در حال بارگذاری ...

از حساسیت چه باید دانست؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/13
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 25

 

شما با یک راه انداز روبرو می شوید

این مواردی است که علائم شما را ایجاد می کند و آنها می توانند در هر جایی باشند. برخی از رایج ترین آن ها گرده، گل محمدی، علف، شوره حیوانات خانگی، ریزگردها و کپک هستند. اگر به هرکدام از آنها حساسیت دارید، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما که بدن شما را در برابر تهدیدات محافظت می کند، به یک یا چند مورد از این موارد معمولاً بی خطر حساس است.

وارد سیستم شما می شود

تماس با مواد حساسیت زا بسیار آسان است. شما می توانید این کار را در حالی انجام دهید که به دنبال اسم حیوان دست اموزهای گرد و غبار، بازی با حیوان خانگی خود یا فقط هنگام بیرون آمدن از درب در فصل آلرژی باشید. برای شروع یک واکنش فقط لمس، بلع یا استنشاق ماده حساسیت زا است.

بدن شما تصمیم می گیرد تهدید باشد

به طور معمول سیستم ایمنی بدن شما را در برابر تهدیداتی مانند ویروس ها و باکتری ها هدف قرار داده و از آنها محافظت می کند. در اینجا می توانید برخی از باکتریها (صورتی) را محاصره کنید. اما اگر مثلاً به گرده گل حساسیت دارید، بدن آن را تهدید می داند. بنابراین هر زمان که در معرض گرده گل (یا ماشه دیگری) قرار بگیرید، سیستم ایمنی بدن شما برای یک مبارزه آماده می شود.

 

پاسخ ایمنی شما شروع می شود

با ورود آلرژن به بدن، سیستم ایمنی بدن پروتئین هایی به نام آنتی بادی می سازد. آنها به جستجو و سپس خلاص شدن از شر ماده آلرژن کمک می کنند.

هیستامین ها به صحنه ضربه می زنند

وقتی آنتی بادی ها ماده آلرژی زایی پیدا می کنند، سلول های خونی به نام ماست سل را هشدار می دهند. آنها به نوبه خود مواد شیمیایی مانند هیستامین را آزاد می کنند. این همان چیزی است که باعث التهاب می شود. بافت اطراف رگ های خونی کوچک سفت می شود. مایعات فرار می کند. به این ترتیب در نهایت دچار آبریزش بینی، تورم مجاری بینی و گرفتگی می شوید.

 

شما می پرسید "چرا من؟"

آلرژی چیز دیگری است که می توانید از مادر و پدر به خاطر آن تشکر کنید. آنها معمولاً در خانواده ها اداره می شوند. وقتی هر دو والدین حساسیت داشته باشند، احتمال کودک آنها حدود 60 تا 70 درصد است. آنچه به شما حساسیت دارد نیز به زمان و میزان قرار گرفتن در معرض عوامل محرک بستگی دارد. برخی از آلرژی ها ممکن است سالها طول بکشد.

 

 

شما به پیشگیری فکر می کنید

گفتن آن راحت تر از انجام بعضی اوقات است. روش اصلی برای جلوگیری از عوامل تحریک کننده در صورت امکان. قبل از بیرون رفتن، گزارش های گرده یا قالب را بررسی کنید. اگر سطح آن بالا است، به پوشیدن ماسک فکر کنید. در فصل آلرژی قبل از خواب دوش بگیرید تا با گرده در موها نخوابید. پنجره های خود را بسته نگه دارید و کولر را روشن کنید. همچنین هفته ای دو بار جارو برقی بزنید تا مواد آلرژی زا را کاهش دهید.

شما تصمیم می گیرید که آن را درمان کنید

داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، قطره های چشم و اسپری های بینی می توانند به کنترل علائم شما کمک کرده و تا حدی تسکین دهند. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که کدام یک ممکن است برای شما بهترین باشد.

 

شمابه دیدن یک متخصص آلرژی بروید

اگر نمی دانید چه عواملی باعث آلرژی شما می شود یا شدید است، احتمالاً ایده خوبی است. متخصص آلرژی یا ایمونولوژی سابقه پزشکی شما را می گیرد و ممکن است آزمایشاتی انجام دهد. آنها شما را در معرض آلرژن های احتمالی قرار می دهند تا ببینید کدام یک باعث واکنش می شوند. بسته به نتایج، پزشک ممکن است داروهای تجویز شده یا عکس های آلرژی را به شما پیشنهاد دهد.

 

قطره چشمی

وقتی آلرژی چشم قرمز و خارش دار ایجاد می کند، قطره های چشم می توانند کمک کنند. آنها التهاب را تسکین می دهند تا چشم شما خارش، پاره یا متورم نشود. برای جلوگیری از بروز علائم، از قطره های آنتی هیستامین همراه با کتوتیفن در آن استفاده کنید. برای از بین بردن مواد حساسیت زا، اشک مصنوعی را امتحان کنید. یا برای جلوگیری از قرمزی به قطره های چشم ضد احتقان بدون نسخه پزشک نگاه کنید. آنچه را که نیاز دارید از پزشک خود بپرسید.

 

مواد ضد احتقان

اگر گرفتگی و احتقان بزرگترین مشکل شما است، ممکن است به مواد ضد احتقان نیاز داشته باشید. آنها به جمع شدن بافتهای بینی کمک می کنند، که در اثر واکنش آلرژیک متورم می شوند. می توانید آنها را از طریق پیشخوان به عنوان قرص دریافت کنید. برخی با آنتی هیستامین مخلوط می شوند. اگر مشکل سلامتی مانند فشار خون، گلوکوم یا بیماری تیروئید دارید، قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

اسپری های بینی

نسخه های استروئیدی اغلب اولین انتخاب برای درمان آلرژی هستند. اگر بینی شما در داخل احساس خشکی می کند، اسپری نمک بینی را امتحان کنید تا آن را مرطوب کند. مواد ضد احتقان نیز به صورت اسپری وجود دارد. بیش از 3 روز متوالی از آنها استفاده نکنید. پس از آن، علائم شما را بدتر می کنند.

 

 

آنتی هیستامین ها

شما برای تسکین علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه و خارش و آبریزش چشم به آنها نیاز دارید. آنها ماده ای به نام هیستامین را که سیستم ایمنی بدن شما هنگام مواجهه با ماده آلرژن ایجاد می کند، مسدود می کنند. می توانید آنها را از طریق نسخه پزشک و نسخه پزشک دریافت کنید. انواع جدیدتر مانند ستیریزین، دسلوراتادین، ​​فکسوفنادین، ​​لواو استیریزین و لوراتادین کمتر باعث خواب آلودگی شما می شوند. با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

منبع:

 

 

تگ ها

از حساسیت چه باید دانست
تمام آنچه باید درباره آلرژی فصلی بدانید
حساسیت فصلی
درمان آلرژی بینی
درمان آلرژی تنفسی
سیستم ایمنی
آلرژی
آلرژی فصلی
درمان آلرژی بینی
درمان حساسیت فصلی
پاسخ ایمنی
هیستامین
آنتی هیستامین ها
استروئید
آمپول بتامتازون برای حساسیت فصلی
اسپری های بینی
مواد ضد احتقان
خارش
قطره چشمی
حساسیت
برنامه بدنسازی و تناسب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
onlinecoach
cdf hknhl
مربی آنلاین زیب اندام
ایا بدنسازی شکم را اب میکند
رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو
مربی آنلاین لاغری زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط