در حال بارگذاری ...

مکمل گلوتامین چه اثراتی بر بدن دارد؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/24
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 150

مکمل گلوتامین چه اثراتی بر بدن دارد؟

 

مصرف گلوتامین برای ورزشکاران:

 

اگرچه برخی مطالعات، هیچ مزیتی برای ورزشکارانی که از گلوتامین استفاده می‌کنند برنشمرده است، اما منابع دیگر از جمله مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می‌گویند که مکمل گلوتامین بعد از ورزش شدید، می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت و به محافظت در برابر بیماری‌های متداول، کمک کند.

در حالی‌که گلوتامین، فراوان‌ترین آمینو اسید در بدن است، ممکن است مقدار آن در زمانی که بدن شما در حال ترمیم است، کاهش یابد. شاید به همین دلیل است که ورزشکاران از مکمل گلوتامین استفاده می‌کنند. اگرچه هیچ داده‌ی علمی وجود ندارد که از استفاده‌ی گلوتامین برای مقاصد ورزشی حمایت کند، اما گلوتامین یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها در میان بدنسازان و ورزشکاران است.

 

منابع غذایی گلوتامین:

 

این اسید آمینه در اکثر گوشت‌ها و محصولات حیوانی و همچنین هر محصول لبنی یا محصولی مانند پروتئین آب‌پنیر یا پروتئین کازئین موجود در شیر به مقدار زیادی یافت می‌شود. سطح آن در غذاهای مختلف عبارتند از:

 

 • در 4.7 درصد پروتئین گوشت گاو
 • در 8.8 درصد پروتئین شیر
 • در 11.1 درصد پروتئین برنج سفید
 • در 16.2 درصد پروتئین ذرت
 • در 9.1 درصد پروتئین توفو
 • در 4.3 درصد پروتئین تخم مرغ

 

گلوتامین چطور عمل می‌کند؟

مکمل گلوتامین چه اثراتی بر بدن دارد؟

 

گلوتامین فراوان‌ترین اسید آمینه‌های آزاد در بدن است. اسیدهای آمینه بلوک‌های ساختمان از پروتئین هستند. این اسیدآمینه در عضلات تولید شده و توسط خون به اندام‌های که به آن نیاز دارند رسانده می‌شود.

همچنین ممکن است عملکرد روده، سیستم ایمنی بدن و دیگر فرایندهای ضروری در بدن به خصوص در زمان استرس را بهبود بخشد. به عنوان « سوخت » ( نیتروژن و کربن ) برای بسیاری از سلول‌های مختلف در بدن نیز مهم است و برای تولید دیگر مواد شیمیایی در بدن مانند سایر اسیدهای آمینه و گلوکز ( قند ) لازم است.

 

فواید گلوتامین:

 

 • کمک به رشد عضلات
 • افزایش آب‌رسانی به سلول‌ها
 • متابولیسم و رشد
 • سلامت دستگاه گوارش
 • عملکرد مغز
 • کاهش هوس مصرف الکل و مواد غذایی شیرین

 

گلوتامین به عنوان یک مکمل:

 

رایج‌ترین فرم‌های موجود گلوتامین به صورت پودر و قرص می‌باشد.برای راحتی مصرف نوع قرص آن می‌تواند گزینه بهتری باشد اما برخی نیز نوع پودری آن را به دلیل ترکیب با دیگر نوشیدنی‌ها ترجیح می‌دهند. بدن‌سازانی که از نوشیدنی‌های پروتئینی استفاده می‌کنند معمولا نوع پودری گلوتامین را ترجیح می‌دهند زیرا به راحتی می‌توانند آن را همراه نوشیدنی خود ترکیب و استفاده کنند.

 

علت نیاز به گلوتامین در ورزشکاران:

 

بدن شما تنها مقدار مشخصی گلوتامین تولید می‌کند و هنگامی که شما بدن خود را تحت فشار جسمی ( مانند ورزش ) قرار می‌دهید، نیاز به گلوتامین افزایش میابد و در بیشتر موارد بدن نمی‌تواند این نیاز را به طور کامل برآورده سازد. هنگامی که مجلات بدن‌سازی یا پرورش اندام را ورق می‌زنید یا به وب سایت‌های مختلف در این زمینه مراجعه می‌کنید، با ده‌ها آگهی تبلیغاتی درباره مواد کمک غذایی مواجه می‌شوید که ظاهرا تمام آنها برای افزایش حجم عضلات و کاهش چربی بسیار مفیدند.

 

چه طور گلوتامین حجم عضله را افزایش می‌دهد؟

مکمل گلوتامین چه اثراتی بر بدن دارد؟

 

شاید از قابلیت گلوتامین در حفظ توده عضلانی در مواقع استرس بتوان به عنوان بهترین شاخصه آن نام برد.

برای نمونه در دوران پس از جراحی کامل تعویض لگن مکمل کردن گلوتامین در تغذیه از طریق سرم ( تورگی )، منجر به کاهش از دست رفتن آمینواسیدها از عضلات اسکلتی شد. مکمل کردن گلوتامین هم چنین کمک می‌کند به این که از هدر رفتن نیتروژن یا ( همان پروتئین ) در بیمارانی که با خواست خود تن به جراحی شکم داده‌اند، جلوگیری شود. در مجموع شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد حفظ سطح بالای گلوتامین تأثیر خود را با پیشگیری از هدر رفتن یک نوع پروتئین مشخص به نام میوسین اعمال می‌کند. پروتئین (MHC) یک پروتئین مهم عضلات اسکلتی است که تعیین‌کننده خاصیت انقباضی آنها به شمار می‌آید.

 

طریقه مصرف گلوتامین:

 

گیلکوژن عضلات و اب در انها می‌تواند توجیه‌کننده‌ی این مسائل باشد. هنوز هم بهترین دوز مصرف کراتین مورد بحث است و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. با وجود این چون نیاز گلوتامین در پرورش اندام‌ها به شدت افزایش میابد نیاز یک حرفه‌ای به گلوتامین حدود 20 تا 50 گرم در روز تخمین زده می‌شود. حتی با مصرف پروتئین زیاد در طول روز این نیاز تامین نمی‌شود.

 

عوارض جانبی:

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف گلوتامین بسیار بسیار اندک می‌باشد زیرا بدن خود مقادیر زیادی از این آمینو اسید را به طور منظم و مستمر تولید می‌کند. با توجه به اینکه بدن مقادیر زیادی از این آمینو اسید را خود تولید می‌کند باز هم بهترین توصیه این است که مصرف گلوتامین را به صورت تدریجی آغاز کنید. از دوزهای کم شروع کنید و طی یک الی دو هفته مقدار آن را افزایش دهید در این صورت هرگونه عارضه شدید احتمالی در این مدت خود را نمایان می‌سازد و شما می‌توانید آن را تشخیص دهید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
مکمل گلوتامین
مکمل شناسی
بدن
تاثیر مکمل بر بدن
تاثیر استفاده مکمل در بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط