در حال بارگذاری ...

دردناک ترین جراحی ها کدام‌اند؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/27
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 407

 

دردناک ترین جراحی ها کدام‌اند؟

همیشه جلوگیری از درد در حین یا بعد از عمل ممکن نیست.
اگرچه ممکن است برخی از ناراحتی ها اجتناب ناپذیر باشد، پزشک برای کنترل درد یک بیمار با متخصصان دیگر مانند متخصص بیهوشی همکاری خواهد کرد.

یادآوری این نکته ضروری است که هرکس متفاوت است. ممکن است برخی افراد یک عمل جراحی خاص را بسیار دردناک بدانند، در حالی که برخی دیگر اینطور فکر نمی کنند. به همین دلیل، رتبه بندی جراحی براساس دردناک بودن از کم تا زیاد، دشوار است.

اگر بسیاری از افراد درد زیادی از یک نوع عمل را تجربه کنند، ممکن است یک عمل جراحی در ذهن همه  افراد دردناک تلقی شود.

جراحی عمده همیشه دردناک تر از یک عمل جراحی جزئی نیست، که ممکن است به دلیل نوع و میزان داروهای ضد درد به فرد داده شود.

فرد باید هنگام جراحی با پزشک خود صحبت کرده و سؤالات زیادی را مطرح کند. پزشک می تواند به رفع نگرانی های بیمار در مورد درد کمک کند و راه هایی را برای کاهش ناراحتی بعد از عمل توصیه کند.

دانستن اینکه کدام عمل جراحی به ویژه، دردناک تلقی می شود، به فرد کمک می کند که چه انتظاری داشته باشد. اما این فقط راهنمایی است زیرا افراد متفاوت احساس درد می کنند.

 

دردناک ترین جراحی:

 

جراحی مربوط به استخوان ها بیشتر از سایر انواع درد ایجاد می کنند.

به طور کلی، تحقیقات نشان داده اند که جراحی های ارتوپدی، یا آنهایی که مربوط به استخوان ها هستند، دردناک ترین هستند.

با این حال، محققان همچنین دریافتند که برخی از جراحی های جزئی یا مواردی که به عنوان جراحی سطحی یا لاپاروسکوپی طبقه بندی می شوند نیز می توانند درد قابل توجهی ایجاد کنند.

صرف نظر از نوع جراحی، فرد باید در مورد روش و برنامه ای برای مدیریت هرگونه ناراحتی با پزشک صحبت کند.

همچنین ارتباط هرگونه تجربیات گذشته با داروهای ضد درد بسیار مفید است زیرا برخی افراد کم و بیش نسبت به این داروها حساس هستند.

در اینجا، ما مواردی را که پنج مورد از دردناکترین جراحی در نظر گرفته می شود، تشریح می کنیم:

 

ستون فقرات

1. عمل جراحی باز روی استخوان پاشنه:

 

اگر استخوان پاشنه فردی شکسته باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. البته عمل جراحی همیشه ضروری نیست مثلا اگر استخوان خیلی از جای خود خارج نشده باشد یا شکستگی زیادی نداشته باشد.

برای ترمیم شکستگی، باید پوست بریده شود تا به استخوان شکسته برسد. آنها می توانند با استفاده از صفحات یا پیچ ها استخوان را به عقب برسانند.

پوست اطراف پاشنه نازک است و این ناحیه بافت نرم زیادی ندارد. آسیب زدن به اعصاب اطراف استخوان پاشنه در حین عمل محتمل است. در کنار اتصال پیچ ها به استخوان، این می تواند عمل و ریکاوری را دردناک کند.

 

2. فیوژن ستون فقرات:

 

استخوانهایی که ستون فقرات را تشکیل می دهند به مهره معروف هستند. اسکولیوز و بیماری دیسک دژنراتیو از جمله مشکلات پزشکی است که ممکن است بر مهره ها تأثیر بگذارد.

اگر حرکت بین مهره ها باعث ایجاد درد شود، ممکن است پزشک جراحی فیوژن ستون فقرات را توصیه کند. این فرایند دو یا چند مهره را به هم متصل می کند تا حرکت آنها در برابر یکدیگر متوقف شود.

بعضی اوقات، جراحی پیوند استخوان را درگیر می کند. این در شرایطی است که استخوان از باسن گرفته شده و داخل ستون فقرات قرار می گیرد تا مهره ها به یکدیگر کمک کنند.

پیوند استخوان ممکن است بعد از عمل جراحی باعث درد قابل توجه و حتی مزمن شود.

 

3. میومکتومی:

 

 برای خارج کردن فیبروم های بزرگ از رحم ممکن است نیاز به میومکتومی باشد.

میومکتومی عملی برای از بین بردن فیبرومها از رحم است. اگرچه این الیاف ماهیچه ای تقریباً همیشه بی ضرر هستند، اما می توانند عامل ناباروری باشند.

این عمل معمولاً با استفاده از جراحی سطحی انجام می شود. در صورت بزرگ بودن فیبروم ممکن است به عمل جراحی باز نیاز باشد. یک عمل جراحی باز معمولاً دردناکتر از جراحی سطحی است و مدت زمان بهبودی بیشتری خواهد داشت.

در طی میومکتومی، یک جراح به شکم بریده و فیبروم ها را خارج می کند. پس از برداشتن فیبروم ها، برش را با بخیه می بندند.

 

4. پروكتوكلكتومي:

 

این عمل جراحی بر روی روده بزرگ و کانال مقعد انجام می‌شود، اینها پایین ترین قسمت روده را تشکیل می دهند.

از پروکتوکلکتومی می توان برای درمان کولیت اولسراتیو، سرطان روده و برخی از اشکال بیماری کرون استفاده کرد.

در صورت امکان جراحی با استفاده از روش جراحی سطحی انجام می شود. اگر این امر مناسب نباشد، جراحان از جراحی باز استفاده می كنند.

 

5. بازسازی پیچیده ستون فقرات:

 

بازسازی پیچیده ستون فقرات به چندین روش پزشکی گفته می شود که برای درمان آسیب های نخاعی یا اختلالات در ستون فقرات استفاده می شود. این موارد شامل تنگی نخاع و اسکولیوز است.

یک جراح از میله ها و پیچ های فلزی برای اصلاح ستون فقرات خمیده استفاده می کند تا ستون فقرات را پایدار کند. ستون فقرات تعداد زیادی رشته های عصبی و انتهای اعصاب دارد، که به طور بالقوه این عمل جراحی را بسیار دردناک می کند.

 

دردناک ترین جراحی ها کدام‌اند؟

بهبود:

 

 بسته به نوع جراحی و فرد متفاوت خواهد بود.

بهبودی بسته به عملكرد متفاوت است. حتی افرادی که دارای جراحی های یکسان هستند، ممکن است بهبودهای متفاوتی را تجربه کنند.

پزشک می تواند در مورد چگونگی مدیریت درد بعد از عمل، به فرد توصیهای ویژه بدهد. آنها همچنین ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کرده و در مورد چگونگی سهولت بهبودی آنها را راهنمایی کنند.

درد بعد از عمل همیشه قابل پیشگیری نیست. در حالی که مواد افیونی اغلب تسکین دهنده درد هستند، اما ممکن است عوارض جانبی منفی از جمله افسردگی گرفته تا مشکلات تنفسی را داشته باشند.

پزشک برای جلوگیری از عوارض جانبی، دوز را کنترل و تنظیم می کند تا به تعادل خوبی در کنترل درد برسد. طیف گسترده ای از داروهای درد برای کمک به شخص مقابله وجود دارد، از جمله:

  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای درد خفیف تا متوسط.
  • مواد افیونی مانند مورفین برای درد متوسط ​​یا شدید.

در برخی از روشها، ممکن است از کاتتر بلوک عصبی محیطی برای تزریق مداوم دارو به بدن استفاده شود که تا 4 روز باعث بی حسی می شود.

فرد باید هرچه سریعتر به پزشک خود در مورد هرگونه درد غیرقابل کنترل که وجود دارد، بگوید. ممکن است داروهای ضد درد بلافاصله کار نکنند، بنابراین تسکین درد بلافاصله می تواند به جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند.

به احتمال زیاد داروهای ضد درد باعث می‌شوند فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد و بتواند بهتر و راحت تر جابجایی داشته باشد که می تواند به بهبودی مناسب کمک کند.

بعد از انجام بیشتر جراحی ها، پزشکان توصیه می کنند که فرد هرچه سریعتر بخورد، بنوشد و در اطراف خود حرکت کند و راه برود. در صورت لزوم، یک فیزیوتراپی می تواند تمرینات اختصاصی به فرد بدهد تا به بهبودی او کمک کند.

 

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت ..medicalnewstodayمی باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منابع :

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
عمل جراحی
عمل
جراحی
دردناکترین عمل جراحی
ستون فقرات
میومکتومی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط