در حال بارگذاری ...

چرا بی دلیل چاق می شوم؟

نویسنده : ادمین اصلی
تاریخ انتشار : 1399/01/05
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 61

 

هنگامی که صحبت از افزایش وزن می‌شود، ممکن است فکر کنید باید مراقب رژیم غذایی نادرست و ورزش نکردن باشید. اما مطالعه‌ی جدیدی که در ژورنال بین المللی چاقی منتشر شد، نشان می‌‌دهد که فکر کردن به اینکه شما دارای اضافه وزن هستید، در واقع می‌ تواند باعث افزایش وزن‌تان شود و این چیزی است که من هر روز در کارم بعنوان یک مربی سلامت و سبک زندگی، شاهد آن هستم!

نویسندگان این مطالعه، سه مطالعه‌ی قبلی را که روی بیش از 14000 فرد بین سنین 23 تا 45 انجام شده بود، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند افرادی که فکر می‌کردند اضافه وزن دارند، صرف نظر از اینکه فکرشان درست بود یا نه، به احتمال بیشتری به مرور زمان دچار افزایش وزن می‌شدند. ممکن است عجیب و غریب بنظر برسد، اما بعنوان فردی که به هزاران زن کمک کرده که رژیم غذایی‌شان را بهتر کنند، این نظریه برای من قابل درک است.

چگونه گفتگوی درونی منفی، باعث خود تخریبی می‌شود؟

بسیاری از مراجعین من، چند سال اول زندگی‌شان را بدون نگرانی در مورد وزن‌شان سپری می‌کنند، زیرا نمی‌دانند که چیزی برای نگرانی وجود دارد. آنها چیزهایی می‌خورند که باعث می‌شود حس خوبی داشته باشند و بطور غریزی، مقادیر مناسبی از مواد غذایی را برای بدن‌هایشان انتخاب می‌کنند.

اما پس از آن، وقتی کسی به آنها می‌گوید که دارای اضافه وزن هستند یا وقتی آنها شروع به مقایسه کردن خودشان با زنان دیگر می‌کنند یا اتفاق‌های دیگری رخ می‌دهد که منجر می‌شود آنها باور کنند که نیاز به کاهش وزن دارند. آنها بارها و بارها به آینه نگاه می‌کنند و هر چیزی که فکر می‌کنند در بدنشان اشکال دارد را می‌بینند، که باعث می‌شود روزهایشان را با احساس بی ارزشی و پر از استرس سپری کنند!

در این زمان است که همه چیز کمی‌ بهم می‌ریزد: آنها شروع به رژیم گرفتن می‌کنند، هر باری که غذا می‌خورند استرس و عذاب وجدان می‌گیرند، چون نگران خوردن خوراکی‌های نادرست هستند. آنها بجای لذت بردن، برای مقابله با بدن‌شان ورزش می‌کنند، و به بعضی غذاها برچسب «بد» می‌زنند.

 

هنگامی که آنها آنقدر درگیر کاهش وزن هستند و روال معمول غذا خوردن‌شان را کاملا تحت تاثیر قوانین رژیم غذایی مربوطه قرار می‌دهند که گوش کردن به توانایی حسی‌شان برای اینکه بفهمند چه چیزی را چه مقداری باید بخورند، برایشان بسیار دشوار می‌شود.

آنها خودشان را محدود می‌کنند، از غذاها می‌ترسند و حتی احساس بدی در مورد خودشان پیدا می‌کنند! اما هنگامی‌که در تمام طول روز به خودشان گرسنگی می‌دهند و همیشه استرس دارند، یک چیز عجیب اتفاق می‌افتد: آنها در نهایت، بر خلاف آنچه انتظار می‌رود، پرخوری می‌کنند!

به همین دلیل، اگر حس کنید که اضافه وزن دارید، صرف نظر از اینکه درست یا غلط باشد، متوجه می‌شوید که عدد روی ترازو هردفعه بالاتر می‌‌رود. برای جلوگیری از این درجا زدن، باید از منفی بافی دست بردارید (به خودتان نگویید که عیب و ایراد دارید) و به غذا و خودتان بطور متفاوتی نگاه کنید.

چگونه طرز فکرتان را تغییر دهید؟

به خودتان اجازه دهید که خود را همانطور که هستید، دوست داشته باشید؛ حتی اگر اضافه وزن دارید (افراد بسیاری به خودشان می‌گویند که باید چند کیلو وزن کم کنند اما در واقع اینطور نیست)، این بدان معنا نیست که شما ایرادی دارید. شما می‌توانید مثل همه خوشحال باشید.

گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند که باید به وزن خاصی برسند تا احساس اعتماد بنفس کنند، اما این حقیقت ندارد. اگر مراجعین من، لحظه‌ای شک می‌کردند که نمی‌توانند اینطور که هستند احساس اعتماد بنفس کنند، من به آنها می‌گفتم که موضوع این نیست، و باید سعی کنند با عشق به خودشان نگاه کنند.

اگر واقعا مقداری اضافه وزن دارید و پزشک‌تان هم آن را تایید کرده است، از این مساله بعنوان انگیزه‌ای برای دوست داشتن بیشتر خودتان استفاده کنید، و از بدن‌تان مراقبت کنید. سعی کنید بجای پشت کردن به خود، با خودتان بسیار مهربان باشید. بعنوان مثال: مانند یک دوست با خودتان رفتار کنید و بخاطر زیاده روی در خوردن یا پشت گوش انداختن تمرین‌تان، خودتان را سرزنش نکنید.

 

شما به یک دوست نمیگویید که «چون دیشب بجای ورزش کردن یک تکه پیتزا خوردی و تلویزیون تماشا کردی، پس مقصر هستی» پس اینکار را با خودتان نیز انجام ندهید. هنگامی‌که کمتر خودتان را قضاوت کنید، بطور طبیعی ورزش می‌کنید و بدن‌تان را با غذاهای سالم تغذیه می‌کنید. این باعث می‌شود برنامه‌ی تمرین و رژیم خود را انجام دهید تا احساس خوبی داشته باشید، نه به این خاطر که مجبور هستید. به خودتان بگویید همانطور که هستید، کامل و بی نقصید، و از این طریق در مورد بدن‌تان، افکار مثبتی داشته باشید.

 

 

روش رژیم گرفتن‌تان را تغییر دهید؛ اگر فکر می‌کنید که رفتن به سراغ یک برنامه‌ی غذایی جدید به شما کمک می‌کند که وزن کم کنید و آن را حفظ کنید، باید بدانید که اینکار می‌تواند دید شما نسبت به غذا را تغییر دهد و باعث پرخوری شما شود.

بجای حذف گروه‌های کامل مواد غذایی و کاهش شدید کالری مصرفی‌تان، از خود بپرسید: «آیا هنگامی که گرسنه نیستم، پرخوری می‌کنم؟ اگر چنین است، چه چیزی باعث این مساله می‌شود؟ کدام مواد غذایی هستند که واقعا بدنم را تغذیه می‌کنند و به من انرژی می‌دهند و کدام مواد غذایی، این چنین نیستند؟». نگاهی عمیق‌تر به رابطه‌تان با غذا به شما کمک می‌کند که با بدن‌تان در ارتباط باشید و در نتیجه دوباره با توجه به حس‌تان غذا می‌خورید.

مهمترین چیزی که در اینجا وجود دارد این است که از قوانین قراردادی رژیم غذایی دوری کنید و براساس بدن خودتان برنامه بریزید که باید چه چیزی را به چه مقداری بخورید. این بدان معناست که اگر یک چیزبرگر دوبل می‌خواهید، بخورید. سپس واقعا روی احساسی که بدن‌تان دارد، تمرکز کنید.

 

با وجود آنکه هر بدنی متفاوت است، ممکن است متوجه شوید که این غذا به اندازه‌ی غذاهای دیگر شکم‌تان را سیر نمی‌کند. و به این ترتیب شما امتحان‌هایی را روی بدن‌تان انجام می‌ دهید و به خاطر غذا خوردن مطابق این الگوها، دچار اضافه وزن نمی‌شوید. به من اعتماد کنید! درواقع اینکار به احتمال زیاد، مانع پرخوری شما خواهد شد، زیرا دائما احساس گرسنگی و به تبع آن احساس محدودیت نمی‌کنید.

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
چاق
رژیم
رژیم غذایی
چاقی بی دلیل
طرز تفکر
کاهش وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط