در حال بارگذاری ...

روشهای درمانی هدفمند برای سرطان سینه

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/16
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 188

روشهای درمانی هدفمند برای سرطان سینه

روشهای درمانی هدفمند نوعی درمان نسبتاً جدید برای سرطان سینه است و ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.
برخلاف شیمی درمانی سنتی، که به هر سلولی که به سرعت در حال رشد است، حمله می­کند، روشهای درمانی هدفمند مستقیماً سلول­های سرطانی یا مسیرهای سیگنالینگ را که در رشد سلول­های سرطانی نقش دارند هدف قرار می­دهند.
به همین دلیل ممکن است، بسیاری از داروها عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی داشته باشند.

این داروها می­توانند بسیار خوب کار کنند، اما مانند سایر داروهای مورد استفاده در معالجه سرطان متاستاتیک سینه، مقاومت معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شود.
برخی از این داروها هم در مراحل اولیه و هم برای سرطان متاستانه سینه مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که برخی دیگر بیشتر در افراد مبتلا به سرطان متاستاتیک سینه استفاده می­شود.

 

سرطان خوش خیم HER2

 

در حدود 25٪ از سرطان­های سینه، ژن شناخته شده به عنوان گیرنده رشد اپیدرمی 2 انسان یا (HER2 / neu) منجر به بیان بیش از حد پروتئین HER2 (گیرنده ها) در سطح سلول­های سرطانی سینه می­شود.

مشابه مکانیسمی که گیرنده های استروژن مسئول رشد و تکثیر سلول سرطانی هستند، گیرنده­های HER2 ممکن است منجر به رشد و تکثیر سرطان­های HER2 مثبت شوند. بنابراین، داروهایی که با این گیرنده ها تداخل دارند، سیگنال این سلول­های سرطانی را مختل می­کنند و رشد آنها را محدود می­کنند.

 

داروهایی که HER2 را هدف قرار می­دهند عبارتند از:

 

Hrceptin (trastuzumab)  هریسپتین :

 

یکی از داروهای موسوم به آنتی بادی های مونوکلونال، به صورت داخل وریدی (IV) ، معمولاً هفته ای یک بار یا هر سه هفته یکبار انجام می­شود. عوارض جانبی آن شامل تب و لرز است. نارسایی قلبی ممکن است در 3 تا 5 درصد از افراد تحت درمان با این دارو ایجاد شود، اما برخلاف نارسایی قلبی مربوط به داروهای شیمی درمانی مانند آدریامایسین (دوکسوروبیسین)، این نارسایی قلبی ممکن است در صورت متوقف کردن درمان برگشت پذیر باشد.2 تا از عوارض جانبی هریسپتین معمولاً با گذشت زمان بهبود می­یابند.

 

Kadcyla (ado-trastuzumab)  :

 

کایدیسلا یک دارویی است که هم هریسپتین و هم یک داروی شیمی درمانی بسیار قوی بنام emtansine را شامل می­شود. قسمت هریسپتین دارو به سلول­های سرطانی مثبت HER2 متصل می­شود، اما به جای اینکه گیرنده را به سادگی مسدود کنید تا از اتصال هورمون های رشد جلوگیری شود، هریسپتین به شیمی درمانی اجازه می­دهد تا وارد سلول­های سرطانی شود، جایی که  emtansine آزاد می­شود.
اگرچه این ماده شیمی درمانی عمدتاً به سلول­های سرطانی منتقل می­شود، اما جذب کلی دارو نیز به سیستم وجود دارد.
به همین دلیل، این دارو ممکن است عوارض جانبی برای داروهای شیمی درمانی از جمله سرکوب مغز استخوان و نوروپاتی محیطی داشته باشد.
حتی ممکن است در افرادی که  هریسپتین بی اثر بوده است مؤثر باشد.

 

Perjeta  :

 

 آنتی بادی مونوکلونال، در سال 2013 مورد تأیید FDA برای سرطان متاستاتیک سینه قرار گرفت ، و مطالعات بعداً نشان داد که افزایش در میزان بقا برای زنان مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک، HER2 مثبت که با این دارو درمان می­شوند وجود دارد. ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با Herceptin یا شیمی درمانی استفاده شود.

 

Tykerb :

 

همچنین به سلول­های سرطانی مثبت HER2 حمله می­کند، اما با مکانیسم دیگری نسبت به Herceptin Tykerbکه مهار کننده کیناز است، ممکن است به تنهایی یا همراه با هریسپتین یا شیمی درمانی استفاده شود. و شایع ترین عوارض جانبی آن، جوش و آکنه و اسهال است.

 

Herceptin ،Kaydcyla و Perjeta در عمل دارای مکانیسم های مشابه هستند و از این رو، عوارض جانبی مشابه، از جمله آسیب قلبی دارند. از آنجا که این داروها می­توانند باعث صدمه قلبی شوند، پزشکان اغلب عملکرد قلب شما را یکبار قبل از درمان، و یکبار هنگام مصرف دارو بررسی می­کنند. در صورت بروز علائمی مانند تنگی نفس، تورم پا و خستگی شدید به پزشک اطلاع دهید.

روشهای درمانی هدفمند برای سرطان سینه

برای سرطان خوش خیم گیرنده استروژن

 

این داروها برای خانم­هایی که یائسه هستند (یا قبل از یائسگی هستند و درمان سرکوب تخمدان را انجام داده اند) استفاده می شود تا درمان های هورمونی موثرتر شوند.

 

بی حسی (palbociclib) :

 

 این دارو آنزیم­هایی به نام کینازهای وابسته به سیکلین CDK4 و CDK6 را مهار می­کند و پس از سرطان سینه خوش خیم گیرنده استروژن در یک زن یائسه در مقابل درمان هورمونی مقاوم می­شود. ممكن است به همراه داروی مهار كننده آروماتاز ​​مانند Femara (letrozole) ،Aromasin (Excestane) یا Arimidex (aromasin) یا با داروی ضد استروژن Faslodex (فولولسترك) استفاده شود.
شایع ترین عوارض جانبی کم شدن سلول های خونی و خستگی است.
حالت تهوع و استفراغ، زخم دهان، ریزش مو، اسهال و سردرد از عوارض جانبی ضعیفتر آن است.
شمارش گلبول­های سفید خون، وقتی بسیار کم باشند، می­تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

 

افینیتور (everolimus):

 این دارو پروتئین را در بدن به mTOR مسدود می­کند. معمولاً پس از مقاومت به یک مهار کننده آروماتاز​​، برای تومورهای گیرنده استروژن و HER2 منفی استفاده می­شود. عوارض جانبی رایج یوزولیموس شامل زخم های دهان، اسهال، حالت تهوع، احساس ضعف یا خستگی، کم شدن سول های خونی، تنگی نفس و سرفه است.
همچنین می­تواند کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون را افزایش دهد، بنابراین پزشک هنگام مصرف این دارو به طور دوره­ای عملکرد خون شما را بررسی می­کند.
همچنین می­تواند خطر ابتلا به عفونت های جدی را افزایش دهد، بنابراین پزشک شما را از نظر عفونت نیز از نزدیک بررسی می­کند.

روشهای درمانی هدفمند برای سرطان سینه

نقش استروژن در سرطان سینه

 

برای زنان با جهش ژن BRCA

 

داروهایی که به عنوان مهار کننده­های PARP شناخته می­شوند برای خانم های دارای جهش ژن BRCA1 و BRCA2 استفاده می­شود. آنها به صورت قرص آمده و شامل لینپارا (olaparib) و Talzenna (talazoparib) می شوند.

پروتئین های پلی آنداز ریبوز پلیمراز (ADP) با پلی استرپلاكتیو معمولی به ترمیم DNA آسیب دیده در داخل سلول كمك می­كنند. ژنهای BRCA ،BRCA1 و BRCA2 همچنین به ترمیم DNA (به روشی کمی متفاوت) کمک می­کنند، اما جهش در یکی از آن ژن ها می­تواند این اتفاق را متوقف کند.

مهار کننده های PARP با مسدود کردن پروتئین های PARP کار می­کنند. از آنجا که سلول­های توموری با ژن BRCA جهش یافته در حال حاضر در ترمیم DNA آسیب دیده مشکل دارند، مسدود کردن پروتئین های PARP اغلب منجر به مرگ این سلول ها می­شود.

Olaparib  و talazoparib را می­توان برای معالجه سرطان سینه متاستاتیک و HER2 منفی در زنان با جهش BRCA  که قبلاً شیمی درمانی دریافت کرده اند، استفاده کرد.

عوارض جانبی می­تواند شامل تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، از بین رفتن اشتها، تغییر طعم، کم شدن گلبول های قرمز (کم خونی)، کم شدن تعداد پلاکت ها، کم شدن تعداد گلبول های سفید خونی، درد شکم و درد عضلات و مفاصل باشد. برخی از افراد تحت درمان با مهار کنندهPARP ، سرطان خون ایجاد کرده­اند، مانند سندرم میلوددیپلاستیک (MDS) یا لوسمی میلوئید حاد (AML).

 

برای سرطان سینه بدخیم سه گانه

 

تومورهای منفی گیرنده استروژن، منفی گیرنده پروژسترون و HER2 منفی منجر به سرطان سینه بدخیم سه گانه می­شوند. این فرم بیشتر می­تواند برای درمان مشکل ایجاد کند، زیرا درمان­های هورمونی و درمان­های HER2 معمولاً بی اثر هستند.

در بعضی موارد، ممکن است درمان هدفمند Avastin (bevacizumab) در نظر گرفته شود. به عنوان یک مهارکننده آنژیوژنز طبقه بندی می­شود.
اصطلاح آنژیوژنز به معنای "خون جدید" است یعنی رگ­های خونی جدید که برای رشد سرطان­ها احتیاج است تشکیل می­شوند. مهارکننده های آنژیوژنز با جلوگیری از سرطان ها در رشد رگ های خونی جدید، کار می­کنند.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که Avastin ، هنگامی که همراه با شیمی درمانی استفاده می­شود، ممکن است در زنان مبتلا به سرطان سینه بدخیم سه گانه که به دیواره سینه گسترش یافته است، پیشرفت قابل توجهی ایجاد کند.

آواستین علاوه بر عوارض جانبی برای برخی از این داروها، از جمله تهوع، اسهال، تعداد کم خون، همچنین در موارد نادر می­تواند باعث خونریزی و سوراخ شدن دستگاه گوارش شود، و استفاده از آن را مورد بحث و گفتگو قرار می­دهد.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellhealth می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
سرطان
سرطان خوش خیم
سرطان سینه
زنان
سرطان زنان
سلول های خونی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط