در حال بارگذاری ...

حمله سینوسی چیست؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/13
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 27

حمله سینوسی!

درد در پیشانی یا بین چشم؟ دندان های بالا درد می کند؟ صورت احساس سیری، گرفتگی بینی و گرفتگی دارد؟ ممکن است شکایت مشترکی داشته باشید که افراد زیادی را به مطب پزشک بفرستد: مشکل سینوسماساژ سینوس.

سینوس چیست؟

آنها فضاهای هوایی در جمجمه شما هستند که با غشاهای مخاطی پوشانده شده اند. اکثر افراد چهار مجموعه سینوس بینی دارند:

 

دو در پیشانی بالای چشم

یکی درون هر استخوان گونه (مثلث تیره ای که در این تصویر دیده می شود)

گروهی از آنها به نام سینوس اتموئید، پشت پل بینی

گروه دیگری در پشت بینی و زیر مغز سینوس اسفنوئید نامیده می شوند

سینوس ها مانند اثر انگشت هستند: همه افراد متفاوت هستند. بعضی از افراد هیچ سینوس پیشانی یا فقط یک سینوس ندارند.

سینوزیت چیست؟

این التهاب در سینوسهای شما است. ساختارهای ریز و شبیه مو به نام مژک (در اینجا بزرگ شده) مخاط را از طریق غشاهای سینوس و به سمت خروجی حرکت می دهد. تمام حفره های سینوس شما به بینی شما متصل می شوند تا امکان تبادل آزاد هوا و مخاط فراهم شود. عفونت یا آلرژی بافت های سینوس را ملتهب، قرمز و متورم می کند.

در ابتدا فقط یک سرما ...

سینوزیت معمولاً با التهاب ناشی از سرماخوردگی، حمله آلرژی یا تحریک کننده آغاز می شود. اما ممکن است به همین جا ختم نشود. سرماخوردگی، آلرژی و تحریک کننده ها باعث متورم شدن بافت های سینوس می شوند.

چگونه احساس می شود

بیشتر افراد دچار گرفتگی بینی و درد یا فشار در چندین ناحیه اطراف صورت یا دندان ها هستند. معمولاً ترشحات بینی وجود دارد که ممکن است زرد، سبز یا شفاف باشد. همچنین ممکن است دچار خستگی، مشکل در حس بویایی یا چشایی، سرفه، گلودرد، بوی بد دهان، سردرد، درد هنگام خم شدن به جلو و تب شوید.

وقتی از بین نخواهد رفت

التهاب سینوس ها که بیش از 3 ماه طول بکشد، سینوزیت مزمن است. باکتریها می توانند خانه آنها را در سینوسهای مسدود شده بسازند، اما تنها علت آنها نیست. آناتومی، آلرژی، پولیپ، مشکلات سیستم ایمنی بدن و بیماری های دندانی نیز می توانند مقصر باشند.

پولیپ بینی

اگر سینوس های شما ملتهب بمانند، غشاهای سینوس می توانند ضخیم شده و متورم شوند. تورم ممکن است برای ایجاد توده های شبه انگور موسوم به پولیپ کافی باشد (در اینجا نشان داده شده است). آنها می توانند از سینوس به مجرای بینی خارج شده و راه هوایی بینی شما را مسدود کنند.

ضد احتقان بینی

این اسپری ها قسمت های متورم بینی را باز می کنند و اجازه تخلیه سینوس ها را می دهند. اما شما باید فقط چند روز از این داروها استفاده کنید. پس از آن، یک اثر برگشت ایجاد می شود، و باعث می شود مجاری بینی شما دوباره متورم شود. اسپری های استروئیدی بینی یا اسپری های شور یا شستشو، ممکن است گزینه های دیگر باشند. اگر علائم متوقف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارید؟

سرماخوردگی عفونت ویروسی است. سرماخوردگی می تواند منجر به علائم سینوزیت شود، اما این علائم معمولاً به خودی خود برطرف می شوند. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را درمان نمی کنند، بنابراین به علائم سینوسی سرماخوردگی کمک نمی کنند. سرماخوردگی شما باید طی یک یا دو هفته تمام شود. معمولاً سینوزیت مربوط به سرماخوردگی نیز از بین می رود.

درمان سینوزیت مرتبط با آلرژی

آیا آبیاری با محلول نمکی را امتحان کرده اید، یا با گلدان نتی یا بطری فشرده؟ اگر علائم سینوسی شما به دلیل آلرژی باشد، اسپری های استروئیدی بینی نیز ممکن است کمک کنند. آنتی هیستامین ها نیز می توانند مفید باشند، به خصوص اگر عطسه می کنید و آبریزش بینی دارید.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

مخاط زرد یا سبز می تواند به معنای عفونت باکتریایی باشد. حتی در آن صورت نیز معمولاً طی 7 تا 14 روز بدون آنتی بیوتیک پاک می شود. اما اگر همچنان احساس بدتری دارید، علائم شما ادامه دارد و شدید است، یا اگر تب می کنید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

 

 

آیا به جراحی سینوس نیاز دارید؟

عملیاتی به نام FESS (جراحی آندوسکوپیک سینوس عملکردی) می تواند تا حدی تسکین بخشد، اگر هیچ چیز دیگری نتیجه ندهد. اما با ساده ترین راه حل شروع کنید: از موارد تحریک کننده سینوس خودداری کنید و سپس با پزشک خود کار کنید تا داروها کمک کنند یا خیر. جراحی آخرین چاره است.

عوارض نادر

فقط یک لایه استخوان سینوسهای شما را از مغز جدا می کند. این احتمال وجود ندارد، اما اگر عفونت سینوسی از طریق استخوان عبور کند، می تواند مخاط مغز یا خود مغز را آلوده کند. همچنین غیر معمول است، اما عفونت سینوسی می تواند به داخل حفره چشم گسترش یابد و باعث عفونت شود که می تواند باعث کوری شود. عوارض کمتر شدید شامل حملات آسم و از بین رفتن بویایی یا چشایی است که معمولاً موقتی است.

آیا می توانید از سینوزیت پیشگیری کنید؟

متاسفانه نه. اما شما می توانید این سه کار را که به شما کمک می کنند انجام دهید:

سینوس های خود را مرطوب نگه دارید. اغلب از اسپری های شور، اسپری های روان کننده بینی یا آبیاری بینی استفاده کنید.

از محیط های داخلی بسیار خشک خودداری کنید.

از قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند دود سیگار یا بوی شدید شیمیایی خودداری کنید.

 منبع:

https://www.webmd.com/allergies/ss/slideshow-sinusitis

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
حمله سینوسی
سینوس چیست
حمله سینوسی چیست
گرفتگی بینی و سردرد
درمان قطعی سینوزیت آلرژیک
تفاوت کرونا و سینوزیت
علائم سینوزیت سرگیجه
راه های مراقبت از سینوزیت
بازشدن سینوس
تفاوت کرونا و سینوزیت
مسکن برای سردرد سینوزیتی
علائم سینوزیت آلرژیک
سینوزیت
سینوس
تفاوت کرونا و سینوزیت
علائم سینوزیت پیشانی
ماساژ سینوس
برنامه رژیم غذایی برای افراد چاق
برنامه رژیم لاغری اصولی و صحیح
برنامه غذایی بدنسازی برای لاغری
زیب اندام
zibandam
عیدفیت
کمپین عیدفیت زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط