در حال بارگذاری ...

چرا مردم خودکشی می کنند؟

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/20
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 176

چرا مردم خودکشی می کنند؟

دشوار است تصور کنید که چه چیزی باعث می­شود یکی از دوستان، اعضای خانواده یا افراد مشهور خودکشی کنند. ممکن است هیچ نشانه هشدار دهنده ی واضحی وجود نداشته باشد و ممکن است تعجب کنید که چه سرنخ هایی را از دست داده اید. غالبا، عوامل زیادی با هم ترکیب می شوند و فرد را به تصمیم گیری برای گرفتن زندگی خود سوق می دهند.

 

بیماری روانی

 

اکثر افراد تصمیم خودکشی را کمی قبل از اقدام تکانشی یا ناگهانی می گیرند نه اینکه آن را به طور گسترده برنامه ریزی کرده باشند.

در حالی که عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در تصمیم گیری برای خودکشی فرد تأثیرگذار باشد، شایع ترین آن افسردگی شدید است. افسردگی می تواند احساس درد عاطفی زیادی در افراد ایجاد کرده و امید را از دست بدهد و این باعث می شود که راهی دیگر برای تسکین درد به غیر از پایان دادن به زندگی خود نداشته باشند.

 

براساس بنیاد پیشگیری از خودکشی آمریکا، افسردگی در حدود نیمی از خودکشی ها وجود دارد. آیا واقعاً افسردگی می تواند شما را بکشد؟

 

سایر بیماری های روانی که می توانند خطر خودکشی را افزایش دهند عبارتند از:

 

·        اختلالات دو قطبی

·         اختلال شخصیت مرزی (BPD)

·         اختلالات خوردن

·         روانگسیختگی

 

 

چرا مردم خودکشی می کنند؟

استرس آسیب زا

 

فردی که تجربه آسیب زایی از جمله سو استفاده جنسی در دوران کودکی، تجاوز جنسی، آزار جسمی یا ضربه جنگی را تجربه کرده است، حتی سالها پس از تروما بیشتر در معرض خطر خودکشی قرار دارد.

در یک نظرسنجی از نزدیک به 6000 بزرگسال آمریکایی، تقریباً 22 درصد از افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند در مقطعی اقدام به خودکشی کرده اند در حالی که 23 درصد از افرادی که مورد حمله فیزیکی قرار گرفته اند این کار را کرده­اند، در برخی از مواقع، اقدام به خودکشی می کنند. شما می توانید برای مطالعه مقالات مرتبط به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و  اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 

تشخیص اختلال استرس پس از سانحه (PSTD) یا حوادث متعدد تروما خطر را بیشتر می کند. این امر تا حدی به این دلیل است که افسردگی پس از ضربه و در میان مبتلایان به PTSD شایع است و باعث احساس درماندگی و ناامیدی می شود که می تواند منجر به خودکشی شود.

 

استفاده از مواد مخدر و درگیری ها و آشفتگی های درونی

 

 

مواد مخدر و الکل همچنین می تواند در شخصی که فکر خودکشی دارد تأثیر بگذارد و باعث شود وی بیشتر از آنچه که هوشیار بوده اند بر اساس آنها عمل کند. مصرف مواد و الکل می تواند به دلایل دیگر خودکشی افراد از جمله از دست دادن شغل و روابط کمک کند.

میزان مصرف مواد و الکل نیز در بین افراد مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانشناختی بیشتر است. اینها را کنار هم قرار دهید، شاهد افزایش خطرات خواهید شد.

 

چرا مردم خودکشی می کنند؟

از دست دادن یا ترس از دست دادن

 

هنگام مواجهه با از دست دادن یا ترس از دست دادن، ممکن است فردی تصمیم بگیرد جان خود را بگیرد. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

·   افت تحصیلی

·   دستگیری یا زندانی شدن

·   زورگویی، شرمساری یا تحقیر، از جمله آزار و اذیت مجازی

·   مشکلات مالی

·   پایان دوستی نزدیک یا رابطه عاشقانه

·   از دست دادن شغل

·   از دست دادن موقعیت اجتماعی

 

 

 

ناامیدی

 

ناامیدی، چه در کوتاه مدت و چه به عنوان صفتی با دوام بیشتر، در بسیاری از مطالعات در تصمیم گیری برای خودکشی دیده شده است. ممکن است فرد با یک چالش اجتماعی یا جسمی روبرو باشد و هیچ راهی را برای بهبود وضعیت خود پیدا نکند. وبلاگ زیب اندام یک بانک اطلاعاتی بروز بوده که شما می توانید در حیطه ی سلامت و تناسب اندام اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

وقتی افراد احساس می كنند كه همه امید خود را از دست داده اند و احساس تغییر نمی­كنند، این می تواند همه چیزهای خوب زندگی آنها را تحت الشعاع قرار دهد و خودكشی را گزینه مناسبی بنظر برساند.

 

گرچه به نظر می رسد برای یک ناظر بیرونی اوضاع بهتر می­ شود، اما افراد مبتلا به افسردگی به دلیل بدبینی و ناامیدی همراه با این بیماری ممکن است نتوانند این را ببینند.

 

درد مزمن و بیماری های پایانی

 

اگر فردی درد مزمن یا بیماری داشته باشد و هیچ امیدی به درمان یا رهایی از رنج نداشته باشد، خودکشی را راهی برای به دست آوردن عزت و کنترل زندگی خود تصور می کنند.

طبق مطالعه ای در مجله پزشکی پیشگیری آمریکا، شرایط سلامتی زیر با خطر بیشتر خودکشی مرتبط است:

·         آسم

·         کمردرد

·        آسیب مغزی

·         سرطان

·         نارسایی احتقانی قلب

·         دیابت

·         اچ آی وی( ایدز)

·         بیماری قلبی

·         فشار خون بالا

·         میگرن

·         بیماری پارکینسون

 

 

درد مزمن همچنین می تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند، که همچنین می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد. طبق تحقیقات، افراد مبتلا به درد مزمن چهار برابر بیشتر از افراد بدون درد دچار افسردگی یا اضطراب می شوند.

 

چرا مردم خودکشی می کنند؟

زندگی شما باری است برای دیگران

 

یک فرد مبتلا به درد مزمن ممکن است احساس کند برای دیگران اضافی است، زیرا درخواست یک بار دیگر برای رفتن به مطب پزشک یا کمک بیشتر به وظایف خانه یا کمک به پرداخت هزینه های بیمارستان، دشوارتر می شود. در واقع، بسیاری از افرادی که تصمیم به خودکشی می گیرند اغلب اظهار می دارند که عزیزانشان یا به طور کلی دنیا بدون آنها وضعیت بهتری دارد.

 

این نوع شعارها علامت هشدار دهنده رایج خودکشی است. مردم معمولاً به دلیل بار عاطفی زیادی که در خود دارند، خود را به عنوان باری برای دیگران می بینند یا احساس بی ارزشی می کنند.

 

کناره­گیری اجتماعی

 

یک شخص می تواند به دلایل زیادی از جمله از دست دادن دوستان یا همسر، به خاطرجدایی یا طلاق، بیماری جسمی یا روحی، اضطراب اجتماعی منزوی شود. فرد ممکن است به خاطر بازنشستگی، یا به دلیل انتقال به مکان جدید دچار انزوای اجتماعی شود. همچنین این حس بد می تواند به دلیل عوامل درونی مانند عزت نفس پایین هم ایجاد شود. این می تواند منجر به تنهایی و سایر عوامل خطر خودکشی مانند افسردگی و یا سوء مصرف مواد مخدر شود.

 

گریه برای کمک کردن

 

گاهی اوقات افراد نه به این دلیل که واقعاً می خواهند بمیرند، بلکه به این دلیل که نمی دانند چگونه از بقیه کمک بگیرند اقدام به خودکشی می کنند. اقدام به خودکشی فریادی برای جلب توجه نیست بلکه فریادی برای کمک است. این راهی برای نشان دادن میزان آسیب رسانی آنها به جهانیان می شود.

افرادی که تلاشی ناموفق انجام می دهند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند که دوباره سعی می­کنند و تلاش های دوم آنها بسیار کشنده تر است.

 

خودکشی تصادفی

 

برخی از موقعیت هایی که به نظر می رسد خودکشی هستند ممکن است در واقع یک مرگ تصادفی باشند. بازی خفگی، همچنین « چالش عبور کردن »، « مصرف دارو » و « میمون فضایی » که در آن نوجوانان خود را خفه می کنند یا در نظر دارند دیگران را بترسانند. دیگر خودکشی های تصادفی شامل برخی استفاده های نمایشی با سلاح گرم نیز می­شود.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellfit می باشد.

منابع مقاله:

 

  1. American Foundation for Suicide Prevention. Risk Factors and Warning Signs. 2020.
  2. American Foundation for Suicide Prevention. Risk Factors and Warning Signs. 2020.
  3. Portzky G, van Heeringen K, Vervaet M. Attempted suicide in patients with eating disordersCrisis. 2014;35(6):378-387. doi:10.1027/0227-5910/a000275
  4. Ásgeirsdóttir HG, Valdimarsdóttir UA, Þorsteinsdóttir ÞK, et al. The association between different traumatic life events and suicidalityEur J Psychotraumatol. 2018;9(1):1510279. doi:10.1080/20008198.2018.1510279
  5. Breet E, Goldstone D, Bantjes J. Substance use and suicidal ideation and behaviour in low- and middle-income countries: A systematic reviewBMC Public Health. 2018;18(1):549. doi:10.1186/s12889-018-5425-6
  6. Ahmedani BK, Peterson EL, Hu Y, et al. Major physical health conditions and risk of suicideAm J Prev Med. 2017;53(3):308-315. doi:10.1016/j.amepre.2017.04.001
  7. Kleiber B, Jain S, Trivedi MH. Depression and pain: Implications for symptomatic presentation and pharmacological treatmentsPsychiatry (Edgmont).2005;2(5):12-18.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
خودکشی
افسردگی
خودکشی تصادفی
گریه
کناره­گیری اجتماعی
آسیب مغزی
روانشناسی
روانپزشکی
روانشناختی

دیدگاه ها

مطهره ظل اللهی 23:34:57 1399/06/20
افسردگی روح بدتر از بیماری های جسمی انسان میتونه ادم رو اذیت کنه ممنونم از مقاله کاربردیتون
بهمن فروزان 22:33:42 1399/06/20
با این اوضاع جامعه همه الان کمو بیش دارن درگیر افسردگی و فکرای منفی میشن .. کاش راه حل برطرف کردنشم بزارید
یک روانشناس 22:10:54 1399/06/20
متاسفانه امروزه افراد به دلیل نداشتن هدف مشخص به انواع اختلالات مبتلا می شوند و در نهایت خودکشی می کنند.

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط