در حال بارگذاری ...

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/14
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 32

 

کولیت اولسراتیو چیست؟

این نوعی بیماری روده است که باعث التهاب طولانی مدت سلولهای راست روده و روده بزرگ شما می شود (روده بزرگ نیز نامیده می شود). این ممکن است منجر به زخم هایی به نام زخم شود که می تواند خونریزی کرده و بدن شما را از هضم غذا مانند آنچه که لازم است حفظ کند. می توانید برای آرام کردن التهاب دارو بخورید و روش هایی را برای کاهش اثرات آن بر زندگی روزمره خود بیاموزید.

علامت هشدار دهنده: درد شکم

شکم درد و اسهال همراه با خون یا چرک می تواند علائم هشدار دهنده کولیت اولسراتیو باشد. بعضی از افراد هر چند وقت یکبار علائم خفیف دارند، اما در برخی دیگر علائم بدتر اغلب وجود دارد.

 

علامت هشدار دهنده: کاهش وزن

التهاب طولانی مدت همراه با UC می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند. این موارد می تواند منجر به موارد زیر شود:

·        کاهش وزن

·        اشتهای ضعیف

·        حالت تهوع

·        عدم رشد در کودکان

 

سایر علائم هشدار دهنده

برخی از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو علائمی خارج از دستگاه گوارش دارند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

·        درد مفصل

·        زخم های پوستی

·        خستگی

·        کم خونی (تعداد گلبول های قرمز خون پایین)

·        تب های مکرر

 

کولیت اولسراتیو یا کرون؟

علائم کولیت اولسراتیو شبیه علائم التهابی روده دیگری به نام بیماری کرون است. UC فقط روده بزرگ شما را تحت تأثیر قرار می دهد. اما کرون می تواند در هر جای دستگاه گوارش شما اتفاق بیفتد. این می تواند از دهان به مقعد منجر به علائم شود. بیماری دیگری به نام سندرم روده تحریک پذیر می تواند باعث درد طولانی مدت شکم و اسهال شود، اما منجر به التهاب یا زخم روده نمی شود.

چه عواملی باعث کولیت اولسراتیو می شود؟

علت دقیق آن مشخص نیست. اما محققان فکر می کنند سیستم ایمنی بدن شما - که از شما در برابر میکروب ها دفاع می کند - در این امر دخیل است. هنگامی که UC دارید، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است مانند باکتریها در دستگاه گوارش واکنش نشان ندهد. پزشکان مطمئن نیستند که آیا این باعث ایجاد این بیماری می شود یا نتیجه آن است. استرس و رژیم غذایی می توانند علائم شما را بدتر کنند، اما باعث کولیت اولسراتیو نمی شوند.

تشخیص کولیت اولسراتیو

برای تشخیص کولیت اولسراتیو، پزشک کولونوسکوپی انجام می دهد. آنها یک دوربین کوچک را در راست روده شما قرار می دهند تا از نزدیک روده بزرگ شما را ببینند. این به آنها کمک می کند تا التهاب یا زخم های منطقه را تشخیص دهند. کولونوسکوپی همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا سایر موارد مانند بیماری کرونا و سرطان را رد کند.

 

آیا علائم UC از بین می روند؟

علائم UC شما خواهد آمد و می رود. این بیماری می تواند بهبود یابد، این بدان معناست که شما ممکن است هیچ علائمی برای مدت زمان طولانی نداشته باشید. بهبود ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد اما علائم دوباره برمی گردند.

داروهایی برای کولیت اولسراتیو

داروها می توانند التهاب داخل روده بزرگ شما را آرام کنند. اولین موردی که معمولاً امتحان می کنید از گروهی به نام آمینو سالیسیلات است. اگر این کمکی نکرد، ممکن است پزشک استروئیدی مانند پردنیزون برای شما تجویز کند. گزینه سوم اصلاح کننده سیستم ایمنی بدن است که با تغییر در فعالیت سیستم ایمنی بدن، التهاب را کاهش می دهد. ممکن است 3 ماه طول بکشد تا مزایای آن را احساس کنید.

 

 

درمان های بیولوژیک

اگر سایر داروها کمکی نکردند، پزشک ممکن است یکی از گروه های دارویی به نام بیولوژیک را پیشنهاد کند. آنها به بدن شما کمک می کنند پروتئین های مرتبط با التهاب را از بین ببرد. معمولاً آنها را در IV می گیرید. نوع دیگر درمان، مهارکننده های JAK است که به سرعت از طریق جریان خون شما عبور می کند تا از التهاب جلوگیری کند. اینها را قرص می خورید.

جراحی برای کولیت اولسراتیو

تا 45٪ از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو یا برای ترمیم پارگی یا برداشتن روده بزرگ آسیب دیده به جراحی نیاز دارند. بعد از اینکه جراح روده بزرگ شما را برطرف کرد، UC شما بر نمی گردد. تکنیک های جدید جراحی بدان معناست که شما ممکن است برای از بین بردن زباله ها به کیسه کولوستومی نیاز نداشته باشید .

مراقبت فوری برای کولیت اولسراتیو

این بیماری گاهی اوقات می تواند مشکلاتی را برای شما به بیمارستان منتقل کند. اینها ممکن است شامل زخم خونریزی دهنده یا اسهال شدید باشد که باعث کم آبی بدن شود. اگر این اتفاق برای شما بیفتد، پزشکان از دست دادن خون و مایعات دیگر را متوقف می کنند. در صورت وجود پارگی در روده بزرگ، ممکن است برای رفع آن نیاز به جراحی داشته باشید.

کولیت اولسراتیو و سرطان روده بزرگ

در صورت ابتلا به UC خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش می یابد. بستگی به این دارد که چه مقدار از روده بزرگ شما درگیر شده و چقدر جدی است. این احتمال بعد از 8-10 سال که دچار UC هستید نیز افزایش می یابد - و با گذشت زمان افزایش می یابد. درمانی که باعث UC شما می شود ممکن است باعث کاهش سرطان نیز شود. غربالگری کولونوسکوپی به پزشکان کمک می کند تا سرطان روده بزرگ را زودتر، زمانی که درمان آن آسان تر است، پیدا کنند.

 

سایر مشکلات بهداشتی

برخی از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو به بیماری هایی مانند پوکی استخوان، آرتروز، سنگ کلیه و مشکلات چشمی مانند یووئیت مبتلا می شوند. نادر است، اما UC همچنین می تواند منجر به بیماری کبد شود. محققان فکر می کنند این مشکلات ناشی از التهاب گسترده است. هنگام درمان UC ممکن است بهبود یابد.

 

زندگی با UC: کاهش شراره ها

عواملی مانند استرس، استعمال دخانیات، از دست دادن دوزهای دارویی و مصرف برخی غذاها می توانند علائم شما را بدتر کنند. هنگامی که عوامل محرک خود را بشناسید، می توانید از آنها جلوگیری کنید. در صورت ادامه شراره، با پزشک خود در مورد تغییر در برنامه درمانی صحبت کنید.

 

زندگی با UC: تغییرات رژیم غذایی

رژیم غذایی باعث کولیت اولسراتیو نمی شود، اما برخی از غذاها ممکن است علائم شما را بدتر کنند. غذاهای رایج شامل لبنیات، غذاهای چرب و غذاهای حاوی فیبر زیاد است که می تواند اسهال را تحریک کند. این می تواند به شما کمک کند تا در مورد آنچه می خورید و علائمی که دارید ثبت کنید. به دنبال پیوندها باشید و از راه اندازها خودداری کنید. اگر وزن زیادی کاهش دهید، ممکن است لازم باشد با یک متخصص تغذیه همکاری کنید تا یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

 

زندگی با UC: مکمل ها

کولیت اولسراتیو اغلب باعث خونریزی در روده بزرگ می شود که می تواند منجر به کمبود آهن در بدن شود. برخی از داروهایی که برای درمان UC مصرف می کنید می تواند بر نحوه جذب مواد مغذی مانند اسیدفولیک و کلسیم در بدن تأثیر بگذارد. در صورت نیاز به مصرف مکمل از پزشک خود بپرسید.

زندگی با UC: پروبیوتیک ها

این باکتریهای «دوستانه» مشابه باکتریهایی هستند که در روده شما زندگی می کنند و از رشد بیش از حد باکتریهای مضر جلوگیری می کنند. ما به تحقیقات بیشتر نیاز داریم تا بدانیم آیا پروبیوتیک ها می توانند به کولیت اولسراتیو کمک کنند. پروبیوتیک ها را می توانید در برخی از ماست ها، شیر، دم کرده و نوشیدنی های سویا پیدا کنید. یا می توانید آنها را به عنوان مکمل خریداری کنید.

 

زندگی با UC: هیدراته ماندن

اسهال طولانی مدت شما را در معرض خطر کم آبی قرار می دهد، که می تواند منجر به ضعف و مشکلات کلیوی شود. برای هیدراته ماندن، مقدار زیادی آب بنوشید. برای بررسی میزان مایعات مورد نیاز خود با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

زندگی با UC: روابط

لازم نیست اجازه دهید کولیت اولسراتیو مانع صمیمیت شود. با همسرتان در مورد چگونگی تأثیر علائم روی علائم و نگرانی های خود صحبت کنید. شاید بخواهید به یک درمانگر مراجعه کنید که در زمینه بیماری های طولانی مدت تخصص دارد. در صورت بروز مشکلات جنسی با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/ss/slideshow-uc-overview

 

تگ ها

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده
التهاب روده
کولیت اولسراتیو چیست؟
مربی آنلاین
مربی انلاین
مربی آنلاین زیب اندام
زیب اندام
مربی زیب
مربی خصوصی زیب اندام
تمرینات بدنسازی زیب اندام
تناسب اندام با زیب اندام
zibandam
مربی بدنسازی زیب اندام
مربی آنلاین لاغری زیب اندام
زیب
کولیت اولسراتیو
بیماری التهابی روده
درد شکم در کولیت اولسراتیو
تغذیه ورزشی زیب اندام
تمرین در خانه زیب اندام
مربی خصوصی ورزش در منزل
رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو
چه عواملی باعث کولیت اولسراتیو می شود؟
تشخیص کولیت اولسراتیو
جراحی برای کولیت اولسراتیو
علائم بیماری کولیت اولسراتیو
بیماری روده
مربی فیتنس زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط