در حال بارگذاری ...

تاثیر ویتامینها در بدنسازی

دسته بندی:
نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/02/07
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 236

 

ترمیم عضلات با ویتامین‌های طبیعی

 

ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین‌ها به نام اسید اسکوریت شناخته می‌شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است. در حالی که شما از باشگاه به سمت خانه رانندگی می‌کنید هم، رشد و ترمیم عضلات در سطح سلول اتفاق می‌افتند. سنتز سلولی و ترمیم بافت بستگی به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد. در بخش تناسب اندام و ورزش زیب‌اندام خواهیم گفت این ویتامین‌ها می‌توانند به طور معمول در یک رژیم غذایی متعادل قرار بگیرند، اما در این بین ممکن است برخی افراد متوجه کمبودهای خاصی از ویتامین‌ها که مانع رشد و بهبود عضلات می‌شوند، باشند.

 

ده ویتامین ضروری برای بدنسازی

 

سلول‌های بدن ما به ویژه سلول‌های عضلانی برای متابولیسم مناسب و رشد و نگهداری خود به واکنش‌های بیوشیمیایی معین تکیه می‌کنند. برای انجام این واکنش‌ها احتیاج به ویتامین‌های ویژه‌ای است که به تجزیه و تسهیل واکنش‌های بدن کمک می‌کنند. بدون این ویتامین‌ها هیچ اتفاقی روی نمی‌دهد، حتی اگر یکی از این مواد ضروری ناقص باشد، یک بدنساز پیشرفته می‌تواند دچار مشکل شود یا حتی پیشرفت وی متوقف شود.

اگر این ویتامین‌ها نباشند، تولید انرژی یا رشد ماهیچه ها به زحمت انجام می‌شود و توده عضلانی شروع به تحلیل رفتن می‌کند و تراکم استخوان‌ها کم خواهد شد. همه سیستم های بدن شروع به ضعف شدن می‌کنند. بیشتر اوقات ما مواد ضروری بدن را فراموش می‌کنیم و تنها به مواد انرژی‌زا مثل کربوهیدرات ها و پروتیین ها و چربی ها توجه داریم.

ویتامین‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند: ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب. ویتامین‌های محلول در چربی شامل (K, E, D, A) هستند و به این نام شناخته شده اند و در بافت چربی بدن ذخیره می‌شوند و نباید روزانه دوباره ذخیره شوند، زیرا افزایش میزان این ویتامین ها به مسمویت منتهی می‌شود و در ذخیره آن باید دقت کرد.

همه ویتامین‌های محلول در آب به جز ویتامینC  به صورت کلی ترکیب می‌شوند، ویتامین B وComplex B شامل ویتامین های 1B و 2B و 3B و 6B و 12B و بیوتین و پانتونیک اسید چون این ویتامین ها محلول در آب هستند، به سختی وارد بافت چربی می‌شوند، بنابراین در بدن ذخیره نمی‌شوند و مقدار زیادی از آنها دفع می‌شود و دچار مسمومیت نمی‌شوند. این ویتامین ها به طور مداوم باید در یک رژیم بدنسازی مورد استفاده قرار گیرند.

 

 انواع ویتامین‌ها:

 

ویتامین B12

 

عملکرد‌های این ویتامین زیاد است، از جمله شرکت در متابولیسم کربوهیدرات و نگهداری از بافت عصبی و تحریک عضلات توسط اعصاب و شرکت در عملکرد انقباض، توازن و رشد عضلات نقش دارد. ویتامین B12 از غذاهایی با منشا حیوانی به دست می‌آید، بنابراین آن دسته از ورزشکارانی که یک رژیم گیاهی سخت را ادامه می‌دهند، باید در رابطه با این مکمل‌های ویتامین با یک پزشک مشورت کنند. برای برطرف کردن کمبود این ویتامین تزریقات B12  در بین ورزشکاران متداول است، به طوری که آنان معتقدند که B12  عملکرد آنها را بهتر می‌کند.

 

بیوتین

 

در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بدنسازان مشکل زیادی در حفظ مقدار سطح طبیعی آن دارند و علت این مشکل خنثی کننده بیوتین است که ماده ای به نام اویدین است. اویدین در سفیده تخم مرغ خام که یک ماده اساسی برای ورزشکاران است، وجود دارد بنابراین بدنسازان با کمبود بیوتین روبه رو می شوند. بیوتین نقش حیاتی در متابولسیم اسید های آمینه و تهیه انرژی از بسیاری از منابع را دارد.

 

 

 

ویتامین B2

 

ویتامین B2  در تولید انرژی که از سه مرحله تشکیل شده, شرکت دارد و یک نسبت قوی بین جرم بدون چربی بدن و B2  وجود دارد. مطالعات نشان داده که زن ها بیشترین احتیاج B2  را در سطح فعالیت نرمال دارند و علاوه بر آن ثابت شده که مکمل B2  تحریک پذیری ماهیچه ها را بالا برده و در تمرین ورزشکاران، ماده اساسی است.

 

ویتامین A

 

بیشتر ما ویتامین A را کمک کننده بینایی می‌دانیم اما بدنسازان به منفعت های دیگر آن نیز احتیاج دارند. یکی از فعالیت‌های دیگر ویتامین A شرکت در ساختن پروتئین و فرآیند اصلی رشد ماهیچه است و در تولید گلیکوژن که سوخت ذخیره شده برای فعالیت های بیشینه و شدید است شرکت دارد.

 

ویتامین E

 

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و از غشای سلول‌ها محافظت می‌کند و از آنجا که بیشتر فرآیندهای متابولیکی بدن باعث رشد سلول های ماهیچه‌ای می‌شوند، به سلامت غشای سلولی وابسته اند. این ویتامین اهمیت به سزایی دارد. علاوه بر آن، آنتی اکسیدان‌ها به کاهش تعداد رادیکال‌های آزاد در بدن کمک می‌کنند و مانع تغییرات سلولی و تخریب آن و حتی سرطان می‌شود.

 

ویتامین B3

 

این ویتامین نزدیک به 60 فرآیند متابولیک مربوط با تولید انرژی دخیل است، به دلیل سوخت حرکتی، برای بدنسازان اهمیت ویژه‌ای دارد. تحقیقات نشان می‌دهد ورزشکاران بیشتر از افراد معمولی به B3  نیاز دارند. علاوه بر اینها B3  به گشاد شدن عروق کمک کرده، در میدان مسابقه به ورزشکار کمک زیادی می‌کند. اما باید توجه داشت که، در حین مسابقه و در طول تمرین، چون در سوختن چربی ها اختلال وارد می‌کند، نباید استفاده شود.

 

ویتامین D

 

نقش اصلی آن در جذب کلسیم و فسفر است. کلسیم در انقباض ها عنصر اصلی است. اگر ذخایر مناسبی از کلسیم در دسترس ماهیچه ها قرار نگیرد، انقباض های قوی و سخت ماهیچه ها را نمی‌توان تحمل کرد. البته کلسیم باعث تراکم استخوان ها نیز می‌شود. در مورد فسفر فراموش نکنید که به ایجاد انقباض ماهیچه‌ای سریع و قوی منجر می‌شود که در اثر حرکت ها و تمرین با وزنه است. همچنین فسفر برای ساختن ATPبه کار می‌رود. این ماده مغذی که در غذاهای خشک به میزان بالا وجود دارد، باید در لیست غذایی بدنسازان قرار گیرد. پس به نوشیدن حداقل یک لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی در هر روز عادت کنید، البته به دنبال غذاهای غنی شده با ویتامین D هم باشید.

 

ویتامین B1

 

تیامین از ویتامین‌هایی است که برای متابولسیم و رشد مورد نیاز است. تیامین همچنین در تشکیل هموگلوبین نقش دارد. همانطور که می‌دانید، در ورزش های هوازی انتقال اکسیژن ضروری است پس ویتامین B1  در تحمل افزایش سطح تمرین اهمیت دارد و از اندک ویتامین‌هایی است که عملکرد را افزایش داده و به مقدار زیاد، مورد نیاز ورزشکاران است.

 

ویتامین B6

 

از جمله فعالیت های آن شرکت در متابولیسیم ، رشد و بهینه سازی کربوهیدرات ها است و تنها ویتامینی است که به طور مستقیم در جذب پروتئین دخیل است. هر چقدر پروتئین مصرفی بیشتر باشد، مصرف این ویتامین هم باید بیشتر باشد. بنابراین کاربرد عمیقی در رشد دارد.

 

ویتامین C

 

بیشتر ورزشکاران اهمیت ویتامین C را در موفقیت نمی‌دانند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که سلول های ماهیچه‌ای را محافظت می‌کنند و از خطر رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند و باعث بهبودی در رشد شده و ماده نگهدارنده استخوان ها و ماهیچه ها است. استرس را کاهش می‌دهد. علاوه بر اینها، در جذب آهن موثر و ضروری است. همچنین در آزاد کردن هورمون های آنابولیسم جنسی نیز شرکت می‌کنند.

ویتامین C بیشترین حلالیت را در آب نسبت به ویتامین های دیگر دارد و سریع در آب منتشر می‌شود و نیاز بدن ورزشکاران به این ویتامین بسیار زیاد است.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط