در حال بارگذاری ...

هپاتیت چیست؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/27
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 55

هپاتیت چیست؟

هپاتیت التهاب کبد است. ممکن است به دلیل مواد مخدر، مصرف الکل یا برخی شرایط پزشکی باشد. اما در بیشتر موارد، توسط ویروس ایجاد می شود. این به هپاتیت ویروسی معروف است و رایج ترین اشکال آن هپاتیت A، B و C است.

علائم هپاتیت

بعضی اوقات در هفته های اول پس از عفونت (مرحله حاد ) هیچ علائمی از هپاتیت مشاهده نمی شود. اما در صورت بروز، علائم نوع A، B و C ممکن است شامل خستگی، حالت تهوع، کم اشتهایی، شکم درد، تب خفیف یا زردی پوست یا چشم (زردی) باشد. وقتی هپاتیت B و C مزمن می شوند، ممکن است برای سالها علائمی نداشته باشند. تا زمان بروز علائم هشدار دهنده، ممکن است کبد آسیب دیده باشد.

هپاتیتA

هپاتیت A بسیار مسری است و می تواند در محیط های مختلف از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این بیماری معمولاً فقط یک بیماری خفیف ایجاد می کند و بسیاری از افرادی که آلوده هستند ممکن است هیچ وقت متوجه نشوند که اصلاً بیمار هستند. ویروس تقریباً همیشه به خودی خود از بین می رود و باعث آسیب طولانی مدت کبد نمی شود.

هپاتیت A چگونه شیوع پیدا می کند؟

معمولاً از طریق غذا یا آب پخش می شود. غذا می تواند در صورت لمس توسط فرد مبتلا به هپاتیت که پس از استفاده از دستشویی دست های خود را نمی شست، آلوده شود. این مقدار کمی مدفوع آلوده به غذا منتقل می کند. صدف خام، میوه ها، سبزیجات و غذاهای نیمه پخته مقصر اصلی شیوع هپاتیت A هستند. اگر کارمندان بعد از تعویض پوشک مراقب شستن دست نباشند، ویروس می تواند در مراکز مراقبت های روزانه نیز شیوع یابد.

 

 چه کسی در معرض خطر این بیماری است؟

عامل اصلی خطر ابتلا به هپاتیت A مسافرت یا زندگی در کشوری است که میزان آلودگی آن بالا است. برای آگاهی از شیوع اخیر می توانید مشاوره سفر CDC را بررسی کنید. خوردن غذاهای خام یا نوشیدن آب لوله کشی می تواند خطر را در هنگام سفر افزایش دهد. کودکانی که به مراکز مراقبت روزانه می روند بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت A هستند.

 

 

هپاتیتB

بسیاری از بزرگسالانی که به هپاتیت B مبتلا می شوند برای مدت کوتاهی علائم خفیفی دارند و سپس خود به خود بهبود می یابند. اما برخی افراد قادر به پاک کردن ویروس از بدن نیستند، که باعث عفونت طولانی مدت می شود. تقریباً 90 درصد از نوزادانی که به این ویروس مبتلا می شوند، آن را مادام العمر حمل می کنند. با گذشت زمان، هپاتیت B می تواند منجر به مشکلات جدی مانند آسیب کبدی، نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

هپاتیت B چگونه شیوع پیدا می کند؟

می توانید آن را از طریق تماس با خون یا مایعات بدن فرد آلوده دریافت کنید. در ایالات متحده، این بیماری اغلب از طریق رابطه جنسی محافظت نشده صورت می گیرد. همچنین می توان با به اشتراک گذاشتن سوزن، تیغ یا مسواک فرد آلوده به هپاتیت B مبتلا شد. و مادر آلوده می تواند ویروس را در هنگام زایمان به کودک خود منتقل کند. هپاتیت B با در آغوش گرفتن، تقسیم غذا یا سرفه منتشر نمی شود.

هپاتیت B چه کسی در معرض خطر است؟

هرکس می تواند به هپاتیت B مبتلا شود، اما افرادی که چندین شریک جنسی دارند یا داروهای غیرقانونی تزریق می کنند، خطر بیشتری دارند. عوامل خطر دیگر شامل یک کارمند مراقبت های بهداشتی است که در معرض خون است یا زندگی با کسی که به هپاتیت مزمن B مبتلا است.

 

 

هپاتیت C

حدود 25٪ از افرادی که به هپاتیت C مبتلا می شوند، ویروس را پس از یک عفونت کوتاه مدت شکست می دهند. بقیه ویروس را برای مدت طولانی در بدن خود حمل می کنند و در بدن می­ماند. هپاتیت C مزمن می تواند عوارض بسیار جدی از جمله نارسایی کبد و سرطان کبد ایجاد کند. درمان های موثری برای این ویروس وجود دارد.

شما می توانید برای مطالعه مقاله فواید زنجبیل برای کبد اینجا کلیک کنید

 

هپاتیت C چگونه شیوع پیدا می کند؟

از طریق خون آلوده پخش می شود. در ایالات متحده، به اشتراک گذاشتن سوزن یا سایر مواردی که برای تزریق مواد مخدر استفاده می شود، شایع ترین علت عفونت است. انجام خال کوبی یا سوراخ کردن بدن با سوزن آلوده یکی دیگر از روش های قرار گرفتن در معرض است. یک مادر ممکن است ویروس را هنگام تولد به فرزند خود منتقل کند. در موارد نادر، رابطه جنسی محافظت نشده(بدون استفاده از وسایل بهداشتی) هپاتیت C را گسترش می دهد، اما خطر کم به نظر می رسد. به نظر می رسد داشتن چندین شریک جنسی، HIV یا رابطه جنسی خشن خطر شیوع هپاتیت C را افزایش می دهد.

چه کسی در معرض خطر این بیماری است؟

افرادی که در هر زمان، حتی یک بار، سالها پیش، داروهای غیرقانونی تزریق کرده اند، ممکن است با هپاتیت مزمن C راه بروند. از آنجا که اغلب هیچ علامتی وجود ندارد، ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان قبلی مواد مخدر متوجه نشوند که به این عفونت مبتلا هستند. افرادی که قبل از سال 1992 انتقال خون دریافت کرده اند نیز خطر بیشتری دارند. قبل از آن سال، خون اهدا شده از نظر ویروس هپاتیت C غربالگری نمی شد.

چگونه هپاتیت تشخیص داده می شود؟

هپاتیت مزمن بدون ایجاد علائمی می تواند سالها به کبد حمله کند. تا زمانی که عفونت تشخیص، کنترل و درمان نشود، در نهایت بسیاری از این افراد آسیب جدی به کبد خواهند دید. خوشبختانه، آزمایش خون می تواند مشخص کند که آیا شما به هپاتیت ویروسی مبتلا هستید یا خیر، و در صورت وجود، کدام نوع.

 

چه کسی باید آزمایش هپاتیت بگیرد و بفهمد دچار شده یا نه؟

آزمایش برای هر کسی که فاکتورهای خطری را که ذکر کردیم مهم است، به ویژه مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی و افرادی که چندین شریک جنسی داشته اند، مدافعان بهداشت همچنین از مردم میراث آسیا می خواهند که آزمایش شوند. مرکز کبدی آسیایی دانشگاه استنفورد تخمین می زند که از هر 10 آسیایی که در آمریکا زندگی می کنند، 1 نفر مبتلا به هپاتیت مزمن B است. بسیاری از آنها احتمالاً از بدو تولد این ویروس را داشته اند.

همچنین، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده توصیه می کند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای هر کسی که بین سالهای 1945 تا 1965 متولد شده است، یک بار غربالگری هپاتیت C را ارائه دهند.  

اگر نتیجه تست مثبت بود چطور؟

اگر در آزمایشی گفته شود مبتلا به هپاتیت ویروسی هستید، می توانید برای محافظت از افرادی که دوستشان دارید گام بردارید. برای هپاتیت A، مرتباً دست ها را بشویید. برای هپاتیت B و C از به اشتراک گذاشتن ناخن گیر، ریش تراش یا مسواک خودداری کنید. هپاتیت B و گاهی هپاتیت C می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود. اطمینان حاصل کنید که همه افراد خانواده شما واکسن هپاتیت B را دریافت می کنند. یک گام مهم مراجعه به یک متخصص برای بحث در مورد گزینه های درمان است.

 

 

درمان هپاتیت A

هپاتیت A تقریباً همیشه خود به خود برطرف می شود و نیازی به هیچ دارویی نیست. اگر حالت تهوع دارید، سعی کنید به جای سه وعده غذایی بزرگ، چندین وعده غذایی کوچک در طول روز بخورید. برای هیدراته ماندن آب، آب میوه یا نوشیدنی های ورزشی بنوشید. و تا زمانی که حالتان بهتر نشود از ورزش سخت خودداری کنید.

درمان هپاتیت مزمن B

هدف از درمان هپاتیت B مزمن کنترل ویروس و جلوگیری از آسیب رساندن به کبد است. این کار با کنترل منظم علائم بیماری کبد آغاز می شود. داروهای ضد ویروسی ممکن است کمک کنند، اما همه نمی توانند آنها را مصرف کنند یا نیاز به استفاده از دارو دارند. حتماً درباره خطرات و مزایای درمان ضد ویروسی با پزشک خود صحبت کنید.

درمان هپاتیت C مزمن

آخرین دارویی که توسط FDA تأیید شده است، گلیکاپروویر و پیبرنتاسویر (Mavyret) است. این دارو برای بیماران بزرگسال مبتلا به انواع HCV که به سیروز کبدی مبتلا نیستند و قبلاً تحت درمان قرار نگرفته اند، چرخه درمان کوتاه تری 8 هفته ای را ارائه می دهد. طول دوره درمان برای کسانی که در مرحله بیماری دیگری هستند بیشتر است. دوز تجویز شده برای این دارو روزانه 3 قرص است.

 

چندین داروی ترکیبی دیگر نیز موجود است و همچنین برخی داروهای منفرد که ممکن است به صورت ترکیبی استفاده شوند. پزشک شما بسته به نوع هپاتیت C، عملکرد کبد و سایر مشکلات پزشکی ممکن است مورد مناسبی را برای شما انتخاب کند. همچنین حتما در مورد پوشش بیمه خود بحث کنید زیرا این داروها گران هستند.

نظارت بر هپاتیت مزمن

برای مدیریت هپاتیت B یا C مزمن، پزشک آزمایش خون منظمی را برای بررسی میزان عملکرد کبد شما تجویز می کند. سونوگرافی و سی تی اسکن همچنین می تواند نشانه هایی از آسیب را نشان دهد. اگر ویروس هیچ مشکلی در کبد ایجاد نمی کند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اما داشتن آزمایشات منظم برای مشاهده تغییرات مهم است. درمان عوارض ساده ترین است که در اوایل یافت شود.

 

 

عوارض:

 سیروز

یکی از رایج ترین عوارض هپاتیت مزمن سیروز است. این یک زخم کبدی است که با نمونه برداری پیدا می شود. سیروز کبد انجام وظیفه خود را دشوار می کند و می تواند منجر به نارسایی کبد، یک وضعیت تهدید کننده زندگی شود. علائم شامل خستگی، حالت تهوع، کاهش وزن و تورم در شکم و پاها است. در موارد شدید، بیماران ممکن است دچار زردی و گیجی شوند.

 

سرطان کبد

هپاتیت ویروسی مهمترین علت سرطان کبد است، بنابراین افراد مبتلا به هپاتیت مزمن B یا C حتی در صورت احساس سلامتی به نظارت نیاز دارند. آزمایش خون می تواند پروتئین هایی را که وجود سرطان کبد را نشان می دهند، تشخیص دهد. سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می توانند ضایعات غیرطبیعی در کبد را نشان دهند (در اینجا با رنگ سبز مشاهده می شود). برای تعیین سرطانی بودن این مناطق نمونه برداری لازم است. تومورهایی که زود کشف می شوند ممکن است با جراحی برداشته شوند. اما درمان بیشتر سرطان های کبد دشوار است.

پیوند کبد

کبد عضوی حیاتی است که به سوخت و ساز بدن، هضم غذا، سم زدایی و تولید بسیاری از پروتئین های مورد نیاز بدن کمک می کند. اگر قسمت بزرگی از کبد قابل ترمیم باشد، دیگر قادر به انجام این کارهای مهم نیست. مردم نمی توانند بدون کبد فعال زندگی کنند. در این حالت، پیوند کبد ممکن است بهترین امید باشد. این گزینه کبد سالم از طرف اهدا کننده برای بیمار فراهم می کند.

 

 

واکسن هپاتیت A و B

واکسنهایی برای محافظت در برابر هپاتیت A و B وجود داردCDC  واکسیناسیون هپاتیت A را برای همه کودکان 12 تا 23 ماهه و بزرگسالانی که قصد مسافرت یا کار در مناطقی با شیوع هپاتیت A را دارند و یا عوامل خطر دیگری دارند توصیه می کند. افراد مبتلا به هپاتیت B یا C مزمن نیز اگر قبلاً مصونیت بیماری ندارند، باید واکسن هپاتیت A نیز دریافت کنند. واکسن هپاتیت B برای همه نوزادان در بدو تولد و برای بزرگسالانی که دارای هر یک از عوامل خطر است که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم، توصیه می شود، هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

 

 

محافظت از کبد

اگر به هپاتیت مزمن مبتلا هستید، اقدامات لازم برای حفظ انعطاف پذیری کبد وجود دارد. از الکل که باعث آسیب اضافی کبد می شود خودداری کنید قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از آنها بر روی کبد سخت هستند یا ممکن است در افراد مبتلا به بیماری کبد ایمن نباشد. مهمتر از همه، قرارهای ملاقات خود را برای نظارت منظم نگه دارید. با مراقبت از هرگونه تغییر در کبد، شما و ارائه دهنده خدمات بهداشتی می توانید یک قدم جلوتر از ویروس باشید.

 

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
هپاتیت چیست
هپاتیت
آنچه باید درباره هپاتیت بدانیم
هپاتیتA
علل بروز هپاتیت
راه های تشخیص هپاتیت
هپاتیت مزمن
پنج نوع هپاتیت
بیماری هپاتیت C چیست
هپاتیت B چگونه شیوع پیدا می کند؟
علائم بیماری هپاتیت در زنان
انواع هپاتیت
آیا هپاتیت کشنده است
هپاتیت واگیردار است
انتقال هپاتیت از راه بزاق دهان
علائم اولیه هپاتیت

دیدگاه ها

علی اکبر حسن زاده 11:03:37 1399/11/27
واقعا اطلاعات خوبی بود از هپاتیت ... درباره ی بیماری های حساسیتی ریه هم مقاله بزارید

پاسخ ها

11:07:28 1399/11/27
حتما.در فردا سه شنبه ساعت 10 صبح به بعد میتونید این مقاله را در سایت بخونید

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط