در حال بارگذاری ...

مرطوب کننده روزانه مانع از اگزما نمی­­شود!!!!

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/01
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 423

طبق تحقیقات جدید مرطوب کننده روزانه مانع از اگزما نمی­­شود

 

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری پوستی است که به دلیل التهاب باعث خارش، قرمز و خشکی پوست می شود.
توصیه های قبلی که بیشتر در نوزادان و کودکان وجود دارد می­گویند که استفاده از مرطوب کننده روزانه در جلوگیری از بروز اگزما بسیار مهم است.
با این حال یک مطالعه جدید منتشر شده در The Lancet , نشان داده است که هیچ مدرکی مبنی بر استفاده روزانه از نرم کننده یا مرطوب کننده در طول سال اول زندگی از ابتلا به اگزما وجود ندارد.

 

تیمی از محققان دانشگاه ناتینگهام می­خواستند آزمایش كنند كه آیا استفاده روزانه از مرطوب کننده در سال اول زندگی می­تواند از بروز اگزما در كودكان جلوگیری كند.
در گذشته مشخص شده است که یک سد معیوب پوستی عامل ایجاد اگزما است و مرطوب کننده ها با پوشاندن اپیدرم یا خارجی ترین لایه پوست و به دام انداختن آب برای بازگرداندن رطوبت، عملکرد سد را بهبود می­بخشد.

اکثر کارمندان مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از اگزما در نوزادان تازه متولد شده به ویژه والدینی که از ابتدای زندگی در خانواده در معرض خطر زیاد ابتلا به این بیماری هستند به والدین توصیه می­کنند که به طور مرتب از مرطوب کننده ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: "در سالهای اخیر پیشرفت زیادی در زمینه درمان اگزما شدید حاصل شده است اما هدف جلوگیری از ابتلا به اگزما در وهله اول گریزان است. سایر مطالعات کوچک نشان می­دهد که مرطوب کننده ها از بدو تولد ممکن است از اگزما جلوگیری کنند و ما وقتی بزرگ شدیم تعجب می­کنیم. پروفسور هیول ویلیامز متخصص پوست و مو در دانشگاه ناتینگهام می­گوید:
این مطالعه به هیچ وجه تأثیری ندارد و هیچ مدرکی برای اثربخشی وجود ندارد.

نوزادان به طور مرتب برای جلوگیری از اگزما با کرم مرطوب کننده پوست درمان می­شوند اما محققان در این مطالعه دریافتند که هیچ مدرکی در مورد مرطوب کردن پوست برای جلوگیری از بروز این بیماری کمک نمی کند.01که در حدود 5 تا 30 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می­دهد.

محققان برای دستیابی به یافته های خود, بیش از 1300 نوزاد تازه متولد شده را که سابقه ابتلا به اگزما, تب مالت و آسم در خانواده های خود داشته­اند مورد بررسی قرار دادند.
محققان نوزادان را به دو گروه تقسیم کردند  یک گروه که به والدینشان توصیه کرده بودند که هر روز تا روز اول تولد از مرطوب کننده ها در تمام بدن کودک استفاده کنند و به گروه دیگر توصیه کردنند از مرطوب کننده استفاده نکنند.
این گروهها با راهنمایی کلی مراقبت از پوست ارائه شده بودند.

مرطوب کننده روزانه مانع از اگزما نمی­­شود!!!!

در پایان دوره مطالعه, محققان دریافتند که هیچ مدرکی در خصوص استفاده از مرطوب کننده روزانه برای جلوگیری اگزما را وجود ندارد، خصوصاً در نوزادان. علاوه بر این خطر ابتلا به عفونت های پوستی کمی ناچیز بود و استفاده روزانه از این کرم ها با افزایش خطر حساسیت غذایی مرتبط بود.

ما هیچ مدرکی پیدا نکردیم مبنی بر اینکه احساس آرامش روزانه در طول سال اول زندگی از ابتلا به اگزما در کودکان را جلوگیری کند و برخی از شواهد حاکی از افزایش خطر عفونت های پوستی است.

وی در ادامه گفت: "در حالی که این برای افرادی که فکر می­کنند گزینه ای برای فرزندانشان است, ناامید کننده است اما اکنون می­توانیم توصیه کنیم که این فرضیه به والدین داده نشود و شروع به بررسی کنند که سایر گزینه های پیشگیری ممکن است در آنجا وجود داشته باشد. مهم است که مطالعه ما را اشتباه برداشت نکنند.

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی غیر مسری است که باعث خشکی پوست و خارش می­شود.
افراد مبتلا به اگزما، به ویژه نوزادان و خردسالان، مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی پوست هستند.

حدود 30 درصد از جمعیت ایالات متحده, که بیشتر کودکان و نوجوانان هستند، مبتلا به اگزما هستند.
در سطح جهان  اگزما در حدود یک پنجم در کودک است. این بیماری به طور معمول از نوزادی شروع می­شود و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد.
همچنین افراد مبتلا به اگزما مستعد ابتلا به سایر شرایط آتوپیک مانند آسم, آلرژی و رینیت آلرژیک هستند.

متخصصان اگزما را با از بین رفتن جهش عملکردی در FLG , ژن رمزگذاری کننده فیلاگرین که یک پروتئین چند کاره است و به یکپارچگی سد پوستی کمک می­کند پیوند داده اند.
وقتی این اتفاق بیفتد افراد مبتلا به اگزما ممکن است دچار سد پوستی شوند.

در صورت نیاز باید از داروهای پوستی استفاده کرد.

در مورد برخی از نوزادان و کودکان ممکن است حمام روزانه و استفاده از مرطوب کننده کافی نباشد, این کودکان به یک برنامه درمانی پزشکی نیز نیاز دارند که اغلب شامل کرمها یا پمادهای دارویی برای آرام نگهداشتن سیستم ایمنی پوست و کاهش تحریک است.

برنامه های درمانی پزشکی شامل دستورالعملهایی درباره دفعات و زمان استفاده از کرم یا پماد نیز می­شود.

انواع مختلفی از داروهای پوستی برای اگزما وجود دارد که هر کدام قدرت متفاوتی دارند. قدرت داروی تجویزشده باید متناسب با قسمتی از بدن باشد که به دارو نیاز دارد. به عنوان مثال, ممکن است دارویی برای صورت و دارویی دیگر برای آرنج و زانوی کودک تجویز شود.
از درصد ذکرشده روی برچسب  برای تشخیص قدرت داروی کودکتان استفاده نکنید. اگر درباره قدرت دارو سوالی دارید با پزشک یا داروساز کودک خود صحبت کنید.

مرطوب کننده روزانه مانع از اگزما نمی­­شود!!!!

از برنامه درمانی پزشک کودکتان پیروی کنید تا کودکتان بیشترین نفع ممکن را از دارو دریافت کند. همچنین مهم است که از توصیه پزشک خود در مورد میزان مصرف دارو پیروی کنید تا در مصرف آن افراط و تفریط نکنید.
اگر بلافاصله پس از حمام یعنی زمانی که پوست هنوز مرطوب است, دارو را به پوست کودکتان بمالید  تاثیر بیشتری خواهد داشت.

بر اساس شدت اگزما و واکنش پوست نسبت به دارو, ممکن است گاهی نیاز باشد که برنامه درمانی اصالح شود. شما احتمالا متوجه می­شود که برنامه درمانی به اصالح نیاز دارد.
تغییر کند، به پزشک کودکتان اطالع دهید.

منبع:

National Institute of Allergy and Infectious Diseases. (2020). Eczema (Atopic Dermatitis). https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/eczema-atopic-dermatitis

Journal reference:

Chalmers, J., Haines, R., Bradshaw, L., Montgomery, A., Thomas, K., Brown, S., et al. (2020). Daily emollient during infancy for the prevention of eczema: the BEEP randomized controlled trial. The Lancet. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)32984-8/fulltext

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما  رسمی زیباندام مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
مرجع مقالات سلامتی
zibandam
coach online
مرطوب کننده
مرطوب کننده روزانه
اگزما
اگزما پوستی
بیماری پوستی
مرطوب کننده پوست
دکترپوست
نرم کننده
eczema

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط