در حال بارگذاری ...

نکاتی درمورد رقیق کننده خون

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/05/10
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 307

 

نکاتی درمورد رقیق کننده خون

از تکان ناگهانی و سقوط خودداری کنید

رقیق کننده خون که پزشک برای تجویز لخته ها در قلب یا رگ های خونی شما تجویز کرده است می­تواند به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کمک کند. اما از آنجا که این داروها جلوگیری از خونریزی را برای شما دشوار می­کنند، یک جراحت جزئی می­تواند جدی شود.
از ورزش و سایر فعالیتهایی که احتمال آسیب دیدگی دارید، خودداری کنید. در عوض، پیاده روی، شنا یا انجام سایر تمرینات ایمن تر را انجام دهید. سر خود را فراموش نکنید! یک کلاه ایمنی بپوشید.

 

 

به برنامه و زمان بندی بچسبید

·         هر روز داروی خود را به موقع مصرف کنید.

·         اگر ثابت قدم نباشید، درست عمل نمی­کند.

·         برای یادآوری خود از یک سازمان دهنده قرص یا تقویم موجود در تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

·         اگر فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید حتی از یک قرص هم نگذرید.

·         اگر تا روز بعد متوجه نشدید که یک دوز از دست داده اید، از پزشک خود بپرسید که چه کاری باید انجام شود.

 

 

داروهای خود را بشناسید

قبل از آوردن هرگونه نسخه جدید یا داروی بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای خون شما ایمن باشد. حتی ویتامین ها و مکمل ها می­توانند نحوه عملکرد برخی از رقیق کننده های خون یا اثرات جانبی آن ها را تغییر دهند. به عنوان مثال، اگر داروی مسکن یا داروی سرما خورده با آسپیرین را مصرف کنید، خطر خونریزی شما بالا می­رود.

نکاتی درمورد رقیق کننده خون

 

با دقت برش دهید

رقیق کننده های خون می­توانند یک برش کوچک را به خونریزی اصلی تبدیل کنند. هنگام کار با چاقو، قیچی باغبانی یا سایر ابزارهای تیز، دستکش بپوشید. هنگام برش مراقب باشید. در صورت امکان از تیغ برقی استفاده کنید. وقتی خود را زخمی کردید، محل زخم را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. اگر اینگونه نشد، از پزشک کمک بگیرید.

مراقب ویتامین K خود باشید

ویتامین K بیش از حد می تواند تأثیر یک رقیق کننده رایج به نام وارفارین (کومادین) را کاهش دهد. کلم بروکلی (کلم فندقی)، کاهو و اسفناج مقدار زیادی ویتامین K را دارند. این غذاها را در زمانی که رقیق کننده های خون را مصرف می­کنید قطع نکنید، اما حتما با پزشک خود در مورد اینکه چه مقدار از آنها برای شما مناسب است صحبت کنید.

 

 

آزمایش بدهید

در حالی که در موقعیت خون رقیق هستید، ممکن است برای اندازه گیری سریع لخته شدن خون به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید. نتایج به پزشک شما کمک می­کند تا تصمیم بگیرد که دوز خود را تغییر دهید یا شما را به مصرف یک داروی دیگر سوق دهد.

 

 

تیم پزشکی را آگاه کنید

به هر پزشک که مراجعه کردید بگویید که داروهای رقیق کننده خون مصرف می­کنید، به خصوص قبل از انجام عمل پزشکی یا هنگام دریافت نسخه جدید. آنها باید بدانند که شما در معرض خطر بیشتری برای خونریزی هستید یا خیر.

یک دستبند یا برچسب شناسه پزشکی بپوشید تا به کارمندان فوریت های پزشکی در مورد خطر خونریزی شما اطلاع دهید. نام داروی خود را بر روی کاغذی كه در کیف پول یا کیف پول نگه دارید، بنویسید.

 

داروهای رقیق کننده خون کدامند؟

دو نوع رقیق کننده خون وجود دارد. اولین نوع، داروهای ضدانعقاد خون نامیده می‌شوند. اینها مانع لخته‌شدن خون شما یا تبدیل‌شدن آن به توده‌های جامدی از سلول‌ها می‌شوند که به‌هم می‌چسبند. این نوع رقیق‌کننده‌ها اغلب به شکل قرص هستند. برخی از داروهای معروف در این دسته عبارتند از:

 

·         آپیکسابان (اِلیکوییس)؛

·         دابیگاتران (پراداکسا)؛

·         ادوکسابان (ساوایسا)؛

·         فونداپارینوکس (آریکسترا)؛

·         هپارین (فراگمین، اینوهپ و لُوِنوکس)؛

·         ریواروکسابان (زارلتو)؛

·         وارفارین (کومادین، جانتُوِن).

 

سایر انواع قوی‌تر این داروهای رقیق کننده خون به شکل آمپول یا از طریق تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا خانه تجویز می‌شوند. معروف‌ترین آنها عبارتند از هپارین و فونداپارینوکس.

 

در دوره‌ی مصرف داروهای رقیق کننده خون باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر از یک داروی ضدانعقادی مانند وارفارین استفاده می‌کنید، باید به‌طور منظم آزمایش خون انجام بدهید تا پزشک‌تان بتواند در صورت لزوم، دُز دارویتان را تنظیم کند. در مورد سایر اقداماتی که باید برای محافظت از خودتان در حین مصرف این دارو انجام بدهید، از پزشک‌تان سؤال کنید. در هنگام انجام فعالیت‌هایی که می‌توانند باعث آسیب‌های سر شوند، مراقب باشید. هر نوع آسیب و ضربه در حین مصرف یک داروی رقیق کننده خون بسیار خطرناک است.

 

اگر در حین مصرف وارفارین دچار خونریزی خطرناک شوید، پزشکان می‌توانند از ویتامین K به‌عنوان پادزهر یا ترکیبی از کنستانتره‌ی پیچیده‌ی پروترومبین (PCC) و پلاسمای تازه‌ی یخ‌زده برای بند آوردن آن استفاده کنند. علاوه بر این، استفاده از ایداروسیزوماب (پراکس‌بایند) در شرایط اضطراری به‌منظور معکوس کردن اثرات ضدانعقادی پراداکسا تأیید شده است.

 

سایر داروها و مکمل های غذایی ازجمله داروهای بدون نیاز به نسخه می‌توانند با رقیق‌کننده‌های خون تداخل داشته باشند. به تمام پزشکانی که به آنها مراجعه می‌کنید، ازجمله دندانپزشک‌تان بگویید که یک داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید. بدون اجازه‌ی آنها هیچ داروی جدیدی را شروع نکنید.

 

و به یاد داشته باشید که رژیم غذایی شما نیز بسیار مهم است. برخی مواد غذایی – مانند سبزیجات برگ‌دار سبز – حاوی ویتامین K هستند. این می‌تواند داروهای رقیق کننده خون را بی‌اثر (خنثی) کند. در مورد رژیم غذایی‌تان با پزشک مشورت کنید.

نکاتی درمورد رقیق کننده خون

با دندان های خود مهربان باشید

لثه های شما لطیف هستند، بنابراین دهان خود را با لمس آرام تر تمیز کنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید. نخ دندان واکسیده شده را انتخاب کنید. آن را با دقت بین دندان های خود بکشید.

به دندانپزشک خود اطلاع دهید که رقیق کننده خون مصرف می­کنید. در حین معاینه او مراقبت بیشتری خواهد کرد و همچنین ممکن است داروهایی را برای کاهش خونریزی در طی مراحل دندانپزشکی به شما تزیق کند.

 

 

به اثرات جانبی فکر کنید

گاهی اوقات رقیق کننده خون ممکن است باعث:

·         خونریزی لثه های

·         کبودی

·         سرگیجه

·         دوره های سنگین تر از حالت عادی

·         ادرار یا مدفوع قهوه ای تیره یا تیره قرمز

در صورت مشاهده هر یک از این موارد با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

لوازم بانداژ را داشته باشید

یک باند و پانسمان در خانه داشته باشید. همیشه در صورت جراحت، مقداری را با خود حمل کنید. پودر مخصوص می­تواند سریعاً خونریزی را متوقف کرده و آن را تحت کنترل نگه دارد تا اینکه بتوانید به اورژانس برسید.
شما می­توانید این محصولات را بدون نسخه در داروخانه محلی خود خریداری کنید

 

منبع:

https://www.webmd.com/heart-disease/ss/slideshow-tips-for-taking-blood-thinners

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
نکاتی درمورد رقیق کننده خون
رقیق کننده خون
خون
بانداژ
لوازم بانداژ
خونریزی
داروهای رقیق کننده خون

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط