در حال بارگذاری ...

درمانی برای کنترل آلزایمر

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/11
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 54

چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و هیچ راهی برای کاهش آسیب عصبی ناشی از آن در مغز وجود ندارد. اما داروهایی وجود دارند که به نظر می رسد به حفظ مهارت های ذهنی کمک می کنند و اثرات بیماری را کند می کنند. اگر عزیز شما زود درمان کند، ممکن است بتواند مستقل بماند و کارهای طولانی مدت خود را انجام دهد.

 

نقش مراقب

اگر از فردی که به این بیماری مبتلا است مراقبت می کنید، احتمالاً کلاه های زیادی به سر می برید - آشپز، راننده و حسابدار که چند مورد را نام ببرید. در حالی که ممکن است مجبور باشید برنامه ریزی غذا و امور مالی را انجام دهید، عزیز خود را تشویق کنید که بعضی کارها را برای خودش انجام دهد. این ممکن است به برچسب زدن مطالب روی کابینت ها و قرار دادن یادداشت های چسبناک با یادآوری کارهای روزانه کمک کند. حتما یک جعبه قرص هفتگی برای داروهای آنها بخرید.

چالش های مراقبت

در مراحل اولیه، افراد مبتلا به آلزایمر اغلب می فهمند که چه اتفاقی برای آنها می افتد. آنها ممکن است شرمنده یا مضطرب شوند. علائم افسردگی را که پزشک می تواند با دارو کنترل کند، مراقب باشید. بعداً ممکن است عزیز شما پارانوئید یا پرخاشگر شود و حتی می تواند به شما روی بیاورد. به یاد داشته باشید که بیماری مسئول این تغییر است. این نوع رفتار را به سرعت به پزشک بگویید.

سندرم غروب خورشید

کارشناسان نمی دانند چرا، اما برخی از افراد مبتلا به آلزایمر با غروب خورشید ناراحت می شوند. این تمایل دارد تا عصر و گاهی اوقات تمام شب ادامه یابد. برای کاهش تنش، خانه را کاملاً روشن نگه دارید و پرده ها را قبل از غروب آفتاب ببندید. سعی کنید با یک فعالیت مورد علاقه یا یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را پرت کنید. بعد از صبحانه آنها را به غذای بدون قهوه تغییر دهید

وقتی عزیز شما شما را نمی شناسد

بسیاری از مبتلایان به آلزایمر در به خاطر سپردن نام حتی از نزدیکترین افراد به آنها مشکل دارند. اصلاح موقت قرار دادن تصاویر افرادی است که احتمالاً اغلب آنها را می بینند یا با نام های چاپ شده در زیر به خوبی می دانند. سرانجام، عزیز شما ممکن است دیگر چهره را تشخیص ندهد و ممکن است طوری واکنش نشان دهد که انگار اعضای خانواده غریبه هستند. این می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص برای مراقب اصلی.

علائم هشدار دهنده استرس مراقب

مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر می تواند از نظر جسمی و روحی خسته کننده باشد. علائم استرس مراقب عبارتند از:

 

·        عصبانیت، اندوه و تغییرات خلقی

·        سردرد یا کمردرد

·        مشکل در تمرکز

·        مشکل خواب

مراقب خودت باش

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی مراقبان، اطمینان حاصل کنید که حداقل چند دقیقه برای انجام کاری که هر روز از آن لذت می برید وقت صرف می کنید. با دوستان خود در ارتباط باشید و در صورت امکان سرگرمی ها را ادامه دهید. یک دوست یا اقوام پیدا کنید تا فرد پشتیبانی شما باشد. همچنین می توانید از طریق انجمن آلزایمر به یک گروه پشتیبانی مراقبت از مراقبت کنندگان آنلاین یا محلی بپیوندید.

اسناد اساسی

در حالی که عزیزان شما هنوز قادر به تصمیم گیری مهم است، با یک وکیل در مورد تهیه پیش نویس دستورالعمل صحبت کنید. اینها اسناد حقوقی هستند که از نظر معالجه های پزشکی و مراقبت از پایان زندگی خواسته های آنها را بیان می کنند. آنها باید از کسی نام ببرند تا از طرف آنها مراقبت های بهداشتی تصمیم بگیرند و امور مالی را مدیریت کنند. اگر دیگر قادر به بیان خواسته های خود نیستند، این امر باعث می شود بعداً از سردرگمی جلوگیری کنید.

مراقبت های بهداشتی در منزل

بسیاری از افراد مایلند تا آنجا که ممکن است در خانه های خود بمانند. اگر آنها در لباس پوشیدن یا استفاده از دستشویی به تنهایی مشکل داشته باشند، این کار آسان نیست. یک دستیار بهداشت در خانه می تواند به بهداشت شخصی و سایر کارهای روزمره کمک کند. همچنین می توانید با آژانس محلی پیری خود در مورد خدمات مربوط به وعده های غذایی یا حمل و نقل برای افراد مسن اطلاعات کسب کنید.

امکانات کمک به زندگی

ممکن است روزی فرا برسد که دیگر نتوانید از عزیزانتان در خانه مراقبت کنید. اگر آنها به مراقبت 24 ساعته از پرستار نیاز ندارند، یک مرکز کمک به زندگی ممکن است انتخاب خوبی باشد. آنها مسکن، وعده های غذایی و فعالیتهایی را فراهم می کنند، اما قیمت آنها بسیار کمتر از خانه های سالمندان است. به دنبال یکی از واحدهای مراقبت ویژه آلزایمر باشید که بتواند نظارت 24 ساعته و مراقبت شخصی را برای پاسخگویی به نیازهای افراد مبتلا به زوال عقل انجام دهد.

مراحل بعدی

افراد مبتلا به آلزایمر پیشرفته ممکن است توانایی راه رفتن، صحبت کردن یا پاسخ دادن به دیگران را از دست بدهند. سرانجام، این بیماری می تواند مانع عملکردهای حیاتی مانند توانایی بلع شود. این زمان ممکن است برای روی آوردن به مراقبت از خوابگاه باشد، که موجب تسکین درد و راحتی افراد مبتلا به بیماریهای فانی می شود.

چگونه به کودکان کمک کنیم درک کنند

کودکان ممکن است در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به آلزایمر احساس گیجی، ترس و یا حتی کینه به دل کنند. به کودک اجازه دهید این احساسات طبیعی باشد و صادقانه به سوالات او در مورد این بیماری پاسخ دهد. به آنها کمک کنید تا خاطرات خوش عزیزتان را جشن بگیرند شما می توانید یک دفترچه یادداشت با تصاویر زمانهای شادتر ایجاد کنید.

آیا می توانید از آن جلوگیری کنید؟

آیا برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری می توانید کاری انجام دهید؟ تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، اما به نظر می رسد رژیم و ورزش مهم هستند. مطالعات نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از سبزیجات، ماهی و آجیل استفاده می کنند و فعالیت بدنی زیادی دارند، کمترین احتمال ابتلا به آلزایمر را دارند.

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
درمانی برای کنترل آلزایمر
آلزایمر چگونه درمان می شود؟
علائم هشدار دهنده استرس مراقب
علامت هشدار دهنده‌‌‌ اضطراب که نادیده گرفته می‌شوند
درمان آلزایمر
افراد مبتلا به آلزایمر این دارو ها را مصرف می کنند
راه درمان آلزایمر چیست
درمان‌های دارویی بیماری آلزایمر
زمان را برای کنترل آلزایمر از دست ندهید
معجزه درمان آلزایمر
درمان قطعی آلزایمر
ویتامین جلوگیری از الزایمر
برای درمان آلزایمر چه بخوریم
ورزش درمانی و تناسب اندام
کمپین عید فیت زیب اندام
مربی خصوصی تناسب اندام
ورزش
مشکل در تمرکز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط