در حال بارگذاری ...

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/20
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 283

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟گ

حمایت اجتماعی چگونه به سلامت روانشناختی کمک می کند

 

حمایت اجتماعی غالباً به عنوان یکی از مولفه های اصلی روابط محکم و سلامت روانی قوی شناخته می شود، اما این دقیقاً به چه معناست؟ اساساً، حمایت اجتماعی شامل داشتن شبکه ای از خانواده و دوستان است که در مواقع ضروری می توانید به آنها مراجعه کنید.

 

این که آیا شما با یک بحران شخصی روبرو هستید و به کمک فوری نیاز دارید، یا فقط می خواهید با افرادی که به شما اهمیت می دهند وقت بگذرانید، این روابط نقش مهمی در نحوه عملکرد شما در زندگی روزمره شما دارد.

این حمایت اجتماعی است که باعث ایجاد آرامش برای افراد در زمان استرس می شود و اغلب به آنها قدرت ادامه دادن و حتی رشد کردن می دهد.

 

 

اما حمایت اجتماعی قطعاً یک خیابان یک طرفه نیست. علاوه بر اعتماد به دیگران، شما همچنین حامی بسیاری از افراد زندگی خود هستید.

 

چرا حمایت اجتماعی قوی بسیار مهم است

 

روانشناسان و سایر متخصصان بهداشت روان اغلب در مورد اهمیت داشتن یک شبکه پشتیبانی اجتماعی قوی صحبت می کنند. هنگام تلاش برای رسیدن به اهداف ما یا مقابله با یک بحران، کارشناسان اغلب از مردم می خواهند که برای حمایت شدن به دوستان و خانواده خود تکیه کنند.

 

تحقیقات همچنین ارتباط بین روابط اجتماعی و بسیاری از جنبه های مختلف سلامتی را نشان داده است. حمایت اجتماعی ضعیف با افسردگی و تنهایی مرتبط است و نشان داده شده است که عملکرد مغز را تغییر می دهد و خطر موارد زیر را افزایش می دهد:

 

•         مصرف الکل

•         بیماری قلب و عروقی

•        افسردگی

•         خودکشی کردن

 

 

در یک مطالعه روی مردان میانسال طی یک دوره هفت ساله، احتمال مرگ و میر افرادی که از حمایت اجتماعی و عاطفی شدیدی برخوردار بودند کمتر از افرادی بود که فاقد چنین روابطی بودند.

 

بنابراین، کدام جنبه های محیط اجتماعی ما برای سلامتی بسیار حیاتی است؟ و اینکه محیط های اجتماعی ما دقیقاً چه تأثیری بر رفاه عمومی ما دارند؟ دو جنبه اساسی در دنیای اجتماعی ما وجود دارد که به سلامت کمک می کند: حمایت اجتماعی و ادغام اجتماعی.

 

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟

حمایت اجتماعی

 

حمایت اجتماعی به منابع روانی و مادی ارائه شده توسط یک شبکه اجتماعی برای کمک به افراد در کنار آمدن با استرس گفته می شود. چنین حمایت اجتماعی ممکن است به اشکال مختلف باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

•         کمک به شخص در انجام کارهای روزمره مختلف در هنگام بیماری یا ارائه کمک مالی در هنگام نیاز

•         مشاوره دادن به یک دوست در شرایطی که با شرایط دشواری روبرو است

•         تأمین مراقبت، همدلی و نگرانی برای عزیزان نیازمند

 

ادغام اجتماعی

 

ادغام اجتماعی مشارکت واقعی در روابط مختلف اجتماعی است، از مشارکت های عاشقانه گرفته تا دوستی ها. این ادغام شامل احساسات، صمیمیت و احساس تعلق به گروه های مختلف اجتماعی است، و شما بخشی از یک:

 

•         خانواده

•         شراکت

•         جامعه مذهبی

•         فعالیت اجتماعی

می باشید.

 

کارشناسان پیشنهاد می کنند که ادغام شدن در چنین روابط اجتماعی یک مزیت محافظتی در برابر رفتارهای ناسازگار و آسیب رساندن به سلامتی به همراه دارد. شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و با مطالعه ی سایر مقالات اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 

انواع حمایت های اجتماعی

 

شبکه های اجتماعی حمایتی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و در زندگی شما نقش های مختلفی داشته باشند.

 

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟

حمایت عاطفی

 

گاهی اوقات افراد زندگی‌تان از شما حمایت عاطفی می کنند. آنها در صورت نیاز از شما پشتیبانی می کنند و شانه ای برای گریه کردن می شوند. این نوع حمایت می تواند به ویژه در مواقع استرس یا احساس تنهایی از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

 

پشتیبانی ابزاری

 

در موارد دیگر، افراد در شبکه اجتماعی شما ممکن است پشتیبانی ابزاری را ارائه دهند. آنها به نیازهای جسمی شما رسیدگی می کنند و در صورت نیاز به شما کمک می کنند. این حمایت زمانی مهم است که افراد نیازهای فوری داشته باشند که باید برطرف شود.

 

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟

پشتیبانی اطلاعاتی

 

مردم همچنین می توانند آنچه را که تحت عنوان پشتیبانی اطلاعاتی شناخته می شود، ارائه دهند. این می تواند شامل ارائه راهنمایی، مشاوره و اطلاعات باشد. چنین پشتیبانی می تواند هنگام تصمیم گیری یا تغییرات بزرگ در زندگی فرد مهم باشد.

 

با داشتن این شکل از حمایت، افراد ممکن است کمتر احساس اضطراب و استرس داشته باشند و به لطف مشاوره یک دوست، مربی یا عزیز مورد اعتماد، درمورد مشکلاتی که می خواهند حل کنند، استرسی که دارند،‌کمتر شود. شما می توانید با مراجعه به وبسایت زیب اندام از مشاوره رایگان آن، در امر رسیدن به اهداف تناسب اندام و سلامتی خود بهره بگیرید.

 

همانطور که تصور می کنید، ممکن است افراد در شبکه های اجتماعی شما نقش های مختلفی را به عهده بگیرند. یک معلم ممکن است پشتیبانی اطلاعاتی ارائه دهد، در حالی که والدین ممکن است هر سه نوع را ارائه دهند. با داشتن یک شبکه پشتیبانی اجتماعی مستحکم، به احتمال زیاد نوع پشتیبانی مورد نیاز خود را در صورت نیاز واقعی دریافت خواهید کرد.

 

فواید سلامتی

 

بنابراین اکنون که فهمیدیم سیستم های پشتیبانی اجتماعی ما شامل هر دو نوع حمایت اجتماعی و همچنین ادغام در گروه های مختلف اجتماعی است، وقت آن است که دقیقاً ببینیم چگونه این روابط اجتماعی هم بر سلامت جسمی و هم روحی تأثیر می گذارند.

 

حمایت اجتماعی به سلامت روانشناختی کمک می کند؟

انتخاب ها و رفتارهای سالم

 

مشارکت در گروه های اجتماعی تأثیرات هنجاری زیادی بر رفتارها دارد، اغلب بر اینکه آیا افراد از رژیم غذایی سالم استفاده می کنند، ورزش می کنند، سیگار می کشند، نوشیدنی های الکلی می نوشند یا از مواد مخدر استفاده می کنند، تأثیر می گذارد. مربی آنلاین زیب اندام برای اینکه شما به اهداف تناسب اندام و بدنسازی خود برسید در همه حال در کنار شما بوده و در مسیر رسیدن به اهدافتان شما را راهنمایی می کند.

 

واضح است که گروه های اجتماعی گاهی اوقات می توانند تأثیر منفی در این زمینه داشته باشند درست مثل وقتی که فشار و نفوذ همسالان منجر به انتخاب های بهداشتی ضعیف یا حتی خطرناک شود. با این حال، فشار و حمایت گروهی همچنین می تواند افراد را به سمت رفتارهای سالم سوق دهد.

 

اگر تا به حال سعی کرده اید یک عادت بد مانند سیگار کشیدن را کنار بگذارید، احتمالاً متوجه شده اید که حمایت اجتماعی تا چه اندازه می تواند مهم باشد. اگر ارتباطات اجتماعی شما را پشتیبانی نکند، موفقیت را بسیار دشوارتر می کند. اگر دوستان و خانواده شما را حمایت و تشویق کنند، رسیدن به هدف خود را بسیار بیشتر ممکن می دانید.

 

کنار آمدن با استرس

 

حمایت اجتماعی همچنین به مردم کمک می کند تا با استرس کنار بیایند. مشخص شده است که استرس عواقب جدی برای سلامتی دارد، از کاهش ایمنی تا افزایش خطر بیماری های قلبی.

محاصره شدن توسط افرادی مراقب و حامی به مردم کمک می کند تا خود را در مقابله با استرس هایی که زندگی به وجود می آورد بهتر ببینند.

 

 

تحقیقات همچنین نشان داده است که داشتن حمایت اجتماعی قوی در مواقع بحرانی می تواند به کاهش پیامدهای اختلالات ناشی از ضربه  PTSD کمک کند.

 

انگیزه را بهبود می بخشد

 

روابط اجتماعی همچنین می تواند به افراد کمک کند تا هنگام رسیدن به اهداف خود انگیزه داشته باشند. به عنوان مثال، افرادی که در تلاشند تا لاغر شوند یا سیگار را ترک کنند، اغلب متوجه می شوند که این امر به ارتباط با افرادی که به طور فعال در تلاشند به همان اهداف برسند، کمک می کند.

صحبت با افرادی که مصادیق یکسانی را تجربه می کنند اغلب می تواند منبع حمایت، همدلی و انگیزه باشد.

 

هر چند وقت یکبار، ارزیابی روابط شما می تواند مهم باشد:

 

•          آیا از حمایت اجتماعی کافی برخوردار هستید؟

•          آیا از تعمیق روابط فعلی خود سود خواهید برد؟

•          آیا می توانید از برخی ارتباطات اجتماعی یا رسانه های اجتماعی جدید استفاده کنید؟

 

شما ممکن است تصمیم بگیرید که در مورد دادن و گرفتن حمایت عاطفی فعال تر عمل کنید. این می تواند کیفیت زندگی شما را بسیار بهبود بخشد.

 

 اگر در تلاش برای یافتن دوست یا حفظ دوستان فعلی خود هستید، ممکن است با یک مشاور تماس بگیرید. یک ارائه دهنده بهداشت روان ممکن است به شما کمک کند تا روابط خود را به روشی سالم مدیریت کنید تا بتوانید از حمایت اجتماعی مورد نیاز برای بهترین بودن برخوردار باشید.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منابع مقاله:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellfit می باشد.

  1. American Psychological Association. Manage Stress: Strengthen Your Support Network. Updated October 2019.
  2. Grav S, Hellzèn O, Romild U, Stordal E. Association between social support and depression in the general population: The HUNT study, a cross-sectional surveyJ Clin Nurs. 2012;21(1-2):111-20. doi:10.1111/j.1365-2702.2011.03868.x
  3. Cohen S, Janicki-Deverts D. Can we improve our physical health by altering our social networks?Perspect Psychol Sci. 2009;4(4):375–378. doi:10.1111/j.1745-6924.2009.01141.x
  4. Baumgartner JN, Susser E. Social integration in global mental health: What is it and how can it be measured?Epidemiol Psychiatr Sci. 2013;22(1):29–37. doi:10.1017/S2045796012000303
  5. Pejner MN, Ziegert K, Kihlgren A. Trying to cope with everyday life--emotional support in municipal elderly care settingInt J Qual Stud Health Well-being. 2012;7:1–7. doi:10.3402/qhw.v7i0.19613
  6. Morelli SA, Lee IA, Arnn ME, Zaki J. Emotional and instrumental support provision interact to predict well-beingEmotion. 2015;15(4):484–493. doi:10.1037/emo0000084
  7. Ko HC, Wang LL, Xu YT. Understanding the different types of social support offered by audience to A-list diary-like and informative bloggersCyberpsychol Behav Soc Netw. 2013;16(3):194–199. doi:10.1089/cyber.2012.0297
  8. Crookes DM, Shelton RC, Tehranifar P, et al. Social networks and social support for healthy eating among Latina breast cancer survivors: Implications for social and behavioral interventionsJ Cancer Surviv. 2016;10(2):291–301. doi:10.1007/s11764-015-0475-6
  9. Gros DF, Flanagan JC, Korte KJ, Mills AC, Brady KT, Back SE. Relations among social support, PTSD symptoms, and substance use in veteransPsychol Addict Behav. 2016;30(7):764–770. doi:10.1037/adb0000205

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
حمایت اجتماعی
افسردگی
حمایت اجتماعی
حفظ سلامت روان
روانشناسی
روانشناسی بالینی
حمایت خانوادگی

دیدگاه ها

فرنوش امامی 20:36:15 1399/06/21
به نظرم برای موفق شدن حمایت خانواده از همه چیز مهم تره که متاسفانه برای بعضیا این حمایته نیست و خب اونا هم برای جبرانش به سمت گروه ها و دوستای نامناسب کشیده میشن
زهرا دهقان 18:31:45 1399/06/21
داروی افسردگی چیه؟

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط