در حال بارگذاری ...

درباره اختلالات خواب چه می دانید؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/01
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 55

 

اختلالات خواب چیست؟

این شرایط بر میزان خواب و میزان خوب شما تأثیر می گذارد. علل از عادات ضعیفی که شما را بیدار نگه می دارد تا مشکلات پزشکی که چرخه خواب شما را مختل می کند، متفاوت است. اگر صبح ها احساس استراحت نمی کنید، به پزشک مراجعه کنید. نداشتن کافی شات یک مشکل جدی است که می تواند سلامت و ایمنی شما را تهدید کند.

خطرات عدم به دست آوردن خر و پف کافی

کمبود خواب می تواند تقریباً در همه قسمت های زندگی شما آسیب بگذارد. تحقیقات کمبود خواب را به تصادفات رانندگی، مشکلات روابط، عملکرد ضعیف شغلی، آسیب های ناشی از شغل، مشکلات حافظه و اختلالات خلقی پیوند می دهد. مطالعات اخیر همچنین نشان می دهد که اختلالات خواب ممکن است در بیماری های قلبی، چاقی و دیابت نقش داشته باشد.

علائم اختلال خواب

علائم به شما بستگی دارد، اما ممکن است:

·        در طول روز بسیار احساس خواب کنید

·        در افتادن یا خواب ماندن مشکل دارید

·        خروپف کردن

·        تنفس مختصر و غالباً هنگام خواب را متوقف کنید (آپنه)

·        احساس ناراحتی در پاها داشته باشید و تمایل به حرکت دادن آنها را داشته باشید (سندرم پاهای بی قرار)

چرخه خواب

خواب به دو شکل وجود دارد REM و: NREM شما در حین REM (حرکت سریع چشم) خواب می بینید. 25٪ از خواب شما را می گیرد و صبح به مدت طولانی تری کشیده می شود. بقیه در NREM صرف می شود، که دارای چهار مرحله از نور (1) تا عمیق (4) است. اختلالات خواب با چرخه طبیعی شما اشتباه گرفته و شما را از استراحت شبانه خوب باز می دارد.

چقدر به بسته شدن چشم احتیاج دارید؟

12-15 ساعت برای نوزادان

11-14 ساعت برای کودکان نوپا (سنین 1 تا 3)

10-13 ساعت برای کودکان پیش دبستانی (سنین 3-5)

9-11 ساعت برای دانش آموزان مدرسه (6 تا 13 سال)

8-10 ساعت برای نوجوانان (14 تا 17 سال)

7-8 ساعت برای بزرگسالان

 

 

بخاطر داشته باشید که برخی از بزرگسالان 5 ساعت خوب عمل می کنند، در حالی که دیگران به 10 ساعت نیز نیاز دارند.

بیخوابی

هر چند وقت یکبار مشکل خوابیدن طبیعی است، اما وقتی این مشکل شب به شب طولانی می شود، بی خوابی می کنید. آیا ساعتها بیدار دراز می کشید؟ آیا شما خیلی زود بیدار می شوید و نمی توانید دوباره رانده شوید؟ آیا در طول شب به طور مکرر از خواب بیدار می شوید؟ بی خوابی شایع ترین اختلال خواب در ایالات متحده است که در یک دوره از زندگی یک سوم بزرگسالان را مبتلا می کند.

بهداشت نامناسب خواب

در بسیاری از موارد، بی خوابی به عادت های بد قبل از خواب مربوط می شود. بعد از ظهر یا عصر قهوه می نوشید؟ آیا شما شب سیگار می کشید یا غذاهای سنگین می خورید؟ آیا هر شب ساعت دیگری می خوابید؟ آیا با تلویزیون روشن می خوابید؟

وبلاگ زیب اندام جامع ترین گردآورنده ی مقالات معتبر علمی سلامت و تناسب اندام می باشد که برای افزایش اطلاعات عمومی و تخصصی شما هر روز بیش از پیش در راه ترجمه ی و گردآوری مقالات علمی معتبر می کوشد. شما می توانید برای رسیدن به اهداف سلامتی و تناسب اندام خود از راهنمایی های تخصصی مربیان و کارشناسان زیب اندام نیز بهره ببرید فقط کافیست به جادوی اراده ی خود ایمان داشته باشید و یک قدم به سمت اهدافتان برداشته و در زیب اندام ثبت نام کنید. ما در این مسیر همراه و مشوق شما خواهیم بود.

 

سلامت روان

مشکلات بهداشت روان مانند افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه نیز می تواند باعث بی خوابی شود. متأسفانه برخی از داروهایی که برای درمان این شرایط استفاده می شوند نیز می توانند مشکلات خواب ایجاد کنند. اگر فکر می کنید ZZZs خود را از دست می دهید و مقصر دارو بودن شماست، در مورد تنظیم روش درمان با پزشک خود صحبت کنید

شرایط پزشکی مرتبط

مشکل در خواب اغلب با مشکلات سلامتی از جمله:

·        آرتروز

·        سوزش سردل

·        درد مزمن

·        آسم

·        COPD

·        نارسایی قلبی

·        مشکلات تیروئید

·        اختلالات عصبی مانند سکته مغزی، آلزایمر یا پارکینسون

 

سایر دلایل مشکل خواب

بارداری دلیل دیگری برای بی خوابی است، به خصوص در سه ماهه اول و سوم. یائسگی نیز، زیرا گرگرفتگی ناخوشایند است. مردان و زنان بعد از 65 سالگی تمایل به مشکلات خواب دارند. و کارگران شیفت کاری و بروشورهای مکرر می توانند به یک اختلال ریتم شبانه روزی مبتلا شوند. این بدان معناست که «ساعت داخلی بدن» آنها از کار افتاده است.

آپنه خواب

این به این معنی است که هنگام خواب تنفس شما متوقف می شود و بارها و بارها شروع می شود. مکث ها چند ثانیه طول می کشد و سوئیچ را از خواب عمیق به خواب آرام تحریک می کند. آپنه می تواند در طول روز شما را بسیار خواب آلود کند. شاید حتی ندانید که آن را دارید. اما همسر یا شریک زندگی شما مطمئناً می تواند از خروپف، خرخر و نفس نفس زدن شما برای شما بگوید.

چه کسی دچار آپنه خواب می شود؟

این بیماری بیشتر در مردان دارای اضافه وزن بالای 65 سال دیده می شود. اسپانیایی تبارها، آفریقایی-آمریکایی ها و جزایر اقیانوس آرام نیز شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. کودکان خردسال با لوزه های بزرگ شده نیز می توانند به آن مبتلا شوند.

 

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
اختلالات خواب چیست؟
خواب
علائم اختلال خواب
خروپف کردن
چرخه خواب
سندرم پاهای بی قرار
آپنه خواب
بهداشت خواب
اختلالات خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
مربی خصوصی برای لاغری
ورزش درمانی و تناسب اندام
برنامه غذایی خصوصی برای لاغری
تغذیه ورزشی
مربی آنلاین فیتنس
بیخوابی
چه کسی دچار آپنه خواب می شود؟
انواع اختلالات خواب
چگونه اختلالات خواب را درمان کنیم
اختلالات خواب در کودکان
لاغری شکم و پهلو

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط