در حال بارگذاری ...

آنچه باید درباره کپسایسین بدانیم؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/14
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 89

 

Capsaicin

 یک مکمل قوی برای از دست دادن چربی

 

آیا در طول ورزش به این احتیاج پیدا کردید که کاری بکنید تا هوس خوردن غذاها برایتان کم شود و در بیشترین حالت از چربی سوزی قرار داشته باشید؟ در طی این مقاله شما فرصت این را دارید تا بفهمید که آیا کپسایسین مناسب شما هست یا خیر.

کپسایسین یا کاپسی‌سی، ماده‌ای شیمیایی از سرده کپسیکوم می‌باشد. این ماده در فلفل‌های تند (سبز و قرمز) یافت می‌شود و باعث طعم گرم و تند فلفل قرمز می شود. این ترکیب معجزه آسا از قابلیت بی نظیری برای ترویج طیف گسترده ای از اثرات مثبت بر سلامتی انسان، از جمله کاهش چربی بدن، اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و بهبود سلامت قلب و عروق برخوردار است.

در حقیقت، یک مطالعه اپیدمیولوژیک اخیر که با بررسی تقریباً نیم میلیون نفر انجام شده، نشان داد که مصرف عادی غذاهای غنی از فلفل قرمز که پر از کپسایسین است، احتمال مرگ را برای برخی از بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی، را نسبت به کسانی که از ترکیب غذاهای سرشار از فلفل قرمزاستفاده نکرده اند کاهش می دهد.

چربی بدن را بسوزانید

 

یکی از تأثیرات مهم وابسته به  TRPV1 از جذب کپسایسین، فعال شدن نورون های بیان کننده TRPV1 در حفره دهان و دستگاه گوارش است که در نهایت با یک فرآیند معروف به ترموژنز، میزان انرژی مصرفی در بافت چربی قهوه ای را افزایش می دهد.

اگرچه مکانیسم عمل کاملاً درک نشده است، اما برخی از جزئیات شامل فعال سازی کپسایسین از گیرنده TRPV1 در حفره دهان و دستگاه گوارش است که باعث آزاد شدن نورآدرنالین می شود.

آزادسازی نورآدرنالین و بعد از آن فرآیند اکسیداسیون اسیدهای چرب ترموژنیک در BAT را تحریک می‎کند، که دارای ظرفیت منحصر به فرد برای جدا کردن فرایند معمول مرتبط با اکسیداسیون اسید چرب و تولید انرژی سلولی به شکل ATP است. در نتیجه، انرژی در عوض مستقیماً به گرما تبدیل می شود، که به طور مؤثر باعث افزایش انرژی می شود.

مطالعات متعددی در مورد تأثیر کپسایسین بر میزان متابولیک نشان داده اند که کپسایسین در حالی که اکسیداسیون چربی را افزایش می دهد، کاهش وزن قابل توجهی را به همراه دارد.

همچنین نشان داده شده است که تأثیر مثبت کپسایسین در ترموژنز در افرادی که بیشترین BAT5 را دارند، بیشترین مقدار است و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف پایدار کپسایسین می تواند سطح BAT را در انسان افزایش دهد، به این معنی که مصرف طولانی مدت کپسایسین می تواند با افزایش سطح BAT ، باعث بهبود ظرفیت سوزاندن چربی بدن شود .

 

اشتهای خود را کنترل کنید

 

مصرف کپسایسین همچنین می تواند باعث کاهش اشتها و جذب مواد غذایی شود و همچنین توانایی کاهش وزن را پشتیبانی می‌کند و شاید مهمتر از همه خاصیتش این باشد که، وزن را به خوبی نگه می دارد. اگرچه در چندین آزمایش اثر مهارکننده اشتهای کپسایسین مشاهده شده است، اما کاملاً درک نشده است که چگونه کپسایسین باعث کاهش اشتها می شود.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، برخی از جزئیات تحقیق حاکی از انتشار زیاد نورآدرنالین ناشی از کپسایسین بوده است که ظاهراً در کاهش اشتها نقش دارد، زیرا تحریک گیرنده های نورآدرنالین در مغز باعث ایجاد احساس سیری می شود.

علاوه بر این، به نظر می رسد که این اثر وابسته به TRPV1 باشد، زیرا اثر گرسنگی کپسایسین در موشهایی که از نظر ژنتیکی تغییر یافته بودند وجود نداشت بنابراین آنها نمی توانند گیرنده TRPV1 را در سلول های دستگاه گوارش تولید کنند.

به طور کلی، مطالعات نشان داده اند که مصرف کپسایسین باعث کاهش گرسنگی می شود، زیرا افراد تحت درمان با کپسایسین به طور معمول میل به غذا خوردن کم و کم تری دارند و در عین حال به سیری بیشتری بعد از مصرف غذا نیز می رسند.

سلامت قلب و عروق را بهبود ببخشید

 

تحقیقات همچنین نشان داده است كه كپسایسین با كاهش كلسترول می تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد و همزمان باعث بهتر شدن جریان خون شده و به صورت کاراتر از سلامتی قلبی عروقی حمایت می كند.

کپسایسین میزان کلسترول خون را از دو طریق مختلف پایین می آورد.

 

اولین رویکرد مستقل از TVPV1 است، جایی که مصرف کپسایسین باعث افزایش تولید اسیدهای صفراوی می شود، که از ظرفیت منحصر به فردی برای تعامل و پاک کردن کلسترول خون برخوردار هستند و به طور موثری سطح کلسترول را کاهش می دهند.

همچنین نشان داده شده است که فعال شدن کپسایسین از گیرنده TRPV1 در سلول های عضله صاف که در دیواره شریان قرار دارد، با افزایش جریان کلسترول در خارج از این سلول ها، باعث کاهش قابل توجه تجمع کلسترول و سایر لیپیدها در شریان ها می شود و همچنین باعث کاهش جذب کلسترول در این سلول ها می شود.

در حقیقت، در مدل های موش مستعد ابتلا به پلاک در عروق، کپسایسین رژیم غذایی نشان می دهد که تجمع پلاک در عروق را کند می کند. علاوه بر ظرفیت آن برای کاهش کلسترول، مصرف کپسایسین در رژیم غذایی باعث افزایش بیان و فعالیت آنزیم نیتریک اکسید سنتاز و در نتیجه افزایش در سطح مولکول سیگنالینگ اکسید نیتریک (NO) که در نتیجه باعث تحریک عروق و جریان خون در موشها می شود.

علاوه بر این، استفاده از لکه های کپسایسین در انسان هایی که دارای بیماری خفیف عروق کرونر هستند، عملکرد ورزشی بهتر از نظر قلبی و عروقی را هنگام ورزش نشان می داد، در مقایسه با زمانی که همان افراد دارونما را بدون داروی کپسایسین دریافت کردند.

جالب است بدانید، استفاده ازکپسایسین در طی این مطالعه باعث افزایش سرمNO ، که باعث بهبود جریان خون به عضلات کار و قلب برای بهبود عملکرد کلی ورزش می شود.

اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باعث کاهش بیماری می شود

 

تأثیر مثبت دیگری که کپسایسین در سلامتی کلی دارد، ظرفیت استثنایی آن برای جدا کردن روند طبیعی متابولیک اکسیداسیون ریز مغذی ها با تولید انرژی در بدن است.

در حالی که از این توانایی می توان برای افزایش هزینه های انرژی توسط ترموژنز در BAT استفاده کرد، در سایر بافت ها مانند کبد و قلب، قطع نشدن تبدیل انرژی به اکسیداسیون چربی ها و کربوهیدرات ها می تواند از طریق کاهش تولید رادیکال های آزاد سوپر اکسید، سلامت را بهبود بخشد.

این توانایی خصوصاً در مواردی است که میزان اکسیداسیون بسیار زیاد است،  در این وضعیت ماشین های اکسیداتیو در سلول افزایش یافته و در نهایت منجر به تولید بیشتر سطح رادیکال آزاد سوپراکسید می شود.

کاهش تولید رادیکال آزاد سوپراکسید در بافت های فوق، میزان آسیب رادیکال های آزاد به مولکول های ضروری را که برای عملکرد طبیعی سلولی مانند DNA مورد نیاز است، کاهش می دهد. آسیب رادیکال آزاد باعث نقص بیومولکول های اساسی می شود، که باعث پیشرفت بیماری می شود.

تجمع آسیب اکسیداتیو از این رادیکال های آزاد سوپراکسید همچنین یک واکنش ایمنی ویرانگر را که منجر به التهاب مزمن می شود، تحریک می کند و باعث تقویت وضعیت بیماری می شود.

در نتیجه، توانایی کپسایسین در خاموش کردن آسیب رادیکال آزاد باعث کاهش آسیب اکسیداتیو مولکول های کلیدی، کاهش التهاب طولانی مدت و در نتیجه ایجاد بیماریهای مزمن می شود.

منابع :

https://www.muscleandstrength.com/articles/capsaicin-potent-fat-loss-supplement

 1. Lv J, et al. Consumption of spicy foods and total and cause specific mortality: population based cohort study. Bmj 2015;351: p. h3942.
 2. Whiting S, Derbyshire E and Tiwari BK. Capsaicinoids and capsinoids. A potential role for weight management? A systematic review of the evidence. Appetite 2012;59(2): p. 341-8.
 3. Ludy MJ, Moore GE and Mattes RD. The effects of capsaicin and capsiate on energy balance: critical review and meta-analyses of studies in humans. Chem Senses 2012;37(2): p. 103-21.
 4. Whiting S, Derbyshire EJ and Tiwari B. Could capsaicinoids help to support weight management? A systematic review and meta-analysis of energy intake data. Appetite 2014;73: p. 183-8.
 5. Yoneshiro T, et al. Nonpungent capsaicin analogs (capsinoids) increase energy expenditure through the activation of brown adipose tissue in humans. Am J Clin Nutr 2012;95(4): p. 845-50.
 6. Yoneshiro T and Saito M. Transient receptor potential activated brown fat thermogenesis as a target of food ingredients for obesity management. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2013;16(6): p. 625-31.
 7. Westerterp-Plantenga MS, Smeets A and Lejeune MP. Sensory and gastrointestinal satiety effects of capsaicin on food intake. Int J Obes (Lond) 2005;29(6): p. 682-8.
 8. Wellman PJ. Norepinephrine and the control of food intake. Nutrition 2000;16(10): p. 837-42.
 9. Huang W, et al. Capsaicinoids but not their analogue capsinoids lower plasma cholesterol and possess beneficial vascular activity. J Agric Food Chem 2014;62(33): p. 8415-20.
 10. Ma L, et al. Activation of TRPV1 reduces vascular lipid accumulation and attenuates atherosclerosis. Cardiovasc Res 2011;92(3): p. 504-13.
 11. Ching, L.C., et al. Molecular mechanisms of activation of endothelial nitric oxide synthase mediated by transient receptor potential vanilloid type 1. Cardiovasc Res 2011;91(3): p. 492-501.
 12. Lo YC, et al. A novel capsaicin derivative VOA induced relaxation in rat mesenteric and aortic arteries: involvement of CGRP, NO, cGMP and endothelium-dependent activities. J Cardiovasc Pharmacol 2003;42(4): p. 511-20.
 13. Yang D, et al. Activation of TRPV1 by dietary capsaicin improves endothelium-dependent vasorelaxation and prevents hypertension. Cell Metab 2010;12(2): p. 130-41.
 14. Fragasso G, et al. Nitric oxide-mediated effects of transdermal capsaicin patches on the ischemic threshold in patients with stable coronary disease. J Cardiovasc Pharmacol 2004;44(3): p. 340-7.
 15. Negre-Salvayre A, et al. A role for uncoupling protein-2 as a regulator of mitochondrial hydrogen peroxide generation. Faseb J 1997;11(10): p. 809-15.
 16. Echtay KS, et al. Superoxide activates mitochondrial uncoupling proteins. Nature 2002;415(6867): p. 96-9.
 17. Haffner SM. The metabolic syndrome: inflammation, diabetes mellitus and cardiovascular disease. Am J Cardiol 2006;97(2A): p. 3A-11A.
 18. Lin WW and Karin M. A cytokine-mediated link between innate immunity, inflammation and cancer. J Clin Invest 2007;117(5): p. 1175-83

 

 

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط