در حال بارگذاری ...

مکمل‌ چیست؟

دسته بندی:
نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/08
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1164

مکمل‌ چیست؟

 

هر آنچه باید در مورد مکمل ها بدانید!

 

مکمل یا نیروزا به موادی گفته می‌شود که با هدف بهبود عملکرد یا جبران کمبود برخی از مواد غذایی، توسط پزشک و یا متخصص ورزشی تجویز می‌شود. اگرچه از نظر قانونی مصرف مکمل‌ها منع نشده و به راحتی در برندها‌ی مختلف یافت می‌شوند، اما تشخیص و انتخاب مکمل مناسب امری تخصصی‌ است و باید به موارد احتیاطی و منع مصرف آن‌ها توجه کرد.

 

چه کسانی باید مکمل مصرف کنند؟

 

متغیرهایی نظیر سن، جنسیت، نوع ورزش و هدف آن، بیماری‌های خاص و سطح مسابقات، در انتخاب مکمل بسیار تأثیر گذارند. از طرفی دانستن زمان و مقدار مصرف مکمل‌ها در شرایط مختلف برای به حداکثر رساندن آثار آن‌ها، امری ضروری است. مصرف مکمل‌ها فقط برای ورزشکارانی لازم است که هدف ورزشی خاصی دارند.

 

عوارض استفاده از مکمل‌ها

 

آیا تا به حال به عوارض استفاده نادرست از مکمل‌ها پی‌برده‌اید؟ در این مقاله علمی در مورد عوارض جانبی مکمل‌های بدنسازی نکات مهمی را مطرح می‌کنیم.


الف) مکمل های پروتئینی

 

انجام صحیح حرکات بدنسازی و تمرین ورزش‌های هوازی یکی از بهترین راه‌ها برای تناسب‌اندام است. از طرف دیگر، تمرینات برنامه‌ریزی شده هر فرد به‌همراه ورزش، به یک رژیم غذایی نیاز دارد. در حین انجام تمرینات بدنسازی، بافت‌های عضلانی آسیب دیده و پاره می شوند. این مسئله باید اتفاق بیافتد، تا ساخت بافت جدید امکان‌پذیر شود. برای ساخت آن به پروتئین نیاز است.

 

عوارض مکمل های پروتئینی

 

 • به هم ریختن وضعیت سیستم گوارش بدن
 • افزایش وزن ناسالم
 • به هم ریختن قند خون
 • عارضه‌های کلیوی
 • تحلیل رفتن استخوان‌ها
 • ریزش مو
 • آسیب دیدن کبد
 • مسمومیت با فلزات سنگین

 

ب) مکمل های مرتبط با تستوسترون

 

امروزه استروئیدها جایگزین مواد آنابولیک طبیعی شده‌اند و تا حد زیادی سطح تستوسترون بدن را افزایش می‌دهند. محصولات و مکمل‌های طبیعی مرتبط با تستوسترون از گیاهانی مانند شنبلیله گرفته شده‌اند.

 

عوارض مکمل های تستوسترونی

 

 • ریزش مو
 • افزایش سایز پروستات
 • جوش صورت
 • افزایش سطح استروژن

مکمل‌ چیست؟

 

بهترین مکمل های بدنسازی

 

بهترین مکمل‌های بدنسازی برای هر شخص بسته به نیازش متفاوت است. ولی اشتباهی که صورت می گیرد این است که گاهی ورزشکاران بدون در نظر گرفتن نیاز بدن‌شان بهترین مکمل‌های بدنسازی را با توجه به قیمت آن‌ها جستجو می‌کنند.

شخصی که به افزایش وزن فکر می‌کند باید در طول 24 ساعت شبانه‌روز به‌صورت علمی و صحیح به بدن خود پروتئین برساند. برای موقع خواب بهترین مکمل بدنسازی وی، کازئین یا پروتئین سویا هست که هضم و جذب آن‌ها مدت زمان زیادی طول می‌کشد. و به همین دلیل نباید بعد از تمرین مصرف شود.

 

چه زمانی و در چه سنی به مکمل‌ها نیاز داریم؟

 

توصیه اکید پزشکان بر این است که مکمل‌ها فقط توسط افراد بالغ و بزرگسال مصرف شود. نوجوانان زیر 18  سال باید بدانند در سنی قرار دارند که ترشح هورمون رشد در بالاترین سطح ممکن خود قرار دارد. در نتیجه نیازی به مصرف استروئیدها و هورمون‌های رشد ندارند. اطلاع از این مطلب که هر شخص ویژگی‌ها، متابولیسم و ساختار بدنی متفاوتی دارد، بسیار حائز اهمیت بوده و در انتخاب نوع، زمان و مصرف مکمل‌ها تأثیرگذار است.

 

از آنجایی که هر کدام از مواد نیروزا دارای عملکردی متفاوت در بدن انسان هستند و حتی با بعضی داروها تداخل دارند، مصرف خودسرانه آن‌ها صدمات جبران‌ناپذیری مانند عوارض قلبی عروقی، ریزش موی سر و طاسی، اختلال در ترشح هورمون رشد در نوجوانان و متوقف شدن رشد قدی آن‌ها، نارسایی کبد، آکرومگالی (رشد بیش از حد یک عضو) و حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

 •  

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
مکمل‌
مکمل پروتئین
بدنسازی
مکمل های تستوسترونی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط