در حال بارگذاری ...

مزایای سلامت روان از ورزش چیست؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/11/19
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 867

شما از قبل میدانستید که ورزش برای بدن شما مفید است. اما آیا میدانید در مقابله با افسردگی، اضطراب، استرس و موارد دیگر نیز موثر است؟

مزایای سلامت روان از ورزش چیست؟

ورزش فقط مربوط به ظرفیت هوازی و اندازه عضلات نیست. مطمئناً، ورزش میتواند سلامتی جسمیشما را بهبود بخشد، دور کمرتان را کوچک کند، زندگی جنسی شما را بهبود بخشد و حتی سالها به زندگی شما بیفزاید. اما این چیزی نیست که بیشتر افراد را به فعال ماندن ترغیب میکند.

افرادی که به طور منظم ورزش میکنند تمایل دارند که این کار را انجام دهند زیرا این امر به آنها احساس فوق العاده خوبی از رفاه میدهد. آنها در طول روز احساس انرژی بیشتری دارند، شب بهتر میخوابند، خاطرات تندتری دارند و نسبت به خود و زندگی خود احساس آرامش و مثبت بیشتری میکنند. و همچنین دارویی قدرتمند برای بسیاری از چالش های رایج بهداشت روان است.

ورزش منظم میتواند تأثیر عمیقا مثبتی بر افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و موارد دیگر بگذارد. همچنین استرس را از بین میبرد، حافظه را بهبود میبخشد، به شما در خواب بهتر کمک میکند و روحیه کلی شما را تقویت میکند. و نیازی نیست که یک فرد متعصب تناسب اندام باشید تا از مزایای آن بهره مند شوید. تحقیقات نشان میدهد که مقدار متوسط ​​ورزش میتواند تفاوت ایجاد کند. سن و سطح تناسب شما مهم نیست، شما میتوانید یاد بگیرید که از ورزش به عنوان ابزاری قدرتمند برای داشتن احساس بهتر استفاده کنید.

ورزش و افسردگی

مطالعات نشان می­دهد که ورزش میتواند افسردگی خفیف تا متوسط ​​را به همان اندازه داروهای ضد افسردگی درمان کند - البته بدون عوارض جانبی. به عنوان یک نمونه، مطالعه اخیر انجام شده توسط Harvard T.H. دانشکده بهداشت عمومیچان دریافت که دویدن به مدت 15 دقیقه در روز یا یک ساعت راه رفتن، خطر افسردگی اساسی را 26٪ کاهش میدهد. علاوه بر تسکین علائم افسردگی، تحقیقات همچنین نشان میدهد که حفظ برنامه ورزشی میتواند از بازگشت بیماری افسردگی به شما جلوگیری کند.

ورزش به چند دلیل یک جنگنده قدرتمند افسردگی است. مهمتر از همه، این باعث ایجاد انواع تغییرات در مغز، از جمله رشد عصبی، کاهش التهاب و الگوی فعالیت جدید است که باعث افزایش احساس آرامش و رفاه                  می­شود. همچنین باعث آزاد شدن اندورفین ها، مواد شیمیایی قدرتمند در مغز شما می­شود که به روحیه شما انرژی می­بخشد و احساس خوبی به شما می­دهد. سرانجام­، ورزش همچنین می­تواند به عنوان یک حواس پرتی عمل کند، به شما این امکان را میدهد که برای بیرون آمدن از چرخه افکار منفی تغذیه کننده افسردگی، زمانی آرام داشته باشید.

ورزش و اضطراب

ورزش یک درمان ضد اضطراب طبیعی  است. تنش و استرس را از بین می­برد، انرژی جسمیو روانی را تقویت می­کند و از طریق ترشح اندورفین باعث بهبود رفاه می­شود. هر چیزی که شما را به حرکت وا دارد، می­تواند کمک کند، اما اگر به جای منطقه بندی، توجه کنید، سود بیشتری خواهید برد.

سعی کنید احساس برخورد پاها به زمین، به عنوان مثال، یا ریتم تنفس، یا احساس باد روی پوست خود را ببینید. با افزودن این عنصر ذهن آگاهی تمرکز واقعی روی بدن و احساس شما هنگام ورزش  نه تنها وضعیت جسمی خود را سریعتر بهبود خواهید بخشید، بلکه ممکن است بتوانید جریان نگرانی های مداوم در سرتان را قطع کنید.

ورزش و استرس

تا به حال به احساس بدن خود در هنگام استرس توجه کرده اید؟ ممکن است عضلات شما به خصوص در صورت، گردن و شانه های شما تنش داشته باشد و باعث درد کمر یا گردن یا سردردهای دردناک شود. ممکن است احساس سفتی در قفسه سینه، نبض تپنده یا گرفتگی عضلات داشته باشید. همچنین ممکن است مشکلاتی مانند بی خوابی، سوزش معده، معده، اسهال یا تکرر ادرار را تجربه کنید. نگرانی و ناراحتی از همه این علائم جسمی می­تواند منجر به استرس حتی بیشتر شود و یک چرخه معیوب بین ذهن و بدن شما ایجاد کند.

ورزش یک روش موثر برای شکستن این چرخه است. فعالیت بدنی و همچنین ترشح اندورفین در مغز، به شل شدن عضلات و از بین بردن تنش در بدن کمک می­کند. از آنجایی که بدن و ذهن بسیار به هم پیوند خورده اند، وقتی بدن شما احساس بهتری داشته باشد، ذهن شما نیز با هم ارتباط خواهد داشت.

ورزش و بیش فعالی

ورزش منظم یکی از ساده ترین و موثرترین راه ها برای کاهش علائم ADHD و بهبود تمرکز، انگیزه، حافظه و خلق و خوی است. فعالیت بدنی بلافاصله میزان دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین مغز را افزایش می­دهد - همه اینها بر تمرکز و توجه تأثیر می­گذارد. به این ترتیب ،تاثیر ورزش تقریباً به همان مقداری است که داروهای ADHD مانند ریتالین و Adderall دارند.

ورزش و PTSD و ضربه

شواهد نشان میدهد که با تمرکز واقعی بر روی بدن و احساس آن هنگام ورزش، میتوانید به سیستم عصبی خود کمک کرده و از حالت استرس بی حرکتی که PTSD یا ضربه را نشان میدهد خارج شوید. به جای اینکه به ذهن خود اجازه دهید سرگردان شود، به احساسات بدنی در مفاصل و عضلات، حتی درون بدن خود هنگام حرکت بدن توجه زیادی داشته باشید. ورزش هایی که شامل حرکت متقاطع باشد و هم دست و پا را درگیر کندمانند راه رفتن (به خصوص در شن)، دویدن، شنا کردن، تمرین با وزنه، یا رقص  از بهترین انتخاب های شما هستند.

همچنین در فضای باز مانند پیاده روی، قایقرانی، دوچرخه سواری کوهستان، صخره نوردی، رفتینگ در آب سفید و اسکی (سرازیری و کراس کانتری) نشان داده شده است که علائم PTSD را کاهش می­دهد.

سایت زیب اندام گرداورنده مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان است با برای مطالعه بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید،همچنین شما میتوانید با ثبت نام در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
فایده ی ورزش روی سلامت روان
نقش ورزش در سلامت روانی
تاثیر ورزش در زندگی انسان
ورزش
سلامت روان
تاثیر ورزش بر سلامت روح و روان
افسردگی
درمان افسردگی با ورزش
تاثير ورزش بر افسردگي
کدام ورزش‌ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می‌کنند
نقش ورزش در کاهش استرس و اضطراب
تاثیر ورزش بر بیش فعالی
بیش فعالی
PTSD

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط