در حال بارگذاری ...

کم خونی چیست؟

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/11/17
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 21

کم خونی‌ مجموعه‌ای از اختلالات خونی هست که با کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون (RBC)، کاهش مقدار هموگلوبین آن‌ها (Hb، ماده قرمز رنگ موجود در گلبول‌ها که انتقال اکسیژن را در خون بر عهده دارد) و یا کاهش درصد گلبول‌های قرمز خون (Hct هماتوکریت) همراه هست.

کم خونی فقر آهن چیست؟

کم خونی فقر آهن شناخته شده‌ترین نوع کم خونی است که در آخرین مرحله کمبود آهن ایجاد می‌شود و در اثر آن گلبول‌های قرمز کوچک شده و مقدار هموگلوبین آن‌ها کاهش می‌یابد.

نیاز زنان و دختران در سنین باروری (بعد از بلوغ و اولین عادت ماهیانه تا پیش از یائسگی) به ویژه در دوران بارداری و شیردهی به آهن بیشتر از مردان و سایر گروه‌های سنی بوده و این امر آن‌ها را بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی فقر آهن قرار می‌دهد.

بیایید نگاهی بیاندازیم به کم خونی و فقر آهن در دوران مدرسه و بلوغ

در دوران مدرسه چون بدن در حال رشد می باشد به منابع تغذیه خونی هم بیشتر بیشتر نیاز دارد و مصرف ناکافی منابع غذایی حاوی آهن در این دوران منجر به فقر اهن میشود . در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد،نیاز دختران و پسران به آهن بیشتر از دوران قبل است و در صورتی که از منابع غذایی حاوی آهن در برنامه غذایی روزانه به اندازه کافی مصرف نشود نوجوان به سرعت در معرض خطر  کمبود آهن و  کم خونی ناشی از آن قرار می گیرد.

 

 

دختران در سنین بلوغ

علاوه بر جهش رشد ،به علت عادت ماهانه و از دست دادن خون نسبت به کم خونی فقر آهن بسیار حساستر هستند و به این دلیل کم خونی و فقر آهن در دختران در مقایسه با پسران شیوع بالاتری دارد .

 

عادات و رفتار های غذایی خاص در دوران مدرسه و بلوغ اغلب موجب می شود که کودکان و دانش آموزان به جای مصرف غذاهای خانگی از غذاهای غیر خانگی مانند انواع ساندویچ های سوسیس و کالباس ، پیتزا ، تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس ، نوشابه شکلات و پفک استفاده نمایند و به این دلیل در معرض خطر کمبود آهن قرار می گیرند  زیرا این غذاها از نظر آهن فقیرند .

تغییرات خلق خو در دوران بلوغ ممکن است موجب کم اشتهایی بشود و به علت مصرف ناکافی غذا ، دریافت آهن و سایر مواد مغذی محدود می شود

 

چگونه می توان کم خونی را درمان کرد؟

·         اگر دچار ضعف و بی حالی هستید

ضعف، سرگیجه و بی حالی شکایت های عمومی هستند که هرکسی این شکایت ها را داشته باشد ممکن است کم خون باشد اما حتما هم اینگونه نیست که هر فردی سرگیجه یا ضعف یا بی حالی داشته باشد حتما کم خونی دارد.

 

اگر کسی زود احساس خستگی کند، باید آزمایش خون بدهد تا اگر کم خون باشد آن را درمان کند. نشانه های معمول کم خونی این است که فرد در طول زمان احساس می کند قابلیت های فیزیکی اش کاهش پیدا می کند. مثلا اگر قبلا با 40 تا پله بالا رفتن احساس خستگی نمی کرده اما حالا با 15 تا 20 پله نفس کم می آورد و این می تواند نشانه ای از کم خونی باشد. احساس اختلال حواس، از بین رفتن تمرکز، کم شدن حافظه، رخوت، اختلال در خواب و در خانم ها اختلالات قاعدگی و ضعف و بی حالی از علائم آن است.

·         علت هایی که آهن کم می آورید

 

شایع ترین علت کم خونی در جهان و از جمله در ایران کمبود آهن است، وقتی کسی آهن ذخیره شده در بدنش را در طول زمان از دست بدهد و با مواد غذایی و مکمل ها جایگزین نشود، فرد دچار یک بالانس یا تعادل منفی از آهن خواهد شد و نمی تواند آهن از دست رفته را جبران کند. کمبود آهن خودش را با کم خونی نشان می دهد، به دلیل اینکه بیش از نیمی از آهن بدن در داخل گلبول قرمز است و وقتی کسی آهن از دست می دهد، گلبول های قرمز او کاهش پیدا می کند.

 

کل ذخایر آهن بدن بین 3 تا 4 گرم است که نصفی از آن در گلبول های قرمز است و نصف دیگر در ذخایر بدن است. کسی که دچار کمبود آهن در رژیم غذایی خود است؛ یعنی از مواد حاوی آهن مثل گوشت، جگر، حتی بعضی اوقات سبزیجات محروم است و نمی تواند آهن اضافی به شکل مکمل به بدن خود را برساند که البته این علت شایع کم خونی فقر آهن در جهان نیست. شایع ترین علت آن، این است که کسی آهن از دست بدهد یا گلبول های قرمز از بدنش خارج شود که به طور رایج در قاعدگی های خانم ها دیده می شود، بنابراین شاید علت کمبود آهن و کم خونی زنان به​ دلیل از دست دادن بیش از حد خون است و می توان گفت افراد در معرض خطر عمدتا خانم هایی هستند که با قاعدگی های شدید و حجیم ماهانه آهن زیادی از دست می دهند.از دلایل دیگر هم این است که کسی در دستگاه گوارش آهن از دست بدهد؛ یعنی به علت زخم معده، زخم روده، بواسیر، تومورهای دستگاه گوارش و ضایعات التهابی دستگاه گوارش خونریزی آشکار یا پنهان داشته باشد. از دلایل دیگر هم اختلالات جذب آهن است چون جذب آهن ابتدای روده باریک است و هر بیماری ای که روده باریک را تهدید کند می تواند مانع جذب طبیعی آهن شود و فرد باوجود اینکه آهن کافی مصرف می کند، چون نمی تواند آهن را ابتدای روده باریک جذب کند، مستعد فقر آهن خواهد شد.

 

پیشگیری از ابتلا به کم خونی و فقر آهن

بهترین راه پیشگیری از کم خونی فقر آهن در زنان و دختران، رفع مشکلات ایجاد کننده آن است. دریافت مناسب آهن از طریق منابع غذایی آن اولین قدم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه ویکی پدیا علی انصاریان  می توانید به مقاله , ویکی پدیا علی انصاریان که در سایت زیب اندام مراجعه کنید .

سایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده، که شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب‌اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان دریافت کنید و در کنار خانواده زیباندام، اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تگ ها

کم خونی
فقر آهن
هماتوکریت
چگونه می توان کم خونی را درمان کرد
ضعف و بی حالی
علت های کمبود آهن
سرگیجه
پیشگیری از ابتلا به کم خونی و فقر آهن
احساس خستگی
کم خونی فقر آهن چیست
انواع کم خونی و روشهای درمان آن
کم خونی فقر آهن در زنان
آنمی فقر آهن و تالاسمی مینور
علت ذخیره نشدن آهن در بدن
درمان فقر آهن
ایا کم خونی همان فقر اهن است
رابطه کم خونی و لاغری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط