در حال بارگذاری ...

آنچه باید درباره پروستات بدانیم!

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/17
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 14

نمای جانبی پروستات

پروستات غده ای به اندازه گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی مرد واقع شده است. پروستات درست جلوی راست روده است. مجرای ادرار از مرکز پروستات، از مثانه به آلت تناسلی مرد عبور می کند و باعث می شود ادرار از بدن خارج شود.

پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم می شود. در طی انزال، پروستات این مایع را به مجرای ادرار فشار می دهد، و با اسپرم به عنوان اسپرم دفع می شود.

vasa deferentia مفرد: اسپرم را از بیضه ها به وزیکولهای منی می رساند. وزیکولهای منی در جریان انزال به مایع منی کمک می کنند.

 

شرایط پروستات

پروستاتیت : التهاب پروستات، که بعضاً به دلیل عفونت ایجاد می شود. به طور معمول با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بزرگی پروستات : هیپرتروفی خوش خیم پروستات یا BPH نامیده می شود، رشد پروستات تقریباً تمام مردان بالای 50 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم ادرار دشوار با افزایش سن افزایش می یابد. داروها یا جراحی می توانند BPH را درمان کنند.

سرطان پروستات : شایع ترین شکل سرطان در مردان است (علاوه بر سرطان پوست)، اما از هر 41 مرد فقط یک نفر به دلیل سرطان پروستات می میرد. برای درمان سرطان پروستات می توان از جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی استفاده کرد. بعضی از مردان درمان را به تأخیر می اندازند، که به آن انتظار مراقبانه می گویند.

آزمایشات پروستات

معاینه رکتال دیجیتال (DRE) : پزشک انگشت دستکاری شده و روغن کاری شده را به راست روده وارد کرده و پروستات را احساس می کند. یک DRE می تواند گاهی اوقات بزرگ شدن پروستات، توده ها یا ندول های سرطان پروستات یا حساسیت ناشی از پروستاتیت را تشخیص دهد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) : پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA زیاد باشد، احتمال سرطان پروستات بیشتر است، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث PSA بالا شود. توصیه هایی در مورد اینکه آیا یک مرد باید غربال شود یا نه و در چه سنی متفاوت است. با دکتر خود در مورد اینکه آیا شما به آزمایش و مزایا و خطرات احتمالی نیاز دارید صحبت کنید.

سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترانس رکتال) : یک پروب سونوگرافی به مقعد وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی غالباً با نمونه برداری برای آزمایش سرطان پروستات انجام می شود.

نمونه برداری از پروستات: برای بیرون آوردن بافت برای بررسی سرطان پروستات، سوزنی به پروستات وارد می شود. این کار معمولاً از طریق راست روده انجام می شود.

درمان پروستات بزرگ شده

آلفا بلاکرها: آلفا بلاکرها در مردان با علائم بزرگ شدن پروستات عضلات اطراف مجرای ادرار را شل می کنند. سپس ادرار آزادتر جریان می یابد.

مهارکننده های 5-آلفا ردوکتاز: این داروها سطح یک نوع تستوسترون (DHT) را کاهش می دهند. وقتی DHT کمتری وجود داشته باشد، پروستات کوچک می شود و جریان ادرار را بهبود می بخشد.

جراحی برای بزرگ شدن پروستات: معمولاً داروها علائم بزرگ شدن پروستات را برطرف می کنند، اما برخی از مردان برای بهبود علائم و جلوگیری از عوارض به جراحی نیاز دارند.

 

درمان سرطان پروستات

پروستاتکتومی : جراحی سرطان پروستات که پروستاتکتومی نامیده می شود، پروستات را با هدف از بین بردن تمام سرطان ها از بین می برد.

پرتودرمانی : پرتودرمانی سلولهای سرطانی پروستات را از بین می برد در حالی که آسیب سلولهای سالم را به حداقل می رساند.

کاشت بذر رادیواکتیو : بجای تابش پرتوی از خارج بدن به پروستات، می توان بذرهای رادیواکتیو را در پروستات کاشت تا سلولهای سرطانی را از بین ببرد.

کرایوتراپی : کرایوتراپی شامل از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات با انجماد آنها است.

هورمون درمانی : سلول های سرطانی پروستات در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند. هورمون درمانی به جلوگیری از این اثر کمک می کند.

شیمی درمانی : وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند، شیمی درمانی ممکن است به کاهش شیوع سرطان کمک کند.

انتظار هوشیارانه: از آنجا که سرطان پروستات غالباً رشد کند دارد، برخی از مردان مسن و پزشکان آنها درمان خود را متوقف می کنند و منتظر می مانند تا ببینند آیا سرطان در حال رشد است.

آزمایشات بالینی : از طریق آزمایشات بالینی سرطان پروستات، محققان اثرات داروهای جدید را بر روی گروهی از داوطلبان مبتلا به سرطان پروستات آزمایش می کنند.

 

مقلات مرتبط📁

گوجه فرنگی و سرطان پروستات

درمان پروستاتیت

پروستاتیت حاد و مزمن: بسته به نوع پروستاتیت، درمان شامل آنتی بیوتیک، سایر داروها و یا جراحی است.

تگ ها

پروستات
آنچه باید درباره پروستات بدانیم
مربی انلاین
مربی آنلاین
نمای جانبی پروستات
شرایط پروستات
آزمایشات پروستات
DRE
درمان پروستات بزرگ شده
DHT
درمان پروستات بزرگ شده
درمان سرطان پروستات
علائم بزرگ شدن پروستات
درمان پروستاتیت
پروستاتیت حاد و مزمن
آنتی بیوتیک
هورمون درمانی
پروستاتکتومی
سرطان پروستات
درباره سرطان پروستات چه می دانید
مربی آنلاین لاغری
ورزش زیبایی اندام
دریافت برنامه تمرینی بدنسازی
هزینه مربی آنلاین فیتنس
آنلاین فیتنس
سایت بدنسازی
مربی ورزشی آنلاین
مربی زیب
ورزش زیبایی اندام
زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط