در حال بارگذاری ...

کدام یک برای بانوان مناسب‌تر است، فیتنس یا بدنسازی؟

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/02/07
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1306

کدام یک برای بانوان مناسب‌تر است، فیتنس یا بدنسازی؟

 

کدام یک برای بانوان مناسب‌تر است، فیتنس یا بدنسازی؟

 

انتخاب ورزش مناسب برای رسیدن سریع‌ به یک اندام متناسب، همیشه به عنوان یک چالش برای بانوان مطرح بوده است. ما هر روز این سوالات را می‌شنویم که؛ « برای کاهش وزن و چربی سوزی، فیتنس یا بدنسازی؟ برای افزایش وزن و عضله سازی، فیتنس یا بدنسازی، کدام یک مناسب‌تر است؟»

به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطلبی در این باره در زیب‌اندام بنویسم، تا به سوالات رایجی که درباره تفاوت فیتنس و بدنسازی وجود دارد، پاسخ دهیم. اما قبل از پرداختن به سوالات، باید بدانید فیتنس و بدنسازی هر کدام چه تعاریفی دارند.

 

فیتنس چیست و شامل چه تمریناتی می‌شود؟

 

فیتنس تلفیقی از تندرستی، آمادگی جسمانی و تناسب اندام است. یکی از اهداف اصلی ورزش فیتنس داشتن اندامی متناسب و ایده‌آل است. مهم‌ترین فاکتورهایی که در فیتنس باید به آن توجه شود شامل استقامت قلبی-عروقی، قدرت، استقامت عضلانی، انعطاف‌پذیری ، سرعت ، توان و چابکی است.

در ورزش فیتنس تاکیدی بر یک یا دو فاکتور آمادگی جسمانی نیست، بلکه تمامی فاکتورهای پایه آمادگی جسمانی مهم هستند و در طراحی جلسات تمرینی باید ترکیب این فاکتورها مورد توجه قرار گیرند. برای مثال شما می‌توانید با توجه به هدفتان، تمرینات سرعتی، قدرتی و استقامتی را در یک جلسه تمرینی داشته باشید.

 

بدنسازی چیست و شامل چه تمریناتی می‌شود؟

 

منظور از بدنسازی تمرین با وزنه است نه رشته پرورش اندام. ورزش بدنسازی و یا تمرین با وزنه با اهداف مختلفی همچون: تناسب اندام، بازتوانی، ارتقاء عملکرد ورزشی و … انجام می‌شود و فواید گوناگونی هم برای سلامتی دارد. اما رشته ورزشی پروش اندام یک ورزش رقابتی است، که در آن هدف فقط رسیدن به پایین‌ترین درصد چربی و بالاترین حجم عضلانی در روز مسابقه است.

انجام تمرینات بدنسازی، زیبایی بدن و کارایی بهتر در انجام فعالیت‌های روزمره را به دنبال دارد. مهم‌ترین فاکتوری که در بدنسازی مد نظر قرار می‌گیرد، قدرت و توان عضلانی است. در ورزش بدنسازی تمرکز روی کاهش چربی، خوش فرم شدن بدن و ظاهر عضلات است و در یک جلسه تمرین تاکیدی بر استقامت قلبی-عروقی نیست.

 

کدام یک برای بانوان مناسب‌تر است، فیتنس یا بدنسازی؟

 

تفاوت برنامه تمرینی فیتنس و بدنسازی

 

در خیلی از کتاب‌های مرتبط با بدنسازی یا فیتنس، به اشتباه این دو واژه به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. اما با توجه به تفاوت فیتنس و بدنسازی، استفاده آنها به جای هم درست نیست. با توجه به تعریفی که از این دو روش تمرینی به شما گفته‌ایم، باید تا حدودی متوجه تفاوت برنامه تمرینی فیتنس و برنامه بدنسازی شده باشید.

هدف از برنامه نویسی بدنسازی، قوی کردن و رشد عضلات است. به همین منظور در برنامه بدنسازی تاکید بر تمرین با وزنه های نسبتاً سنگین (با توجه به قدرت بدنی خودتان) و در نتیجه عضله سازی است. اما در برنامه نویسی برای فیتنس، تاکیدی بر رشد بیش از حد عضلات نیست و بیشتر فرم گرفتن عضلات مهم است. به همین دلیل در هنگام تمرین فیتنس، نیازی نیست که هر جلسه تا سر حد توان و خستگی وزنه بزنید.

در بحث طراحی تمرین فیتنس این موضوع بسیار مهم است که این فاکتورها را چگونه باید در کنار هم قرار دهید تا یک برنامه تمرینی اصولی و خوب داشته باشد.

یک جلسه تمرین فیتنس می‌تواند زمان کمتری نسبت به یک جلسه تمرین بدنسازی داشته باشد. بسته به طراحی مربی یک جلسه تمرین بدنسازی 45 الی 90 دقیقه و یک جلسه تمرین فیتنس 30 الی 60 دقیقه به طول می‌انجامد. شما می‌توانید تمرین فیتنس را در باشگاه و یا در هر مکان دیگری مثل پارک یا خانه انجام دهید. پس اگر وقت باشگاه رفتن را ندارید، می‌توانید یک جلسه فیتنس در خانه هم داشته باشید.

 

تفاوت رژیم غذایی فیتنس با بدنسازی و چگونگی مصرف مکمل ها

 

بدنسازان با توجه به نیاز رشته ورزشی خود به دریافت پروتئین بیشتر در طول روز نیاز دارند. وقتی هدف از بدنسازی، افزایش حجم عضلات است، پس باید کالری دریافتی را افزایش دهید. رژیم غذایی بدنسازی شامل غذاهای پر پروتئین مثل ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ و پروتئین وی می‌باشد. اما تفاوت بین رژیم غذایی فیتنس و بدنسازی در این است که در رژیم غذایی فیتنس تاکید بر مصرف پروتئین به اندازه بدنسازی ندارد. به این صورت که رژیم غذایی فیتنس بیشتر شامل مواد غذایی سالم مثل میوه، سبزیجات، سالاد و انواع گوشت می‌باشد. در رژیم فیتنس هم دریافت پروتئین مهم است اما نه به اندازه بدنسازی.

کسانی که با هدف رشد هرچه بیشتر عضلات خود بدنسازی تمرین  می‌کنند، تمایل بیشتری به مصرف مکمل‌های ورزشی دارند. اما ورزشکاران فیتنس تمایل کمتری به استفاده از مکمل های ورزشی دارند. فیتنس کاران بیشتر از رژیم‌های غذایی سالم استفاده می‌کنند تا مکمل‌ها.

 

تفاوت ابزارهای تمرینی در فیتنس و بدنسازی

 

استفاده از ابزارهای تمرینی در فیتنس یا بدنسازی می‌تواند با توجه به هدف جلسه تمرینی متفاوت باشد. در بدنسازی تاکید بر استفاده از ابزارهایی مانند دمبل، هالتر و دستگاه‌های بدنسازی است. اما در فیتنس بدون استفاده از ابزارهای باشگاه بدنسازی هم می‌توان تمرین داشت و همه چیز به خلاقیت مربی بستگی دارد. ابزارهای قابل استفاده در فیتنس شامل دمبل، هالتر، کتل بل، نردبان چابکی، بوسو، بتل روپ و… می‌باشد. شما می‌توانید ترکیبی از این ابزارها را در یک جلسه تمرینی فیتنس استفاده کنید.

 

کدام یک برای بانوان مناسب‌تر است، فیتنس یا بدنسازی؟

 

برای زنان کدام مناسب تر است؛ فیتنس یا بدنسازی؟

 

با توجه به تفاوت بین بدنسازی و فیتنس و تعریف هر کدام از این دو رشته ورزشی، در بیشتر موارد زنان تمایل بیشتری به فیتنس و مردان تمایل بیشتری به بدنسازی دارند. اما اگر به عنوان یک خانم دنبال حجیم شدن عضلات نیستید و از بزرگ شدن بدنتان می‌ترسید خبر خوب برای شما این است که به علت کم بودن هورمون مردانه یا همان تستسترون در بدن، عضلات با بدنسازی بزرگ و مردانه نمی‌شود. فواید ورزش بدنسازی زنان آنقدر زیاد است که به عنوان یک خانم حتماً باید ورزش را در برنامه هفتگی خود جای دهید.

اما در مورد ورزش فیتنس هم باید به شما بگویم که این رشته هم برای شما فعالیتی عالی محسوب می‌شود. تمرین دادن تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی، تنوع مکانی و ابزاری و کوتاه بودن جلسات تمرین می‌تواند دلایل خوبی برای انتخاب رشته فیتنس برای زنان باشد. پیشنهاد من به شما، ترکیبی از بدنسازی و فیتنس در هفته است. برای مثال 2 روز در هفته بدنسازی و 2 روز در هفته فیتنس، انتخاب خوبی خواهد بود.

 

نکات مهمی که پیش از انتخاب فیتنس یا بدنسازی باید دانست:

 

  1. اگر زمان کافی برای ورزش کردن ندارید، بهتر است فیتنس را انتخاب کنید. زیرا جلسه تمرین فیتنس می‌تواند کوتاه باشد و کالری سوزی خوبی را هم به دنبال دارد.
  2. اگر به دنبال افزایش حجم در بعضی از نقاط ضعیف بدن خود هستنید، مثلاً دوست دارید باسن خود را حجیم کنید و فرم دهید، بدون شک بدنسازی برای شما بهترین انتخاب است.
  3. اگر دچار آسیب‌های اسکلتی-عضلانی و یا ناهنجاری‌های بدنی هستید، ورزش فیتنس برای شما انتخاب هوشمندانه ای نیست. شما بهتر است بدنسازی را زیر نظر یک مربی بادانش و متخصص در زمینه آسیب‌های ورزشی و حرکات اصلاحی شروع کنید.
  4. اگر مدت زیادی است که تمرین بدنسازی انجام می‌دهید و بدنتان دیگر تغییری نمی‌کند، یک دوره فیتنس را امتحان کنید. چالش‌های جدید تمرینی همیشه باعث پیشرفت بدنی می‌شوند.
  5. اگر مدت زیادی است ورزش نکردید و یا می‌خواهید تازه ورزش را شروع کنید، بهتر است با بدنسازی شروع کنید تا ابتدا عضلات خود را به صورت ایزوله تقویت کنید. سپس می‌توانید سراغ فیتنس بروید. با این کار شانس آسیب دیدگی شما به حداقل می‌رسد.
  6. اگر دچار کمبود وزن و به دنبال افزایش وزن هستید، بدون درنگ بدنسازی را انتخاب کنید. هیچ ورزشی مثل بدنسازی برای افزایش وزن مناسب نیست.
  7. اگر به ورزش‌های گروهی علاقه دارید و از تنها تمرین کردن لذت نمی‌برید، کلاس‌های گروهی فیتنس می‌تواند برای شما نشاط آور و هیجان انگیز باشد.
  8. اگر به دنبال چربی سوزی و کاهش وزن هستید، ترکیبی از تمرینات بدنسازی و فیتنس، شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند.

 

خلاصه کلام

 

هر ورزشی مزایای خود را برای رسیدن به تندرستی و تناسب اندام دارد. در هنگام انتخاب ورزش مناسب، مهم‌ترین نکات، شامل هدف، نقاط ضعف و روحیه شماست، آنها را جدی بگیرید. در این مقاله شما را با تفاوت‌های فیتنس و بدنسازی آشنا کردیم. همه بانوان می‌توانند با انتخاب آگاهانه از مزایای هر دوی این ورزش‌ها بهره مند شوند.سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.در کنار خانواده زیب‌اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
بانوان
ورزش بانوان
بدنسازی بانوان
فیتنس بانوان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط