در حال بارگذاری ...

راه های تسکین درد کمر

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/05
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 297

Sleep Better (خوب بخوابید)b4a088be.jpg

وقتی درد کمر دارید, خوابیدن سخت است. این می تواند یک چرخه دردناک باشد زیرا وقتی خواب کافی ندارید  کمردرد ممکن است بدتر شود. وضعیت نامناسب خواب نیز می تواند درد کمر را تشدید کند. سعی کنید دراز بکشید.
یک بالش را بین زانوها قرار دهید تا ستون فقرات در حالت خنثی قرار بگیرد و تمرکز فشار را بر روی پشت خود تسکین دهد. پس به پشت بخوابید, یک بالش را زیر زانو بگذارید. حتما روی یک تشک کاملاً راحت بخوابید.

 

Good Posture (طرز ایستادن خوب و درست)

دولا دولا راه رفتن برای شما بد است و این وضعیت بد و ضعف می تواند درد کمر را بدتر کند, به خصوص اگر برای مدت طولانی بنشینید.
از صفحه کلید خود کاسته نشوید. با حالتی مستقیم بنشینید, شانه های خود را شل کنید به گونه ای که  بدن در پشت صندلی تان پشتیبانی شود. سعی کنید یک بالش یا یک حوله را بین کمر و صندلی خود قرار دهید. و پاهایتان را روی زمین صاف نگه دارید.

 

گرفتن دارو

دو نوع تسکین دهنده ضد درد وجود دارد که اغلب به کمردرد کمک می کنند: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن. هر دو عوارض جانبی دارند و بعضی از افراد ممکن است نتوانند آنها را مصرف کنند. پیش از مصرف داروهای تسکین دهنده درد حتما با پزشک خود مشورت کنید.
و برای حل مشکل درد خود به تنهایی از داروها انتظار نداشته باشید.
مطالعات نشان می دهد که شما به بیش از یک نوع درمان نیاز دارید.

 

داروهای تسکین دهنده درد

برخی از افراد ممکن است برای کمک به کاهش درد به NSAID ها (داروهای ضدالتهابی و ضداستروئیدی) نیاز داشته باشند یا اینکه مقاومت دارویی داشته باشند و مجبور به استفاده از دوز های قوی تر بشوند و به داروهای افیونی نیاز داشته باشند.
در صورت مصرف هرگونه داروی دیگر  از جمله داروهای بدون نسخه، برای جلوگیری از مصرف بیش از حد در برخی از ترکیبات فعال مهم است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
پزشک شما همچنین ممکن است برای تسکین اسپاسم دردناک عضلات, داروهای شل کننده عضلانی را تجویز کند.

2bca836a.jpg

داروهای ضد افسردگی

حتی اگر افسرده نشوید, پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به عنوان بخشی از درمان کمردرد مزمن توصیه کند.
هنوز مشخص نیست که چگونه داروهای ضد افسردگی به تسکین دردهای مزمن کمر کمک می کنند. اعتقاد بر این است که تأثیر داروهای ضد افسردگی در پیام رسان های شیمیایی ممکن است سیگنالهای درد در بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها می توانند نحوه نشستن,  ایستادن و حرکت را به شما یاد دهند به گونه ای که ستون فقرات را در تراز صحیح نگه داشته و کرنش در پشت شما را کاهش دهد. آنها همچنین می توانند تمرینات تخصصی را به شما یاد دهند که عضلات اصلی تقویت کننده کمر شما هستند. داشتن هسته ی بدنی قوی یکی از بهترین راه های جلوگیری از کمردرد در آینده است. مطالعات نشان می دهد که وقتی قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت خود را افزایش می دهید,کمردرد کاهش می یابد اما این به زمان نیاز دارد.

 

از استراحت کردن کامل بدون اینکه تکانی بخورید دوری کنید

 

پزشکان برای کمردرد استراحت در بستر را تجویز می کرده اند. اما اکنون می دانیم که دروغ گفته اند و این قدر استراحت یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. این می تواند درد کمر را بدتر کند و منجر به عوارض دیگری شود. بیش از یک یا دو روز استراحت مطلق نداشته باشید.
مهم است که از خواب بلند شوید و به آرامی دوباره حرکت خود را شروع کنید.
مشخص شده است که ورزش یکی از موثرترین راه های تسکین سریع دردهای کمر است.
شنا, پیاده روی یا یوگا را امتحان کنید. می توانید حرکات ورزشی صحیح را از مربیان متخصص زیب اندام دریافت کنید و در طی کردن مراحل رسیدن به سلامتی خود بسیار تخصصی جلو بروید.

 

یخ و گرما

استفاده منظم از کمپرس یخ برای مناطق دردناک در پشت شما ممکن است به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب منجر شود. این کار را چندین بار در روز و هر بار تا 20 دقیقه انجام دهید. بسته یخ را در یک حوله نازک بپیچانید تا از پوست خود محافظت کنید. بعد از گذشت چند روز, آن نقطه را کمی هم گرم کنید می تواند تاثیر گذار باشد. برای کمک به آرامش عضلات و افزایش جریان خون به ناحیه آسیب دیده  از پد گرمکن یا گرم استفاده کنید.
همچنین می توانید حمام گرم را امتحان کنید تا به آرامش بیشتر شما کمک کند. برای جلوگیری از سوختگی و آسیب دیدگی بافت, هرگز روی یک پد گرمکن نخوابید.

برای مطالعه ی مقالات مرتبط می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و از بانک اطلاعاتی منحصر به فرد زیب اندام اطلاعات بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات متدوال خود در حوزه ی سلامت و تناسب اندام به دست بیاورید.

Hands-On Therapy

آیا ماساژ باعث کاهش درد کمر می شود؟ یک مطالعه ی جدید نشان داد که یک ماساژ هفتگی در طی یک دوره 10 هفته باعث بهبود درد و عملکرد افراد مبتلا به کمردرد مزمن می شود. مزایای این روش حدود شش ماه به طول انجامید اما پس از یک سال کاهش یافت و باید برای داشتن اثر همیشگی مداوم استفاده شود.
یکی دیگر از روش های دستی مربوط به انجام کارهایی روی  نخاع است. با انجام یک عمل توسط یک متخصص مجاز ، این روش درمانی می تواند به رفع مشکلات ساختاری ستون فقرات و احیای تحرک از دست رفته کمک کند.

 

تحریک عصب (Nerve Stimulation)

تحقیقات در مورد برخی از درمان های تحریک کننده اعصاب برای کاهش درد مزمن کمر انجام شده است.
در صورت عدم تسکین با مراقبت های محافظه کارانه, پزشک ممکن است در صورت اضافه کردن طب سوزنی به برنامه ی درمانی شما فکر کند. روش دیگری که پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند تحریک عصب الکتریکی از راه پوست (TENS) است که در طی آن پالسهای الکتریکی خفیف به اعصاب متصل می شوند تا سیگنال هایدرد ورودی درد را مسدود کنند.

 

بحث درمانی

 

شاید برای درمان درد کمر رفتن پبش روانپزشک برای شما عجیب باشد. اما مطالعات نشان می دهد که درمان شناختی رفتاری در کوتاه مدت و طولانی مدت در کمک به درد مزمن کمر بسیار مؤثر است. به عنوان مثال: CBT ممکن است در نحوه ی تفکر افراد تغییراتی را ایجاد کرده و دلیل کمردرد را متوجه شده  و چگونه ممکن است بتوانند از آن جلوگیری کنند .
البته باید بدانید که افرادی که CBT انجام می دهند کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی را گزارش کرده اند.

Biofeedback

بیوفیدبک از یک دستگاه مخصوص استفاده می کند که به شما در آموزش دادن مغز کمک می کند تا پاسخ شما را به درد کنترل کند. یاد می گیرید تنفس, ضربان قلب, جریان خون و فشار عضلات خود را تعدیل کنید.
برخی از مطالعات نشان داده اند که این روش در کاهش درد کمر بهتر از دارو عمل می کند و حدود 30٪ شدت درد را کاهش می دهد. بهترین قسمت آن این است که : هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

 

تزریق در ستون فقرات (Spinal Injections)

پزشک ممکن است یک تزریق ستون فقرات را برای کاهش درد کمر شما توصیه کند. انواع مختلفی از تزریق وجود دارد که پزشکان متخصص در زمینه تسکین درد ممکن است از آن استفاده کنند. به عنوان مثال: تزریق کورتیکواستروئید می تواند به تسکین التهاب ناشی از درد کمک کند.
بسته به نوع تزریق, پزشک ممکن است تعداد دزهای شما را در سال محدود کند تا از عوارض جانبی احتمالی خودداری شود.

 

جراحی پشت (Back Surgery)

اگر یکی از صفحه دیسک های شما به عصبتان فشار می آورد  ممکن است جراح شما برای از بین بردن مشکلات دیسک، discectomy را توصیه کنند. یا ممکن است یک لامینکتومی (laminectomy) برای رفع فشار در ناحیه ای که فشار بر اعصاب یا نخاع وارد می شود توصیه شود.
فیوژن ستون فقرات (Spinal fusion) ممکن است برای کمک به تثبیت ستون فقرات انجام شود. مانند همه ی جراحی ها  اینها خطراتی دارند و همیشه موفق نیستند. بنابراین آنها باید از جمله گزینه های آخر باشند.

45915d1b.jpg

 

کلام آخر:

کمر درد یکی از مشکلاتی است که با پیشرفته شدن جوامع و افزایش ساعت های نشستن در محل کار در بین همه رایج شده است. ورزش یکی از بهترین روش های درمانی سالم است که می توانید درد کمر خود را کاهش دهید. اما حتما باید تحت نظر یک متخصص انجام گیرد.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
کمردرد
zibandam
coach online
تزریق در ستون فقرات
جراحی پشت
فیزیوتراپی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط