در حال بارگذاری ...

در هنگام کاهش وزن برای چربی بدن چه اتفاقی می‌افتد؟

نویسنده : ادمین اصلی
تاریخ انتشار : 1399/01/05
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 63

 

آیا هرگز به این فکر کردید که در مرحله چربی سوزی برای چربی چه اتفاقی می‌افتد؟ این مقاله را بخوانید تا درمورد علم چربی سوزی و آنچه اتفاق می‌افتد اطلاعات بیشتری کسب کنید!

بسیاری از مردم فکر می‌کند چربی بدن به عنوان انرژی یا گرما از بدن خارج می‌شود در حالی که دیگران فکر می‌کنند که به عضله تبدیل می‌شود.

همانطور که می‌دانید، انرژی به عنوان تری‌گلیسیرید(چربی) در سلول­‌های چربی ما ذخیره می‌شود. تحقیقات نشان داده که تعداد سلول­‌های چربی که ما داریم تا حد زیادی مربوط به دوران کودکی ماست.

 

 برای سلول­‌های چربی چه اتفاقی می‌افتد؟

 

هنگامی که از انرژی غذایی که می‌خوریم، استفاده نکنیم، بدن انرژی را به شکلی از چربی به نام، تری گلیسیرید تبدیل می‌کند. تری­گلیسیرید استر ساخته شده از گلیسرول و سه گروه اسیدهای چرب است.
این تری گلیسیریدها در سلول­‌های چربی ذخیره می‌شوند تا اینکه هورمون­‌ها آنها را بعداً برای انرژی آزاد کنند.

سلول‌های چربی ­ما بافت شل و پیوندی را ایجاد می‌کنند به نام بافت چربی که این بافت به گرم و عایق کردن بدن کمک می‌کند. در حین ورزش انرژی ذخیره شده به عنوان چربی در بافت بدن ما برای استفاده از ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها تجزیه می‌شود. این فرآیند، که لیپولیز نامیده می‌شود، توسط هورمون‌های مختلفی از جمله کورتیزول ایجاد می‌شود.

از طریق لیپولیز چربی به شکل تری­گلیسیرید به اسیدهای چرب و گلیسرول تقسیم می‌شود (هیدرولیز می‌شود) که باعث می‌شود چربی‌ها به عنوان انرژی استفاده شوند. در نتیجه­ی این فرایند، سلول­های چربی حل نمی­‌شوند یا از بین نمی‌­روند بلکه کوچک می‌شوند.

پس از تجزیه، چربی بدن را به عنوان دی­اکسید کربن و آب ترک می‌کند. بیشتر آن به عنوان دی اکسید کربن بازدم می‌شود و بقیه آن از طریق ادرار، عرق یا سایر مایعات بدن به آب تبدیل می‌شود. تقریباً 84٪ آن به دی اکسید کربن و 16٪ آن به آب تبدیل می‌شود. این بدان معنی است که بیشتر چربی از طریق ریه­‌ها از بین می‌رود!

این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما کربن تقریباً در هر فرایندی که بدن ما درگیر آن باشد، دخیل است و در واقع کربن اساس زندگی در روی زمین است!

 

چگونه چربی خود را از دست بدهیم؟

 

برای مثال اگر 5/4 کیلوگرم غذا، آب و اکسیژن مصرف می‌کنید، باید آن 5/4 کیلوگرم برگردد. اما برای لاغری، باید به نوعی از5/4 کیلوگرمی که گرفتید خلاص شوید. همانطور که گفتیم، این بیشتر به معنای افزایش دی اکسید کربن است که از بدن خارج می‌شود. 

هنگامی که هوارا استنشاق می‌کنیم، اکسیژن راه خود را به جریان خون باز می‌کند و ماهیچه‌­ها دی­‌ اکسید کربن تولید و ازغشای ریه عبور می‌کنند تا بازدم انجام شود. با حرکت بیشتر ماهیچه‌ها خود می‌توانیم میزان دی اکسید کربن تولید شده توسط بدن خود را افزایش دهیم. متعاقباً، از انرژی بیشتری که گرفتیم خلاص می‌شویم و بطور موثر وزن خود را کاهش می‌دهیم.

 

کاهش چربی در مقابل کاهش وزن:

چگونه چربیهای شکم را کاهش دهیم

 

برای کاهش وزن، انرژی خروجی از بدن باید بیشتر از انرژی ورودی باشد اما وزن بدن علاوه بر چربی، از ماهیچه، آب، استخوان و سایر بافت ها نیز تشکیل شده است.

ما می‌توانیم چربی بیشتری را از دست بدهیم و عضلات بیشتری را حفظ کنیم. این اتفاق زمانی می‌افتد که ما از پروتکل کاهش وزن آهسته‌تر پیروی کنیم نه اینکه سعی کنیم سریع یکباره وزن کم کنیم.

 

نکته:

 

دوره‌های طولانی کاهش وزن می‌تواند منجر به ترموژنز تطبیقی ​​شود، کاهش نامتناسب وزن در سرعت متابولیک استراحت (RMR) در هنگام از دست دادن وزن تاثیر دارد. ترموژنز تطبیقی ​​تا حد زیادی توضیح می‌دهد که چرا سوخت و ساز بدن بعد از گذشت مدت طولانی رژیم غذایی کُند می‌شود.

کاهش وزن فرایندی پیچیده است که تحت تأثیر عوامل متعددی است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به انواع چربی‌ها بیندازیم تا ارتباط آن با روند کاهش وزن را بهتر درک کنیم.

 

انواع چربی‌ها:

 

چربی در زیر پوست «چربی زیر جلدی» و چربی اطراف اندام­های داخلی بدن «چربی احشایی» نام دارد. در هنگام کاهش وزن، معمولاً چربی زیر جلدی را بیشتر از چربی احشایی از دست می‌دهیم. متأسفانه، ما نمی‌توانیم در ابتدا چربی را انتخاب کنیم. ژنتیک تعیین می‌کند که چربی را از دست می‌دهیم یا نه؟

چربی سفید به عنوان یک منبع ذخیره انرژی و یک بالشتک برای اندام‌های داخلی ما عمل می‌کند.

اما نوع دیگری از چربی، چربی قهوه­‌ای (BAT) است. چربی قهو‌ه‌­ای برای محافظت نوزادان از سرما به ما کمک می­کند، اما ذخایر چربی قهوه‌ای ما با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

کاهش وزن یک فرایند پیچیده و چند عاملی است. چربی تنها یکی از اجزای وزن از دست رفته در طی این فرایند است. 

آگاهی از نقش چربی در بدن و چگونگی ایجاد و مصرف آن به حفظ سلامت کلی بدن ما کمک می‌کند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت muscleandstrength می‌باشد.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
online coach
coach online
کاهش وزن
کاهش چربی
چربی سوزی
چربی های شکمی
چربی
برای سلول­‌های چربی چه اتفاقی می‌افتد؟
در هنگام کاهش وزن برای چربی بدن چه اتفاقی می‌افتد؟
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین بدنسازی
مربی آنلاین ورزشی
تناسب اندام آنلاین در منزل
لاغری آنلاین
چگونه چربی خود را از دست بدهیم؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط