در حال بارگذاری ...

تنگی کانال نخاعی چیست؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/27
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 100

تنگی کانال نخاعی چیست؟

این بیماری چیست؟

 

این زمانی اتفاق می‌افتد که فاصله بین استخوانهایی که نخاع شما را تشکیل می دهند (که مهره نامید می‌شود) تنگ می شود. این می تواند به آن استخوان ها و عصبی که از ستون فقرات تا دست ها و پاهای شما می رسد فشار وارد کند. این اغلب در کمر یا گردن شما اتفاق می افتد.

 

علائم:

 

شما ممکن است متوجه هیچی نشوید. اما اگر باریک شدن به نخاع یا ریشه های عصبی شما فشار وارد کند، ممکن است دچار بی حسی، ضعف، گرفتگی و درد در بازوها و پاها شوید. در موارد شدیدتر، ممکن است در روده، مثانه یا رابطه جنسی مشکلاتی ایجاد شود.

 

چه کسانی به این بیماری دچار می‌شوند:

 

این بیماری در مردان و زنان بالای 50 سال متداول است. اما ممکن است در جوانی اتفاق بیفتد اگر شما در شرایطی که کانال ستون فقرات شما را باریک می کند، قرار بگیرید و یا به طریقی دچار درد در ستون فقرات شوید.

 

ستون فقرات شما:

 

رباط ها (بندهایی که ستون فقرات شما را در هم نگه می دارند) ممکن است با افزایش سن ضخیم تر و سخت تر شوند. ممکن است استخوانها و مفاصل بزرگتر شوند و این می تواند فاصله بین مهره های شما را زیاد کند. ورم مفاصل، که بیشتر در سن شما شایع است، می تواند این را بدتر کند.

 

تنگی کانال نخاعی چیست؟

سایر علل ممکن:

 

چندین چیز می تواند به نخاع و اعصاب شما فشار وارد کند. به عنوان مثال، اگر فتق دیسک دارید، از بالشتک های نرم یا استفاده کنید که می توانند باعث شوند «دیسک» هایی که مهره های شما را جدا می کنند، ترک خورده و از بین بروند. تومورها همچنین می توانند در ستون فقرات رشد کنند، یا یک آسیب ناگهانی می تواند ستون فقرات شما را تغییر داده یا قطعات استخوانی را در آنجا ایجاد کند.

 

تشخیص:

 

پزشک در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال خواهد کرد زیرا جراحات و سایر مشکلات سلامتی ممکن است همین علائم را ایجاد کنند. او هنگام خم شدن شما به عقب، درد را بررسی می کند و قدرت عضلات و رفلکس های بدن را آزمایش می کند. او همچنین ممکن است بخواهد اسکن تصویربرداری را انجام دهد تا داخل ستون فقرات شما نگاه کند و مواردی مانند تومور، تورم استخوان یا آسیب دیدگی را بررسی کند.

 

پزشکانی که می توانند کمک کنند:

 

علاوه بر پزشک معالج خود، ممکن است به درمانگران جسمی و شغلی (که در انجام تمرینات خاص به شما کمک می کنند)، یک روماتولوژیست (که معالجه آرتریت و اختلالات مرتبط با آن است) و یک متخصص مغز و اعصاب (که معالجه مشکلات عصبی است) نیز مراجعه کنید. اگر به عمل جراحی نیاز دارید، احتمالاً باید به یک جراح ارتوپدی (که با استخوان ها سر و کار دارد) یا یک جراح مغز و اعصاب (که روی سیستم عصبی شما تمرکز دارد) مراجعه کنید.

 

دارو:

 

برای درمان التهاب و درد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن مصرف کنید. اگر این داروها کمکی نکنند، ممکن است یک تیر استروئید (مانند کورتیزون) به شما بدهد تا التهاب و درد را کاهش دهد. گزینه دیگر یک داروی بیهوشی برای مسدود کردن درد در نزدیکی عصب آسیب دیده است.

 

درمانهایی غیر از جراحی:

 

پزشک ممکن است توصیه کند برخی فعالیتها را انجام ندهید. او همچنین ممکن است تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات معده و کمر شما انجام دهد تا به پشتیبانی از ستون فقرات کمک کند. تمرین های هوازی مانند: شنا، دوچرخه سواری، یا پیاده روی سریع می توانند راه های خوبی برای فعال شدن باشند. اگر سن شما زیاد است یا عضلات معده ضعیفی دارید، ممکن است به تقویت کننده ستون فقرات احتیاج داشته باشید.

 

تنگی کانال نخاعی چیست؟

چه موقع جراحی لازم است:

 

بستگی زیادی به سلامت کلی شما و میزان تأثیر علائم ناشی از جراحی بر زندگی روزانه شما دارد. اگر از نظر ظاهری خوب هستید اما دچار بی حسی یا ضعف می شوید که راه رفتن را سخت می کند یا مشکلات مثانه یا روده را ایجاد می کند، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند. این یک قدم بزرگ است، بنابراین مهم است که گزینه های خود را بررسی کنید.

 

آنچه در عمل جراحی اتفاق می افتد:

 

هدف این است که فشار را بر روی نخاع و اعصاب خود را کاهش داده و ستون فقرات خود را تقویت کنید. جراح شما ممکن است قسمتهای ستون فقرات شما را که باعث ایجاد فشار می شود، تنظیم، تر و تمیز یا خارج کند. او همچنین ممکن است بخشی از مهره های شما را در بخشی جمع کند (فیوز کند).

 

خطرات جراحی:

 

بیشتر افراد بعد از جراحی درد کمتری دارند و بعد از عمل قادر به راه رفتن بهتر هستند. اما، بسیاری از عوارض مانند عفونت و لخته شدن خون ممکن است انفاق بیفتد. همچنین می توانید یک پارگی در غشایی که نخاع را پوشانده است، داشته باشید. همه اینها قابل درمان هستند، اما ممکن است مدت زمان بهبودی شما طولانی تر شود.

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
zibandam
online coach
کمردرد
کمر
نخاع
تنگی نخاع
تنگی کانال نخاع
عمل جراحی
عصب
اعصاب
رشته های عصبی
ستون فقرات

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط