در حال بارگذاری ...

علائم عزت نفس پایین و ریشه های آن

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/27
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 222

علائم عزت نفس پایین و ریشه های آن

افرادی که عزت نفس پایینی دارند همیشه نسبت به خود سخت می گیرند. حتی گاهی اوقات آنها نمی توانند تعارف را واقعاً بپذیرند.

در این مقاله، علائم یک فرد با عزت پایین را بررسی خواهیم کرد و اینکه در صورت داشتن مشکلات عزت نفس می توانید چه کاری انجام دهید.

 

علائم یک فرد با عزت نفس پایین:

 

برخی از علائم عزت نفس پایین واضح است، در حالی که برخی دیگر پنهان است. در اینجا علائم رایج و کمتر شناخته شده یک فرد دارای عزت نفس پایین آورده شده است. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

علائم شایع:

 

  • نمی توانید به نظر خود اعتماد کنید.
  • همیشه بیش از حد فکر می کنید.
  • می ترسید چالش ها را بپذیرید، زیرا نگران آن هستید که بر آنها غلبه نکنید.
  • به خود سخت می گیرید اما در برابر دیگران نرم هستید.
  • از اضطراب مکرر و آشفتگی عاطفی رنج می برید.

 

علائم کمتر شناخته شده:

 

· یک فرد معتاد به کار است:

 

انتظارات در کار به وضوح تعیین می شود. حتی اگر در محل کار فشار وجود داشته باشد، در مقایسه با روابط یا دنیای اجتماعی که موارد زیادی ناشناخته و غیرقابل کنترل است، کار ساده تر است.

برآورده کردن انتظارات و عملکرد خوب در محل کار آسان تر است. بنابراین، برخی از افراد با عزت نفس پایین تمرکز خود را به کار تغییر می دهند و تمام انرژی خود را در آنجا قرار می دهند.

 

·  بیش از حد کار کردن یا کم کاری کردن:

 

بسیاری از ما قبلاً شنیده ایم که افراد با عزت نفس پایین بسیار کم درآمد هستند زیرا آنها بیش از حد از چالش های جدید می ترسند و اعتماد به نفس کافی برای استفاده کامل از استعدادهای خود ندارند.

با این حال، یک افراط دیگر وجود دارد. برخی از آنها بیش از حد نگران شکست و طرد شدن هستند، بنابراین تمام تلاش خود را می کنند تا برجسته باشند تا ارزش خود را ثابت کنند.

 

دلایل عزت نفس پایین:

 

بیشتر اوقات از کودکی ما ناشی می شود. در اینجا چند تجربه منفی اولیه وجود دارد که منجر به کاهش عزت نفس می شود:

 

• تنبیه مکرر

• غفلت مکرر

• سو استفاده مزمن

• استانداردهای سختگیرانه والدین

• آزار و اذیت / تحریم شدن

• در معرض استرس یا ناامیدی شخص دیگری باشید.

• عدم تحسین، گرما و محبت

• اقامت در خانواده یا گروهی که اعضای دیگر نسبت به آن تعصب دارند.

 

دوران کودکی زمانی است که ما «خط های اولیه» و «قوانین زندگی» خود را شکل می دهیم که بر نحوه تفکر ما تأثیر می گذارد، به همین دلیل تمام تجربیات منفی اولیه می توانند تأثیر طولانی مدت بر بزرگسالی ما داشته باشند.

 

چگونه «خط های اولیه» بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد؟

علائم عزت نفس پایین و ریشه های آن

«خط های اولیه» احساسی است که شما معمولاً، بر اساس تجربه اولیه نسبت به چیزی دارید. به عنوان مثال، به گفته رابرت تایببی، درمانگر، «احساسی که هنگام ترک خانه داشتید به عنوان عاطفه ی مهم برای ترک چیزهای دیگر در زندگی شما تبدیل می شود ».

 

هنگامی که ما در مورد عزت نفس صحبت می کنیم، نکته اصلی در مورد نحوه برخورد افراد اطراف شما با شماست، زیرا ما بزرگ می شویم و صدای افرادی را می گیریم که برای ما قابل توجه هستند. آیا آنها گفتند که شما شایان ستایش هستید، یا همیشه به اندازه کافی خوب نیستید؟ آیا آنها از شما غافل شدند که باعث می شود احساس بی ارزشی کنید؟

این امر تا حد زیادی بر نوع دیدگاه شما تأثیر می گذارد و از این رو بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد.

 

چگونه «خط های اولیه» «قوانین زندگی» شما را تعیین می کند؟

 

بر اساس «خط های اولیه »، ما «قوانین زندگی» را تشکیل می دهیم، که راهکارهای مقابله با چالش های زندگی است. به عنوان مثال، اگر این اعتقاد را دارید که همیشه نسبت به دیگران فرومایه باشید، قوانین زندگی شما  اینگونه می شود که «بهتر است که بلند حرف نزنید و از مشخصات پایین برخوردار باشید ».

 

عزت نفس پایین چگونه بر هر جنبه از زندگی شما تأثیر می گذارد؟

 

خوب، نتیجه اعتماد به نفس پایین چیست؟

 

باعث می شود عشق را با اعتماد به نفس پایین اشتباه بگیرید.

 

با داشتن عزت نفس پایین انتظار دارید که مردم با شما رفتار بدی داشته باشند.

وقتی مردم با شما کاملاً خوب رفتار می کنند، شما بسیار خوشحال می شوید و احساسات غیر واقعی خوبی نسبت به آنها دارید. این می تواند به راحتی به عنوان عشق اشتباه گرفته شود و همچنین افرادی را که ممکن است فقط علاقه مند باشند در ابتدا با شما فقط دوست باشند را می ترساند.

 

باعث می شود شما در رابطه نقش کمتری داشته باشید.

 

همانطور که فکر می کنید شریک زندگی شما خیلی خوب است و به همین دلیل چیزهایی را تحمل می کنید که نباید برای آنها ایستادگی کنید.

حتی گاهی اوقات شما عشق را با عزت نفس اشتباه می گیرید. آیا واقعاً تسلیم می شوید زیرا او را خیلی دوست دارید یا فقط جرات ندارید حرفی بزنید و چانه بزنید؟

 

باعث می شود کارفرمایان احساس کنند که شما استعداد بالایی ندارید.

 

افرادی که دارای عزت کم هستند، بعضی اوقات استعدادهای درخشان دارند. اما آنها نمی دانند که چگونه آن را نشان دهند.

در طول ملاقات، آنها ساکت می مانند، هنگام ارائه ضعیف صحبت می کنند، در هنگام مکالمه روزانه اغلب «متاسفم» و «شاید» می گویند... در نتیجه، کارفرمایان و سایر همکاران افراد با عزت کم را افرادی بدون استعداد زیاد می دانند.

 

می تواند منجر به افسردگی شود.

 

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه بازل انجام شده است، با گذشت زمان، عزت نفس پایین می تواند منجر به افسردگی شود. روانشناس دکتر لارس مادسن افزود كه «عزت نفس پایین یك عامل كلیدی در توسعه و حفظ افسردگی است ».

 

چگونه عزت نفس را بهبود بخشیم؟

 

همانطور که می بینیم، عزت نفس پایین یک مسئله کاملاً ریشه ای است و عواقب زیادی را در پی دارد. حل آن، کار ساده ای نیست، اما ممکن است. نکته اصلی، استفاده از روش های صحیح است.

 

1. همه توصیه های «مثبت» را نادیده بگیرید.

 

خیلی اوقات، می شنویم که مردم به افراد مبتلا به افسردگی می گویند «مثبت بمان »، «روحیه داشته باش » که اینها کمکی نمی کند. این فقط حال آنها را بدتر می کند.

و همان نتیجه را در افراد با عزت نفس پایین دارد. اینکه به آنها بگویید «از نظر من فوق العاده ای »، «تو واقعاً عالی هستی »، «چرا بیشتر از خودت قدردانی نمی کنی ؟» یا حتی بدتر «هی باید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشی» عزت نفس آنها را بهبود نمی بخشد. در عوض، آنها احساس نارسایی یا حتی مقصر بودن در رفتار خود می کنند.

 

2. در جای دیگر تمرکز کنید:

 

و همین نتیجه برای خوشبختی وجود دارد؛ وقتی به خود می گویید شادتر باشید، بلافاصله احساس خوشبختی نمی کنید. برای انجام این کار به برخی از روشهای مشخص نیاز دارید، مانند دنبال کردن هدفی که برای شما واقعاً مهم است، مانند گذراندن وقت با کیفیت با عزیزانتان.

وقتی می خواهید عزت نفس خود را بهبود ببخشید، خیلی سخت نگیرید که به روشهای انجام این کار فکر کنید. هیچ راه مستقیم برای بهبود آن وجود ندارد. این باید یک محصول جانبی از رضایت کلی زندگی ما باشد.

به گفته روانشناس آبراهام مازلو، برای داشتن زندگی رضایت بخش، شما باید از 5 سطح نیازهای اساسی انسان مراقبت کنید. برای کمک به شما در درک بیشتر این مدل روانشناختی، می توانید به نمودار زیر مراجعه کنید:

 

5 سطح نیازهای اساسی انسان:

aعلائم عزت نفس پایین و ریشه های آن

برای معطوف کردن تمرکز به جای دیگر، موارد فوق را خلاصه کرده و برای شما در این لیست قرار داده ایم:

 

• ارتباط عمیق با عزیزان

• بدن سالم

• احساس کنترل داشتن

• داشتن حداقل یک هدف معنادار از زندگی

• شناخت دیگران و دریافت احترام از آنها

• احساس امنیت

• خلاقیت

 

همانطور که به تدریج خود را با مهارت های تأمین نیازهای فوق مجهز می کنید، عزت نفس خود را فراموش خواهید کرد و ناگهان متوجه می شوید که فقط وقتی به خودتان افتخار می کنید که چیزهای زیادی را بدانید که دیگران نمی دانند. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

خط آخر:

 

اگر احساس کردید که عزت نفس پایینی دارید، ناامید نباشید. به خود ایمان داشته باشید که می توانید عزت نفس خود را بازیابید و به فردی مطمئن و موفق تبدیل شوید.

 

چطور؟

 

دلایل اصلی عزت نفس پایین خود را بفهمید و با توصیه های این مقاله بر این علل غلبه کنید.

 

منابع:

 

[1]

^

Overcoming: Understanding Low Self-Esteem

[2]

^

Psychology Today: Reaching Your Bottom Lines

[3]

^

Psychcentral: Is Low Self-Esteem Making You Vulnerable to Depression?

[4]

^

Self-confidence.co.uk: Top Ten Facts about Low Self Esteem

[5]

^

Vicchi: The List of Basic Human Needs

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
zibandam
coachonline
onlinecoach
علائم عزت نفس پایین
روانشناسی بالینی
روانشناسی
عزت نفس
اعتماد به نفس

دیدگاه ها

بیتا نیک دوست 00:02:45 1399/06/28
مقاله ی خوبی بود متوجه میشه انسان هر مورد کوچیکی روی زندگیش تاثیر داره

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط