در حال بارگذاری ...

چه عواملی باعث ایجاد ژنو والگوم (پاپرانتزی) می شوند؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/30
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 311

 

چه عواملی باعث ایجاد ژنو والگوم (پاپرانتزی) می شوند؟

Genu valgum یا پاپرانتزی، شرایطی است که زانوها به هم دیگر برخورد میکنند اما مچ پاها نسب به هم با فاصله قرار می گیرند. این بیماری اغلب در کودکان خردسال دیده میشود و ممکن است برای والدینی که از شرایط بیماری اطلاعات کمی دارند، بسیار نگران کننده باشد.

در بیشتر موارد، این عارضه در هنگام بزرک شدن کودک رفع میشود و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در مواردی که این اتفاق نمی افتد، یا هنگامی که ژنو والگوم در بزرگ سالی ایجاد می شود، ممکن است نیاز به درمان جدی باشد

ژنوم والگوم یا پا پرانتزی ببماری شایعی در کودکان است و معمولاً قبل از بلوغ برطرف می شود.

 در شخصی که دارای ژنوم والگوم است زانوها در کنار هم قرار میگیرند اما فاصله قابل توجهی بین مچهای پا وجود دارد که حدود 2 تا 3 اینچ است. به نظر می رسد که زانوها به یکدیگر فشار می آورند.

این عارضه نسبتا شایع است به گونه ای که در بیش از 20 درصد کودکان سه ساله دیده می شود. در بیشتر کودکان خردسال، این بیماری  به خودی خود بهبود پیدا می کند. تنها 1 درصد از کودکان 7 سال هنوز مبتلا هستند.

در موارد نادر، ژنوم والگوم ممکن است تا نوجوانی ادامه یابد. در بعضی موارد، بزرگسالان ممکن است در اثر  بیماریهای زمینه ای به این عارضه دچار شوند.

در بیشتر مواقع نمی توان از ژنوم والگوم جلوگیری کرد. با این وجود گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که ممکن است به کاهش برخی از علائم کمک کند.

میتوان از ایجاد کجی پا، که در اثر یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود پیشگیری کرد اگر این موارد به موقع شناسایی و درمان شوند.

 

عوامل بیماری:

 

چندین عامل بالقوه برای ابتلا به والگوم وجود دارد، از جمله اختلالات متابولیک استخوانی و اختلالات ژنتیکی. با این حال، بسیاری از موارد Genu valgum بی ضرر هستند.

 

سایر عوامل خطرزای واقعی عبارتند از:

 

·         چاقی

·         آسیب یا بیماری که روی پا یا زانو اثر دارد.

·         آرتروز، به ویژه در زانو

·         کمبود ویتامین D و کلسیم

 

 

نشانه های بیماری:

 

علائم Genu valgum شامل علائم ظاهری و آشکار فاصله مچ پاها در هنگام به هم چسبیدن زانوها است. احتمالاً راه رفتن فرد نیز تحت تأثیر قرار می گیرد به دلیل نبودن فاصله مناسب بین دو زانو در هنگام راه رفتن.

تغییر در حالت راه رفتن ممکن است باعث علائم دیگری شود، مانند:

 

·         زانو درد

·         لنگ زدن هنگام راه رفتن

·         درد در پا، باسن و مچ پا

·         مفاصل خشک

·         عدم تعادل هنگام ایستادن

·         تشخیص بیماری

 

 ممکن است از اشعه  X برای تشخیص ژنو والگوم استفاده شود.

معمولا این بیماری در کودکان خردسال به درستی  و در زمان مناسب تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل است که این بیماری در خردسالان شایع تر است در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، پزشک سعی خواهد کرد علت ابتلا به والگوم را تشخیص دهد. عامل بیماری مشخص خواهد کرد که آیا درمانی برای بهبود بیماری لازم است یا خیر.

برای تشخیص صحیح بیماری والگوم، به سوابق بهداشتی و سلامت فرد مراجعه کند و سواالاتی بپرسد سوالات شامل اطلاعاتی در مورد سابقه خانوادگی و سایر شرایط شناخته شده و از پیش موجود میباشند که ممکن است باعث ژنو گلوم شوند.اگر شخص درد داشته باشد، پزشک به احتمال زیاد از شخص می خواهد تا مشخص کند که در کدام قسمت درد را احساس میکند، چقدر شدید است و چه زمانی رخ می دهد.پزشک هم چنین موارد زیر را بررسی می کند:

 

·         تراز بودن زانو در هنگام ایستادن

·         چگونه شخص قدم می زند.

·         اندازه پاها تفاوت داشته باشند.

 

پزشک ممکن است پاشنه کفش فرد را نیز مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود نوع راه رفتن فرد به ناصافی کف کفش بستگی نداشته باشد. در بعضی موارد، پزشک ممکن است MRI یا اشعه ایکس تجویز کند تا ساختار استخوان را معاینه کند.

 

چه عواملی باعث ایجاد ژنو والگوم (پاپرانتزی) می شوند؟

درمان بیماری:

 

درمان Genu valgum تا حد زیادی به علت و شدت بیماری بستگی دارد. گزینه های درمانی معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

داروها و مکمل ها:

 

اگر بیماری زمینه ای باعث ایجاد ژنو والگوم شود، برای هم راستا بودن  پا لازم است ابتدا این بیماری درمان شود. که با داروها و مکمل ها این درمان میسر میشود.

 

تمرین منظم:

 

پزشک ممکن است برخی از تمرینات و کششهای ساده را توصیه کند یا فرد را به یک فیزیوتراپ ارجاع دهد. ورزش و کشش می تواند به تقویت عضلات پاها و همچنین زانوها کمک کند.

پزشک یا فیزیوتراپ تمریناتی را بر اساس نوع حرکت فرد توصیه می کند. تمرین روزمره احتمالاً شامل برنامه هایی برای اضافه کردن وزن یا تغییر روند در هنگام پرورش عضلات است.

 

کاهش وزن:

 

اگر فردی وزن بدن را بیش از تحمل کند یک عامل مؤثر در ایجاد والگوم است. وزن اضافی فشار اضافی را روی پاها و زانوها ایجاد می کند، که می تواند باعث بدتر شدن زانوها شود.

پزشک احتمالاً به فرد توصیه می کند که اگر اضافه وزن دارد از طریق ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش وزن خود را کاهش دهد.

 

ارتز:

 

ارتزها کمک کننده هایی هستند که در کفش قرار می گیرند تا فرد بتواند پای خود را در هنگام دویدن و یا راه رفتن به طرز صحیحی روی زمین قرار دهد و یا فاصله زانوها در هنگام راه رفتن حفظ شود. این امر به ویژه برای افرادی که دارای ژنو والگوم میباشند و دارای یک پا بلندتر از پای دیگر هستند، بسیار مفید است.

بریس (بستهای نگهدارنده) یا اسپلینت (نبشیهای فلزی) ممکن است به همراه ارتزها یا به جای آنها برای برخی از کودکان استفاده شود. بریس ها به گونه ای طراحی شده اند که به رشد استخوان ها در موقعیت صحیح کمک میکنند.

 

عمل جراحی:

 

ممکن است در برخی شرایط، عمل جراحی توصیه شود البته این مورد مربوط به زمانی است که  سایر گزینه های درمانی علائم ژنو والگوم را تسکین نمیدهند.

جراحی به طور معمول اولین روش درمانی برای فرد مبتلا به ژنو والگوم نیست. جراحی معمولاً برای موارد زیر توصیه میشود:

 

·         پاپرانتزی (ژنو والگوم) شدید

·         در جایی که ورزش، کشش و کاهش وزن باعث تسکین درد نمی شود.

 

برای کودکان، روشی به نام جراحی رشد هدایت شده، اغلب استفاده می شود. یک جراح قطعه کوچکی از فلز را در زانو وارد میکند. این صفحه فلزی به رشد استخوان در جهت صحیح کمک میکند. هنگامی که استخوان به درستی تراز شد، عمل جراحی دیگری برای بیرون اوردن صفحه فلزی انجام میشود.

در بزرگسالان و نوجوانان مسن تر ممکن است از استئوتومی استفاده شود. مشابه عمل جراحی رشد هدایت شده،  استئوتومی شامل یک جراحی است که یک صفحه فلزی کوچک را در زانو وارد میکنند. از صفحه به عنوان یک بریس ثابت برای صاف نگه داشتن زانو استفاده می شود و هیچگاه برداشته نمی شود.

در موارد نادر، پزشک ممکن است جایگزینی زانو را توصیه کند. در این حالت، یک زانو مصنوعی که به طور صحیح تراز شده باشد، ژنو والوگوم را برطرف می کند.

 

دورنما:

 

تقریباً در همه موارد genu valgum، این وضعیت قبل از رسیدن کودک به بزرگسالی برطرف می شود.

برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان، به احتمال زیاد شکل درمانی شامل کشش ها و تمرین هایی برای ترمیم مجدد زانوها و تسکین درد است. برخی از افراد ممکن است با ارتزها یا  بریسها تسکین پیدا کنند.

در بعضی موارد شدید، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد، اما معمولاً راه حل آخر است زیرا سایر روشهای درمانی در درمان Genu valgum مؤثر هستند.

درمان ژنو والگوم در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتر در زمینه مفاصل و عضلات، از جمله پوکی استخوان شود.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منابع:

 

 

 

 

 

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
ژنو والگوم
پارانتزی
پا
بیماری
زانو
زانودرد
کلسیم
کمبود کلسیم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط