در حال بارگذاری ...

چه عواملی باعث واکنش آلرژیک می شود؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/12
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 28

1.     . سیستم ایمنی بیش فعال شما

بسیاری از موارد می توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند. وقتی دفاعی بدن شما به چیزی که معمولاً بی ضرر است مانند گرده گل، شوره حیوانات یا غذا حمله می کند. این واکنش می تواند از خفیف و آزار دهنده تا ناگهانی و تهدید کننده زندگی باشد. در ایالات متحده، حدود 30٪ از کل بزرگسالان و 40٪ کودکان آلرژی دارند.

2.     گرده گل

این گیاه از گیاهانی مانند علف ها، درختان و علف های هرز می آید و می تواند باعث تب یونجه یا آلرژی های فصلی شود. ممکن است عطسه کنید و دچار آبریزش یا گرفتگی بینی و خارش چشم و آبریزش شوید. این موارد را با محصولات بدون نسخه، داروهای تجویز شده و عکس های آلرژی درمان کنید. برای جلوگیری از بروز علائم، در روزهای بادی که تعداد گرده زیاد است، داخل آن بمانید، پنجره ها را ببندید و تهویه هوا را انجام دهید.

3.     شوره حیوانات

شما حیوان خانگی خود را دوست دارید، اما اگر حساسیت دارید، در برابر پروتئین های بزاق یا غدد چربی پوست آنها واکنش نشان می دهید. ممکن است 2 سال طول بکشد تا شروع شود. خوشبختانه، شما هنوز هم می توانید با آنها زندگی کنید. اتاق خواب خود را به عنوان منطقه ای بدون حیوانات خانگی در نظر بگیرید، به جای فرش، کف های برهنه و فرش های قابل شستشو را انتخاب کنید و مرتباً آنها را استحمام کنید. فیلتر HEPA و عکس های آلرژی نیز می توانند کمک کنند.

4.     گرد و غبار

این اشکالات ریز در تختخواب، تشک، روتختی، فرش و پرده زندگی می کنند. آنها از سلولهای مرده پوست افراد و حیوانات خانگی و همچنین از گرده، باکتری ها و قارچ ها تغذیه می کنند. آنها در رطوبت بالا رشد می کنند. برای کاهش مشکلات، از بالش های ضد حساسیت، تشک ها، بالش ها و فنرهای جعبه ای را بپوشانید و ملحفه ها را هفتگی در آب داغ بشویید. خانه را از وسایل جمع آوری گرد و غبار مانند حیوانات پرشده، پرده و فرش دور نگه دارید.

5.     نیش حشرات

این موارد می توانند باعث تورم و قرمزی شوند که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. ممکن است از معده احساس مریضی و خستگی کرده و تب کم داشته باشید. در موارد نادر، گزش حشرات واکنشی را ایجاد می کنند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به نام آنافیلاکسی. اگر به شدت حساسیت دارید، فوراً به دارویی به نام اپی نفرین نیاز خواهید داشت. پزشک شما ممکن است عکسهای آلرژی را برای جلوگیری از واکنشها توصیه کند.

 

6.     قالب

برای رشد به رطوبت نیاز دارد. می توانید آن را در مکان های مرطوب مانند زیرزمین یا حمام و همچنین در چمن یا مالچ پیدا کنید. از آنجا که تنفس در هاگ کپک می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند، از فعالیت هایی که می توانند علائم را تحریک کنند، مانند پرت کردن برگ ها، خودداری کنید. هوا را در مناطق مرطوب خانه خود حرکت دهید.

7.     غذا

شیر، صدف، تخم مرغ و آجیل از رایج ترین غذاهایی هستند که باعث آلرژی می شوند. سایر موارد شامل گندم، سویا و ماهی است. در عرض چند دقیقه از خوردن چیزی که به آن حساسیت دارید، ممکن است در تنفس مشکل داشته باشید و کهیر، استفراغ، اسهال و تورم در اطراف دهان ایجاد کنید. اگر واکنش شما شدید باشد، به کمک فوری پزشکی نیاز خواهید داشت. بنابراین با شماره 911 تماس بگیرید و در صورت تجویز خودکار، از قلم اپی نفرین استفاده کنید.

8.     لاتکس

لاتکس که در برخی از دستکشهای یکبار مصرف، کاندوم و وسایل پزشکی یافت می شود، می تواند واکنشی را از خارش، قرمز بودن پوست تا آنافیلاکسی همراه با مشکل تنفس ایجاد کند. علائم می تواند شامل بثورات پوستی یا کهیر، تحریک چشم، آبریزش یا خارش بینی، عطسه و خس خس باشد. اگر حساسیت دارید، از دستبند هشدار پزشکی استفاده کنید و در صورت تجویز یک کیت اپی نفرین به همراه داشته باشید.

9.     دارو

پنی سیلین، آسپرین و سایر داروها می توانند کهیر، خارش چشم، گرفتگی و تورم در صورت، دهان و گلو ایجاد کنند. اگر به دارویی حساسیت دارید، بهتر است آن را مصرف نکنید. پزشک می تواند در مورد سایر گزینه های دارویی یا روش های درمانی با شما صحبت کند که در صورت لزوم ممکن است به شما دارو بدهد.

10.    سوسک ها

یک پروتئین در فضولات آنها می تواند محرک باشد. خلاص شدن از شر روس سخت است، به خصوص در یک آب و هوای گرم یا اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید که می توانند بین همسایگان رفت و برگشت کنند. با آنها یک قاتل اشکال رفتار کنید و یک آشپزخانه تمیز نگه دارید. شکاف ها و سوراخ های کف، دیوارها و پنجره ها را ترمیم کنید تا از خانه خارج نشوند.

منبع:

https://www.webmd.com/allergies/ss/slideshow-common-allergy-triggers

 

 

تگ ها

چه عواملی باعث واکنش آلرژیک می شود
سیستم ایمنی بیش فعال
بيش فعالي سيستم ايمني و سندرم خستگي مزمن
شایع ترین اختلالات سیستم ایمنی بدن
انواع بیماری های خودایمنی، نشانه‌‌ها، تشخیص و درمان آنها
حساسیت ،بیش فعالی سیستم ایمنی
آلرژی و سیستم ایمنی بدن
چه دارویی سیستم ایمنی بدن را بالا میبرد
بیماری هایی که سیستم ایمنی را ضعیف میکند
آلرژی
سیستم ایمنی بدن
گردو غبار و آلرژی
چه چیز هایی باعث آلرژی می شود
برنامه غذایی بدنسازی برای لاغری
مربی آنلاین فیتنس
مربی خصوصی فیتنس
مربی آنلاین ورزش در منزل
کمپین عید فیت زیب اندام
عید فیت
گرده گل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط