در حال بارگذاری ...

مشکلات پاورلیفتینگ بانوان

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/09
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 1560

پاورلیفتینگ بانوان به دنبال مجوز قانونی برای آغاز فعالیت

نایب رییس بانوان فدراسیون بدنسازی می‌گوید که در حدود سه سال است بدنبال گرفتن مجوز فعالیت در پاورلیفتینگ بانوان هستند.

به گزارش ایسنا، رشته پاورلیفنیگ زنان طرفداران زیادی در ایران دارد و با وجودیکه بانوان فعال در این رشته می‌توانند با پوشش مناسب در این رشته بصورت قانونی فعالیت کنند، اما مجوز قانونی برای بانوان فعال در این رشته هنوز صادر نشده است.

مسئولان فدراسیون بدنسازی تیر ماه سال 96 در نامه‌ای به محمدیان معاون وقت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان خواستار ارائه مجوز برای فعالیت قانونی بانوان در رشته پاورلیفتینگ همراه با رعایت تمامی موازین شرعی شدند اما جوابی دریافت نکردند.

مشکلات پاورلیفتینگ بانوان

مسئولان فدراسیون بدنسازی بهمن سال 98 برای دومین مرتبه و اینبار در نامه‌ای به فرهادی زاد معاون فعلی ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان خواستار ارائه مجوز قانونی برای آغاز به کار پاورلیفتینگ بانوان شدند.

مسئولان ورزش بانوان وزارت ورزش اینبار از مسئولان فدراسیون بدنسازی خواستند ابتدا لباس مناسب برای بانوان پاورلیفنیگ‌کار را طراحی و به وزارت ورزش ارسال کنند تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود. لباس فوق توسط طراحان لباس و با نظارت فدراسیون بدنسازی طراحی شد اما اینبار نیز فرهادی‌زاد معاون ورزش بانوان وزارت ورزش برای دادن وقت جهت مشاهده و بررسی لباس طراحی شده، پاسخی نداده تا وضعیت این رشته کماکان بلاتکلیف بماند.

زهره مرزوقی نایب رییس بانوان فدراسیون بدنسازی در گفتگو با ایسنا, در اینباره اظهار کرد: رشته پاورلیفتینگ طرفداران زیادی در میان بانوان ایرانی دارد و از پتانسیل بسیار خوبی برای کسب موفقیت برخورداریم. این رشته شبیه به وزنه‌برداری است و شامل اسکات، لیفت و پرس سینه است. در پرس سینه دقیقا مانند وزنه‌برداری جانبازان و معلولین و در لیفت نیز مانند رشته وزنه برداری افراد سالم است.

وی افزود: ما سال 96 درخواست صدور مجوز قانونی کردیم اما پاسخی از مسئولان وقت ورزش بانوان وزارت ورزش دریافت نکردیم. پس از 2 سال اینبار در بهمن سال گذشته و پس از مذاکراتی که با خانم فرهادی‌زاد داشتیم به ما اعلام کردند نسبت به طراحی لباس مناسب اقدام کنیم که ما نیز پس از بررسی‌های دقیقی که داشتیم موفق شدیم لباسی مطابق با فرهنگ ایرانی و اسلامی‌مان طراحی کنیم، اما 4 ماه است هر چه با خانم فرهادی‌زاد، خانم موسوی و دفترشان تملاس می‌گیریم و پیگیری می‌کنیم جوابی به ما داده نمی‌شود و همچنان منتظریم به ما وقت بدهند تا بتوانیم لباس طراحی شده را به ‌آن‌ها نشان دهیم!

مرزوقی در پایان با تاکید بر اینکه فعالیت قانونی بانوان در رشته پاورلیفتینگ هیچ منافاتی با ارزش‌های ایرانی و اسلامی ندارد، گفت: همه ما با علم به این موضوع نسبت به طراحی لباس مناسب اقدام کردیم اما با وجود گذشت نزدیک به 3 سال هنوز پاسخی در اینباره دریافت نکرده‌ایم. امیدوارم با صدور مجوز قانونی، فعالیت و اعزام‌های بانوان در این رشته بصورت قانونی انجام شود. تا زمانیکه وزارت ورزش مجوز قانونی صادر نکند ما اجازه فعالیت رسمی در این رشته را نخواهیم داشت

مشکلات پاورلیفتینگ بانوان

توضیحات نوبهاری در مورد اعزام تیم پاورلیفتینگ بانوان/ «چه جرمی مرتکب شدم که توهین می‌کنید؟»

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم, پس از انتشار مصاحبه ناصر پورعلی‌فرد رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام با عنوان «بانوان بدنساز ایران حق شرکت در هیچ رقابتی را ندارند/موضوع را از حراست پیگیری می‌کنیم»، شیرین نوبهاری خواستار پاسخگویی و اظهارنظر در این خصوص شد.

وی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: در خصوص تیمی که به مسابقات اعزام شده است، هیچ وقت نگفتیم که این تیم, تیم ملی است و به صورت کاملا آزاد، مانند خیلی از تیم‌های دیگر راهی مسابقات پاورلیفتینگ شده است.

این مربی بدنساز بانوان با بیان اینکه تا به امروز تیمی با عنوان پاورلیفتینگ در ایران فعالیتی نداشته است, ادامه داد: همراه این تیم به مسابقات اعزام نشدم و فقط نقش مربیگری آنها در داخل کشور و ارنجشان را بر عهده داشتم. این تیم به عنوان تیم ملی پاورلیفتینگ نبوده و تا به امروز تعریفی در این خصوص نداشته‌ایم؛ ضمن اینکه تیم با سرپرستی حسام رحیمی به صورت آزاد همانند خیلی از تیم‌های دیگر در خیلی از رشته‌ها راهی مسابقات شده است.

نوبهاری افزود: در خصوص بحث اعزام این تیم تمامی موازین اخلاقی و فرهنگی کشورمان رعایت شده و ورزشکاران با حجاب کامل اسلامی در رقابت شرکت کردند؛ اما سوالم از مسئولان فدراسیون این است؛ چرا من باید با عنوان سرمربی این تیم زیر سوال بروم؟ هیچ‌کاره این سفر بودم و فقط مربیگری کردم. سوالم این است حالا که یک نفر قدم برداشته و به عنوان کسی که با موازین کامل اخلاقی و فرهنگی سعی در توسعه یک ورزش دارد, چرا به جای اینکه حمایت شود، مورد تهمت و بی‌احترامی قرار می‌گیرد؟

وی عنوان کرد: چیزی را خارج از اصول و شرع انجام ندادیم. چرا باید مورد بازخواست قرار بگیریم و به ما توهین شود؟ چه جرمی مرتکب شدم؟ صرفا نقش یک مربی را داشتم. از رئیس فدراسیون بدنسازی برای راه اندازی رشته پاور لیفتینگ، همانند رشته وزنه ‌برداری که بانوان قدرتمند ما نیز بتوانند در این رشته فعالیت کنند, تقاضای کمک و حمایت دارم.

مشکلات پاورلیفتینگ بانوان

گردآوری شده توسط: تیم محتواسازی زیب اندام

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
پاورلیفتینگ
پاورلیفتینگ بانوان
مشکلات پاورلیفتینگ بانوان
ورزش
ورزش زنان
ورزشکاران حرفه ای
زنان
زنان ورزشکار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط