در حال بارگذاری ...

درباره ی روغن کریل چه می دانید؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/02/01
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 192

 

روغن کریل روغنی است از حیوانات ریز و شبیه میگو. نهنگ های بالن، مانتاها و کوسه های نهنگ در درجه اول کریل می خورند. در زبان نروژی، کلمه krill به معنای «غذای نهنگ» است. مردم روغن را از کریل استخراج می کنند، آن را در کپسول قرار می دهند و از آن برای دارو استفاده می کنند.

 

روغن کریل برای خشکی چشم استفاده می شود. این ماده همچنین برای مقادیر بالای چربی به نام تری گلیسیرید در خون (هایپرتری گلایسیریدمی)، مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها ( لیپیدها ) در خون ( چربی خون ) و سایر موارد استفاده می شود، اما شواهد علمی محدودی برای تأیید این کاربردها وجود دارد.

 

چگونه کار می کند؟

روغن کریل حاوی اسیدهای چرب مشابه روغن ماهی است. تصور می شود که این چربی ها تورم را کاهش می دهد، کلسترول را کاهش می دهد و پلاکت خون را چسبناک نمی کند. وقتی پلاکت خون چسبندگی کمتری داشته باشد، احتمال تشکیل لخته کمتر است.

 

مقاله پیشنهادی:📝

 

موارد استفاده و اثربخشی ؟

خشکی چشم: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن کریل از طریق دهان به مدت حدود 3 ماه علائم خشکی چشم مانند قرمزی و فیلم اشک ناپایدار را بهبود می بخشد.

شواهد کافی برای

افسردگی : تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل علائم افسردگی را در نوجوانان بهبود نمی بخشد .

دیابت :تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل به بهبود سطح قند خون در افراد دیابتی کمک نمی کند .

گرفتگی قاعدگی (دیسمنوره): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل ممکن است درد گرفتگی قاعدگی را کاهش دهد .

مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (افزایش چربی خون). برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن کریل باعث کاهش کلسترول تام و LDL ) لیپوپروتئین "بد" یا چگالی کم( و افزایش کلسترول HDL )لیپوپروتئین "خوب" یا با چگالی بالا( در افراد با کلسترول بالا می شود. تری گلیسیریدها، نوع دیگری از چربی خون، نیز کاهش می یابد. اما همه تحقیقات موافق نیستند.

مقادیر بالای چربی به نام تری گلیسیرید در خون (هیپرتری گلیسیریدمی): به نظر می رسد مصرف روغن کریل دو بار در روز و به مدت 12 هفته باعث کاهش تری گلیسیرید در افراد با سطح تری گلیسیرید بالا می شود .

آرتروز : تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل 300 میلی گرم در روز باعث کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به آرتروز می شود .

سندرم قبل از قاعدگی ( PMS ): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل 2 گرم در روز ممکن است علائم PMS را کاهش دهد.

آرتریت روماتوئید (RA): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روغن کریل 300 میلی گرم در روز باعث کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به RA می شود.

  • پیری پوست .
  • بیماری آلزایمر .
  • سرطان .
  • بیماری های قلبی .
  • فشار خون بالا .
  • چاقی .
  • بیماری پارکینسون.
  • سکته مغزی .

 

برای ارزیابی اثربخشی روغن کریل برای این کاربردها، شواهد بیشتری لازم است.

مقاله پیشنهادی:📝

 

اثرات جانبی

هنگام مصرف از راه دهان : روغن کریل هنگام استفاده مناسب برای مدت زمان کوتاه (حداکثر تا سه ماه) احتمالاً برای بیشتر بزرگسالان ایمن است . شایعترین عوارض جانبی روغن کریل شامل ناراحتی معده، کاهش اشتها، سوزش معده، آروغ ماهی، نفخ، اسهال و حالت تهوع است.

هشدارها و احتیاط های ویژه

بارداری و شیردهی : اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا استفاده از روغن کریل هنگام بارداری یا شیردهی بی خطر است، وجود ندارد. در سمت امن بمانید و از استفاده خودداری کنید.

 

اختلالات خونریزی : از آنجا که روغن کریل می تواند لخته شدن خون را کند کند، نگرانی وجود دارد که ممکن است خطر خونریزی را در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی افزایش دهد. تا زمانی که اطلاعات بیشتری شناخته نشود، افرادی که چنین شرایطی دارند باید با احتیاط از روغن کریل استفاده کنند.

 

آلرژی به غذاهای دریایی : برخی از افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند ممکن است به مکمل های روغن کریل نیز حساسیت داشته باشند. هیچ اطلاعات موثقی وجود ندارد که نشان دهد احتمال واکنش آلرژیک به روغن کریل در افراد مبتلا به آلرژی به غذاهای دریایی وجود دارد. با این حال، تا زمان شناخت بیشتر، از استفاده از روغن کریل خودداری کنید یا در صورت داشتن آلرژی به غذاهای دریایی، آن را با احتیاط استفاده کنید.

 

عمل جراحی: از آنجا که روغن کریل می تواند لخته شدن خون را کند کند، نگرانی وجود دارد که ممکن است خطر خونریزی را در حین و بعد از جراحی افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده استفاده از روغن کریل را متوقف کنید.

 

داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت با روغن KRILL تداخل دارند روغن کریل ممکن است لخته شدن خون را کند کند. مصرف روغن کریل همراه با داروهایی که لخته شدن آن ها نیز کند است ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

برخی از داروها که لخته شدن خون را کند می کنند شامل آسپیرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام، دیگران)، ایبوپروفن (ادویل، موترین، دیگران)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین، دیگران)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لوونوکس) است.، هپارین، وارفارین (کومادین) و دیگران.

 

برای خشکی چشم : روغن کریل روغن کریل قرمز Nutra-Life OceanCleanکه 945 میلی گرم اسید ایکوزاپنتانوئیک و 510 میلی گرم اسید دوکوزا هگزانوئیک به مدت 90 روز روزانه استفاده کرده است.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت  webmd می باشد.

 

 

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
روغن کریل - چه چیزی باید درباره آن بدانم؟
آشنایی با خواص روغن کریل
روغن كريل
روغن کریل و کلسترول: فواید و موارد دیگر
آیا روغن کریل باعث بهبود کلسترول من می شود؟
خواص روغن کریل برای بدن و عوارض ناشی از مصرف آن
روغن کریل در مقابل روغن ماهی: کدام یک بهتر است و چرا؟
روغن کریل
مری آنلاین بدنسازی
مربی آنلاین لاغری
مربی ورزشی آنلاین
وبسایت بدنسازی
دریافت برنامه تغذیه ورزشی آنلاین
برنامه تمرینی بدنسازی آنلاین
تناسب اندام با بدنسای در منزل
آیا روغن کریل مفید است؟
چرا باید روغن کریل مصرف کنیم
آنلاین فیتنس
دریافت برنامه باشگاهی بانوان
بدنسازی بانوان
هزینه برنامه مربی آنلاین بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط