در حال بارگذاری ...

فشارخون بالا چیست؟

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/12/06
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 54

 

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا یا فشار خون بالا یک بیماری شایع است. هرچه سن شما بیشتر شود احتمال ابتلا به آن بیشتر است. فشار خون نیروی فشار خون در دیواره عروق شما است. وقتی خیلی بالا است، قلب شما باید بیشتر کار کند. این می تواند به عروق آسیب جدی برساند. با گذشت زمان، فشار خون بالا و کنترل نشده احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و کلیه را بیشتر می کند.

علائم فشار خون بالا

فشار خون بالا اغلب قاتل خاموش نامیده می شود زیرا همیشه علائم ظاهری ندارد. این بدان معناست که شما می توانید سالها آن را داشته باشید و ندانید. در صورت عدم درمان می تواند بی صدا به قلب، ریه ها، رگ های خونی، مغز و کلیه های شما آسیب برساند. این عامل اصلی سکته های مغزی و قلبی در ایالات متحده است

این شماره ها چی معنا دارد؟

قرائت طبیعی فشار خون به زیر 120/80 می رسد. نتایج بالاتر با گذشت زمان می تواند نشان دهنده فشار خون باشد. عدد بالایی (سیستولیک) فشار را هنگام ضربان قلب شما نشان می دهد. تعداد کمتر (دیاستولیک) فشار در حالت استراحت بین ضربان قلب را اندازه گیری می کند، هنگامی که قلب شما از خون پر می شود.

علائم هشدار دهنده

فشار خون بالا به طور مداوم دقیقاً بالاتر از حد طبیعی است - برای فشار سیستولیک بین 120 تا 129 و برای فشار دیاستولیک کمتر از 80 است. افرادی که در این محدوده هستند بیشتر از کسانی که خوانش کمتری دارند به بیماری قلبی مبتلا می شوند. پزشک شما ممکن است برای پایین آوردن شماره شما تغییر در سبک زندگی را پیشنهاد دهد

منطقه خطر فشار خون بالا

اگر میزان سیستولیک بین 130 تا 139 یا دیاستولیک شما بین 80 تا 89 باشد، فشار خون شما در مرحله 1 است. خواندن 140 سیستولیک بالاتر یا دیاستولیک 90 یا بالاتر فشار خون مرحله 2 است. ممکن است علائمی نداشته باشید. اگر سیستولیک شما بیش از 180 یا دیاستولیک شما بیش از 120 باشد، ممکن است دچار یک بحران فشار خون شوید، که می تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی یا آسیب کلیه شود. چند دقیقه استراحت کنید و فشار خون خود را دوباره بگیرید. اگر هنوز هم آنقدر زیاد است، با شماره 911 تماس بگیرید. علائم شامل سردرد شدید، اضطراب و خون دماغ است. ممکن است تنگی نفس داشته باشید و یا بی روح شوید.

 

چه کسی فشار خون بالا می گیرد؟

مردان تا 45 سالگی بیشتر از زنان دچار فشار خون می شوند. با بزرگتر شدن اوضاع حتی بیشتر می شود و در 65 سالگی این مسئله در زنان بیشتر است. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده به آن مبتلا شود، احتمال ابتلای آن بیشتر است. همچنین در بین افراد دیابتی شیوع دارد. اما در بیشتر موارد، علت آن مشخص نیست. گاهی اوقات، بیماری کلیه یا غده فوق کلیه می تواند آن را بروز دهد.

نژاد یک نقش را بازی می کند

آفریقایی-آمریکایی ها بیشتر دچار فشار خون می شوند - و در سنین پایین تر. تحقیقات ژنتیکی نشان می دهد حساسیت آنها به نمک بیشتر است. رژیم غذایی و اضافه وزن نیز تفاوت ایجاد می کند.

به سدیم نه بگویید

یا حداقل تماشا کنید که چقدر می گیرید. این عنصر سازنده نمک باعث می شود بدن شما مایعات را حفظ کند. این فشار بیشتری بر روی قلب شما وارد می کند و فشار خون شما را افزایش می دهد. کمتر از 2500 میلی گرم سدیم در روز هدف بگیرید. باید برچسب ها و منوها را با دقت بررسی کنید. غذاهای فرآوری شده قسمت عمده مصرف سدیم را تشکیل می دهند. سوپ های کنسرو شده و گوشت های ناهار مظنونین اصلی هستند.

یک استرس بگیرید

این می تواند فشار خون شما را افزایش دهد، اما هیچ استرس اثبات نمی کند که آن را طولانی مدت نگه دارد. برای مدیریت آن، از موارد ناسالم مانند رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل و سیگار دوری کنید. همه با فشار خون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط هستند.

آن وزنهای اضافی را رها کنید

آنها به قلب شما فشار وارد می كنند و احتمال ابتلا به فشار خون را افزایش می دهند. به همین دلیل رژیم هایی که برای کاهش فشار خون طراحی شده اند، کنترل کالری را نیز هدف قرار می دهند. با افزودن میوه، سبزیجات، پروتئین بدون چربی و فیبر، غذاهای چرب و قندهای اضافی را قطع خواهید کرد. حتی کاهش 10 پوندی نیز می تواند تفاوت ایجاد کند.

کافئین خوب است

این می تواند شما را تند کند، بنابراین آیا کافئین فشار خون شما را نیز افزایش می دهد؟ ممکن است برای مدتی کم باشد، اما هیچ ارتباطی بین کافئین و فشار خون بالا وجود ندارد. می توانید با خیال راحت یک یا دو فنجان قهوه در روز بنوشید.

 

 

مادران آینده می توانند آن را دریافت کنند

فشار خون حاملگی می تواند بر زنانی تأثیر بگذارد که قبلاً هرگز فشار خون بالا نداشته اند. این معمولاً در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. بدون درمان، ممکن است منجر به یک بیماری جدی به نام پره اکلامپسی شود. این جریان خون و اکسیژن را به کودک شما محدود می کند و می تواند کلیه و مغز شما را تحت تأثیر قرار دهد. پس از زایمان، فشار خون شما باید به سطح طبیعی خود برگردد، اما ممکن است این بیماری برای چندین هفته ادامه یابد.

دارو ممکن است آن را روشن کند

داروهای سرماخوردگی و آنفلوانزا با داروهای ضد احتقان یکی از چندین گروه دارویی است که می تواند فشار خون را افزایش دهد. موارد دیگر شامل داروهای ضد درد NSAID، استروئیدها، قرص های رژیم غذایی، قرص های ضد بارداری و برخی از داروهای ضد افسردگی است. اگر فشار خون دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا هر دارو یا مکمل دیگری که می خورید می تواند بر میزان خواندن شما تأثیر بگذارد.

استرس شما می تواند آن را ایجاد کند

ممکن است فقط در مطب دکتر مطالعه بالایی داشته باشید. این احتمالاً به دلیل اعصاب است. هر از گاهی ممکن است یکی داشته باشید. این می تواند به این معنی باشد که بعداً به فشار خون بالا مبتلا می شوید. برای مطالعه دقیق تر، فشار خون خود را در خانه بگیرید، نتایج را نمودار کنید و آنها را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. مانیتور خانه خود را وارد کنید تا پزشک بتواند دستگاه و روش شما را بررسی کند.

 

 

تگ ها

فشار خون چیست
مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
عیدفیت
عیدفیت زیب اندام
فشار خون چیست و چه عواملی باعث افزایش آن می شوند
فشار خون بالا چیست؟
علائم فشار خون بالا
منطقه خطر فشار خون بالا
چه کسی فشار خون بالا می گیرد؟
استرس
کافئین
فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست
تعریف فشار خون
برای کنترل فشار خون بالا چه بخوریم
میوه های افزایش دهنده فشار خون
درمان قطعی فشار خون بالا
علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون
برنامه رژیم غذایی برای افراد چاق
ایا بدنسازی شکم را اب میکند
zibandam
رژیم غذایی کاهش وزن
برنامه غذایی بدنسازی برای لاغری
رژیم لاغری رایگان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط