در حال بارگذاری ...

تاثیر دخانیات بر ورزش

دسته بندی:
نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/08
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1509

تاثیر دخانیات بر ورزش

 

تأثیر سیگار بر روی ورزشکاران

 

بعضی از ورزشکاران برای کنترل استرس و آرامش، مشاهده شده بعد از پایان مسابقه و باخت، شروع به سیگار کشیدن می‌کنند. همه آگاه هستیم که سیگار چه عوارضی بر بدن می‌گذارد، چون سیگار ماده‌ای مخدر به نام نیکوتین دارد و این ماده بر روی سیستم تنفسی، قلبی و عروقی تأثیر می‌گذارد.

 

تأثیر قلیان بر روی ورزشکاران

 

 بر خلاف اینکه عده‌ای این تصور را دارند که ضرر دود قلیان کمتر از سیگار است، باید گفت؛ مصرف قلیان به مراتب دارای اثرات مخرب بیشتری بر سلامت ورزشکاران و تمامی افراد است. ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است به طوری که بر اساس تحقبقات، مشخص شده که زیان هر بار کشیدن قلیان برابر با کشیدن 60 نخ سیگار است.

موضوع دیگری که عوارض قلیان را بیشتر از سیگار افزایش می‌دهد این است که نیکوتین قلیان وقتی از درون فضای مرطوب عبور می‌کند به هنگام ترکیب شدن با آب، ترکیبات جدیدی را تشکیل می‌دهد که زیان کشیدن آنرا به مراتب بیشتر می‌کند. همچنین ترکیبات شیمیایی که در تنباکوی قلیان جهت خوش ‌رنگ و خوش‌بو تر شدن آن‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند موجب بروز انواع سرطان شود؛ ‎دود قلیان حاوی سطوح بالایی از ترکیبات سمی از جمله تار، مونوکسید کربن، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سرطان‌زا (یا تشدید کننده سرطان) می‌باشد.

 

اثرات دخانیات بر بدن

 

استفاده از دخانیات بر همه‌ی اعضای بدن تاثیر بد می‌گذارد.

چند عامل مهم که در استفاده از دخانیات تاثیر دارد را در زیر با هم مرور می‌کنیم:

 

 

 • موجب تخریب ویتامین ث می‌شود و در نتیجه خستگی زودرس عضلانی به وجود می‌آید .
 • از دیگر عوارض سیگار در بین ورزشکاران حرفه‌ای خستگی زودرس و کاهش قدرت عضلانی آن‌ها می‌وان اشاره کرد.
 • ورزشکارای که اقدام به مصرف دخانیات می‌کند، چون در حال استراحت، ضربان قلب بالایی دارند می‌تواند موجب آن شود که توان هوازی آنها کاهش یابد.
 • موجب کاهش قند خون و در نتیجه مختل شدن فعالیت عضلانی می‌شود.
 • موجب اختلال در رسیدن اکسیژن به بدن و اختلال در اعمال قلبی-عروقی می‌شود.
 • در کسانی که به طور متناوب اقدام به مصرف دخانیات می‌کنند، این اقدام موجب افزایش مقاومت در عروق کرونر و تنگی این عروق می‌شود و منجر به حوادث قلبی-عروقی و در شرایط حادتر سبب بروز سکته قلبی می‌گردد.

 

وضعیت جسمانی یک فرد سیگاری

 

اگر سیگاری باشید نمی‌توانید به اندازه یک غیر سیگاری به خودتان فشار بیاورید تا محدودیت‌ها را کنار بگذارید. ضربان قلب فرد سیگاری 30 درصد تندتر از ضربان قلب فرد غیر سیگاری است. یعنی قلب یک سیگاری باید سخت‌تر کار کند تا خون را در تمام بدن به گردش درآورد. این افزایش ضربان قلب، فشار خون را هم بالا می‌برد، زیرا رگ‌های خونی وقتی که سیگار می‌کشید باریک‌تر می‌شوند.

 

دخانیات بر عوامل مهم دیگری در بدن تاثیر می‌گذارد که در زیر به چند مورد آن پرداخته‌ایم:

 

 1. کاهش سطح تستوسترون
 2. ایجاد مقاومت انسولینی
 3. افزایش سطح کورتیزول
 4. تضعیف سیستم ایمنی
 5. کاهش کیفیت خواب

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
تاثیر دخانیات بر ورزش
دخانیات
سیگار کشیدن
تأثیر سیگار بر روی ورزشکاران
ورزشکار
ورزش
قلیان
تأثیر قلیان بر روی ورزشکاران

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط