در حال بارگذاری ...

قلب شما هم صبح شنبه را دوست ندارد!

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/05
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 161

 

کمتر انگیزه‌ای باعث می‌شود صبح شنبه به‌راحتی از رختخواب‌تان خارج شوید، حتی یک فنجان قهوه! درواقع تحقیقات هم نشان می‌دهند قلب شما هم چندان صبح شنبه را دوست ندارد.
چراکه تغییر در برنامه خواب، مخصوصا در روزهای تعطیل و نیز اجبار برای صبح ‌زود بیدارشدن در روز شنبه، می‌تواند منجر به بالارفتن قندخون و ابتلا به بیماری‌های قلبی ‌شود. کمبود خواب و نیز بیداری طولانی‌مدت در روزهایی که سرکار نیستید، بدن‌تان را گول می‌زند و بدن به‌ اشتباه فکر می‌کند شما به منطقه جغرافیایی متفاوتی سفر کرده‌اید. فرض کنیم شما در یک روز معمول کاری، ساعت 10:30 شب می‌خوابید و ساعت 6:30 صبح هم بیدار می‌شوید. نقطه میانی خواب شما ساعت 2:30 بامداد است.

حال اگر بااین تصورکه جمعه صبح تاساعت 8 می‌توانید بخوابید، پنج‌شنبه شب تا دیروقت بیدار بمانید و فیلم تماشا کنید، نقطه میانی خواب‌تان را به ساعت 4 صبح رسانده‌اید که این به معنای یک ساعت و نیم اختلاف ساعت است. گرچه تصورش هم سخت است که در تعطیلات آخر هفته هم مثل روزهای کاری بخوابیم و بیدار شویم اما حداقل با این کار می‌توانیم به تنظیم ساعت بدن‌تان کمک کنید. این تغییر مداوم ساعت خواب در روزهای کاری و غیرکاری، بدن و مغز را گیج می‌کند و این یکی از همان دلایلی است که گفته می‌شود شیفت شب برای سلامتی افراد مضر است. درواقع مغز ما آموزش دیده است که در ساعات مشخصی از شبانه‌روز خواب باشد و بنابراین وقتی تمام هفته خواب را از خودتان دریغ می‌کنید و صبح جمعه تا ساعت 10 می‌خوابید، مغزتان را وادار می‌کنید در ساعاتی که معمولا باید بیدار باشد، چرت بزند و درنتیجه کیفیت خواب‌تان پایین می‌آید. فراموش نکنید خواب در ساعاتی که مغز برای بیداری آماده است، کیفیت چندانی ندارد.

 

بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی، قدرت مغز را تقویت می‌کنند:

قلب شما هم صبح شنبه را دوست ندارد!

 

محققان بعد از انجام تحقیق برروی دانشجویانی که به مدت دو هفته روزی نیم‌ساعت بازی ویدیویی سه‌بعدی و دوبعدی انجام می‌دادند، دریافتند بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی می‌توانند توانایی شکل‌گیری حافظه را بهبود ببخشند و با بالارفتن سن به مغز سود برسانند. این دانشجویان قبل و بعد از این مدت، تست‌های حافظه انجام داده بودند تا ناحیه هیپوکامپ را درگیر کنند.

 

کارکنان شیفت شب، بیشتر درمعرض سوانح رانندگی هستند:

 

در مطالعات انجام‌شده روی 16 نفر از کسانی که شیفت شب کار می‌کردند مشخص شد که بیش از یک سوم آنها بعد از اتمام کار دچار سانحه رانندگی آزمایشی شدند. آمار تصادفات همان افراد در زمانی که به اندازه کافی خوابیده بودند به صفر رسیده بود.
پزشک سرپرست این تحقیق می‌گوید: « این آزمایش خطرناک‌ بودن رانندگی بعد از یک شب کامل کارکردن را نشان می‌دهد؛ درحالی‌که همین افراد اگر شب قبل به‌ اندازه‌ کافی خوابیده باشند، دچار سوانح رانندگی نمی‌شوند ». طبق توصیه پزشکان، کارکنان شیفت شب باید پس از پایان کار، به‌جای اینکه خودشان رانندگی کنند، روش جایگزینی مثل استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی را انتخاب کنند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
قلب شما هم صبح شنبه را دوست ندارد!
قلب
صبح
مقاله سلامتی
خواب
تنظیم خواب
بیماری های قلبی
بیماری قلبی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط