در حال بارگذاری ...

چربی شکم، شما را با خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر روبرو می کند

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/21
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 342

چربی شکم، شما را با خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر روبرو می کند

 تحقیقات نشان می دهد که چربی اضافی در اطراف شکم شما یک تهدید جدی برای سلامتی است. پس باید در خوردن کلوچه های خوشمزه و نوشیدنی های شیرین و غذاهای پرچرب تجدید نظر کنید و بیشتر مراقب باشید.

چربی شکم، شما را با خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر روبرو می کند

 این مطالعه که در تاریخ ششم مارس سال 2018، توسط مجله ی انجمن قلب آمریکا انجام شد، و در حدود 500000 نفر در سنین 40 تا 69 سال را در نظر گرفت که این نمونه از مردم انگلستان انتخاب شده بود نتایج بسیار مهمی در بر داشت.
محققان برخی علایم حیاتی بدنی شرکت کننده ها در تحقیق را ثبت کرده و آزمایش های لازم را برای اندازه گیری برخی فاکتور های مهم بدن شرکت کننده ها انجام دادند. و پس از آن پیگیری کردند که طی هفت سال آینده چه کسانی دچار حمله قلبی شده اند.
در این دوره ، زنانی که چربی بیشتری در اطراف شکم و پهلوی خود داشتند (اندازه گیری شده توسط دور کمر ، نسبت دور کمر به لگن یا نسبت دور کمر به قد) نسبت به زنانی که وزن بیشتری داشته (شاخص توده بدنی آنها که توسط BMI اندازه گیری شده بود بیشتر بود ، در این شاخص وزن با توجه به قد محاسبه می شود)، 10٪ تا 20٪ بیشتر در معرض حمله قلبی بودند.

به ویژه ، یک نسبت دیگر برای این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت و آن نسبت دور کمر به باسن بود. که این نسبت در واقع نشان دهنده ی یک عامل خطر جدی در باره ی حمله ی قلبی زنان نسبت به مردان است.
تجزیه و تحلیل نشان داد که در مقایسه با شاخص BMI ، نسبت دور کمر به باسن به عنوان یک پیش بینی کننده ی حمله ی قلبی در زنان 18٪ قوی تر است – و در مقابل این شاخص برای مردان 6٪ قوی تر است.

دکتر باربارا کان استاد پزشکی و پرفسور در دانشکده ی هاروارد می گوید:
پیغامی که شما باید از این مطالعه بگیرید این است که کمتر به تفاوت های جنسیتی و بیشتر به خطرات جدی ناشی از چاقی توجه کنید زیرا هم مردان و هم زنان در خطر هستند.

عرض کمر ، افزایش خطرات برای سلامتی

صرف نظر از اینکه زنان در برابر مشکلات قلبی مربوط به افزایش وزن و چربی در ناحیه ی شکم نسبت به مردان آسیب پذیرترهستند ، کاملاً واضح است که چربی مرکزی در ناحیه ی شکم خطرات مهمی را برای سلامتی ایجاد می کند. تحقیقات محققان نشان داده است كه افزایش وزن در اطراف بخش میانی بدن و شکم بیانگر افزایش میزان چربی احشایی است ، نوعی چربی كه اندام های داخلی شما را محصور می كند. دکتر کان می گوید: "مطالعات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد نسبت نامطلوب کمر به لگن با دیابت و خطر قلبی عروقی ارتباط دارد."

بنابراین ، اگر بندهای کمر شلوارتان این روزها کمی سفت تر شده است ، ممکن است زمان آن رسیده باشد که اقداماتی انجام دهید.

استراتژی هایی برای کاهش اندازه ی دور کمر و کاهش خطر برای خود داشته باشید

افزایش وزن را در حالت کنترل قرار دهید. دکتر کان می گوید: "تمرکز باید بر روی افزایش وزن بیش از همه چیز باشد." با افزایش سن و بعد از یائسگی ، زنان دچار اضافه وزن شده و تمایل شدیدی به کاهش وزن پیدا می کنند. این امر به دلایل زیادی اتفاق می افتد ، در بین آنها تغییرات هورمونی ، کاهش در تعداد عضلات (زیرا چربی کالری کمتری نسبت به ماهیچه می سوزاند) و در برخی موارد تغییر سبک زندگی رخ می دهد.

 نگه داشتن حساب و اندازه ی وزن شما - و دور کمر - و ایجاد تغییر در روند روزمره برای شما می تواند کمک زیادی به جلوگیری از افزایش وزن و چاق شدنتان در طی این دگرگونی طبیعی انجام دهد. دکتر کان می گوید: "من درباره ی ایجاد و استفاده از برنامه غذایی طولانی مدت که شامل فعالیت بدنی شدید و رژیم های غیر قابل تحمل باشد ، با بیماران صحبت نمی کنم." صحبت من درباره ی وزنی است که آرام آرام کاهش یابد، در نتیجه تمایل به متوقف شدن در همان مرحله را دارد وبا رعایت یک رژیم مناسب دیگر شاهد افزایش آن نخواهیم بود. در مقابل ، کاهش وزن سریع باعث می شود تحرکات بدن شما کند شود و متابولیسم خود را کند، که این مراحل را برای به دست آوردن سریع وزن انجام می دهد.

چربی شکم، شما را با خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر روبرو می کند

تحرک داشته باشید.

 احتمالاً جای تعجب ندارد که اگر به دنبال حفظ سایز دور کمر خود هستید ، باید انجام ورزش های پر تحرک را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید و بر آن ثابت قدم بمانید. دکتر کان می گوید: "من طرفدار بزرگ ورزش منظم هستم و ورزش برایم بسیار با اهمیت است.
" اگر به مدت طولانی بی تحرک یک جا می نشینید ، پس این برنامه ی ورزشی منظم برای شما لازم است و آن را به گونه ای در میان زمان های خالی خود بگنجانید مثلا: نیم ساعت پیاده روی را دربین ساعت استراحت در زمان کاری خود در دفتر یا اینکه قبل از رانندگی کردن برای رفتن به منزل انجام دهید. "لازم نیست ورزشتان بیش از حد قدرتی و نیرومند باشد. نیازی نیست به ورزشگاه بروید و لباس خود را عوض کنید.
" فقط فعال بودن جسمی می تواند به بهبود سلامت متابولیک شما کمک کند. حتی بلند شدن به طور پیوسته در طی زمانی که سر کار هستید می تواند سودمند باشد. فعالیت بدنی منظم ممکن است همیشه به شما در کاهش وزن کمک نکند ، اما نکته ی مهم این است که می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند و همچنین قند خون را برای مبتلایان به دیابت بهبود می بخشد.

اگر توده ی عضلانی زیادی دارید پس ورزش منظم برای شما خوب است و می تواند به شما کمک کند تا کالری بیشتری را بسوزانید ، بنابراین افزودن تمرین قدرتی حداقل دو بار در هفته ، با تمرکز روی همه ی گروه های اصلی عضله ، ممکن است به شما در حفظ وزن خود نیز کمک کند. به سلامتی خود بیشتر توجه کنید زیرا با انجام دادن کارهای کوچک و نه چندان سخت می توانید زندگی سالم تری را تجربه کنید.

متأسفانه ، جلوگیری از افزایش وزن در قسمت شکمی ممکن است برای بعضی از خانمها راحت تر از سایرین باشد ، زیرا بعضی از افراد به سادگی مستعد اضافه کردن وزن اضافی در شکم هستند. تحقیقات ممکن است روزی به کشف راههای جدید برای کنار آمدن با این نوع از چربی بسیار خطرناک کمک کند و به نوبه ی خود ، خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

برخی از داروهای جدیدتر که برای درمان مبتلایان به دیابت استفاده می شود - که به عنوان مهار کننده های گیرنده های انتقال دهنده ی گلوکز مرتبط با سدیم شناخته می شود - اثر جانبی جالب توجه در کاهش وزن و کاهش چربی احشایی دارند. دکتر کان می گوید:
"این یافته به این احتمال اشاره دارد که ممکن است مکانیسم های فیزیولوژیکی ای وجود داشته باشد که منجر به چربی احشایی شود." در این میان ، روی تغییرات سبک زندگی و ورزش تمرکز کنید و به راحتی یا فشار ناشی از تنگی کمربند خود توجه کنید تا بتوانید پیشرفت خود را در امر حفظ سایز کمر و شکم ارزیابی کنید.

چربی شکم، شما را با خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر روبرو می کند

کلام آخر:

امیدواریم با خواندن این مقاله به چربی های اطراف شکم و پهلوی خود بیشتر اهمیت داده و برای تجربه ی یک زندگی شاد و سرشار از سلامتی با زیب اندام همراه شوید.

مترجم و ویراستار: تیم محتوا سازی زیب اندام

تگ ها

zibandam
coach online
مربی انلاین
مربی آنلاین
چربی شکم
بیماری قلبی
کاهش چربی
کاهش اندازه ی دور کمر
چربی های اطراف شکم
تمرین بدنسازی
تمرین ورزشی
سلامتی
مقاله سلامتی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط