در حال بارگذاری ...

علائم و نشانه های سرطان

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/17
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 235

 

تغییرات در پوست شما

یک لکه جدید روی پوست شما یا یک لکه تغییر اندازه، شکل یا رنگ می تواند نشانه سرطان پوست باشد. دیگری نقطه ای است که به نظر نمی رسد مانند سایر نقاط بدن شما باشد. اگر علائم غیرمعمولی دارید، از پزشک خود بخواهید پوست شما را بررسی کند. آنها یک معاینه را انجام می دهند و ممکن است یک قطعه کوچک (به نام بیوپسی) را بردارند تا سلولهای سرطانی را از نزدیک بررسی کنند.

نق زدن سرفه

اگر سیگار نکشید، احتمال سرفه آزار دهنده سرطان بسیار اندک است. معمولاً به دلیل قطره قطره پس از عمل بینی، آسم، ریفلاکس اسید یا عفونت ایجاد می شود. اما اگر شما از بین نرود یا سرفه می کنید - به خصوص اگر سیگاری هستید - به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است مخاط را از ریه های شما آزمایش کنند یا برای بررسی سرطان ریه، رادیوگرافی قفسه سینه انجام دهند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

تغییرات پستان

بیشتر تغییرات پستان سرطان نیستند. با این وجود هنوز مهم است که در مورد آنها به پزشک خود بگویید و آنها را بررسی کنید. در مورد هرگونه توده، تغییر یا ترشحات پستانک، قرمزی یا ضخیم شدن یا درد پستانها به آنها اطلاع دهید. آنها یک معاینه را انجام می دهند و ممکن است یک ماموگرافی، MRI یا شاید نمونه برداری را پیشنهاد دهند.

نفخ شکم

به دلیل رژیم غذایی یا حتی استرس ممکن است احساس پری و احساس نفخ داشته باشید. اما اگر بهتر نشد یا خستگی، کاهش وزن یا کمردرد دارید، بررسی کنید. نفخ مداوم در زنان ممکن است نشانه ای از سرطان تخمدان باشد. پزشک شما می تواند معاینه لگن را انجام دهد تا علت آن را جستجو کند.

مشکلات هنگام ادرار کردن

بسیاری از مردان با بزرگتر شدن دچار مشکلات ادراری می شوند، مانند نیاز به دفعات بیشتر، نشت یا جریان ضعیف. معمولاً اینها علائم بزرگ شدن پروستات است، اما می تواند به معنی سرطان پروستات نیز باشد. برای معاینه و شاید آزمایش خون ویژه ای به نام آزمایش PSA به پزشک مراجعه کنید.

تورم غدد لنفاوی

شما این غدد لوبیایی شکل کوچک را در گردن، زیر بغل و سایر مکانهای بدن خود دارید. هنگامی که آنها متورم می شوند، به این معنی است که شما در حال مبارزه با عفونت مانند سرماخوردگی یا گلودرد استرپتوکوک هستید. برخی از سرطان ها مانند لنفوم و سرطان خون نیز می توانند باعث ایجاد این نوع تورم شوند. با پزشک خود صحبت کنید تا علت را مشخص کنید.

مقاله پیشنهادی:📝

 

خون هنگام استفاده از حمام

اگر پس از رفتن در توالت خون مشاهده کردید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. مدفوع خونی احتمالاً از وریدهای متورم و ملتهب به نام بواسیر بوجود می آید، اما این احتمال وجود دارد که سرطان روده بزرگ باشد. خون موجود در پوست شما ممکن است مانند عفونت ادراری مشکل ساز شود، اما ممکن است سرطان کلیه یا مثانه باشد.

تغییرات بیضه

اگر متوجه یک توده یا تورم در بیضه های خود شدید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. توده ای بدون درد شایعترین نشانه سرطان بیضه است. هر چند گاهی اوقات، مردان ممکن است فقط احساس سنگینی در شکم پایین یا بیضه خود داشته باشند یا فکر کنند بیضه هایشان بزرگتر می شوند. پزشک شما یک معاینه فیزیکی در این ناحیه انجام می دهد و ممکن است از اسکن اولتراسوند استفاده کند تا ببیند تومور وجود دارد یا مشکل دیگری وجود دارد.

مشکل در بلعیدن

سرماخوردگی، ریفلاکس اسید یا حتی برخی از داروها می توانند هر چند وقت یک بار بلعیدن را سخت کنند. اگر با گذشت زمان یا با استفاده از آنتی اسیدها بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید. مشکل در بلع همچنین می تواند نشانه سرطان در گلو یا لوله بین دهان و معده باشد که مری نامیده می شود. پزشک شما یک معاینه و برخی آزمایشات مانند اشعه ایکس باریم را انجام می دهد، که در آن شما یک مایع گچی را می بلعید تا گلو را روی تصویر واضح تر نشان دهید.

خونریزی غیر معمول واژن

خونریزی که بخشی از دوره معمول شما نیست می تواند دلایل زیادی داشته باشد، مانند فیبروم یا حتی برخی از انواع کنترل بارداری. اما اگر خونریزی بین دوره ها، بعد از رابطه جنسی یا ترشحات خونی دارید، به پزشک خود بگویید. آنها می خواهند سرطان رحم، دهانه رحم یا واژن را رد کنند. در صورت خونریزی بعد از یائسگی حتما به آنها اطلاع دهید. این طبیعی نیست و باید فوراً بررسی شود.

مشکلات دهان

از بوی بد دهان گرفته تا زخم های شانکر، بیشتر تغییرات دهان جدی نیستند. اما اگر در دهان خود لکه های سفید یا قرمز یا زخم هایی دارید که پس از چند هفته بهبود نمی یابند - به خصوص اگر سیگار می کشید - به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است نشانه ای از سرطان دهان باشد. سایر مواردی که باید جستجو کنید: وجود توده در گونه، مشکل در حرکت دادن فک یا درد دهان.

مقاله پیشنهادی:📝

 

کاهش وزن

مطمئناً می توانید هنگام تغییر روش تغذیه یا ورزش، لاغر شوید. در صورت بروز سایر موارد مانند استرس یا مشکل تیروئید نیز ممکن است اتفاق بیفتد. اما از دست دادن 10 پوند یا بیشتر بدون تلاش طبیعی نیست. این احتمال وجود دارد که اولین نشانه سرطان لوزالمعده، معده، مری، ریه یا نوع دیگری از سرطان باشد.

تب

تب معمولاً چیز بدی نیست. گاهی اوقات فقط نشانه این است که بدن شما با عفونت مبارزه می کند. همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. اما موردی که از بین نرود و علت واضحی نداشته باشد، می تواند نشانه سرطان خون مانند سرطان خون یا لنفوم باشد.

سوزش معده یا سوi هاضمه

تقریباً هر کس گاهی اوقات این احساس سوزش را دارد، اغلب به دلیل رژیم غذایی یا استرس. اگر تغییر شیوه زندگی م workثر واقع نشود و سو ind هاضمه شما متوقف نشود، ممکن است پزشک بخواهد آزمایشاتی را برای یافتن علت انجام دهد. این می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد.

خستگی

بسیاری از موارد می تواند شما را بسیار خسته کند و اکثر آنها جدی نیستند. اما خستگی یکی از علائم اولیه برخی سرطان ها مانند سرطان خون است. برخی از سرطان های روده بزرگ و معده می توانند باعث از دست دادن خون شوند که نمی توانید ببینید، که باعث احساس خستگی شدید می شود. اگر مرتباً از بین رفته اید و استراحت کمکی نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت  webmd می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

تگ ها

علائم سرطان های مختلف
علائم و نشانه های سرطان
سرطان
پنج نشانه تومور سرطانی
علائم سرطان در زنان
علائم سرطان در زنان
علائم سرطان های مختلف
علائم سرطان بدخیم
علائم سرطان در شکم
علائم سرطان در مردان
این نشانه‌های سرطان را جدی بگیرید
شایع ترین علائم سرظان
علائم سرطان در شکم
علائم سرطان
علائم غده سرطان
سرطان پوست
نشانه ها و علائم هشدار دهنده سرطان پوست کدام است
نشانه‌ های سرطان پوست
سرطان پوست سنگفرشی
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین ورزشی
مربی خصوصی ورزش در منزل
برنامه باشگاهی آنلاین بدنسازی
وبسایت بدنسازی آنلاین
زیب اندام
zibandam
coachonline
ورزش زیبایی اندام آنلاین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط