در حال بارگذاری ...

بررسی دود ناشی از سوختن هر روغن: درگرمای زیاد، گرمای کم و بدون گرما

دسته بندی:
نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/11
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 185

بررسی دود ناشی از سوختن هر روغن: درگرمای زیاد، گرمای کم و بدون گرما

                                                                      

در سال های اخیر، مطالعات گمراه کننده و رسانه ها چربی را از دشمن عمومی شماره یک برای مردم به یک داروی درمانی تبدیل کرده اند. از نظر ارزش غذایی چربی ها سیاه و سفید نیستند و مانند هر چیز، برای ما مهم است که با رعایت سلامتی بتوانیم نوع مناسب روغن ها را پیدا کنیم و از نظر کیفیت و کمیت تفاوت های آنها را مورد نظارت دقیق قرار داده باشیم. از آنجا که دود روغن مربوطه می تواند مفید یا مضر بودن روغن را تعیین کند، ما قصد داریم در این مقاله تمام آنچه را که باید  برای تصمیم گیری آگاهانه در هنگام انتخاب روغن برای آشپزی کردن بدانید را به شما توضیح بدهیم.

 

حقایق در مورد روغن

 

درک قبلی هر یک از ما که چربی های اشباع، مسئول بیماری های قلبی هستند اکنون تا حدودی رفع شده است. امروزه دید ما تغییر کرده و به نظر می رسد شاید بد نباشد که قبلاً گفته می شد در استفاده از چربی ها یا همان روغن های اشباع در حد اعتدال رفتار کنیم. با توجه به این نکته، در همه حال روغن های گیاهی در حیطه ی تأمین سلامت، همچنان در بالای لیست باقی می مانند. روغن های گیاهی شامل چربی های اشباع نشده (زیتون، آووکادو و روغن کانولا) و چربی های غیر اشباع (ذرت، سویا و روغن آفتابگردان) همه بخشی از یک رژیم غذایی سالم هستند و می توانند قلب، پوست، مغز و بینایی ما را پشتیبانی کنند، مگر اینکه آنها در حال استفاده شدن و رسیدن به نقطه دود خود باشند. زیب اندام یک مربی آنلاین است که با ثبت نام در آن شما می توانید مربی شخصی داشته باشید و از وی برنامه ی تمرینی متناسب با شرایط و و ضعیت بدنی خود دریافت کنید و از مشاوره ها و پیگیری های مداوم خانواده زیب اندام در مسیر رسیدن به رویاها و خواسته هایتان بهره مند شوید.

 

نقطه دود چیست؟

 

اگر تاکنون تجربه ی این را داشته اید که هنگام گرم کردن یا پختن روغن، دود خاکستری رنگی ایجاد می کند، در واقع این زمانی است که آن روغن، به نقطه دود رسیده است. این نقطه می تواند با توجه به نوع روغن و ترکیب شیمیایی آن متفاوت باشد. هنگامی که روغن به مرحله ی ایجاد دود می رسد، بسیار خطرناک می شود زیرا این زمانی است که روغن شروع به ترشح ترکیبات سمی مرتبط با بیماری های پر خطر مانند سرطان، بیماری های قلبی و زوال عقل می کند.

 

نقطه دود مقاومت حرارتی هر نوع چربی است و هر چربی دارای نقطه دود متفاوتی می باشد، اولین دودی که از روغن بلند می شود را نقطه دود آن می گویند.هر چه نقطه دود روغنی بالاتر باشد، کیفیت آن بالاتر است در حالی که هر چه اسید چرب روغنی بالاتر باشد، نقطه دود و کیفیت آن پایین تر است. به همین دلیل روغن ها بعد از تصفیه شدن به علت اینکه اسید چرب بسیار پایینی دارند و یا کلا ندارند، نقطه دودشان بالاتر می رود به عنوان مثال روغن کنجد تصفیه شده از روغن کنجد تصفیه نشده نقطه دود بسیار بالاتری دارد. در سایر مقالات زیب اندام نیز موضوع های قابل توجی مورد بررسی قرار گرفته که هر یک پاسخ بسیاری از سوالات ذهنی شما را دراختیارتان می گذارد و شما می توانید با مراجعه به وبلاگ زیب اندام و مطالعه ی مقالات، سطح آگاهی خود را درحیطه ی سلامت و تناسب اندام، افزایش دهید. خانواده ی زیب اندام برای ارائه ی پاسخ پرسش های ذهنی شما به طور مداوم در تلاش و تکاپو است و برای تأمین رضایت شما لحظه ای متوقف نخواهد شد.

 

وقتی صحبت از آشپزی می شود، همه روغن ها هنگامی که مورد استفاده قرار می گیرند نتایج یکسانی را به آشپز نمی دهند و در همین بحث آنها دارای نقطه دود متفاوتی هستند. برخی از آنها می توانند در گرمای بالاتر بهتر از سایرین عمل کرده و برای موارد مختلف آشپزی، مورد استفاده قرار بگیرند. برای ساده کردن خرید و سلامت آن، ما یک لیست از نقطه دود روغن های متنوع ایجاد کرده ایم و آنها را بر اساس گرمای زیاد، گرمای کم و بدون درجه حرارت گروه بندی کرده ایم.

 

نقطه دود روغن ها

 

بررسی دود ناشی از سوختن هر روغن: درگرمای زیاد، گرمای کم و بدون گرما

·         گرمای زیاد: روغن هایی با نقطه دود بالا

 

روغن هایی که دارای نقطه دود بالایی هستند، برای سرخ شدن عمیق مواد غذایی (در حد متوسط)، سوخاری شدن با حرارت زیاد، پخت، سرخ کردن و کباب کردن مناسب هستند.

 

 • روغن آووکادو: نقطه دود 520 درجه فارنهایت (270 درجه سانتیگراد)
 • روغن بادام زمینی: نقطه دود 450 درجه فارنهایت (230 درجه سانتیگراد)
 • روغن ذرت: نقطه دود 450 درجه فارنهایت (230 درجه سانتیگراد)
 • روغن سویا: نقطه دود 450 درجه فارنهایت (230 درجه سانتیگراد)

 

بررسی دود ناشی از سوختن هر روغن: درگرمای زیاد، گرمای کم و بدون گرما

·         گرمای کم: روغن هایی با نقطه دود متوسط

 

این روغن ها برای پخت و پز در گرمای متوسط تا کم، از جمله سرخ کردن ملایم یا سرخ کردن در ماهی تابه با درجه حرارت متوسط یا پایین، مناسب هستند. برای پخت پزهای با درجه حرارت متوسط بسیار موردد استفاده قرار می گیرند.

 

 • روغن کنجد: نقطه دود 400 درجه فارنهایت (205 درجه سانتیگراد)
 • روغن حیوانی: نقطه دود 400 درجه فارنهایت (205 درجه سانتیگراد)
 • روغن گیاهی: نقطه دود 360 درجه فارنهایت (180 درجه سانتیگراد)
 • روغن نارگیل: نقطه دود 350 درجه فارنهایت (175 درجه سانتیگراد)
 • کره: نقطه دود 350 درجه فارنهایت (175 درجه سانتیگراد)

 

بررسی دود ناشی از سوختن هر روغن: درگرمای زیاد، گرمای کم و بدون گرما

·         روغنهای تصفیه نشده بدون گرما: روغن های کم دود

 

روغن هایی که کمترین میزان دود را دارند برای مصارف آرایشی و یا مرهم گذاری بر روی زخم ها، یا قطره قطره اضافه کردن آنها به بعضی وعده های غذایی مثل ترکیب فتا، گوجه فرنگی و ریحان با روغن زیتون که طعم دلپذیر یک وعده غذایی سبک و سالم را به شما هدیه می دهد، مناسب هستند.

 

 • روغن دانه کنف: نقطه دود 330 درجه فارنهایت (165 درجه سانتیگراد)
 • روغن زیتون فرا بکر: نقطه دود 320 درجه فارنهایت (160 درجه سانتیگراد)
 • روغن پسته: نقطه دود 250 درجه فارنهایت (120 درجه سانتیگراد)
 • روغن بذر کتان: نقطه دود 225 درجه فارنهایت (105 درجه سانتیگراد)
 • روغن های تصفیه نشده: نقطه دود 225 درجه فارنهایت (105 درجه سانتیگراد)

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8  fit باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
روغن
روغن زیتون
سوخت و ساز
کالری سوز
روغن آووکادو
روغن ذرت
روغن سویا
روغن بادام زمینی
روغن بذر کتان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط