در حال بارگذاری ...

علائم حساسیت به گندم در کودکان

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/07
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 46

 

در ابتدا به‌یاد داشته باشید که از شیر گرفتن نوزادان و معرفی مواد غذایی جامد به وعده‌های روزانه آنها، یکی از مراحل مهم زندگی محسوب می‌شود. در واقع، در این دوران، شما باید در مورد مواد غذایی که به برنامه‌روزانه فرزند خود اضافه می‌کنید، احتیاط نمایید؛ اطمینان حاصل کنید که بدن نوزاد به مواد غذایی جدید واکنش آلرژیک نشان نمی‌دهد. اگرچه غلات به عنوان بهترین مواد غذایی محسوب می‌شوند که می‌توان در برنامه‌روزانه همه نوزادان کوچک قرار داد، بعضی از انواع این ماده غذایی مانند گندم، ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در بدن نوزاد شما شوند.

 

آلرژی بدن نوزادان به مصرف گندم چیست؟

 

لازم است بدانید که واکنش‌های آلرژیک بدن نوزادان به مصرف گندم، در واقع، پاسخ سیستم ایمنی بدن آنها به دریافت یک ماده‌غذایی جدید است. در واقع، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی نوزاد به یکی از چهار پروتئین موجود در گندم، مانند آلبومین، گلوتن، گلوبولین یا گلیادین واکنش نشان دهد؛ یعنی بدن کودک تصور می‌کند که ورود این پروتئین‌ها برای سلامت او خطرناک است. در نتیجه، آنتی‌بادی‌های نوزاد شما به مبارزه با گندم می‌پردازد. بر این اساس، اگر زمانی‌که برای اولین بار، گندم را به وعده‌های غذایی فرزند خود اضافه کردید، متوجه استفراغ، بثورات پوستی یا سایر مسائل مربوط به معده در بدن او شدید، بدانید که به احتمال زیاد بدن کودک شما به دریافت گندم واکنش‌های آلرژیک نشان داده است.

 

علامت جدی واکنش‌های آلرژیک بدن نوزادان به مصرف گندم:

 

واکنش‌ آلرژیک بدن نوزادان به گندم می‌تواند مجموعه‌ای از علائم مربوط به سیستم تنفسی، مغز، دستگاه گوارش و پوست را ایجاد کند. پس، بعد از قرار دادن غذاهایی که از گندم تهیه می‌شوند، در برنامه روزانه فرزند خود، توجه دقیقی به روند سلامتی او بیندازید. در ادامه این مقاله، برخی از شایع‌ترین علائم واکنش‌ آلرژیک بدن نوزادان به مصرف گندم بیان شده است که عبارتند از:

  • ایجاد نقاط برجسته قرمز بر روی پوست بدن و صورت نوزادان: این علامت ناشی از آلرژی بدن نوزادان به مصرف گندم با عنوان « بثورات پوستی » نیز شناخته می‌شود. در واقع، نوزاد شما بعد از مصرف گندم، با رشد لکه‌های قرمز و برجسته بر روی پوست صورت و بدن خود مواجه می‌شود که خارش دارند. البته، یادتان باشد که این بثورات پوستی باید در عرض چند ساعت کاهش یابد اما، بار دیگر پس از مصرف گندم، در هر قسمت از بدن نوزاد مانند دست‌ها، صورت، قفسه سینه و معده او، جوش‌های قرمزی ظاهر خواهد شد.

 

  • اگزما: واکنش‌های آلرژیک بدن نوزادان به مصرف گندم می‌تواند وضعیت پوستی با عنوان « اگزما » را به‌وجود آورد یا این بیماری را تشدید کند. اگزما می‌تواند در بخش‌های مختلف بدن کودک مانند گردن، صورت، دهان، گونه‌ها، پشت گوش‌ها و پاهای او دیده شود.

 

  • علائم مربوط به دستگاه گوارش نوزادان: واکنش‌های آلرژیک بدن نوزادان به مصرف گندم می‌تواند نشانه‌های مختلفی را در دستگاه گوارش و روده آنها ایجاد کند. این علائم 2 ساعت پس از تغذیه کودک با غذاهای حاوی گندم، در بدن او ظاهر می‌شوند. مهم‌ترین این علائم، شامل نشانه‌های کولیک و مشکلات دستگاه گوارشی مانند نفخ، استفراغ، اسهال، سوء‌هاضمه و گاز معده می‌باشند. جالب است بدانید که این علائم ممکن است در بدن برخی از نوزادان با شرایط سرماخوردگی نیز همراه باشد.

 

  • علائم مرتبط با دستگاه تنفسی نوزادان: کودک شما علائم مختلفی را در دستگاه تنفسی خود کند، زیرا آلرژن‌های گندم سبب تحریک سیستم ایمنی بدن نوزادان می‌شوند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط