در حال بارگذاری ...

علم خواب برای مربیان شخصی و متخصصان سلامتی

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/02
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 244

 

علم خواب برای مربیان شخصی و متخصصان سلامتی

این راز نیست که ما در دنیایی بسیار استرس زا زندگی می کنیم. مدارهایی که نور آبی از خود ساطع می کنند، مورد توجه ما از نظر حرفه ای و شخصی قرار می گیرند و انسان ها وقت کمتری را در معرض نور طبیعی خورشید می گذرانند.

دلیلی وجود دارد که باور کنیم آن منجر به استرس بیش از حد و به نوبه خود، خواب کمتر یا کیفیت پایین تر خواب می­شود. مربیان، متخصصان تغذیه و سرپرستان بهداشت، بیشتر مشتریانی را می بینند که در تلاشند هفت تا نه ساعت توصیه شده را بخوابند، که برای عملکرد صحیح بدن لازم است.
خوشبختانه، راه حل های بسیاری برای کمک به خوابیدن افراد وجود دارد، از شیوه های مناسب «بهداشت » در مورد خواب تا مکمل های خواب.

اما ماهیت خواب دقیقاً چیست؟ چه اتفاقی می افتد که سرانجام خوابیم و قبل از بیدار شدن چه تغییراتی می کنیم؟ در این راهنمای جامع، ما علم خواب را بررسی خواهیم کرد، چه شیوه های زندگی می تواند به بهبود توانایی فرد در خواب کمک کند و چه مکمل هایی برای تقویت خواب کار می کنند.

اول، بیایید بررسی کنیم که چه اتفاقی می افتد هنگام خواب.

 

دقیقاً هنگام خواب چه اتفاقی می افتد؟

 

بنابراین، خواب دقیقاً چگونه کار می کند؟ خوب، دانشمندان 100٪ مطمئن نیستند که چه زمانی خواب در و مغز و بدن ما اتفاق می افتد.

دو مرحله خواب وجود دارد: حرکت غیر سریع چشم (NREM) و حرکت سریع چشم (REM). حدود 80 درصد از زمانی که ما در خواب می گذرانیم در طول NREM است. در طی این چرخه خاص، الگوهای الکتریکی در مغز (که بعضاً به آنها «اسپیندل خواب » می گویند) و امواج دلتا کند حرکت می­کنند. اینجاست که انسان عمیق ترین خواب خود را تجربه می کند.

بدون خوابNREM ، انسان بسیاری از مشکلات سلامتی نامطلوب را تجربه می کند، که بعدا در این راهنما به بررسی عمق بیشتری خواهیم پرداخت. موارد اصلی که از کمبود خواب NREM تجربه می کنیم شامل عدم وجود حافظه اعلان کننده و پردازش کلمات است که در فرآیند ذخیره سازی خاطرات در مغز ما مهم هستند.

خواب NREM همانجاست که هورمون های رشد را به منظور ترمیم و تولید مثل سلول در بدن آزاد می کنیم.

راز واقعی پیرامون خواب شامل خواب REM است. ما کاملاً مشخص نیست که REM چه کاری را برای مغز و بدن ما انجام می دهد. مشخص شده است که محرومیت از خواب REM به اندازه محرومیت از NREM شدید نیست.

آنچه در مورد خواب REM می دانیم این است که این دوره ای است که در آن رویاهای زنده را تجربه می کنیم، اگرچه می توانیم در خواب NREM خواب ببینیم. رویاهای تجربه شده در خواب NREM مفهومی تر هستند، در حالی که رویاهای REM بیشتر احساسی هستند. برخی دانشمندان بر این باورند که خواب REM به ما امکان می دهد رویدادها یا موقعیت هایی را که مرتباً تجربه نمی کنیم پردازش کنیم تا بتوانیم در حالت رویا روی آنها «عمل کنیم. » برخی دیگر بر این باورند که رویاها ابزاری پردازشی برای مقابله با تروما و خاطرات ناآگاهانه هستند. در هر صورت، هیچ کس با اطمینان نمی داند و بسیار اندک در مورد تئوری رویاها از نظر آماری اثبات شده است.

در طول خواب (با فرض اینکه یک نفر هفت تا نه ساعت کامل خواب را تجربه می کند)، هر یک در نود دقیقه یا پنج مرحله طی می شود. در طی این مراحل، هر شب بین سه تا پنج دوره رویایی را تجربه خواهید کرد.

مرحله اول خواب شامل تغییر در فعالیت الکتریکی در مغز فرد است که در آن خواب آلودگی رخ می دهد. این مستلزم تغییر درونی و بیرونی آگاهانه است. این بین یک تا هفت دقیقه طول می کشد.

در مرحله دوم خواب، کاهش سرعت فعالیت مغز و عدم حرکت چشم مشاهده می شود. این کار بین ده تا بیست و پنج دقیقه طول می کشد.

مرحله سوم خواب شامل افت اسپیندل خواب و به دنبال آن خواب عمیق است. این کار بین بیست تا چهل دقیقه طول می کشد.

مرحله چهارم خواب عمیق ترین مرحله ای است که در آن امواج دلتای بلند و کند انجام می شود. این کار بین بیست تا چهل دقیقه طول می کشد.

مرحله پنجم خواب یا مرحله REM شامل «غلبه شدن » بر مغز است و فعالیت الکتریکی که در مغز اتفاق می افتد بیشتر به حالت بیداری شباهت دارد. در این مرحله ای است که بیشتر رویاها اتفاق می افتد. این بین ده تا شصت دقیقه طول می کشد.

 

علم خواب برای مربیان شخصی و متخصصان سلامتی

مزایای سلامتی خواب:

 

خوابیدن کامل در یک شب فواید زیادی دارد. برخی از مزایا حتی کمی تعجب آور است.

 

سلامت قلب:

 

ثابت شده است که سکته های قلبی و حملات قلبی به احتمال زیاد در ساعات اولیه صبح رخ می دهد، که ممکن است با نحوه تعامل خواب با رگ های خونی انسان مرتبط باشد. کمبود خواب یا بی خوابی مزمن با فشار خون و کلسترول بالا ارتباط دارد که خطرات عمده ای برای بیماری های قلبی و همچنین سکته مغزی است. استراحت شب می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

 

پیشگیری از سرطان:

 

افرادی که در شیفت دیر کار می کنند، خطر بیشتری برای ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ و پستان دارند. محققان دلیل بر این باورند که قرار گرفتن در معرض نور ممکن است سطح ملاتونین در بدن را کاهش دهد. اعتقاد بر این است که ملاتونین، هورمونی است که چرخه خواب بدن انسان را تنظیم می کند، به دلیل قابلیت های مهارکننده تومور، مردم را از سرطان محافظت می کند.

با خوابیدن در یک اتاق تاریک و دوری از تلفن یا رایانه می توانید پاداش های پیشگیری از سرطان را از خواب به دست آورید.

 

علم خواب برای مربیان شخصی و متخصصان سلامتی

کاهش استرس:

 

کمبود خواب به طور طبیعی باعث استرس می شود. بدن در حالت هوشیاری قرار دارد و فشار خون و تولید هورمونهای استرس ناسالم را در مقادیر زیاد بالا می برد. فشار خون بالا می تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی مختلفی شود و داشتن هورمونهای استرس موجود در بدن می تواند خوابیدن را دشوارتر کند.

برای مقابله با این امر، یادگیری مدیتیشن یا استفاده از تمرین های تنفسی می تواند به فرد در خواب کمک کرده و استرس را کاهش دهد.

 

مسائل التهابی:

 

واقعاً عجیب است که چند مشکل بهداشتی می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شود. یکی از این مشکلات سلامتی بی خوابی است. استراحت شب و خواب منظم می تواند هورمونهای استرس ناشی از التهاب را کاهش دهد.

 

آرامش بیشتر در طول روز:

 

استراحت نقش مهمی در حفظ انرژی بیشتر شما در طول روز دارد و همچنین به ارتقاء یک شیوه زندگی درگیر و فعال کمک می کند. اگر از خواب بیدار می شوید و در هر بخشی از روز احساس خواب آلودگی نمی کنید، احتمالاً خواب عالی و با کیفیتی دارید.

 

بهبود حافظه:

 

گرچه دشوار است به این دلیل اشاره کنیم، از آنجا که ماهیت خواب مرموز است، خواب نقش مهمی در فرایند ادغام حافظه دارد. ادغام حافظه راهی برای برقراری ارتباط بین رویدادها، احساسات و ورودی حسی از روز قبل است. در حین خواب، مغز در حال کار کردن است که اطلاعات را در مغز تقسیم می کند و یادآوری وقایع و خاطرات را آسان تر می کند.

 

چرا هر شب به 7 تا 8 ساعت خواب نیاز داریم:

 

میزان خواب قابل قبول که بزرگسالان باید هر شب از آن استفاده کنند بین هفت تا هشت (یا احتمالاً 9) ساعت است. نوزادان به شانزده تا هجده ساعت نیاز دارند، کودکان پیش دبستانی به یازده تا دوازده ساعت نیاز دارند، کودکان در سن ابتدایی حداقل به ده ساعت نیاز دارند و نوجوانان به نه تا ده ساعت نیاز دارند.

ما به این مقدار زمان نیاز داریم تا بتوانیم ماهیچه های جدید را بطور مؤثر تشکیل دهیم و بافت بدن را ترمیم کنیم. ما همچنین به این مقدار زمان نیاز داریم تا اطلاعاتی را که در طول روز از طریق حواسمان به دست آورده ایم را محکم کنیم. گرچه دانشمندان دقیقاً نمی دانند که چگونه و دقیقاً به چه مقدار خواب نیاز داریم اما به جرات می توان گفت که برای سلامتی مطلوب کاملاً لازم است.

 

خطرات سلامتی ناشی از محرومیت خواب:

 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) به دلیل آمار قابل توجه از محرومیت از خواب که امروزه شاهد آن هستیم، محرومیت از خواب را یک «بیماری همه گیر » خوانده است.

کمبود خواب عامل اصلی بسیاری از تصادفات است. اداره ملی ایمنی ترافیک تخمین زده است که تصادف در نتیجه خستگی، عاملی است که در 100000 تصادف اتومبیل و 1.550 مرگ و میر را ناشی می­شود.

خواب آلودگی می تواند باعث بروز حوادث دیگری مانند صدمات ناشی از کار زیاد شود.

کمبود خواب همچنین می تواند خطر ابتلا به دیابت، سکته مغزی، بیماری قلبی، سکته قلبی، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم، آپنه خواب، سکته مغزی و فشار خون بالا را افزایش دهد. برخی محققان حتی دریافتند که 90 درصد افرادی که از ناتوانی مزمن در خواب رنج می برند، نوعی مشکل اساسی پزشکی دارند.

همچنین دلیلی بر این باور است که مشکلات خواب باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی می شود.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت afpafitnessمی باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
خواب
علم خواب
علم خواب
مربیان شخصی
مربی ورزشی انلاین
متخصص سلامتی
سلامتی خواب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط