انعطاف پذیری (توانایی بیش از حد کشش مفاصل)
  4. دست‌های کوتاه و پهن با یک چین در کف یک یا هر دو دست
  5. پاهای پهن با انگشتان کوتاه
 
عوارض احتمالی:

 

الف) عفونت دستگاه تنفسي

ب) اختلالات غده تيروئيد: 20% کودکان DS با مشکل تيروئيد که معمولاً کم کاري است، روبرو مي‌شوند. کمبود هورمون، رشد کودک را کند مي‌کند و يادگيري را کاهش مي‌دهد.

 

ج) سستي استخوان بندي: از آنجا که کشيدگي عضلات و پيوند مفاصل در مبتلايان به DS ضعيف است، معمولاً اين افراد ستون مهره محکم و استواري ندارند.

 

د) بهداشت دهان و دندان: کودک DS مشکلات ذهني بيشتري به همراه دارد و عوامل متعدد موجب مي‌‌شود که دندان‌ها به صورت مرتب در کنار هم رشد نکنند. به همين نسبت بيماري لثه مساله جدي اين اطفال است.

 

ه) بيماري آلزايمر: علائم آلزايمر در ميان مبتلايان به DS معمولاً از سي‌ سالگي و در ميان افراد عادي از پنجاه سالگي ظاهر مي‌‌شود.

 

ی) کنترل وزن: 25 درصد مبتلايان به سندرم داون چاق هستند در حالي که 75 درصد ديگر مي‌توانند با نظارت والدين و توصيه‌هاي پزشک متخصص، چاقي را کنترل نمايند.

مطالعات نشان مي‌‌دهد که افراد DS حدود هشتاد درصد قابليت يادگيري مفاهيم اوليه را به خوبي‌ دارند. کودک ياد خواهد گرفت که بنشيند‌، صحبت کند، مراقب خودش باشد، کتاب‌هاي ساده بخواند و کار هاي ديگري انجام دهد، اما آهسته تر از حد متوسط ديگران.

 

سندروم

 

زمان یادگیری:

 

زمان يادگيري براي DS از بدو تولد است. يادگيري‌هاي اوليه، مهارت‌هاي معمولي‌ براي همه بچه هاست. زمان شروع کار آموزش و توانبخشي از 2 سالگي شروع مي‌‌شود. توصيه مي‌‌شود در درجه اول جايگاه و سطح ذهني‌ کودک مشخص شود. لازم نيست بهره هوشي دقيقي‌ ارائه شود، همين که حدود توانايي او با توجه به وضعيت جسماني‌‌اش روشن شود کافي‌ است.

 

فرآيند توانبخشي:

 

الف) مشاوره و روانشناسي‌

در اکثر موارد با تولد کودک مبتلا به DS خانواده دچار بهت و سردرگمي مي‌‌شود، ندانم کاري و عدم شناخت لازم از وضعيت موجود، وضع طفل را از آنچه هست بدتر مي‌‌کند. لذا مشاوره خانواده از طريق روانشناسان با ارائه اطلاعات دقيق و منطقي‌ از وضع کودک و ايجاد رابطه نزديک با خانواده، خلأ و احساس تنهايي خانواده را پر نموده و در آنان اعتماد به نفس لازم در جهت پذيرش واقعيت فرزندشان ايجاد مي‌نمايد.

 

ب) گفتار درماني

تکامل گفتار و زبان براي رشد و تکامل اجتماعي و عاطفي، همچنين براي رشد توانايي‌هاي ذهني‌ و شناختي‌ بسيار مهم است. کودکان مبتلا به DS اغلب افرادي علاقه مند به ارتباط اجتماعي هستند اما در زمينه گفتار مشکلات فراواني‌ دارند و به اين دليل بر مهارت‌هاي غير کلامي مانند اشارات تکيه مي‌‌کنند. علاوه بر مشکلات اندام‌هاي گويايي، بزرگ بودن زبان، خود روند رشد کلام را در آنها کند مي‌سازد. همه اينها موجب مي‌شود نياز اين کودکان به گفتار درمانی پر رنگ شود.

 

ج) آموزش استثنايي

يادگيري داراي سطوح متفاوتي است که کودکان مبتلا به DS نسبت به افراد عادي بسيار ديرتر و کمتر به آن دست مي‌‌يابند. با ارزيابي دقيق متخصص تست هوش از سطح ذهني‌ کودک، جايگاه او در مقطع آموزشي معين مي‌گردد. اين ارزيابي نشان مي‌دهد که کودک آيا مي‌تواند به مدرسه برود؟ و يا هنوز نياز به برنامه‌هاي سر پايي‌ دارد. بهترين زمان جهت بهبودي و ايجاد مهارت‌هاي شناختي‌، خودياري، آموزش در سال‌هاي قبل از پيش دبستاني مي‌‌باشد.

 

د) کار درماني

برخي‌ از روش‌هاي درماني باعث تسريع و تسهيل حرکات مهارتي کودکان مبتلا به DS مي‌گردد. تعويق زماني‌ هر چند کوتاه، موجب اختلاف عملکردي شديد در اين گونه کودکان مي‌شود.

 

پروتكل تمرينات حس سطحي و عمقی همزمان مي‌تواند تاثير مثبت و به سزايي در حركات ظريف و مهارت‌هاي دستی آنها داشته باشد. به ويژه اگر اين مسئله در برنامه توانبخشي به صورت مرتب تكرار شود، مي‌تواند اطلاعات كامل‌تري را از طريق گيرنده‌هاي حسي اندام‌هاي فوقاني براي مغز ارسال نمايد كه در اين صورت با برقراري ارتباط ميان چندين گيرنده، نورون‌هاي بيشتري تحت تأثير قرار مي‌گيرند.

از طريق اعمال تحريكات همزمان، احتمالا مي‌توان تا اندازه‌اي نقص عملكرد پردازش و يكپارچگي حسي را دركودكان سندرم داون جبران نمود.

مطالعه اطلاعات جامع تر مرتبط با این مقاله در سندروم و ورزش

 

سایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان می باشد. و شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در وب‌سایت زیب‌اندام در زمینه‌های تناسب‌اندام و رژیم غذایی مشاوره‌ی رایگان بگیرید. در کنار خانواده زیب‌اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
zibandam
coachonline
onlinecoach
سندروم
اختلال در کروموزوم‌
معلوليت
کروموزوم‌هاي جنسي‌
کروموزوم‌هاي غير جنسي‌
سندرم داون

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط