در حال بارگذاری ...

علائم آلرژی به بادام زمینی!

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/18
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 15

آلرژی بادام زمینی

از نظر گیاه شناسی، بادام زمینی یک مغز نیست، بلکه یک حبوبات است. این یکی از انواع مواد غذایی است که اغلب واکنش های شدید آلرژیک را تحریک می کند. در بعضی موارد، مقادیر کمی از یک میلی گرم می تواند واکنش ایجاد کند. در مقایسه، یک بادام زمینی بین 500 تا 1000 میلی گرم وزن دارد.

 

حدود یک تا دو درصد از کل کودکان در کشورهای صنعتی به بادام زمینی حساسیت دارند. هنگام بررسی فقط مطالعاتی که در آن آلرژی به بادام زمینی از طریق آزمایش تحریک تأیید شده است، ثابت شده است که 0.2 درصد از کل جمعیت اروپا به بادام زمینی حساسیت دارند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

رها کنید

رایج ترین شکل، آلرژی اولیه غذایی است که بیشتر در کودکی ظاهر می شود. افراد آلرژیک به پروتئین های خاصی در بادام زمینی واکنش نشان می دهند، معمولاً پروتئین های ذخیره کننده . این پروتئین ها برای رشد گیاه مهم هستند و آنقدر پایدار هستند که در اثر حرارت یا اسید معده تغییر نمی کنند . اگر نتایج آزمایش سطح بالایی از آنتی بادی IgE را در برابر پروتئین ذخیره کننده Ara h 2 در خون نشان دهد، اغلب خطر واکنش های شدید آلرژیک زیاد است.

 

در اروپا و ایالات متحده، بادام زمینی اغلب به صورت بو داده مصرف می شود - در پوسته، پوسته پوسته شده یا به صورت کره بادام زمینی و پفک بادام زمینی فرآوری می شود. در آسیا از حبوبات معمولاً به صورت خام در پخت و پز استفاده می شود. بادام زمینی به هر شکل خام، برشته یا پخته، به هر شکل ممکن است واکنش های آلرژیک ایجاد کند. در حقیقت، به نظر می رسد که فرآیندهای بو دادن باعث افزایش حساسیت زایی می شود، در حالی که پخت بادام زمینی خام برای مدت زمان طولانی به نظر می رسد باعث کاهش حساسیت زایی می شود. روغن بادام زمینی همچنین می تواند علائم آلرژی را تحریک کند. روغن بادام زمینی تصفیه شده (گرمایشی) معمولاً بهتر از روغن بادام زمینی فشرده تحمل می شود.

 

مطابق با مقررات غذایی اروپا، تمام غذاهای حاوی بادام زمینی باید به این ترتیب برچسب گذاری شوند. این اطلاعات همچنین باید برای غذاهای غیر بسته بندی شده ارائه شود. محصولاتی که فاقد بادام زمینی هستند، در صورت فرآوری بادام زمینی در همان تأسیسات تولیدی، همچنان می توانند آثاری از حبوبات داشته باشند. همیشه نمی توان تشخیص داد که آیا چنین است، زیرا اخطار "ممکن است حاوی آثاری از بادام زمینی باشد" برای تولید کننده اجباری نیست. با این حال، یک مطالعه در سال 2015 از موسسه فدرال ارزیابی ریسک (BfR) نشان داد که اکثر تولید کنندگان از این توصیه پیروی می کنند. از میان 633 محصول (شامل غلات صبحانه، پیتزا و شیرینی)این هشدار را به همراه نداشت، فقط دو نمونه حاوی آثار بسیار کمی بادام زمینی بود. افرادی که حساسیت شدید دارند می توانند با تماس مستقیم با تولید کنندگان از ایمنی بیشتر اطمینان حاصل کنند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

علائم

آلرژی به بادام زمینی می تواند در اندام های مختلف واکنش های خفیف یا شدید ایجاد کند. علائم از آنچه سندرم آلرژی دهانی خوانده می شود، که در آن مخاط دهان و گلو چند دقیقه تا چند ساعت پس از مواجهه شروع به گزگز یا تورم می کند، تا شوک آنافیلاکتیک همراه با دشواری تنفس و فروپاشی گردش خون متفاوت است.

 

این می تواند منجر به درد شکم، استفراغ یا اسهال شود. در برخی موارد، مجاری تنفسی تحت تأثیر قرار گرفته و رینیت آلرژیک یا علائم آسم ایجاد می شود. همچنین ممکن است پوست واکنش های آلرژیک ایجاد کند. به غیر از خارش، قرمزی و کهیر، آلرژی به بادام زمینی همچنین می تواند شعله ور شدن اگزما را تحریک یا بدتر کند. به طور خاص، نوجوانان و بزرگسالان جوان مبتلا به آسم برونش از جمله کسانی هستند که در معرض خطر ابتلا به واکنش های شدید آنافیلاکتیک هستند.

 

آلرژی بادام زمینی در دوران کودکی

حساسیت به بادام زمینی معمولاً در دوران کودکی ظاهر می شود و در حدود 80 درصد افراد آلرژیک به طور مادام العمر باقی می ماند . از آنجا که بادام زمینی در بسیاری از محصولات غذایی آلرژن پنهانی است و می تواند واکنش های تهدید کننده زندگی را تحریک کند، تشخیص مناسب مهم است. وقتی کودک به شدت به بادام زمینی حساسیت دارد، اغلب تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی کل خانواده دارد. هر غذایی در خارج از خانه - در کودکستان، مدرسه یا در خانه دیگران - می تواند به یک مشکل تبدیل شود. مشاوره تغذیه ای و آموزش آنافیلاکسی برای کنترل خطرات احتمالی در زندگی روزمره، برای کودکان و والدین توصیه می شود.

 

آلرژی بادام زمینی در بزرگسالی

حساسیت به بادام زمینی که برای اولین بار در بزرگسالان یا بزرگسالان ظاهر می شود، معمولاً آلرژی های ثانویه است . این افراد ممکن است در ابتدا به گرده توس (یا گرده چمن) حساسیت داشته باشند. از آنجا که برخی پروتئین ها در این گیاهان از نظر ساختاری شبیه به پروتئین های خاص بادام زمینی هستند، آلرژی به بادام زمینی نیز می تواند از طریق آنچه به عنوان واکنش متقابل شناخته می شود ایجاد شود. حساسیت های ثانویه به بادام زمینی معمولاً خفیف تر بوده و واکنش ها به ناحیه دهان و گلو محدود می شود.

 

روش تشخیصی

به عنوان اولین قدم در تشخیص حساسیت به بادام زمینی، پزشک از بیمار در مورد عادت ها و علائم غذایی خود س asksال می کند. در صورت مشکوک بودن به آلرژی، آزمایش پوست و / یا خون برای تأیید آن انجام می شود. این آزمایشات وجود آلرژی به برخی مواد را نشان می دهد اما شواهدی از آلرژی واقعی ارائه نمی دهد. از هر ده کودک در آلمان یک نفر آنتی بادی IgE مخصوص بادام زمینی در خون دارد. با این حال، تنها بخشی از آنها از آلرژی رنج می برند. به همین دلیل، یک روش تشخیصی اضافی، آزمایش تحریک، برای رد هر گونه تردید انجام می شود. برای این آزمایش، زیر نظر پزشک کوچکترین ردپای آلرژن به بیمار داده می شود. نتایج نشان می دهد که آیا بادام زمینی یک واکنش آلرژیک ایجاد می کند (و اگر چنین است، به چه میزان) یا اینکه می توان آن را از لیست آلرژن های مشکوک خارج کرد.

مقاله پیشنهادی:📝

 

درمان

اجتناب از آلرژن موثرترین درمان آلرژی به بادام زمینی است.

 

افرادی که به بادام زمینی حساسیت زیادی دارند و از قرار گرفتن در معرض کمترین ردی از پروتئین بادام زمینی در معرض شوک آنافیلاکتیک هستند، باید یک کیت اضطراری با خود داشته باشند که حاوی تزریق خودکار آدرنالین، کورتیکواستروئید (به صورت مایع یا قرص) و آنتی هیستامین (در فرم مایع یا قرص).

 

ایمونوتراپی (هیپوسنسیشن) که برای درمان گرده گل، سم حشرات و آلرژی های کنه های خانه استفاده می شود، نمی تواند در مورد آلرژی های غذایی اعمال شود. با این حال، دو آزمایش بالینی فاز 3 نشان داده است که هیپوسنتیتاسیون برای آلرژی به بادام زمینی موفقیت آمیز است. در دسامبر سال 2020، کمیسیون اروپا اولین آماده سازی برای اتحادیه اروپا (پودر پروتئین بادام زمینی Palforzia®) - برای کودکان از 4 تا 17 سال را تصویب کرد. با این حال، ادامه مصرف داروی برای بیماران 18 سال به بالا منعی ندارد.

در این روش درمانی، دوزهای پروتئین بادام زمینی به طور مداوم در حال افزایش به بیماران داده می شود. این سیستم ایمنی بدن را به گونه ای تحریک می کند که حتی مقادیر بیشتری در پایان درمان تحمل شود.

منبع:

منبع رسمی این مقالات وبسایت  ecarf می باشد.

 

 

تگ ها

مربی آنلاین
مربی آنلاین
مربی آنلاین لاغری
وبسایت بدنسازی
علائم حساسیت بادام زمینی چه هستند؟
علائم حساسیت به بادام زمینی چیست
6 راه طبیعی برای کاهش حساسیت به بادام زمینی
علائم آلرژی به بادام زمینی چیست و چگونه درمان می شود
آلرژی یا حساسیت به مغزهای خوراکی در آجیل
آلرژی به آجیل و بادام زمینی چیست
نشانه های آلرژی به بادام زمینی چیست؟
حساسیت به بادام زمینی
چگونه بفهمیم به بادام زمینی حساسیت داریم
بادام زمینی و تنگی نفس
حساسیت به بادام زمینی
همه چیز درباره حساسیت به بادام زمینی
مربی ورزشی آنلاین
دریافت برنامه بدنسازی آنلاین
هزینه برنامه بدنسازی آنلاین در منزل
زیب اندام
zibandam

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط