در حال بارگذاری ...

کدام یک فیتنس یا بدنسازی؟

دسته بندی:
نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/09
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1350

کدام یک فیتنس یا بدنسازی؟

کدام یک فیتنس یا بدنسازی؟

 

انتخاب ورزش مناسب برای رسیدن سریع‌ به یک اندام متناسب، همیشه به عنوان یک چالش برای بانوان مطرح بوده است. ما هر روز این سوالات را می‌شنویم که؛ « برای کاهش وزن و چربی سوزی، فیتنس یا بدنسازی؟ برای افزایش وزن و عضله سازی، فیتنس یا بدنسازی، کدام یک مناسب‌تر است؟»

به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطلبی در این باره در زیب‌اندام بنویسم، تا به سوالات رایجی که درباره تفاوت فیتنس و بدنسازی وجود دارد، پاسخ دهیم. اما قبل از پرداختن به سوالات، باید بدانید فیتنس و بدنسازی هر کدام چه تعاریفی دارند.

 

فیتنس چیست و شامل چه تمریناتی می‌شود؟

 

فیتنس تلفیقی از تندرستی، آمادگی جسمانی و تناسب اندام است. یکی از اهداف اصلی ورزش فیتنس داشتن اندامی متناسب و ایده‌آل است. مهم‌ترین فاکتورهایی که در فیتنس باید به آن توجه شود شامل استقامت قلبی-عروقی، قدرت، استقامت عضلانی، انعطاف‌پذیری ، سرعت ، توان و چابکی است.

در ورزش فیتنس تاکیدی بر یک یا دو فاکتور آمادگی جسمانی نیست، بلکه تمامی فاکتورهای پایه آمادگی جسمانی مهم هستند و در طراحی جلسات تمرینی باید ترکیب این فاکتورها مورد توجه قرار گیرند. برای مثال شما می‌توانید با توجه به هدفتان، تمرینات سرعتی، قدرتی و استقامتی را در یک جلسه تمرینی داشته باشید.

 

تفاوت برنامه تمرینی فیتنس و بدنسازی

 

در خیلی از کتاب‌های مرتبط با بدنسازی یا فیتنس، به اشتباه این دو واژه به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. اما با توجه به تفاوت فیتنس و بدنسازی، استفاده آنها به جای هم درست نیست. با توجه به تعریفی که از این دو روش تمرینی به شما گفته‌ایم، باید تا حدودی متوجه تفاوت برنامه تمرینی فیتنس و برنامه بدنسازی شده باشید.

هدف از برنامه نویسی بدنسازی، قوی کردن و رشد عضلات است. به همین منظور در برنامه بدنسازی تاکید بر تمرین با وزنه های نسبتاً سنگین (با توجه به قدرت بدنی خودتان) و در نتیجه عضله سازی است. اما در برنامه نویسی برای فیتنس، تاکیدی بر رشد بیش از حد عضلات نیست و بیشتر فرم گرفتن عضلات مهم است. به همین دلیل در هنگام تمرین فیتنس، نیازی نیست که هر جلسه تا سر حد توان و خستگی وزنه بزنید.

در بحث طراحی تمرین فیتنس این موضوع بسیار مهم است که این فاکتورها را چگونه باید در کنار هم قرار دهید تا یک برنامه تمرینی اصولی و خوب داشته باشد.

 

برای زنان کدام مناسب تر است؛ فیتنس یا بدنسازی؟

 

با توجه به تفاوت بین بدنسازی و فیتنس و تعریف هر کدام از این دو رشته ورزشی، در بیشتر موارد زنان تمایل بیشتری به فیتنس و مردان تمایل بیشتری به بدنسازی دارند. اما اگر به عنوان یک خانم دنبال حجیم شدن عضلات نیستید و از بزرگ شدن بدنتان می‌ترسید خبر خوب برای شما این است که به علت کم بودن هورمون مردانه یا همان تستسترون در بدن، عضلات با بدنسازی بزرگ و مردانه نمی‌شود. فواید ورزش بدنسازی زنان آنقدر زیاد است که به عنوان یک خانم حتماً باید ورزش را در برنامه هفتگی خود جای دهید.

اما در مورد ورزش فیتنس هم باید به شما بگویم که این رشته هم برای شما فعالیتی عالی محسوب می‌شود. تمرین دادن تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی، تنوع مکانی و ابزاری و کوتاه بودن جلسات تمرین می‌تواند دلایل خوبی برای انتخاب رشته فیتنس برای زنان باشد.

 

نکات مهمی که پیش از انتخاب فیتنس یا بدنسازی باید دانست:

 

  1. اگر زمان کافی برای ورزش کردن ندارید، بهتر است فیتنس را انتخاب کنید. زیرا جلسه تمرین فیتنس می‌تواند کوتاه باشد و کالری سوزی خوبی را هم به دنبال دارد.
  2. اگر به دنبال افزایش حجم در بعضی از نقاط ضعیف بدن خود هستنید، مثلاً دوست دارید باسن خود را حجیم کنید و فرم دهید، بدون شک بدنسازی برای شما بهترین انتخاب است.
  3. اگر دچار آسیب‌های اسکلتی-عضلانی و یا ناهنجاری‌های بدنی هستید، ورزش فیتنس برای شما انتخاب هوشمندانه ای نیست. شما بهتر است بدنسازی را زیر نظر یک مربی بادانش و متخصص در زمینه آسیب‌های ورزشی و حرکات اصلاحی شروع کنید.
  4. اگر مدت زیادی است که تمرین بدنسازی انجام می‌دهید و بدنتان دیگر تغییری نمی‌کند، یک دوره فیتنس را امتحان کنید. چالش‌های جدید تمرینی همیشه باعث پیشرفت بدنی می‌شوند.

 

 

سایت زیب ‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان می باشد. و شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در وب‌سایت زیب‌اندام در زمینه‌های تناسب‌اندام و رژیم غذایی مشاوره‌ی رایگان بگیرید. در کنار خانواده زیب‌اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
فیتنس یا بدنسازی
فیتنس
بدنسازی
تناسب اندام
تمرین ورزشی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط