در حال بارگذاری ...

چه افسانه هایی درباره تغذیه وجود دارد؟

دسته بندی:
نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/18
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 161

چه افسانه هایی درباره تغذیه وجود دارد؟

 

دنیای علوم و تغذیه غذایی دنیای نسبتاً جدیدی است که با کشفیات و یافته های جدید به طور مداوم تکامل می یابد. درست مانند یک باغ، با حذف علف های هرز مضر (افسانه های تغذیه ای) و در عین حال ایجاد فضای رشد برای جوانه های جدید (پیشرفت های علمی)، در کنار آن به توجه و تمایل هم نیز احتیاج دارد. کلاه آفتابی خود را بپوشید و دستکش های خود را بردارید، وقت آن است که باغبانی کنید. و اسطوره ها و حقایق برتر تغذیه را مرتب و اشتباهات را حذف کنید.

 

 

افسانه های تغذیه

 

از تبلیغات و مجلات گرفته تا تأثیرگذارهای شبکه های اجتماعی، ما با انبوهی از افسانه ها و حقایق درباره تغذیه بمباران می شویم. علیرغم پیشرفت های علمی، اطلاعات اصلی موجود در زمینه تغذیه غالباً نادرست و در بدترین حالت، فقط برای فروش بوده و مزخرفات خطرناکی است.

 

کدام یک از موارد زیر یک افسانه تغذیه ای رایج است؟

 

  • کنار گذاشتن وعده های غذایی به کاهش وزن کمک می کند.
  • غذاهای فاقد گلوتن از سلامت بیشتری برخوردار هستند.
  • خوردن غذاهای با کلسترول بالا باعث افزایش کلسترول می شود.
  • پاسخ: همه موارد بالا!

 

اکنون پنج افسانه برتر دیگر را هم بررسی می کنیم.

 

 

افسانه شماره 1: چربی بد است.

 

با توجه به اینکه چربی خوانده می شود، ممکن است از لحاظ ذهنی به این نتیجه برسید که بد است. حقیقت این است که خوردن چربی لزوماً باعث چاقی شما نخواهد شد. روند رژیم غذایی در دهه 80 به دلیل داشتن کالری بیشتر از سایر عناصر مغذی، چربی را بد و مضر عنوان کرده است. چربی حاوی 9 کیلو کالری در هر گرم است، در حالی که پروتئین و کربوهیدرات ها حاوی 4 کیلو کالری در هر گرم هستند. قطع آن از رژیم غذایی مفید نخواهد بود زیرا وجود آن به شما کمک می کند سیر شوید و هورمون هایی تولید می کنید که از عملکردهای متابولیکی شما پشتیبانی می کنند.

 

وقتی نوبت به چربی رژیم می رسد، همه برابر نیستند. ما به چربی ها برای کمک به جذب مواد مغذی مانند ویتامین هایA ،D ،  Eو K و همچنین پشتیبانی از انتقال عصب و حفظ ساختار سلول ها نیاز داریم. در برخی از موارد حتی می توانند به کاهش التهاب و مفید بودن سطح کلسترول خون کمک کنند.

 

چربی ها بیشتر در چه چیزهایی موجود است؟

 

انواع چربی غیر اشباع چربی موجود در ماهی، گردو، کتان، سویا، آفتابگردان و روغن های گیاهی و همچنین غیر اشباع مونو، در آووکادو، مغزها، روغن زیتون، زیتون.

 

از موارد زیر در حد متوسط بخورید:

 

چربی های اشباع شده مانند شیر پرچرب، ماست، گوشت قرمز، پنیر و تخم مرغ.

 

از چربی های زیر باید دوری کنید:

 

چربی های ترانس، این غذاها معمولاً در میان وعده ها و دسرهای بسته بندی شده، غذاهای سرخ شده و مارگارین موجود هستند.

وقتی روغن ها بیش از حد داغ شده و دود ایجاد می کنند، مواد سرطان زای مضری تولید می کنند. هنگام پخت و پز به دنبال روغن های تصفیه نشده و فشرده شده سرد باشید.

 

 

روش های ساخت مهم است

 

چربی هنگام ایجاد عطر و طعم یک جز مؤلفه مهم است. وقتی تولیدکنندگان مواد غذایی چربی را از محصولات کم یا حذف می کنند، تمایل دارند که قند یا نمک بیشتری، اضافه کنند تا عطر و طعم به خطر افتاده را جبران کنند. به عنوان مثال، در شیر کم چربی یا فاقد چربی غالباً به آنها، طعم دهنده یا قند اضافه می کند. شیر بدون چربی با ویتامین های مصنوعی غنی شده است تا جایگزین آنهایی شود که در روند حذف چربی از بین رفته اند. برخی مطالعات نشان داده است که نوشیدن لبنیات کامل چربی می تواند به کاهش خطر بیماری مانند دیابت کمک کند.

 

چه افسانه هایی درباره تغذیه وجود دارد؟

باور شماره 2: غذاهای غنی از کلسترول باعث بالارفتن کلسترول می شوند

 

با منطق مشابه « تمام چربی ها بد است »، قابل درک است که مردم تمایل دارند باور کنند که خوردن غذاهای غنی از کلسترول منجر به افزایش کلسترول خون می شود. بدن های سالم تولید کلسترول ناشی از غذاها را خود تنظیم می کنند. مطالعات ثابت می کند که خوردن کلسترول در رژیم غذایی باعث افزایش کلسترول خون در افراد سالم نمی شود. در حقیقت، کلسترول غذایی موجود در غذاهای دریایی، گوشت یا تخم مرغ تأثیر منفی کمی بر کلسترول خون دارد.

 

گوشت قرمز چطور؟

 

برای گوشت قرمز هم همینطوراست. اگر محصولات خود را با دقت انتخاب کنید برای سلامتی شما بد نیست. نگرانی های بهداشتی در مورد گوشت بیشتر مربوط به خوردن زیاد آن، یا مصرف محصولات بی کیفیت یا روش های ناسالم پخت است. پس به دنبال منابع با کیفیت مانند مواد ارگانیک و گیاهی باشید و سعی کنید آن را فقط چند بار در هفته بخورید. از همه گزینه های فرآوری شده مانند برگرهای فست فود، سوسیس و گوشت های پخته شده پرهیزکنید. هنگام تهیه گوشت، هدف آن این است که آن را آرام و کم بپزید تا زیاد و سریع. از سرخ کردن یا سوزاندن گوشت به دلیل اینکه می تواند اجزای سرطانی تولید کند پرهیز کنید.

 

 

چه افسانه هایی درباره تغذیه وجود دارد؟

باور شماره 3: کربوهیدرات ها باعث چاقی شما می شوند

 

غلات به خودی خود باعث افزایش وزن نمی شوند، بلکه خوردن هر چیزی بیش از حد می تواند دلیل چاقی باشد. دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها مصرف غلات را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم توصیه می کند که حداقل نیمی از غلات آن غلات کامل باشد.

 

آیا راهی بدون گلوتن وجود دارد؟

 

محصولات بدون گلوتن می تواند نجات دهنده کسانی باشد که به آلرژی به گلوتن یا بیماری سلیاک مبتلا هستند. با این حال، اگر به پروتئین گندم حساسیت ندارید، در واقع محصولات فاقد گلوتن می توانند برای سلامتی شما بدتر باشند. محصولات فاقد گلوتن معمولاً بیش از حد فرآوری می شوند تا گلوتن گندم را که به آن بافت جویدنی و کرکی می بخشد جبران کند. در عوض، بر روی محصولات غلات کامل تمرکز کنید، که به شما کمک می کند تا سطح قند خون شما را تثبیت کند، باعث سیری و حمایت از باکتری های روده می شود. برای مطالعه مقالات مرتبط به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و از بانک اطلاعاتی بروز زیب اندام اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 

 

باور غلط شماره 4: غذاهای قهوه ای از غذاهای سفید سالم ترند

 

برخی از غذاها ممکن است شما را فریب دهند که فکر می کنید فقط به دلیل رنگشان سالم هستند. بله، ما تمایل داریم که غذاهای روشن و رنگارنگ با پایه گیاهان طبیعی را با مواد مغذی بیشتری مرتبط کنیم، اما وقتی صحبت از رنگ قهوه ای می شود، اینجاست که کمی این موضوع پیچیده تر می شود.

رنگ پوسته تخم مرغ هیچ ارتباطی با ارزش غذایی، کیفیت یا طعم تخم مرغ شما ندارد. نژاد مرغ تنها عامل تعیین کننده در رنگ پوسته است. هنگام خرید تخم مرغ، نیازی به توجه به رنگ آنها نیست، بلکه به دنبال ارگانیک و سلامت خود تخم مرغ باشید.

شکر قهوه ای، قهوه ای است زیرا ملاس به آن اضافه شده است. این مواد حاوی چند ماده معدنی بیشتر از شکر سفید است، اما تفاوت آنها بسیار ناچیز و نامحسوس است. شکر قهوه ای هنوز یک شیرین کننده است، بنابراین بهتر است در حد متوسط ​​مصرف شود.

 

وقتی صحبت از نان قهوه ای در مقابل نان سفید است، ما گزینه های غلات کامل را تشویق می کنیم. با این حال، بسیاری از محصولات ترکیبی از غلات کامل و گندم تصفیه شده خواهند داشت. بنابراین حتی اگر قهوه ای به نظر برسد، ممکن است غلات کامل نباشد. به جای اعتماد به رنگ، نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده بیندازید و به دنبال غلات کامل یا گندم کامل باشید.

 

افسانه شماره 5: کم خوردن به کاهش وزن کمک می کند

 

رژیم های تصادفی به ندرت منجر به کاهش وزن طولانی مدت می شوند. در واقع، آنها اغلب به افزایش وزن و همچنین افزایش اشتیاق برای غذاهای پرچرب و شیرین منجر می شوند. همچنین منجر به کمبود مواد مغذی اساسی خواهد شد که از متابولیسم سلولی سالم پشتیبانی می کنند.

 

 

حذف وعده های غذایی به کاهش وزن کمک می کند؟

 

کنار گذاشتن وعده های غذایی نیز ایده خوبی نیست. همچنین احتمال دارد میان وعده های غذایی پرچرب و پر قند میل کنید که ممکن است منجر به افزایش وزن شود. در مورد جایگزینی وعده های غذایی با جایگزین وعده ها نیز همین مورد وجود دارد. آنها یک راه حل طولانی مدت نیستند و مانع ایجاد و درونی سازی عادت های سالم می شوند. پس از این روش ها استفاده نکنید.

 

تغذیه سالم و پایدار

 

تغذیه به طور دقیق 80 درصد در کاهش وزن نقش بسزایی دارد. با این حال، کاهش موفقیت آمیز وزن شما را ملزم به ایجاد تغییرات کوچکی می کند که می توانید مدت طولانی به آنها پایبند باشید. این بدان معناست که فعالیت بدنی را در برنامه روزمره خود قراردهید، در حالی که به تدریج کالری را کاهش می دهید. بهترین روش تمرکز روی غذاهای کامل تازه است که باعث سیری و قدرت شما در طول روز می شود.

 

اجازه ندهید افسانه های تغذیه شما را از مسیر درست منحرف کند و زندگی شما را محدود کنند! خواه در تلاش برای از دست دادن، افزایش یا کنترل وزن فعلی خود باشید فرقی نمی کند شما باید شروع به خوردن غذاهایی با پشتوانه علمی کنید، که همه ی این موارد را می توانید با داشتن یک مربی متخصص داشته باشید. خانواده ی زیب اندام در کنار شماست فقط کافی است در وب سایت زیب اندام ثبت نام کرده و مربی خود را انتخاب کنید تا در تمامی مراحل در کنار شما بوده و برنامه غذایی و ورزشی تخصصی را در اختیارتان بگذاریم.

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8fitمی باشد.

 

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
تغذیه
چربی بد
کلسترول
رژیم غذایی
تغذیه سالم
وعده غذایی سالم
رابطه کاهش وزن با تغذیه

دیدگاه ها

آقای طیار 19:20:58 1399/06/18
چطوره شما حرف این همه آدمو رد میکنید و اینجوری میگید 😶🤙
اناهینا قریشی 19:20:27 1399/06/18
به نظر شما گوشت قرمز بهتره یا سفید؟
عرفان شایگان 19:19:20 1399/06/18
اینکه اینقدر تغذیه و‌رژیم غذایی تاثیر داره توی کاهش وزن برام خیلی جالب و خوب بود
زینب خجسته 19:19:04 1399/06/18
من چربی میخورم‌چاقم ، نمیخورم چاقم ... شما بگید چیکار کنم لاغر بشم من .....
محمد جواد عزیزی 19:17:39 1399/06/18
دورود ، ممکن هست بگید چه مقدار کلسترول و چربی برای یک وزن متعادل نیاز هست ؟!
مریم کمالی 19:16:57 1399/06/18
مقاله ی خوبی بود خیلی اوکی بود