در حال بارگذاری ...

بدنسازی و ورزش زورخانه ای

دسته بندی:
نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/02/30
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 313

زورخانه همیشه جایگاه پهلوانان نبوده است.

پیشکش هر آنکه رها از فرد پرستی و فرد ستیزی ،نیاز به آفرینش قهرمان و ضد قهرمان ندارد.

آیا ورزش باستانی هم دچار بت سازی و قهرمان پرستی است ؟

 

1433fbaf.jpg

 

سه نوع گود زورخانه داریم:

در زورخانه های سنتی اغلب گود گرد ,گود شش ضلع ,گود هشت ضلع

گود گرد ، محبت و جایگاه کشتی پهلوانی است.

گود شش ضلع ،شش غرفه و جایگاه ادوات ورزشی و ...

گود هشت ضلع منتظم ،نام هر مقام از سالکان طریقت را نشان می دهد.

یک ضلع آن روبروی در ورودی ،هفت ضلع دیگر برای نام هر مقام

(مقام طلب)

جد و جهد سخت باید سالها ز آنکه اینجا قلب گرد و حالها

(مقام عشق)

عاشق آن باشد که چون آتش بود نفنه و سوزنده و سرکش بود

(مقام معرفت)

هست دایم سلطنت در معرفت جهد کن تا حاصل آید این صفت

(مقام استغناء)

صورت این عالم پر پیچ پیج هست همچون صورت دیوار هیچ

(مقام توحید)

چون یکی باشد همی نبود و بی هم منی برخیزد اینجا هم تویی

(مقام حیرت)

گم شود در راه خیر محو ومات بی خبر از بود خود وزکاینات

(مقام فنا)

هر که او رفت از میان اینک فناست چون فنا گشت از فنا اینک بقاست

آیا ورزش باستانی موجب سکته قلبی می شود؟

  • ورزش باستانی بسته به سبک و سنگینی ادوات ورزشی می تواند ورزشی سنگین و خشن باشد .

هر کس با توجه به جثه بدنی باید میل،کباده ،سنگ را از نظر وزن انتخاب کند.

  • تعداد حرکات این ورزش بسیار مهم است و نباید بدون برنامه در تمرینها زیاد از حد انجام داد بلکه برای مبتدیان از تعداد کم شروع و به تدریج زیاد کند.
  • ترک ورزش برای ورزشکاران قدیمی ،خامی بدن و شل شدن عضلات و جمع شدن چربی در بدن می گردد ،چنین کسانی که مجددا ورزش می کنند باید مانند یک تازه کار مدتی ورزش سبک کنند تا بدن دچار کوفتگی نشود و قلب زیان نبیند.
  • قبل از شنو کمی نرمش و خم گیری کند.
  • شنو ورزش سنگین است هر بار از 60 تا حداکثر نباید تجاوز کند ،یعنی پس از سه دقیقه خم گیری به شنو ادامه دهید زیرا شنو از ورزش هایی است که به قلب فشار می آورد بخصوص شنوی شلاقی.
  • میل اگر سبک باشد جزء ورزشهای بسیر خوب باستانی است حرکت ((سردست))آن که شلاقی انجام می شود قدری به قلب فشار می آورد .
  • کباده ورزشی سنگین و دفعات آن بیش از 50 باشد موجب نارسایی خون به دستها و ناراحتی قاب می شود و چه بسا که برای عده ای بیش از 20 زوج آن زیان آور است.
  • سنگ اگر سبک باشد در هر نوبت حدود 50 جفت به راحتی گرفته شود و سپس خم گیری کند و بعد به سنگ گرفتن ادامه دهد برای بالا تنه بسیار مفید است فشاری به قلب نمی آورد و در اکثر زورخانه ها توجهی به این مسایل ندارند به خصوص برای پیران و میانسالانی که قلبی نسبتا ضعیف دارند خطر زیادتر است . در سنین بالا که به طور طبیعی شریانها سفت و تنگ می شوند بخصوص برای آنها که ورزشکار هستند و گاهی ترک ورزش می کنند خطرناک است.

رسم است که در مراسم ورزشی مسن ترین و یا پیشکسوت ترین را به میانداری دعوت می کنند چون میانداری برای اجرای یکدست ورزش کامل باستانی خسته کننده است در این حال افراد پیر و کاملا ورزیده باشند یا باید میانداری را نپذیرند یا آنکه در حد توانایی خود به اندازه یک ورزش نمایشی ساده ورزش کند و تحت تاثیر غرورهای جاهلانه قرار نگیرند .خطر از همینجا ناشی می گردد افراد مسن یا چاق که بر اثر پرخوری و استراحت چربی بدن آنها زیاد می شود باید توجه داشته باشند که ناراحتی و عوارض قلبی برای آنها وجود دارد بخصوص اگر سیگاری باشند که حساب آنها روشن است سیگار یکی از مهمترین عوامل سکته است یک چنین افرادی ورزش سنگین برای آنها بسیار خطرناک است مگر آنکه همانطور که قبلا گفته شد به تدریج بدن را آماده و مقاوم نماییم.

بنابر این ورزش باستانی موجب ناراحتی قلبی نمی شود بلکه بی احتیاطی و بی مبالاتی بعضی از پیشکسوتهای این ورزش که تا به حال موجب سکته دربین آنها شده است و این نه تنها برای ورزش باستانی بلکه در کلیه ورزش ها صادق است.

ورزش مردی و ....

در عروسی کامران میرزا بود ناصرالدین شاه گفت بهمین مناسبت تکلیف این دو پهلوان بزرگ و معروف ایران یعنی پهلوان یزدی بزرگ و معروف ایران یعنی پهلوان یزدی بزرگ و پهلوان اکبر خراسانی را روشن کند پهلدان یزدی دستش آسیب دیده بود که طبق رسم و سنت هرگز پهلوان اکبراز این عضو معیوب استفاده نخواهدکرد .ولی وقتی کشتی شروع شد پهلوان اکبر مدام در این فکر بود آن دست آسیب دیده را بگیرد و از پا دراورد و همچنین کاری را کرد و پهلوان یزدی طبق سنت آن زمان کشید گفت مریزاد ...اکبر توجه نکرد و بالا خره ناجوانمردی یزدی را مغلوب کرد.

وفات آن پهلوان در کهولت سنی سال 1320 هجری قمری ذکر کرده اند.

و اما غلامرضا تختی و کولایف حریف سرسخت و دلاوری که انگشت دست او معیوب و فرصتی بود که غلامرضا بار دیگر مدال طلا را نصیب خود و کشورش بکند .مسابقه که شروع شد همه مردم دیدند که غلامرضا نه فقط خودش را از آن انگشت معیوب دور نگه میدارد بلکه از بهترین فرصتها به جهت آنکه مبادا صدمه ای به انگشت حریف برسد دست می کشید،غلامرضا وقتی حریف را مغلوب کرد و انسانی ترین بشری در اوج رسید راستی که جهان پهلوان برازنده توست ای همیشه زنده اینجاست که باید گفت آدم داریم تا آدم.

میگویند ورزش باستانی بیشتر در شنو رفتن شکم میاورد ،خیر،اگر این بود با عرض معذرت تمام چهارپایان شکمشان به زمین میخورد.

فقط دو کار در این ورزش شکم میاورد

یک، پا نزدن و تنبلی در انجام عملیات خم گیری نکردن و نرمش زیاد نکردن

 دو،پرخوری و بی توجهی به تغذیه درست.

و حالا تاثیرهای این ورزش را می گویم

1. تاثیر شنو:

در این حرکت عضلات درگیر عبارتند از عضلات باز کننده مچ دست و انگشتان و عضلات ساعد و عضلات درون مچ و ساعد ،عضله سه سر بازو عضله دو سر قدامی بازو عضلات سینه ای کوچک و بزرگ عضلات سرشانه ای بخش قدامی عضلات زیر بغل،افزایش قدرت و استقامت عضلانی در بازو می گردد در شنو پیچ علاوه بر گفته بالا عضلات پشتی بزرگ نیز درگیر است در شنو پا باز یا کرسی عضلات چهارسر ران و عضلات کشاله ران به آنها اضافه می گردد حرکت شنو نظر به اینکه تجمع اسید لاکتیک و خستگی و سفتی موضعی می شود نباید زیاد طولانی شود به خصوص برای مبتدیان که باعث کوفتگی شدید عضلات خواهد شد.

2. تاثیر میل:

در این حرکت عضلات درگیر عبارتند از :عضله دو سر بازویی ،عضلات گرداننده مچ و ساعد عضلات خم کننده مچ و انگشتان عضله بازویی قدامی ،بازویی زنداعلا،عضله سه سر بازوو سه گوش آرنجی عضلات سینه ای کوچک و بزرگ ،عضله ذوزنقه ای عضلات زیر بغل دو سر بازویی تاثیر میل در عضلات موجب هماهنگی اعصاب با عضلات و افزایش سرعت انتقال می باشد .میل باید به اندازه توانایی هر کس انتخاب و استفاده از میل های سنگین منع می گردد و چه بسا که میلهای خیلی سنگین موجب پاره شدن تاندونهای کتف شود.

3. تاثیر سنگ:

نام اصلی سنگ در گذشته (سنگ زور بوده)انگشتان و ساعد،عضلات مچ و ساعد عضلات دو سر قدامی بازو،عضله سر باز ،عضلات سینه ای کوچک و بزرگ عضلات سر شانه ،عضلات پشت و زیر بغل درگیر هستند و تاثیر آن تقریبا مانند میل است در مورد سنگینی بیش از توانایی سنگها باید رعایت گردد.

4. تاثیر کباده :

عضلات درگیر عملیات کباده عبارتند از :عضلات خم کننده مچ و انگشتان ،عضلات ساعد،عضلات دو سر قدامی بازو ،عضله سه سر بازویی،عضلات سینه ای کوچک و بزرگ عضلات سرشانه ،عضلات ذوزنقه ای و زیر بغل ،بیشتر انقباضات این تمرین از نوع پویا بوده و لذا عملکرد دینامیکی را افزایش میدهد ،زیاده روی در کباده کشیدن به قلب فشار می آورد و باید به خصوص برای افراد مسن رعایت کردد.

5. تاثیر چرخیدن:

عضلات در گیر در این حرکت عبارتند از :عضلات مچ و کف پا ،عضلات دو قلو و عضله نعلی وساق پا،چرخیدن موجب سرعت و چالاکی و افزایش استقامت قلب می شود در چرخیدن نظر به اینکه بعلت وجود قوه گریز از مرکز خون متوجه انگشتان می شود و پوست دست به شدت دردناک می گردد باید به مجرد احساس این وضع چرخیدن متوقف گردد و این در صورتی است که چرخ سریع باشد ولی در چرخ سنگین خون کمتر متوجه پنجه های دست می گردد.

خلاصه کلام:

اگر به دنبال پرورش روح و بدن خود هستین ورزش باستانی بهترین ورزش از نظر خود من است, البته نباید فراموش کرد که ورزش باستانی ورزش نیست یک عبادت است, در کل ورزش باستانی سیده همه ی ورزش هاست.

 

گردآوری شده توسط: علی اصغر دهقانی تفتی

تگ ها

zibandam
زیب اندام
چربی سوز
مربی انلاین
تناسب اندام
لاغری
چربی سوزی
سلامتی
بدنسازی
فیتنس
ورزش باستانی
ورزش زورخانه ای
coach online
fitness
fat loss
body building
Zurkhaneh sport
فواید ورزش زورخانه ای
آموزش ورزش زورخانه ای
وسایل زورخانه
فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای
علی اصغر دهقانی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط