در حال بارگذاری ...

چند نکته مهم و جذاب از کتاب اثر مرکب

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/05
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 186

 

اثر مرکب نوشته دارن هاردی نویسنده و سخنران محبوب و موفق آمریکایی است که هم ناشر و دبیرتحریریه مجله موفقیت در آمریکاست و با صدها فرد و کارآفرین موفق آمریکایی گفتگو کرده و هم با راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی در زمینه موفقیت و اثرگذاری فراوان در این حوزه و راه‌اندازی شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف و مشاوره به مجموعه‌های متعدد توانسته به عنوان یکی از کارآفرینان مطرح و موفق در سطح دنیا به‌شمار رود. این کتاب با تاییدیه نویسندگان و نخبگان بزرگ خارجی، با نوشتاری از آنتونی رابینز و با مقدمه مهندس « محمد مهدی ربانی » آغاز می‌شود و در 6 فصل در پی آغاز جهشی در زندگی موفقیت و درآمد شماست. در ادامه 3 درس از این کتاب را به صورت خلاصه با هم بررسی می‌کنیم که برداشت آزاد خواننده از کتاب است:

 

 سکه جادویی یک سنتی:

چند نکته مهم و جذاب از کتاب اثر مرکب

 

اثر مرکب اصل به‌‌‌‌دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه است. یعنی شما با قدم‌هایی کوچک که خیلی به‌چشم نمی‌آیند، به نتایج بزرگی دست پیدا کنید. این اصل کلی مبتنی بر فرمول ذیل است:

انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه + پایداری و ثبات قدم + زمان = ایجاد تفاوت‌های بنیادین

 

مثال خواندنی اثر مرکب را در سکه جادویی می‌توانیم مشاهده کنیم. اگر بین 3 میلیون دلار پول نقد یا 1 سکه 1 سنتی که در 31 روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می‌کنم اکثر مردم همان 3 میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما در واقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان 3 میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها 16 سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان 3 میلیون دلار است و انتخاب دوم 5234 دلار! اما جادوی اثر مرکب آنجاست که در روز سی و یکم انتخاب اول هنوز همان 3 میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم 10٫734٫180 دلار می‌شود یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!

 

موفقیت مایکروویوی به دست نمی‌آید!

 

اگر به اثر مرکب و اثر موجی معتقد شویم و بدانیم که موفقیت در سایه سخت کوشی، نظم و عادت‌های خوب به دست می‌آید، متوجه خواهیم شد که نباید در انتظار کسب نتایج آنی باشیم. تفکر مایکروویوی و فست فودی در مورد موفقیت هرگز وجود ندارد! ما باید برای همیشه این نوع تفکر و شیوه موفقیت بخت‌آزمایی را رها کنیم و بدانیم اگر هم داستان‌هایی مطرح می‌شود که یک فکر یک شبه میلیاردر شده یا در یک قرعه کشی برنده شده است، درباره سکه دیگر آن یعنی میلیون‌ها نفری که در قرعه کشی‌ها شرکت کرده‌اند و بازنده شده‌اند، صحبتی نمی‌شود!

ما باید به این حقیقت و باور برسیم که موفقیت عمدتا از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضا نظم و ترتیب‌های سخت روزانه به دست می‌آیند و اگر هم موفقیتی یک شبه به دست آید، عمدتا یک شبه هم از دست خواهد رفت و دوام و عمقی نخواهد داشت.

این است جادوی اثر مرکب! گرچه مسیر دوم زمان برتر است و پایداری می‌خواهد اما نتیجه‌اش به ثروت و موفقیت بیشتری منتهی می‌شود.

 

اثر موجی:

 

در کنار اثر مرکب باید به اثر موجی هم توجه کنیم. ما باید بدانیم چه اعمال و افعال مثبت و چه منفی ما اگر تداوم پیدا کند و تکرار شود، غیر از تاثیر خود، اثر موجی نیز به دنبال دارد و آثار و نتایج ناخواسته و غیر منتظره‌ای را در پی خواهد داشت.

 

مثال ما یک فرد است که به شیرینی پختن علاقه پیدا کرده است و هرشب شیرینی می‌پزد و می‌خورد، او کم کم چربی و قند خونش بالا می‌رود، به علت زیاد خوردن شبانه، شب‌ها دیرتر می‌خوابد، صبح‌ها دیرتر از خواب برمی‌خیزد، کسل و خسته به سر کار می‌رود با مدیر و همکارانش جر و بحث می‌کند، بهره‌وری‌اش پایین می‌رود و توبیخ می‌شود، این‌ها در محیط خانه و خانواده‌اش نیز تاثیر می‌گذارد، رابطه‌اش با همسر و فرزندانش خدشه‌دار می‌شود، اضافه وزن پیدا می‌کند و اعتماد به نفسش کم می‌شود، کم‌کم هم در محیط کار درآمدش کم می‌شود و هم در خانه و خانواده و دوستان با مشکل مواجه می‌شود و غیره.

 

گرچه این مثال کمی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد، اما این واقعیتی است که حتی اعمال و افعال کوچک ما در صورت تکرار می‌تواند غیر از تاثیرگذاری خود، آثار منفی زیادی برجای گذارد، گرچه مثال عکس این موضوع نیز صادق است و افعال و اعمال خوب می‌تواند اثر موجی مثبت بر جای گذارد.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
چند نکته مهم و جذاب از کتاب اثر مرکب
کتاب اثر مرکب
کارافرینی
روانشناسی
موفقیت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط