در حال بارگذاری ...

برونشیت چیست؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/20
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 228

 

برونشیت چیست؟

برونشیت زمانی اتفاق می افتد که برونشیول ها (لوله های حامل هوا در ریه ها) ملتهب شده و مخاط زیادی ایجاد کنند. برونشیت دو نوع اساسی دارد:

 

برونشیت مزمن به عنوان سرفه مولد خلط تعریف می شود که حداقل برای دودوره متوالی به مدت سه ماه از سال ادامه داشته باشد. سرفه و التهاب ممکن است در اثر عفونت اولیه تنفسی یا بیماری، قرار گرفتن در معرض دود تنباکو یا سایر مواد تحریک کننده هوا ایجاد شود. برونشیت مزمن می تواند باعث انسداد جریان هوا شود و سپس تحت اصطلاح بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) قرار می گیرد .

برونشیت حاد یا کوتاه مدت شایعتر است و معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود. اپیزودهای برونشیت حاد می تواند مرتبط باشد و با سیگار کشیدن بدتر شود. برونشیت حاد ممکن است به مدت 10 تا 14 روز ادامه داشته باشد و احتمالاً به مدت سه هفته علائم ایجاد کند.

هنگام ابتلا به برونشیت، در لوله های برونش مخاط ایجاد کنید

تفاوت بین برونشیت و ذات الریه چیست؟

از نظر علائم، این دو بیماری ممکن است بسیار شبیه به هم باشند. هر دو باعث سرفه، تب، خستگی و احساس سنگینی در سینه شما می شوند. برونشیت ممکن است گاهی اوقات به ذات الریه تبدیل شود .

 

با وجود شباهت ها، شرایط متفاوت است. اول، برونشیت لوله های برونش را درگیر می کند، در حالی که ذات الریه آلوئول ها یا کیسه های هوا در ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. دوم، علائم ذات الریه معمولاً بسیار بدتر است. بعلاوه، ذات الریه خصوصاً در افراد مسن و سایر گروههای آسیب پذیر می تواند حیات را تهدید کند.

اگر علائم شما در طی یک هفته یا بهتر نشد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه عواملی باعث برونشیت می شود؟

معمولاً برونشیت حاد در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود، گرچه ممکن است در اثر عفونت باکتریایی نیز ایجاد شود. آنفولانزا و سرماخوردگی نمونه هایی از عفونت های ویروسی هستند.

 

برونشیت مزمن معمولاً، اما نه همیشه، ناشی از استعمال دخانیات است. همچنین می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار دست دوم، آلودگی هوا، گرد و غبار یا گازهای سمی ایجاد شود. خطر شما می تواند با سابقه خانوادگی برونشیت، آسم و آلرژی و بیماری ریفلاکس معده (مری) افزایش یابد .

مقاله پیشنهادی :📝

علائم برونشیت چیست؟

 

 • علائم برونشیت عبارتند از:
 • سرفه ای که مکرر است و مخاط تولید می کند.
 • کمبود انرژی
 • خس خس صدا در هنگام تنفس (ممکن است یا ممکن است وجود داشته باشد).
 • تب (ممکن است یا ممکن است وجود داشته باشد).
 • تنگی نفس.

 

آیا برونشیت مسری است؟

برونشیت حاد می تواند مسری باشد زیرا معمولاً در اثر عفونت با ویروس یا باکتری ایجاد می شود. برونشیت مزمن احتمالاً مسری نیست زیرا بیماری معمولاً در اثر تحریک طولانی مدت مجاری تنفسی ایجاد می شود.

 

اگر برونشیت حاد دارید، چه مدت مسری هستید؟

اگر مصرف آنتی بیوتیک برای برونشیت را شروع کرده اید، معمولاً 24 ساعت پس از شروع مصرف دارو مسری را متوقف می کنید. اگر فرم ویروسی برونشیت داشته باشید، آنتی بیوتیک ها موثر نیستند. حداقل برای چند روز و احتمالاً تا یک هفته مسری خواهید بود.

 

برونشیت حاد چگونه منتشر می شود؟

اگر برونشیت ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد، به همان روش هایی که سرماخوردگی گسترش می یابد، توسط میکروب هایی که هنگام سرفه یا عطسه در هوا می روند، پخش می شود. اگر به اندازه کافی نزدیک باشید می توانید میکروب ها را نفس بکشید. شما همچنین می توانید چیزی را که میکروب روی آن است مانند یک درب لمس کنید و سپس با لمس بینی، دهان یا چشم میکروب ها را منتقل کنید. به همین دلیل روشهای خوب شستن دست برای بزرگسالان و کودکان مهم است.

چگونه برونشیت تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معاینه فیزیکی می کند و سابقه پزشکی می گیرد. آنها ممکن است بپرسند آیا اخیراً سرما خورده اید، سرفه شما چه مدت طول کشیده است و آیا هنگام سرفه مخاط تولید می کنید. علاوه بر این، آنها ممکن است یک آزمایش رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش ویروس در ترشحات تنفسی فوقانی یا آزمایش خون را برای شما انجام دهند.

برونشیت چگونه درمان می شود؟

درمان برونشیت بستگی به نوع شما دارد. اگر برونشیت حاد دارید، ممکن است به هیچ درمانی احتیاج نداشته باشید. یا ممکن است از داروهای بدون نسخه برای از بین بردن موکوس یا تب و درد استفاده کنید. اگر به عفونت باکتریایی مبتلا هستید، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

اگر به برونشیت مزمن مبتلا هستید، درمان متفاوت خواهد بود. برونشیت مزمن، که به عنوان بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) در نظر گرفته می شود، قابل درمان نیست. علائم را می توان با استفاده از روش های مختلف از جمله داروها، اکسیژن درمانی، توان بخشی ریوی، جراحی یا ترکیبی از این موارد درمان کرد. ممکن است پزشک برای پاک کردن مخاط به شما کمک کند دستگاه پاک کننده مخاط، که به آن دستگاه پاکسازی مجاری هوایی نیز گفته می شود، تجویز کند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

از چه داروهایی برای درمان برونشیت مزمن / COPD استفاده می شود؟

کلاس های دارویی که می توانند برای درمان برونشیت مزمن / COPD استفاده شوند عبارتند از:

 

 • آنتی بیوتیک برای درمان سرفه های بدتر، نفس نفس و تولید مخاط ناشی از عفونت ها.
 • داروهای ضد التهاب، مانند کورتیکواستروئیدها (استروئیدها نیز نامیده می شوند)، برای کاهش تورم و خروج مخاط. استروئیدها می توانند انواع مختلفی از عوارض جانبی را داشته باشند، از جمله تورم در پا و دست، تغییر روحیه، افزایش اشتها و افزایش وزن، مشکل خواب و موارد جدی تر مانند دیابت، خطر بیشتر عفونت، پوکی استخوان و آب مروارید .
 • گشاد کننده های برونش برای آرام نگه داشتن عضلات مجاری تنفسی به طوری که مجاری هوایی باز بمانند. گشاد کننده برونش طولانی مدت و کوتاه اثر وجود دارد . محصولات کوتاه اثر را اغلب داروهای نجات می نامند زیرا به سرعت عمل می کنند اما طی چند ساعت از بین می روند.
 • داروهای ترکیبی که حاوی ترکیبی از استروئیدها و برونکودیلاتورهای طولانی مدت یا کوتاه اثر هستند

چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟

اگر به برونشیت مبتلا هستید، ممکن است این درمان های خانگی را در نظر بگیرید:

 

 • هر یک تا دو ساعت مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک مصرف مایعات شما را محدود کرده باشد.
 • سیگار نکشید . از انواع دود دوری کنید.
 • با مصرف آسپرین یا استامینوفن دردهای بدن را تسکین دهید.
 • دستورالعمل های پزشک خود را در مورد راه هایی که به شما در پاکسازی مخاط کمک می کند دنبال کنید.
 • اگر سرفه شدید دارید یا شما را از خواب دور می کند، ممکن است پزشک داروی سرفه را برای سرکوب (یا آرام کردن) سرفه شما تجویز کند. اگر سرفه خشک دارید یا در سرفه کردن مخاط مشکل دارید، ممکن است پزشک برای جلوگیری از شل شدن و سرفه مخاط، خلط آور نیز تجویز کند.
 • اگر سرفه مرطوب و سازنده ای (همراه با مخاط) دارید، به دفعات سرفه و همچنین رنگ و مقدار خلط (مخاط) توجه کنید. این را به پزشک خود گزارش دهید.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • چای های گیاهی یا آب لیمو را با 1-2 قاشق غذاخوری عسل امتحان کنید تا راحتی شما فراهم شود.

 

برای کاهش خطر ابتلا به برونشیت چه کاری می توانم انجام دهم؟

 1. سیگار نکشید
 2. اصرار داشته باشید که دیگران در خانه شما سیگار نکشند.
 3. از چیزهایی که باعث تحریک مجاری تنفسی (بینی، گلو و ریه ها) می شوند دور باشید یا سعی کنید زمان خود را کاهش دهید. مواد تحریک کننده می تواند شامل گرد و غبار، کپک زدن، شوره حیوانات خانگی، آلودگی هوا، دود و پاک کننده ها باشد.
 4. اگر سرما خورده اید، استراحت کافی داشته باشید.
 5. داروی خود را دقیقاً به همان روشی که پزشک به شما گفته استفاده کنید.
 6. رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 7. دستان خود را مرتبا بشویید. از آب و صابون استفاده کنید. اگر قادر به استفاده از آب و صابون نیستید، از یک ضد عفونی کننده دست که حاوی الکل است استفاده کنید.
 8. اطمینان حاصل کنید که شما تا به روز در آنفولانزا و ذات الریه هستند واکسن .

چشم انداز افراد مبتلا به برونشیت چیست؟

افرادی که به برونشیت حاد مبتلا هستند، به شرطی که درمان مورد نیاز خود را انجام دهند، به طور کلی مشکلات بسیار کمی در بهبودی خود دارند. شما می توانید انتظار داشته باشید که در طی دوره نقاهت چند روزی از محل کار یا مدرسه دور شده و به جای آن، در خانه بمانید.

 

اگرچه برونشیت مزمن / COPD قابل درمان نیست، اما علائم آن قابل درمان است و کیفیت زندگی شما بهبود می یابد. پیش بینی یا چشم انداز آینده شما به عملکرد ریه ها و علائم شما بستگی دارد. همچنین به میزان پاسخگویی و دنبال کردن برنامه درمانی بستگی خواهد داشت.

چه زمانی باید به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنم؟

معمولاً تشخیص اینکه شما سرماخوردگی، برونشیت یا ذات الریه دارید، دشوار است زیرا علائم مشابه هستند. در صورت داشتن موارد زیر، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید:

 

 • سرماخوردگی که بیش از دو تا سه هفته طول بکشد.
 • تب بیشتر از 102 درجه فارنهایت
 • تب که بیش از پنج روز طول می کشد.
 • سرفه ای که خون تولید می کند .
 • هرگونه تنگی نفس یا خس خس سینه.
 • تغییر در رنگ مخاط.

اگر به برونشیت مزمن / COPD مبتلا هستید، تغییراتی در سبک زندگی و فعالیت ایجاد کنید که سلامت روحی و جسمی را تقویت می کند. نکات شامل:

 

مقاله پیشنهادی :📝

 

تا زمانی که توانایی انجام آن را دارید کار کنید.

مدیریت سلامت عاطفی شمابسیار مهم است. اگر لازم است با یک مشاور صحبت کنیدو تلاش کنید تا تغییرات مثبتی ایجاد کنید، مانند بیرون رفتن، درگیر شدن با دوستان و سرگرمی ها، خوب خوابیدن و پیروی از پیشنهادات ارائه دهنده خدمات بهداشتی، شریک بودن در برنامه مراقبت های بهداشتی خود و حتی درخواست حمایت از خانواده و دوستانیا فراتر از آن مدیریت استرس با ورزش و تمرین روش های آرام سازی و خوب غذا خوردن.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت  clevelandclinic می باشد.

 

 

تگ ها

برونشیت چیست؟
مربی آنلاین
مربی انلاین
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین بدنسازی
تفاوت بین برونشیت و ذات‌الریه چیست
بیماری برونشیت چیست و چگونه درمان می شود
بیماری برونشیت چیست و علائم آن کدامست
برونشیت
برونشیت مزمن و مرگ
آیا برونشیت مزمن قابل درمان است
برونشیت حاد چیست
برونشیت واگیردار است
وبسایت بدنسازی آنلاین
آنلاین فیتنس
ورزش زیبایی اندام
خرید برنامه بدنسازی آنلاین
برنامه تغذیه ورزشی آنلاین
زیب اندام
zibandam
coachonline
مربی خصوصی بدنسازی آنلاین
ورزش زیبایی اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط