در حال بارگذاری ...

مشکلات شایع در دهان شما

نویسنده : ادمین اصلی
تاریخ انتشار : 1399/05/03
مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه
تعداد بازدید : 1188

مشکلات  شایع در دهان شما

 

تبخال (Cold Sores)

شما همچنین آن را به عنوان تبخال یا تاول (blisters) نیز می شناسید ،  این عارضه را از طریق تب یا سرماخوردگی دریافت نمی کنید اما توسط آنها هم می تواند ایجاد می شود. ویروس ایجاد کننده ی زخم های تبخال معمولاً از طریق بوسه ، وسایل مشترک و یا تماس نزدیک  با یکدیگر به اشخاص دیگر منتقل می شود. کرم ها و پمادهای بدون نسخه ممکن است به کاهش ناراحتی و سوزش و بهبودی سریع آن کمک کند. زخم های تبخالی مکرر ممکن است به یک نسخه ی پزشکی نیاز داشته باشند و باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. زخم های تبخالی یک مشکل پوستی است که بیشتر در ناحیه ی بالا و اطراف دهان خودش را بروز می دهد. از دیگر مشکلات این بیماری می توان به زخم کانکر(canker sores) ، TMJ ، بوی بد دهان و سرطان دهان اشاره کرد.

 

برفک (Thrush)

برفک ناشی از نوعی انگل مخمرمانند به اسم کاندیدا (candida yeast) است، بیشتر در افراد مسن یا نوزادان شایع است. اما یک سیستم ایمنی ضعیف، آنتی بیوتیک ها، دیابت یا برخی داروهای خاص، مانند کورتیکواستروئیدهای استنشاقی نیز می توانند به ایجاد این ناراحتی دهانی کمک کنند و شانس بیشتری برای رشد کاندیدا ایجاد کنند. پاک کردن لکه های برفک باعث ایجاد درد می شود. برای تشخیص تخصصی و درست به پزشک متخصص مراجعه کنید و این مشکل را بی اهمیت رها نکنید.

 

زبان مودار سیاه (Black Hairy Tongue)

 

این وضعیت بدون درد هنگامی اتفاق می افتد که برآمدگی های کوچک روی زبان شما به وجود می آید و باکتری هایی را که در دهان شما زندگی می کنند به دام می اندازد و باعث می شود این زبان سیاه و مودار به نظر برسد. علل آن می تواند شامل مصرف آنتی بیوتیک ، بهداشت دهان و دندان ضعیف ، استعمال سیگار ، نوشیدن زیاد چای یا قهوه و عدم تولید بزاق کافی باشد. مسواک زدن به زبان و استفاده از اسکرابر زبان معمولاً تنها چیزی است که برای درمان آن لازم است ، اگرچه گاهی اوقات دارو لازم است وباید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مشکلات  شایع در دهان شما

تاول و زخم های دهانی (Canker Sores)

هیچ کس نمی داند چه عواملی باعث ایجاد این تاول های کوچک و دردناک در دهان شما می شود. محرک های آن شامل حساسیت ، عفونت ، هورمون ها ، استرس و عدم دریافت مقداری از ویتامین ها هستند. زخم های دهانی نیز به نام زخم های آفتی وجود دارد که می تواند بر روی زبان ، گونه ، حتی لثه های شما ظاهر شود. بهبود آنها معمولاً یک یا دو هفته طول می کشد. زخم های ماندگار و شدید کانکر را می توان با کرم های بی حس کننده ، داروهای تجویز شده یا لیزر دندان درمان کرد.

 

لوکوپلاکی (Leukoplakia)

 

لوكوپلاكيا(یک اختلال غشای مخاطی که با تکه های سفید مخصوصاً در گونه ، زبان ، روده یا آلت تناسلی ایجاد می شود.) واكنش به يك ماده تحريك كننده است ، مانند دندانهاي خشن ، پروتزهاي متناسب با آن ، كشيدن سيگار و دخانيات بدون دود. این بیماری ممکن است به صورت لکه های سفید یا پلاک های موجود در دهان ظاهر شود ، معمولاً بدون درد است و نمی توان آن را به راحتی از بخش دهانی جدا کرد. لکوپلاکیا همچنین می تواند یک بیماری پیش سرطانی باشد. ناهنجاری های مداوم یا تغییرات دیگر در دهان شما نیاز به ارزیابی دندانپزشک دارد.

 

لیکن پلانوس (Lichen Planus)

 

جوش های نادرو عجیب غریبی که به صورت لکه های سفید نمایان می شوند، در لیکن پلانوس قسمت های سفید یا براق قرمز گونه ای در قسمت داخلی گونه ی اشخاص یا زبان آنها به وجود می آید. و درباره ی این ناهنجاری دهانی هیچ کس نمی داند علت آن چیست. به طور کلی ، لیکن پلانوس در حالت ملایم و کم به هیچ درمانی نیاز ندارد. در صورت ایجاد درد یا زخم می توان با داروهای خوراکی و موضعی آن را درمان کرد. اما نکته ی  دیگر این است که لیکن پلان دهان می تواند مزمن باشد و خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد. لیکن پلان همچنین می تواند بر روی پوست ، پوست سر ، ناخن ها و دستگاه تناسلی نیز تأثیر بگذارد.

 

مشکلات  شایع در دهان شما

زبان جغرافیایی یا جئوگرافیک (Geographic Tongue)

 

هنگامی که قسمت هایی از زبان شما برخی از برجستگی های کوچک خود را از دست می دهد ، شما با نقاط بالا و پائینی روبرو می شوید و به زبان شما ظاهری شبیه به یک نقشه ی جغرافیایی می دهد. لکه ها می توانند مکان خود ، الگو و اندازه ی خود را هم طی چند دقیقه در یک ساعت تغییر دهند. زبان جغرافیایی بی ضرر است و می تواند بیاید و برود و خود بخود محو شود. معمولاً نیازی به درمان ندارد. در صورت وجود درد ، مسکن های بدون نسخه و داروهای ضد التهاب می توانند به شما کمک کنند.

برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط با این موضوع می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات از بانک اطلاعاتی جامع و معتبر خانواده ی زیب اندام بهترین فایده را کسب کنید.

 

سرطان دهان (Oral Cancer)

 

زخم یا جراحت دهانی که از بین نمی رود. بی حسی غیر قابل توضیح در صورت ، دهان یا گردن و هم چنین  ایجاد شدن مشکلاتی در جویدن ، صحبت کردن یا بلعیدن ، از جمله علائم شایع سرطان دهان است. علل این بیماری شامل سیگار کشیدن و استفاده از دخانیات بی دود ، نوشیدن بیش از حد الکل ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و داشتن سابقه ی خانوادگی سرطان است. سرطان دهان همچنین به ویروس  پاپیلوما یا زگیل(warts) انسانی یا HPV (human papilloma virus : ویروس با زیرگروه هایی که باعث ایجاد بیماری در انسان می شوند از زگیل های متداول گرفته تا سرطان دهانه رحم.) مرتبط بوده است. به هیچ وجه اجازه ندهید که ترس شما را از رفتن پیش پزشک منصرف کند زیرا سرطان دهان اگر زود شناسایی شود قابل درمان است.

 

TMJ

 

مشکلی که در فک به نام سندرم مفصل گیجگاهی یا TMJ وجود دارد می تواند باعث ایجاد درد شدید در فک ، صورت ، گوش یا گردن شود. ضربه ، سایش دندان ها یا آسیب دیدگی فک همه می تواند باعث سندرم TMJ شود ، اما نتایج اغلب یکسان است: درد ، سردرد ، سرگیجه ، حتی مشکل در بلع. درمان آن ممکن است استراحت ، گرمای مرطوب ، محافظ دهان ، دارو یا جراحی باشد.

مشکلات  شایع در دهان شما

خردشدگی دندان ها (Chipped Teeth)

 

جویدن  یخ یا آب نبات های سفت یا محکم فشار دادن دندان ها روی هم و یا ساییدن دندانها و حتی قرار گرفتن دندان در معرض گرما و سرما نیز می تواند منجر به ایجاد شکاف ، ترک و شکستگی در دندان شما شود. شکاف ها یا ترک های کوچک ممکن است  برای شما مزاحمتی نداشته باشند. اما در مواقعی با بدتر شدن شرایط می تواند منجر به درد یا آسیب دائمی دندان شود. دندانپزشک شما می تواند پیوند دندان ، کانتورینگ دندان ، روکش چینی (porcelain veneers) و crowns  برای رفع دندانهای آسیب دیده به شما ارائه دهد.

 

 

تاتو آمالگام (Amalgam Tattoo)

 

آیا تاکنون بعد از انجام دادن جراحی بر روی دندان ، یک لکه ی کوچک به رنگ آبی خاکستری در قسمت نرم دهان مشاهده کرده اید؟ این ضایعات تاتو یا خال کوبی های آمالگام نامیده می شوند ، هنگامی که یک بخش کوچک پر از آمالگام در گونه یا لثه شما ایجاد می شود، نقره موجود در آمالگام به بافت نرم دهان شما آسیب می زند و نتیجه ی آن چیزی شبیه به یک خال کوبی کوچک است. خال کوبی های آمالگام هیچ ضرری ندارد. اما اگر لکه خاکستری آبی افزایش یابد یا رنگش را تغییر دهد ، احتمالی که به وجود می آید این است که ممکن است یک خال کوبی آمالگام نباشد. در این موارد از دندانپزشک خود بخواهید که آن را بررسی کند و در صورت نیاز درمان سریعی را برای جلوگیری از مشکلات بدتر به شما ارائه دهد.

 

بیماری لثه (Gum Disease)

 

هنگامی که بیماری پریودنتال (لثه) ایجاد می شود ، باکتری های موجود در پلاک در امتداد خط لثه جمع می شوند. آماس و التهاب لثه اولین مرحله از بیماری لثه است. علائم آن شامل لثه های قرمز ، پف دارشدن لثه و خونریزی می شود. داشتن بهداشت مناسب دهانی می تواند به جلوگیری از بیماری پریودنتال کمک کند. استعمال سیگار ، داشتن رژیم غذایی ضعیف و استرس می تواند باعث بدتر شدن آن شود.

 

پریودنتیت (Periodontitis)

 

مرحله ی بعدی بیماری لثه، پریودنتیت یا عفونت لثه است. افزایش التهاب باعث له شدن بافت لثه ها می شود و باعث ایجاد ضایعات کیسه مانندی بین دندان ها و لثه ها می شود. این کیسه ها که همچون جیب است رسوبات ، پلاک و مواد غذایی باقی مانده در دهان را به دام می اندازند که در نهایت منجر به عفونت و آبسه می شوند. بیماری لثه پیشرفته به استخوانی که از دندان پشتیبانی می کند صدمه می زند و یکی از دلایل اصلی ریزش دندان در بزرگسالان است. برای درمان این بیماری در لثه، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

سوختگی آسپرین (Aspirin Burn)

 

آیا تا به حال اجازه داده اید که آسپرین در دهان شما ، در نزدیکی دندان دردناک قرار گیرد؟ در حالی که ممکن است امیدوار باشید که این درد سریعتر تسکین یابد ، در عوض اسید موجود در آسپیرین ضایعه سفید و خشنی را درناحیه ی لثه یا گونه شما ایجاد کرده و آن بافت را می سوزاند. جلوگیری از سوختگی آسپیرین ساده است، فقط تسکین دهنده های درد را ببلعید! درمان سوزش آسپیرین گذشت زمان لازم دارد. سوختگی های ساده باید در حدود دو هفته بهبود یابد.

 

حفره ها ، آبسه ها ، تغییر رنگ (Cavities, Abscesses, Discoloration)

 

مسواک زدن ، نخ دندان  و شستشوی روزانه و معاینه ی منظم دندان باعث جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند حفره ، آبسه و تغییر رنگ دندان می شود. اما این مشکلات را با یک درد شدید دندان اشتباه نگیرید. عفونتهای دندانی می توانند به صورت ، جمجمه و حتی به جریان خون سرایت کنند. اگر دندانتان درد دارد یا اگر تب دارید ، درد گوش دارید یا درد سر دارید ، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا می تواند اثرات جبران ناپذیری ایجاد کند.

 

 

 

بوی بد دهان (Bad Breath)

 

دندانهای بدون برس دارای ذرات غذایی در اطراف خود هستند که باعث تقویت باکتری ها و ایجاد بوی بد دهان می شوند. بوی بد دهان یا طعم بد دهان ممکن است از تنفس مداوم از طریق دهان ، خشکی دهان ، پوسیدگی دندان ناشی شود ، یا اینکه نشانه ی بیماری لثه یا حتی دیابت باشد. با مسواک زدن دندانها و زبان ، شستشو با دهانشویه یا ضد عفونی کننده ، نوشیدن آب و جلوگیری از خوردن محرک های غذایی ، بوی بد دهان را کاهش داده و رفع کنید. اگر بوی بد دهان ادامه یابد ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

برآمدگی دروغ(Lie Bumps)

 

مطابق حکایت همسران قدیمی ، گفتن دروغ باعث  ایجاد برآمدگی روی زبان می شود. به اصطلاح "برآمدگی دروغ" یا پاپیلیت زبانی گذرا (transient lingual papillitis) حتی اگر فقط حقیقت را بگویید نیز متداول است. این برجستگی های کوچک و بی ضرر بعد از گذشت چند روز به خودی خود از بین می روند ، اما ممکن است ناراحت کننده باشند. علت ایجاد آنها رمز و راز است. یکی از علت هایش می تواند واکنش به یک غذا یا یک آسیب جزئی مانند گاز گرفتن زبان باشد. شما نیازی به درمان آنها ندارید ، اگرچه بی حسی دهان ممکن است ناراحتی را تسکین دهد.

 

کلام آخر:

با مطالعه ی این مقاله با بیماری های دهان و روش های جلوگیری و درمان آنها آشنا می شویم و به یاد داشته باشید که باید به سلامت و بهداشت دهان و دندان های خود بسیار اهمیت داده و هر چند وقت یکبار برای بررسی وضعیت خود به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
morabi online
coach online
zibandam
دهان
سلامت
سلامتی
مشکلات  شایع در دهان شما
سلامت دهان
تبخان
تاول

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط