در حال بارگذاری ...

کربوهیدرات

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/03/15
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 518

a44dc10f.jpg

کربوهیدرات‌ها در بیوشیمی به چهار گروه تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از منوساکاریدها ، دی ساکاریدها ، الیگوساکاریدها و پلی ساکاریدها. منوساکاریدها و دی ساکاریدها را قندهای ساده و دو گروه آخر را کربوهیدرات پیچیده می‌نامند.

 

کربوهیدرات‌ها اولین منبع تولید انرژی برای بدن هستند و با تبدیل به گلوکز مورداستفاده قرار می‌گیرند. مقدار اضافی این منابع به گلیکوژن و چربی تبدیل‌شده و در بدن ذخیره می‌شوند.

 

وجود مقدار کافی کربوهیدرات باعث می‌شود بدن از آن‌ها برای تولید انرژی استفاده کند و از تجزیه پروتئین‌ها و درنتیجه تحلیل عضلات جلوگیری کند.

 

بنابراین برای استفاده مفید از این منابع انرژی باید دقت کنید که چه مقدار کربوهیدرات برای مصرف روزانه در بدن‌سازی موردنیاز است تا از افزایش وزن و ذخیره چربی‌ها در بدن جلوگیری کنید.

ca27f8de.jpg

تأثیر کربوهیدرات‌ها بر بدن‌سازی

یکی دیگر از تأثیرات مهم کربوهیدرات‌ها در بدن‌سازی تنظیم حجم سلول‌های عضلانی و چربی سوزی است. دریافت مقدار کم کربوهیدرات در برنامه غذایی باعث کاهش حجم سلول‌های عضلانی می‌شود زیرا ذخیره گلیکوژنی عضلات کاهش‌یافته و آب موجود در سلول‌های عضله از دست می‌رود.

 

اگر به دنبال مکمل هایی برای کاهش وزن هستید پیشنهاد باهمانه مطالعه مقاله “تأثیر ال- کارنیتین بر لاغری و انواع مکمل ال- کارنیتین“ می باشد.

 

از طرفی مصرف کربوهیدرات‌ها باعث می‌شود منابع غذایی به‌اندازه کافی در دسترس سلول‌های عضلات قرار بگیرد و پروتئین‌سازی در آن‌ها افزایش یابد. همان‌طور که می‌دانید که طی فرآیند پروتئین‌سازی حجم و توده عضلانی در ورزشکاران افزایش می‌یابد.

 

یکی دیگر از تأثیرات مهم مصرف مقدار کافی کربوهیدرات در بدن‌سازی این است که مصرف این درشت مغذی‌ها باعث افزایش تولید انسولین می‌شود. انسولین یکی از مهم‌ترین هورمون‌های عضله سازاست که باعث افزایش ورود آمینواسیدها به عضله و تسریع عضله سازی می‌شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آمینواسیدها پیشنهاد باهمانه مطالعه مقاله “همه چیز در مورد آمینو اسیدها مکمل های آمینو اسیدی“ و “آمینو اسید چیست و تأثیر آن در بدن‌سازی“ می باشد.

 

افزایش انسولین همچنین باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون با تجزیه پروتئین‌ها آن‌ها را به انرژی تبدیل کرده و باعث تحلیل عضلات می‌شود.

 

نکات مهم برای مصرف بهینه کربوهیدرات‌ها در بدن‌سازی

کربوهیدرات پیچیده

این کربوهیدرات‌ها در مواد غذایی مانند برنج قهوه‌ای ، سیب‌زمینی و غلات یافت می‌شوند. کربوهیدرات‌های پیچیده باید بخش عمده‌ای از کالری روزانه شمارا تشکیل بدهد زیرا باعث افزایش ذخیره گلیکوژن در بدن می‌شود. همان‌طور که می‌دانید گلیکوژن یک سوخت بسیار مهم برای تمرینات سخت است .

 

از مزایای دیگر کربوهیدرات‌های پیچیده این است که این درشت مغذی‌ها به‌آرامی می‌سوزند و برای مدت طولانی‌تری انرژی بدن برای فعالیت‌های فیزیکی را تأمین می‌کنند.

 

کربوهیدرات‌های پیچیده سطح قند خون را ثابت نگه می‌دارند بنابراین مانع تجمع و ذخیره‌سازی چربی در بدن شده و ترشح انسولین را در بدن افزایش می‌دهند.

 

همان‌طور که می‌دانید انسولین یک هورمون آنابولیک است که باعث افزایش تولید عضلات می‌شود که در بدن‌سازی بسیار حائز اهمیت است.

 

برای افزایش توده عضلانی خالص و تامین 7 پروتئین فوق‌العاده ازجمله وی، کازئین و تخم‌مرغ مورد نیاز بدن خرید محصول “پودر پرو کمپلکس پروتئین اپتیموم نوتریشن“ توصیه می شود.

 

پس از پایان تمرینات کربوهیدرات مصرف کنید

وقتی‌که شما تمرینات سخت انجام می‌دهید قند خون شما به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. مصرف کربوهیدرات فوراً پس از پایان جلسه تمرینی تولید انسولین را افزایش می‌دهد. انسولین بدن شمارا در حالت آنابولیک قرار داده و عضله سازی را تحریک می‌کند.

 

اگر شما پس از تمرین مواد مغذی مناسبی مصرف نکنید بدن شما وارد حالت کاتابولیک می‌شود و این مسئله باعث تحلیل عضلات خواهد شد.

 

مقدار کم کربوهیدرات را به‌صورت مداوم مصرف کنید

مصرف وعده‌های کوچک کربوهیدرات به‌طور مداوم باعث می‌شود انسولین در حالت پایدار قرار بگیرد و بدن در حالت آنابولیک باشد. اگر شما حجم بالایی کربوهیدرات را یکجا مصرف کنید بدن قطعاً آن را به‌صورت چربی ذخیره خواهد کرد که در بدن‌سازی خوشایند نیست. بنابراین بهتر است کربوهیدرات‌ها را در وعده‌های کوچک مصرف کنید.

 

کربوهیدرات‌های حاوی فیبر بالا مصرف کنید

کربوهیدرات‌های پیچیده حاوی مقدار زیادی فیبر هستند که برای بدن‌سازی مفیدند. فیبرها باعث می‌شوند بافت عضله آمینواسیدها را بیشتر و سریع‌تر جذب کرده و عضله سازی کند.

 

برای افزایش حجم عضلات، افزایش حجم و ریکاوری بدن مصرف دو محصول “پودر گینر گلد استاندارد اپتیموم نوتریشن“ و “پودر پرو گینر اپتیموم نوتریشن“ پیشنهاد می شود.

0baa4dc9.jpg

در یک وعده غذایی پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید

کربوهیدرات و پروتئین

وقتی‌که کربوهیدرات و پروتئین باهم در یک وعده غذایی مخلوط شوند شانس اینکه کربوهیدرات‌ها به چربی تبدیل شوند، به حداقل می‌رسد. پردازش پروتئین‌ها در بدن دشوار است بنابراین متابولیسم بدن افزایش می‌یابد. کربوهیدرات‌ها به انتقال مواد مغذی حاصل از تجزیه پروتئین‌ها به داخل سلول‌های عضلات کمک کرده و عضله سازی را افزایش می‌دهند.

 

درنهایت با پیروی از قوانین فوق شما می‌توانید از مزایای کربوهیدرات‌ها برای تسریع عضله سازی استفاده کنید. اگر احساس کردید که با خوردن کربوهیدرات چاق شده‌اید مصرف آن را بعد از 7 شب قطع کنید.

 

حتی اگر سرعت متابولیسم شما بالاست بازهم خوردن کربوهیدرات در اواخر شب ایده خوبی برای استفاده از این درشت مغذی‌های مفید نیست زیرا بدن موقع خواب نیازی به انرژی ندارد و کربوهیدرات‌های دریافتی را به‌صورت چربی ذخیره خواهد کرد.

 

نکته دیگری که باید به آن اشاره‌کنیم این است که باید به‌اندازه غذایی که می‌خورید توجه کنید. اگر بعد از غذا احساس خستگی می‌کنید باید بدانید که خیلی غذاخورده‌اید زیرا بدن شما برای هضم و جذب آن نیاز به انرژی زیادی دارد احساس خستگی در شما پدید می‌آید.

 

این سبک تغذیه سرعت متابولیسم را در بدن شما کاهش می‌دهد و برای بالا نگه‌داشتن متابولیسم بدن لازم است که تقریباً هر 3 ساعت یک خوراکی کوچک مصرف کنید.

سخن پایانی:
حقیقت این است که شما برای بهره‌گیری بهتر از کربوهیدرات باید بدانید که چه نوع کربوهیدراتی را مورد مصرف قرار دهید. بعلاوه اینکه چه موقع و چه مقدار کربوهیدرات مصرف کنیم می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر فرآیند عضله سازی داشته باشد.همچنین می‌توانید از طریق لینک محصولات موجود در سایت باهمانه مکمل موردنیاز خود را خریداری کنید.

 

منبع:https://www.muscleandstrength.com/

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط