در حال بارگذاری ...

بهترین صبحانه برای بدن چیست؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/25
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 229

بهترین صبحانه برای بدن چیست؟

صبحانه چیه؟ مثلا یک کاسه موسلی، یک تکه نان تست یا مافین بلوبری با یک لیوان آب پرتقال تازه ممکن است سالم به نظر برسد، اما متأسفانه اینطور نیست.

حقیقت این است که صبحانه می تواند به طور جدی گیج کننده باشد. تبلیغات تلویزیونی، کمپین های بازاریابی و مدعیان «سلامتی» بر این باور دارند که غذاهای صبحانه بسته بندی شده مفید هستند. بسیاری از گزینه های صبحانه که به عنوان «مهمترین وعده غذایی روز» معرفی می شوند، مملو از قند و سایر مواد افزودنی هستند که باعث می شود سطح قند خون اوج گرفته و به طور حتم آسیب ببیند.

در اینجا مواردی است که باید در مورد انتخاب صبحانه سالم بدانید.

 

اهمیت صبحانه:

 

بسیاری از محصولات صبحانه در قفسه های سوپرمارکت حاوی مقادیر زیادی قند و کربوهیدرات های ساده هستند. بعد از یک شب ناشتایی (به عنوان مثال، در حالی که می خوابید)، کربوهیدرات های ساده به سرعت هضم می شوند و منجر به افزایش سریع قند خون و انسولین می شوند. در نتیجه، بدن شما چربی سوزی را متوقف می کند و ذخیره این کربوهیدرات ها را به عنوان چربی آغاز می کند. گویی آسیب بیشتر می رساند، پس از هضم کربوهیدرات های ساده، افزایش اولیه انرژی که تجربه می کنید با نزول ناگهانی همراه می شود. در درجه اول کربوهیدرات های زود هضم و سریع باعث می شود که دوباره غذای بیشتری میل کنید و بنابراین چرخه از نو آغاز می شود. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

ترکیبات مختلف را مصرف کنید:

 

کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات کامل یا بلغور جو دوسر، انرژی ماندگاری را برای شما فراهم می کنند. آنها به تدریج وارد سیستم شما می شوند و به نوبه خود از نوسان شدید سطح قند خون جلوگیری می کنند.

با افزودن پروتئین و چربی های سالم، که به تثبیت سطح قند خون در بین وعده های غذایی کمک می کند، در وعده صبحانه ارزش غذایی اضافی داشته باشید. ترکیبی متعادل از کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین و چربی به شما کمک می کند احساس رضایت و انرژی داشته باشید.

 

چگونه می توان انتخاب های خوبی انجام داد:

بهترین صبحانه برای بدن چیست؟

تا به حال برچسب تغذیه غلات یا قنادی های بسته بندی شده مورد علاقه خود را خوانده اید؟
در قسمت جلوی جعبه ممکن است نوشته شود، «منبع عالی فیبر! » یا «راهی عالی برای شروع روز! »، اما برچسب تغذیه چیز دیگری می گوید. ممکن است تلاش بیشتری لازم باشد، اما بهتر است تبلیغات جلوی جعبه را نادیده بگیرید و اطلاعات پشت را بخوانید.

به محتوای شکر، چربی، پروتئین و کربوهیدرات نگاه کنید تا تعیین کنید آیا انتخاب خوبی است یا نه:

  • چربی: از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید، چربی های اشباع شده را محدود کنید و چربی های اشباع نشده را انتخاب کنید. البته ما می دانیم که این چندان ساده نیست.
  • پروتئین: پروتئین باید بخشی از هر وعده غذایی باشد تا به شما در سیر نگه داشتن و راضی بودن کمک کند. بسته به هدف سلامتی شما، پروتئین باید 15-30٪ از وعده غذایی شما را تشکیل دهد.
  • کربوهیدرات: دیدن کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات سبوس دار، حبوبات و سبزیجات در لیست مواد تشکیل دهنده بسیار خوب است. از مصرف کربوهیدرات های ساده مانند شکر سفید، ذرت با فروکتوز بالا، مربا، آب میوه، نوشابه و آب نبات خودداری کنید. شکر فقط باید جبران کند. به عنوان مثال، اگر کسی 2000 کالری در روز مصرف می کند، تقریباً 200 کالری قند یا 50 گرم است.

نکته مفید دیگر این است که از مصرف آب میوه در وعده صبحانه خودداری کنید. آیا می دانید یک لیوان آب پرتقال فراوری شده حاوی قند بیشتری نسبت به یک لیوان نوشابه معمولی است؟ غیرقابل باور به نظر می رسد اما نوشته روی بسته بندی را نگاه کنید و متوجه خواهید شد این درست است.

اکنون، این بدان معنا نیست که خوردن کوکا یا پپسی در صبح یک انتخاب سالم است، اما نوشیدن آب میوه نیز سالم نیست. بسیاری از آب میوه ها حاوی فروکتوز، یک قند ساده هستند. مطالعات نشان داده است که فروکتوز یک عامل موثر در ایجاد مقاومت به انسولین، دیابت نوع II و چاقی است. مشکل دیگر آب میوه این است که فیبر موجود در گوشت میوه از بین می رود. این کمبود فیبر باعث می شود که سطح قند خون به سرعت بالا رفته و متابولیسم چربی را قطع کند.

بنابراین، ما پیشنهاد می کنیم آب میوه و نوشابه را کم کرده و در عوض به دنبال مصرف آب بروید.

 

چرا ممکن است به صبحانه نیاز نداشته باشید؟

 

چه دو، سه یا چهار وعده در روز بخورید، مصرف مقدار کافی کالری و حفظ روال ضروری است. سازگار بودن با دفعات وعده های غذایی و زمان وعده های غذایی به بدنشما کمک می کند تا یاد بگیرد چه زمانی می تواند چربی سوزی کند.

اگر کسی هستید که 50٪ از میزان اصلی، صبحانه می خورید، این کمبود روتین بدن را گیج می کند. از زمان رسیدن وعده بعدی مطمئن نیستید، بنابراین به طور غریزی به حالت مصرف ذخیره می رود و ذخیره چربی بیشتری برای جبران و «زنده ماندن» روزه شروع می کند. اگر به نظر شما می رسد، به جای تصمیم گیری برای حذف صبحانه هر روز، انتخاب بهتر خوردن صبحانه هر روز است.

گفته می شود، برخی از افراد صبحانه را از زندگی خود حذف می کنند و بدن را حفظ می کنند و وزن خوبی دارند. این بدان معناست که بدن آنها با روال معمول خود سازگار شده و بدون صبحانه عملکرد خود را یاد گرفته است. اگر آنها بخواهند برنامه خود را تغییر دهند و به طور پراکنده شروع به خوردن صبحانه کنند، ممکن است بدن خود را گیج کرده و وزن اضافه کنند. قانونمندی مهم است. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

غذاهای کلیدی:

 

  • از مصرف غذاهای شیرین اجتناب کنید و مواد مفید و فرآوری نشده را انتخاب کنید.
  • ترکیب کربوهیدرات های پیچیده با چربی های سالم و پروتئین در وعده صبحانه شما را راضی و پرانرژی نگه می دارد.
  • اگر توانسته اید بدون صبحانه زندگی سالمی داشته باشید، ادامه دهید و فقط یک روال را حفظ کنید.
  • اگر در زمان های نامنظم صبحانه می خورید یا اصلاً غذا نمی خورید، به مدت یک یا دو هفته در یک زمان منظم غذا بخورید و احساس خود را ببینید.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8fitمی باشد

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
صبحانه
اهمیت صبحانه
غذاهای کلیدی
بهترین صبحانه برای بدن
لیست مواد غذایی
صبحانه سالم

دیدگاه ها

شیما حمزه 21:07:22 1399/06/25
واقعا وعده صبحانه خیلی مهمه 🌸

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط