در حال بارگذاری ...

چرا جمعه سیاه را جمعه سیاه می نامند؟

نویسنده : مطهره ظل اللهی
تاریخ انتشار : 1399/09/06
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 48

اواخر قرن نوزدهم که رئیس جمهور آبراهام لینکلن تعطیلات شکرگذاری را به عنوان آخرین پنجشنبه ماه نوامبر تعیین کرد ، یک روز پس از شکرگذاری آغاز غیررسمی فصل تعطیلات است. اما این روز نام "جمعه سیاه" را کسب نکرد تا خیلی بعد تر ، در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم که چه شد که این روز نام جمعه سیاه را به خود گرفت!


جمعه سیاه چگونه نام خود را به دست آورد؟


با تمام فعالیت های خریدی که جمعه بعد از شکرگذاری انجام می شود ، این روز برای خرده فروشان و مشاغل به یکی از سودآورترین روزهای سال تبدیل شد. از آنجا که حسابداران هنگام ثبت مطالب کتاب هر روز از رنگ سیاه برای نشان دادن سود استفاده می کنند (و قرمز برای نشان دادن ضرر) ، این روز به جمعه سیاه معروف شد - یا روزی که خرده فروشان سود مثبت را "سیاه" می بینند.
بنابراین ، جمعه سیاه اکنون به عنوان جمعه ای سودآور در صنعت خرده فروشی و سایر اقتصاد شناخته می شود.
این به این دلیل است که خرده فروشی و هزینه های مصرف کننده تقریبا 70٪ از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را به همراه دارد.
خرده فروشان این نام را برای نشان دادن موفقیت خود برگزیدند.
برای تشویق افراد بیشتر به خرید ، خرده فروشان شروع به ارائه تخفیف های عمیق کردند که فقط در آن روز موجود است.


خرید در جمعه سیاه


جمعه سیاه اکنون به عنوان روزی شناخته می شود که مصرف کنندگان می توانند در هزینه های مختلف ، از لوازم خانگی گرفته تا کفش ، پول زیادی پس انداز کنند. در طول سال ها ، مقدار هزینه شده در جمعه سیاه افزایش یافته است ، در کل فصل خرید تعطیلات در ماه نوامبر و دسامبر میلیاردها دلار هزینه شده است. در سال 2002 ، خریداران در مجموع 416.4 میلیارد دلار برای خرید در تعطیلات هزینه کردند. تا سال 2019 ، این رقم 75 درصد افزایش داشت و به 730.2 میلیارد دلار رسید.
طبق فدراسیون خرده فروشی ملی (NRF) ، جمعه سیاه 2019 84.2 میلیون خرید در فروشگاه ها و 93.2 میلیون خرید آنلاین داشته است که به طور متوسط 361.90 دلار در تعطیلات آخر هفته شکرگذاری خرج کرده است.
با تعطیلات تقریباً 20٪ یا بیشتر از فروش سالانه بسیاری از خرده فروشان ، جای تعجب نیست که جمعه سیاه به عنوان یک روز خرید بزرگ برای مصرف کنندگان و درآمد روز برای مشاغل شناخته می شود.با این حال ، همیشه به هزینه و پول درآوردن بستگی نداشت.

جمعه سیاه در طول تاریخ

در سال 1905 ، فروشگاه بزرگ کانادایی ایتون اولین رژه روز شکرگذاری را با آوردن سانتا با واگن در خیابان های مرکز شهر تورنتو آغاز کرد. در سال 1913 ، هشت گوزن شمالی زنده "سورتمه" سانتا را کشیدند. تا سال 1916 ، هفت شناور نشان دهنده شخصیت های قافیه مهد کودک در مراسم رژه به سانتا پیوستند.

در سال 1924 ، رژه ایتون باعث الهام بخشیدن به فروشگاه میسی شد تا رژه معروف روز شکرگذاری خود را در شهر نیویورک راه اندازی کند تا راهی برای موفقیت در دهه های خروشان باشد. این رژه خرید روز بعد را افزایش داد و خرده فروشان توافق نامه را تنظیم کردند که قبل از تبلیغ تعطیلات تا آن زمان صبر کند.

در سال 1939 ، در دوران رکود بزرگ ، شکرگذاری در هفته پنجم نوامبر اتفاق افتاد. خرده فروشان هشدار دادند که ورشکست می شوند زیرا فصل خرید در تعطیلات بسیار کوتاه است. آنها از رئیس جمهور فرانکلین  روزولت درخواست کردند تا تعطیلات شکرگذاری را به پنجشنبه چهارم منتقل کند و روزولت این کار را انجام داد.

متأسفانه ، در این زمان اواخر ماه اکتبر بود. اکثر مردم از قبل برنامه های خود را تنظیم کرده بودند. برخی چنان ناراحت بودند که به جای آن تعطیلات را "Franksgiving" نامیدند. فقط 25 ایالت این اقدام FDR را دنبال کردند. تگزاس و کلرادو دو روز تعطیل را جشن گرفتند ، که برخی از شرکت ها را مجبور کرد یک روز اضافی به کارمندان خود بدهند. 
در سال 1941 ، کنگره قانونی را تصویب کرد که مهم نیست روز شکرگذاری چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر باشد.
در دهه 1950 مردم از روز بعد از شکرگذاری شروع به تماس با بیمار می کردند و در آخر هفته چهار روز به خود می دادند.
از آنجا که فروشگاه ها ، مانند بیشتر مشاغل آزاد ، باز بودند ، کسانی که مشغول بازی قلابی هستند نیز می توانند شروع خرید خود را در تعطیلات آغاز کنند.
بسیاری از مشاغل به جای تلاش برای تعیین اینکه حقوق چه کسی باید کاهش یابد و چه کسی به طور قانونی بیمار بود ، شروع به افزودن آن روز به عنوان یک تعطیلات دیگر با حقوق کرد.
در سال 1966 ، اصطلاح "جمعه سیاه" در چاپ مشهور شد. پس از آنکه اداره پلیس فیلادلفیا از این نام برای توصیف هرج و مرج خرید در فروشگاه های مرکز شهر استفاده کرد ، داستانی در یک آگهی در The Philatelist آمریکا ، یک مجله تمبر جمع شد.
در ابتدا ، خرده فروشان معنای منفی مرتبط با یک روز "سیاه" از هفته را نمی دانند. در واقع ، "جمعه سیاه" اولین بار با جمعه ، 24 سپتامبر 1869 همراه شد. دو دلال ، جی گولد و جیمز فیسک ، رونق و سقوط قیمت طلا را ایجاد کردند. سقوط بازار سهام در پی سقوط 20 درصدی قیمت ها به وجود آمد. اختلال در قیمت طلا باعث شد که قیمت کالاها 50٪ سقوط کند. فساد در تالار تامانی به گولد و فیسک اجازه داد بدون مجازات فرار کنند

یک روز تاریک دیگر 

پنجشنبه سیاه ، در 24 اکتبر 1929 رخ داد. روزی بود که آغاز رکود بزرگ را نشان داد. هفته بعد سه شنبه سیاه دنبال شد. در آن روز ، بورس سهام با وجود تلاش سرمایه گذاران بزرگ برای حمایت از قیمت سهام ، 12 درصد از دست داد.

با این حال ، علیرغم دلالتهای منفی نام ، "جمعه سیاه" با تماشای دیوانه وار که امروز است دوام آورد.
جمعه سیاه روزی از سال است که خرده فروشان و مشاغل اغلب شاهد مثبت شدن درآمدشان هستند و سود خود را در کتابهای حسابداری خود "سیاه" می کنند.

در طول تاریخ ، جمعه سیاه از یک روز پس از روز شکرگذاری به یکی از معروف ترین تخفیف ها و شروع فصل خرید تعطیلات تبدیل شد.

متأسفانه ، طی جمعه ها در جمعه سیاه هرج و مرج ایجاد شده است ، و به برخی نظر منفی آن روز می دهد ، مانند آنچه در مورد پنجشنبه سیاه یا سه شنبه سیاه مرتبط است.

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
بلک فرایدی
blackfriday
تخفیف
جمعه سیاه

دیدگاه ها

زهرا 22:52:46 1399/09/06
عالی بود ممنون از اطلاعاتتون

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط