در حال بارگذاری ...

تأثیر رابطه جنسی و خود ارضایی در بدنسازی

نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/23
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 1085

تأثیر رابطه جنسی و خود ارضایی در بدنسازی

 

به ‌نظر شما آیا ممکن است رابطه جنسی و خودارضایی در تمرینات بدنسازی و عضله‌سازی تأثیر داشته باشد؟
این پرسش همواره در ذهن افراد بسیاری مطرح است که آیا روابط جنسی‌شان، عملکرد ورزشی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
بله، بین رابطه جنسی و عضله‌ سازی ارتباط وجود دارد، اما باید بدانیم این ارتباط به چه صورت است.

 

نقش روابط جنسی سالم

 

روابط جنسی سالم می‌تواند سلامت روانی، جسمی و کیفیت زندگی را تقویت کند، اما عادت جنسی ناسالم می‌تواند بدن را مختل کند. همه ما دوست داریم که استایل ورزشکاری داشته باشیم و عضلاتی فوق‌العاده بسازیم بعضی از افراد فکر می‌کنند که برای دستیابی به این هدف، روابط جنسی‌ باعث محدود شدنِ رشد عضلات خواهد شد.

 

نیروی جنسی‌

 

بهتر است ابتدا در مورد نیروی جنسی‌ مطالبی را بیان کنیم. همان‌طورکه همه ما می‌دانیم دلیل وجود این حس، به‌خاطر هورمون تستوسترون است. اگر میزان تستوسترون بدن افزایش یابد، شهوت نیز بیشتر می‌شود و برعکس اگر سطح تستوسترون کاهش یابد، شهوت نیز کم خواهد شد.

بالا رفتن سطح تستوسترون، موجب افزایش میل جنسی‌ می‌شود، پس بهتر است سطح تستوسترون را افزایش دهیم. به همین خاطر است که بدنسازی ورزشی فوق‌العاده است، زیرا در کنار عضله‌‌سازی، باعث افزایش سطح هورمون تستوسترون نیز می‌شود.

 

تأثیر روابط جنسی‌ بر تمرینات بدنسازی

 

بعضی‌ از بدنسازان از رابطه جنسی‌ هراس دارند و می‌گویند که در روابط جنسی،‌ میزان زیادی تستوسترون از بین می‌رود. این موضوع خیلی‌ وقت است که در میان بدنسازان وجود دارد؛‌ اما باید بگوییم که رابطه جنسی‌ باغث افزایش تستوسترون در بدن می‌شود. با افزایش تستوسترون در بدن، عضله‌سازی و عملکرد ورزشی بیشتر خواهد شد. شما باید به زمان انجام رابطه جنسی‌ دقت داشته باشید. بهتر است که لذت رابطه جنسی‌ را به بعد از تمرینات موکول کنید.

 

تأثیر رابطه جنسی و خود ارضایی در بدنسازی

 

آیا رابطه جنسی باعث چربی‌سوزی می‌شود؟

 

جالب است بدانید که رابطه جنسی را نوعی ورزش هوازی ( چربی‌سوز ) می‌دانند. چون در آن ضربان قلب بالا می‌رود. البته مدت زمان، سرعت و شدت رابطه جنسی هم تأثیر مستقیمی بر میزان کالری‎سوزی دارند. با توجه به میزان کالری‌سوزیِ بالای رابطه جنسی، که می‌توانیم بگوییم تقریباً هر ساعت رابطه جنسی می‌تواند 500 کالری بسوزاند، داشتن رابطه جنسی منظم و با شدت بالا راه رسیدن به این خواسته را برایتان کوتاه خواهد کرد.

 

چند ساعت بعد از رابطه جنسی می‌توان ورزش کرد؟

 

بر اساس نتایج این مطالعه جامع، تاثیر منفی فعالیت جنسی بر کارایی ورزشی کمتر از 2 ساعت است. به بیان ساده‌تر درصورتی که رابطه جنسی 2 ساعت یا بیشتر، از تمرین یا مسابقه فاصله داشته باشد تاثیری بر عملکرد ورزشی ندارد. اما توصیه می‌شود 4 ساعت فاصله بین رابطه جنسی و فعالیت ورزشی رعایت شود.

 

تأثیر خود ارضایی بر بدنسازی و رشد عضلات

 

در این خصوص نظریات متفاوتی وجود دارد، برخی معتقدند عدم افراط موجب آسیب نشده و تأثیر منفی بر رشد عضلات ندارد و برخی دیگر نیز حتی کمترین خود ارضایی را مضر می‌دانند و اگر حالت وسواس‌گونه به خود گرفته باشد، موجب تغییرات رفتاری مانند کاهش انگیزه، کاهش تمرکز، اُفت انرژی و … خواهد شد. البته ارضا شدن روی هر کسی تاثیر متفاوتی دارد و مهم است که بفهمید روی شما و عملکرد ورزشی‌تان چه اثری دارد. برخی از افراد بعد از آن احساس خستگی شدید دارند در حالی که عده‌ای دیگر احساس انرژی می‌کنند و این تاثیرات هم می‌تواند بسته به ویژگی‌های فردی، مدت زمان گوناگونی داشته باشد. پس خودتان را بررسی کنید، چرا که دست‌یابی به یک نتیجه قطعی نیاز به تحقیق دارد.

 

تأثیر خود ارضایی بر سطح تستوسترون

 

بعضی از مردان عقیده دارند خود ارضایی موجب افت تستوسترون می‌شود و هر چند ممکن است از بعضی جوانب درست باشد اما نه به شیوه‌ای که این افراد فکر می‌کنند. دانشمندان دریافته‌اند که فوراً بعد از ارگاسم، تستوسترون کمی پایین‌تر از سطح نرمال می‌آید و میزان این هورمون یک هفته بعد از آخرین ارگاسم، به بیشترین حد خود می‌رسد.

 

تاثیر رابطه جنسی بر دوپامین و آدرنالین

 

فعالیت جنسی، ترشح دوپامین را تسهیل می‌کند؛ دوپامین یک مونوامین است که در تولید و ترشح اِپی‌نفرین ( آدرنالین ) نقش دارد. افزایش ضربان قلب که همراه با برانگیختگی جنسی همراه است، یک عملکرد از تاثیر دوپامین بر ترشح آدرنالین است.

بر اساس آخرین تحقیقات علمی که در مورد رفتارهای جنسی و رابطه‌اش با عملکرد فیزیولوژیکی انجام شده، نتایج زیر بدست آمده است:

 

  1. اگر سطح انسولین خون بالا برود، میزان تستوسترون به کمترین سطح خود خواهد رسید و به همین علت، وعده‌ی غذایی قبل از تمرین باید حاوی لیپید و پروتئین باشد، چون هر دوی آنها تاثیری قطعی بر سطح انسولین دارند.

 

  1. سطح تستوسترون در واکنش به تحریکات جنسی بالا می‌رود، بنابراین یک ورزشکار می‌تواند با قرار گرفتن در شرایط تحریک جنسی قبل از تمرین، از اتفاق هورمونی که در بدنش روی می‌دهد برای تمریناتش بهره ببرد.

 

  1. بعد از تمرین باید یک نوشیدنی پروتئینی با روغن کتان یا روغن زیتون مصرف شود. لیپید می‌تواند نفوذ غیر فعال هورمون‌های جنسی از غشای سلولی را تسهیل کند.

 

سایت زیب‌ اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده، که شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب ‌اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان دریافت کنید و در کنار خانواده زیب اندام، اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

تأثیر روابط جنسی‌ بر تمرینات بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط