در حال بارگذاری ...

تفاوت بین رژیم کتوژنیک و اتکینز چیست؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/23
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 124

 

تفاوت بین رژیم کتوژنیک و اتکینز چیست؟

دو رژیم غذایی محبوب به میزان چشمگیری میزان مصرف کربوهیدرات را کاهش می­دهند، اما در اینجا نحوه تهیه آنها از نظر دشواری، ایمنی و نتایج آمده است.

محبوب ترین رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم کتوژنیک و رژیم اتکینز هستند. ارین دولونسکی، متخصص رژیم غذایی بالینی در بیمارستان Beaumont در رویال اواک، میشیگان می گوید: «هر دو آنها محدودیت کربوهیدرات را دنبال می کنند.»

نه تنها کم کردن کربوهیدراتهای بد ( دونات، کیک و کلوچه ) مورد نظر است بلکه حتی چیزهایی مانند میوه و سبزیجات هم باید کنترل شوند. محدود کردن کربوهیدراتها به همان میزان که به این رژیم های غذایی احتیاج دارند، بدن را به کتوز تبدیل می­کند، به این معنی که بدن پس از از بین رفتن گلوکز، به چربی برای سوخت تبدیل می­شود. کتوز در هر یک از رژیم ها به روش های مختلف نقش دارد، که می­تواند در طولانی مدت بر ماندگاری رژیم تأثیر بگذارد.

 

مروری بر نحوه عملکرد رژیم غذایی اتکینز:

 

دالینسکی می­گوید، رژیم اتکینز در سال 1972 توسط یک متخصص قلب به نام رابرت اتکینز معرفی شد و از آن زمان بسیار محبوب بوده است. نسخه اصلی رژیم (که اکنون با نام اتکینز 20 خوانده می­شود) دارای چهار مرحله است. مرحله مقدماتی رژیم با محدود کننده ترین قوانین آن را شروع می­کند.

پروتئین و چربی به اندازه عادلانه در اتکینزها هستند، اما کربوهیدرات ها در مرحله مقدماتی کاملاً محدود به 20 تا 25 گرم کربوهیدرات خالص (کل کربوهیدرات منفی فیبر) می‌شوند. این کربوهیدراتها از آجیل، دانه ها، سبزیجات و پنیر حاصل می­شوند. دولینسکی می­گوید: «داشتن مقدار کمی کربوهیدرات ها باعث می­شود بدن شما دچار کتوز شود.» شما تا زمانی که حدود 15 پوند از وزن هدف خود را کم نکنید در این مرحله خواهید ماند.

فاز دوم، میزان کربوهیدرات را به 25 تا 50 گرم افزایش می­دهد و مواد غذایی مانند زغال اخته، پنیر، کلوچه و ماست را نیز اضافه می­کند. شما تا زمانی که حدود 10 پوند از وزن هدف خود کم کنید، در این مرحله خواهید ماند.

در مرحله سوم، می­توانید 50 تا 80 گرم کربوهیدرات خالص را افزایش دهید، زیرا سعی می­کنید به تعادل مناسب برسید- قبل کاهش وزن چه تعداد کربوهیدرات می­توانید بخورید؟ میشل جائیلین، RD ، همیلتون، وبلاگ نویس مستقر در انتاریو در NutritionArtist.com می­گوید: «این کار به آرامی ، واقع بینانه انجام می­شود، با این کار که برخی از آزمایشات و خطا می­توانند ببینند که چه مقدار کربوهیدرات را می­توان بدون ایجاد افزایش وزن دوباره مصرف کرد. »

پس از فهمیدن و حفظ آن به مدت یک ماه، مرحله چهارم ادامه می­یابد: نگهداری مادام العمر. این بخش از رژیم غذایی بر ادامه عادت های ایجاد شده در مرحله سه تمرکز دارد. حداکثر 100 گرم کربوهیدرات در روز مجاز است، تا زمانی که وزن‌تان دوباره برنگردد.

 

مروری بر نحوه عملکرد رژیم غذایی کتوژنیک:

 

قسمتهای متحرک زیادی با اتکینز و چهار مرحله آن وجود دارد. از طرف دیگر رژیم کتوژنیک یا «کتو» رژیم غذایی را برای کل روند رژیم ترویج می­کند. کربوهیدرات خود را تا حدود 5 درصد از میزان مصرف روزانه خود کاهش می­دهید. هفتاد و پنج درصد از کالری باقیمانده شما از چربی و 20 درصد از پروتئین حاصل می­شود. در نتیجه خوردن این روش برای چند روز وارد کتوز می شوید که می­توانید کتو را کنترل کنید.

 

دولینسکی می­گوید، رژیم كتو برای اولین بار در دهه 1920 به عنوان روشی برای درمان كودكان مبتلا به صرع ساخته شد. از آن زمان، تحقیقات رژیم را به کاهش وزن پیوند داده است. مطالعه ای که در نوامبر 2017 در مورد سندرم دیابت و متابولیک منتشر شده است: تحقیقات و بررسی های بالینی نشان داد افرادی که رژیم غذایی کتو را به مدت 10 هفته دنبال کردند، تغییرات معنی داری در وزن، درصد چربی بدن، شاخص توده بدنی (BMI) و سطح HgA1c داشتند.

 

با این وجود، دالینسکی رژیم را فقط برای کودکان مبتلا به صرع توصیه می­کند زیرا قطع گروه های غذایی و تغییر چشمگیر در نحوه خوردن، میزان نسبتاً خوبی از تغییر را به همراه دارد. شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می­دهد رژیم کتو ممکن است به بزرگسالان مبتلا به صرع نیز کمک کند، اما تحقیقات بیشتری در این جمعیت لازم است. اگر صرع دارید، حتما قبل از ایجاد تغییر در رژیم خود، با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوینسکی می­گوید: «تولید كتو ها می تواند عوارض جانبی زیادی مانند تهوع، سردرد، خستگی ذهنی و بوی بد دهان ایجاد كند. » همچنین بسته به نوع چربی هایی که افراد انتخاب می­کنند، می­تواند منجر به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری شود و خطر ابتلا به سنگ کلیه و بیماری بالقوه قلب را افزایش دهد.

 

 

تشابهات بین رژیم کتوژنیک و رژیم اتکینز:

 

آیا مانند رژیم های کم کربوهیدرات وزن کم می­کنید؟ اگر به سختی و مداوم از آنها پیروی کنید، به احتمال زیاد به نتیجه خواهید رسید.

دولینسکی گمان می­کند که در ابتدا به دلیل اینکه آب کربوهیدرات را حفظ می­کند، وزن آب را از دست می­دهید. او مشکوک است که هنگامی که دوباره شروع به خوردن غذا به طور عادی کنید، مقدار بیشتری از آن را بدست آورید. مطالعه‌ای که در نوامبر 2014 در Circulation با نشان دادن کیفیت و نتایج قلب و عروق منتشر شد، نشان داد که بعد از گذشت یک سال، افرادی که به دنبال اتکینز بودند، وزن متوسطی را از دست دادند (4.6 تا 10.3 پوند وزن).

لازم نیست کالری خود را روی اتکینز یا کتو حساب کنید. اما باید کربوهیدرات هایی را که مصرف می­کنید ردیابی کنید. در مورد کتو نیز باید اطمینان حاصل کنید که درصد صحیحی از کالری حاصل از چربی و پروتئین را وارد کنید.

در مورد رژیم غذایی آسانتر است، ژائیلین می­گوید: رژیم به فرد و عادتهای غذایی او بستگی دارد. دولینسکی می­گوید: هیچ یک از این موارد آسان نخواهد بود، زیرا رژیم های کم کربوهیدرات می­توانند به سرگیجه، کمبودهای تغذیه ای و خستگی روحی و جسمی منجر شوند. اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده نشان می‌دهد که در بررسی نمره «آسان برای دنبال کردن »، رژیم غذایی اتکینز را در 1.8 از 5 و کتو را در 1.4 به دست می­آورد.

 

نگاهی به تفاوت های بین کتوژنیک و اکتینز:

 

یک تفاوت اساسی بین رژیم کتو و اتکینز میزان پروتئینی است که شما مجاز به مصرف آن هستید. در اتکینز هیچ محدودیتی وجود ندارد، در حالی که کتو پروتئین را در حدود 20 درصد مصرف کالری روزانه شما محدود می­کند.

تفاوت بزرگ دیگر این است که کتو در تمام دوره رژیم در بدن در معرض کتوز قرار دارد، در حالی که کتوز تنها در مرحله یک و احتمالاً دو اتکینز نقش دارد. در اتکینز، شما سرانجام کربوهیدرات ها را دوباره تولید می­کنید، اما در رژیم کتو، کربوهیدرات ها همیشه محدود هستند.

این بدان معناست که اتکینز ممکن است در طولانی مدت پایدارتر باشد زیرا کاملاً محدود کننده نیست و نیازی نیست که مطمئن شوید بدن شما در کتوز قرار دارد. به علاوه، در مورد اتکینز، در نهایت می­توانید غذاهای مغذی مانند کوئینوا، جو دوسر و میوه را اضافه کنید.

 

تفاوت بین رژیم کتوژنیک و اتکینز چیست؟

کدام رژیم غذایی کم کربوهیدرات، به گفته متخصصان رژیم غذایی، ایمن تر است؟

 

ژائیلین می­گوید: هیچ یک از این رژیم ها برای مبتلایان به دیابت، بیماری های قلبی یا کلیوی توصیه نمی­شود. اما بدون وجود هر یک از این شرایط مزمن، رژیم های غذایی در صورت کوتاه مدت می­توانند بی خطر باشند. یک مطالعه منتشر شده در پزشک خانواده آمریکایی نشان داد که رژیم های کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های کم چربی در کاهش سطح تری گلیسیریدها و A1C و افزایش سطح کلسترول HDL «خوب» مؤثر هستند.

ایمنی طولانی مدت رژیم های کم کربوهیدرات کمی ناچیز است. مطالعه ای که در فوریه 2017 در تحقیقات و مراقبت از دیابت BMJ Open منتشر شد، 10 رژیم کم کربوهیدرات را بررسی کرد و نشان داد که میزان ترک رژیم از 2 درصد تا 60 درصد است.

 

ژائولین و دالینسکی توصیه می­کنند که قبل از پیروی از این رژیم ها ابتدا با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت everydayhealth می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
رژیم کتوژنیک
رژیم اتکینز
رژیم غذایی
رژیم غذایی برای کاهش وزن
رژیم
رژیم غذایی مناسب
غذای سالم
سلامتی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط